Χάπια για ελονοσία

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Τώρα βρε LULLU βοήθησες την κατάσταση ή την μπέρδεψες περισσότερο; ;)
Προσωπικά, ελέγχω τι λέει ο W.H.O. για τις περιοχές που πρόκειται να επισκεφθώ. Ανάλογα με τη ζώνη κινδύνου που βρίσκονται ή όχι (για την ελονοσία ή άλλη ασθένεια) παίρνω και τις ανάλογες προφυλάξεις (ή όχι). Σε συνδυασμό - πάντα - με τις απαιτήσεις της χώρας (αν ο εμβολιασμός π.χ. για κίτρινο πυρετό είναι προαπαιτούμενο, πας δεν πας σε επικίνδυνη περιοχή, θα εμβολιαστείς θες δε θες).
Λαζαρε επειδη εχω δει πολλα περιστατικα ελονοσιας σε όλες τις αποστολες μου στη Αφρικη μπορω να πω οτι δεν πρεπει να ρισκαρουμε μην παίρνοντας φαρμακευτικη αγωγη επειδη καποιες παρενεργειες μπορει να εμφανιστουν..Τωρα να θεωρησω το εαυτό μου τυχερο που απο το 1994 λαμβανω αγωγη( πολλες φορες και πανω απο 3 φορες το χρονο) δεν εχω παρουσιασει ποτε παρενεργειες????????:)o_O
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Λαζαρε επειδη εχω δει πολλα περιστατικα ελονοσιας σε όλες τις αποστολες μου στη Αφρικη μπορω να πω οτι δεν πρεπει να ρισκαρουμε μην παίρνοντας φαρμακευτικη αγωγη επειδη καποιες παρενεργειες μπορει να εμφανιστουν..Τωρα να θεωρησω το εαυτό μου τυχερο που απο το 1994 λαμβανω αγωγη( πολλες φορες και πανω απο 3 φορες το χρονο) δεν εχω παρουσιασει ποτε παρενεργειες????????:)o_O
Κι εγώ, όσες φορές πήρα αγωγή, είτε τη μια είτε την άλλη - για ελονοσία μιλώ - δεν είχα καμμιά παρενέργεια. Και ήταν τουλάχιστον 4-5 μέχρι τώρα...
 

papaki70

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας συνταξιδιωτες και sos!!!

Ξέρει κανενας καποιο φαρμακειο οπου μπορω να προμηθευτω malarone? Εχω ρωτησει παντου, οι μισοι απλα απαντουν δεν εχουν, οι αλλοι μισοι οτι θα παραγγειλουν αλλα...τιποτα.
Εναλλακτικά υπαρχει δυνατοτητα να τα προμηθευτω απο καποιο site?
Και πριν απο τρια χρονια που ειχα επισκεφθει " ενδημικη" χωρα, ειδαμε και παθαμε να προμηθευτουμε μερικα κουτια..
Ευχαριστω!!!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Γεια σας συνταξιδιωτες και sos!!!

Ξέρει κανενας καποιο φαρμακειο οπου μπορω να προμηθευτω malarone? Εχω ρωτησει παντου, οι μισοι απλα απαντουν δεν εχουν, οι αλλοι μισοι οτι θα παραγγειλουν αλλα...τιποτα.
Εναλλακτικά υπαρχει δυνατοτητα να τα προμηθευτω απο καποιο site?
Και πριν απο τρια χρονια που ειχα επισκεφθει " ενδημικη" χωρα, ειδαμε και παθαμε να προμηθευτουμε μερικα κουτια..
Ευχαριστω!!!
για δες εδώ μήπως βοηθήσει
http://www.travelstories.gr/community/threads/Χάπια-για-ελονοσία.10656/
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Στο φαρμακείο του αεροδρομίου Αθήνων είχαν τον Μάρτιο που αγόρασα
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Πού πας; Αν δεν μπαίνεις σε επικίνδυνη ζώνη από την πρώτη μέρα, και ξεκινάς το ταξίδι σου από κάποια μεγάλη πόλη της ενδημικής χώρας, ψάξε για κάποιο μεγάλο φαρμακείο στο κέντρο ή στις κυριλέ συνοικίες με πρεσβείες, ξένες εταιρείες κλπ. Όποτε χρειάστηκα, βρήκα επί τόπου την κατάλληλη προληπτική αγωγή και σε πολύ καλύτερη τιμή απ' ο,τι στην Ελλάδα.
 

spirostsu

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ξερει κανεις τι γινεται με τα malarone τα περισσοτερα φαρμακεια εχουν ελειψη και καποιοι λενε οτι δεν βγαζει πια η εταιρια...υπαρχει κατι αλλο..?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ξερει κανεις τι γινεται με τα malarone τα περισσοτερα φαρμακεια εχουν ελειψη και καποιοι λενε οτι δεν βγαζει πια η εταιρια...υπαρχει κατι αλλο..?
Πού θες να πας;
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Καλησπέρα. . Τα malarone είναι σε έλλειψη στην Αθήνα. Έχετε υπόψιν σας που θα μπορούσα να βρω? Μέχρι και στο αεροδρόμιο ρώτησα. .. :(
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Τελικά βρήκα τα malarone. Πήρα τηλ. Κατευθείαν στην glakso Smith και σε συνεννόηση με το φαρμακείο της γειτονιάς μου τα φέρανε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom