Πρόβλημα με κράτηση αεροπορικών εισιτηρίων

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Δώσε τους μερικές μέρες για να σου επιστρέψουν τα χρηματα οικειοθελώς πριν την αμφισβήτηση της συναλλαγής. Θεσε ενα εύλογο χρονικό περιθώριο και ενημερωσε τους πως αν δεν προχωρήσουν μεχρι τοτε στην επιστροφή των χρημάτων θα προβείς σε αμφισβήτηση συνναλαγης. Στο λεω μπας και παρεις τα χρηματα σου πιο γρηγορα πισω,μιας και μια αμφισβητηση συναλλαγής μπορει να παρει μεχρι και δυο μήνες για να ολοκληρωθεί.

Αυτοι με το αποδεσμεύσουν τα χρηματα,ο αντιλογισμός θα φανεί αμεσα στα σύστηματα της τράπεζας,αλλα οχι και στο λογαριασμο σου ,μιας και απαιτούνται 2-3 εργάσιμες μερες. Αρα με το που σου πούνε οτι εκαναν αντιλογισμό,παίρνεις κατευθειαν τηλεφωνο την τραπεζα για να διαπιστώσεις αν πραγματικα εγινε.

Καθε δικιο ειναι με το μέρος σου,και οι ιδιοι φοβούνται στην ιδεα της αμφισβητήσης συναλλαγής διοτι προκύπτουν penalties στον έμπορο απο την τραπεζα που συνεργάζεται αν ειναι συχνό φαινόμενο. Περσι το Μάρτιο ημουν στην ίδια φαση με εσενα και το έψαξα διεξοδικά και μεσα απο την τραπεζα. Και δεν μιλαμε για 130 ευρω οπως εσυ,αλλα για 720 ευρω,τα οποια για 15 εργάσιμες μερες τα έβλεπα δεσμευμένα για ενα λαθος του συστήματος του travelodge. Εκει βεβαια οι ανθρωποι ηταν επαγγελματίες και μου συνέστησαν απλα να περιμενω σε συνεργασία με την τραπεζα μου,οποτε και τα χρηματα αποδεσμεύτηκαν .

Καλη τύχη και παλι!
 

Vasilis R

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδια, sos!!! ειπα κ εγω να κανω ενα φτηνο ταξιδι μιας κ βρηκα προσφορα, κ στην κρατηση ενω βαζω τη καρτα, αριθμο κλπ παταω πληρωμη, μου βγαζει error, κ λεω δεν θα εχω υπολοιπο μεσα. κανω λοιπον πληρωμη με αλλη καρτα (χωρις να αλλαξω κατι, οπως στοιχεια επιβατων βαλιτσες κλπ, μονο την καρτα) κ τελικα εχω πληρωσει 2 φορες την κρατηση!!! πως κανω ακυρωση την μια πληρωμη μου?? βασικα τι κανω σε αυτην την περιπτωση?
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Miami
Μιλάς με την εταιρία που εκανες την κράτηση για να σου ακυρώσουν τη μία από τις 2. Να ελεγξεις βέβαια και την πολιτική ακυρώσεων, που ενδεχομένως μπορεί και να αναφέρεται στην ιστοσελίδα τους.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Και αν δεν βρείς άκρη με την εταιρεία που έκανες την κράτηση να μιλήσεις με την Τράπεζα σου και να προχωρήσεις σε αμφισβήτηση της συναλλαγής.
 

Vasilis R

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Και αν δεν βρείς άκρη με την εταιρεία που έκανες την κράτηση να μιλήσεις με την Τράπεζα σου και να προχωρήσεις σε αμφισβήτηση της συναλλαγής.
ειναι ευκολο να προβω κατευθειαν σε αμφισβητηση συναλλαγης η να μιλησω πρωτα με την wizz κ την πολιτικη ακυρωσεων που εχουν??
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
ειναι ευκολο να προβω κατευθειαν σε αμφισβητηση συναλλαγης η να μιλησω πρωτα με την wizz κ την πολιτικη ακυρωσεων που εχουν??
Μίλησε με την Τράπεζα και εξήγησε τι έγινε.Και ρώτησε τους τι πρέπει να κάνεις.Ούτως ή άλλως έχεις το δικαίωμα να κάνεις αμφισβήτηση για να είσαι κατοχυρωμένος.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Τραπεζα...γρηγορα! Κοιτα πρωτα τα μειλ σου να δεις τι σου εχουν στειλει...2 επιβεβαιωσεις πληρωμης?...κρατα κωδικο πληρωμης που θα κανεις την αμφισβητηση....και ενημερωσε μετα την αεροπορικη
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Miami
@Vasilis R εγώ προτείνω πρώτα να επικοινωνήσεις με την εταιρία. Αυτη είναι με την οποία συναλλάσσεσαι(η κάρτα σου είναι απλά το μέσο) και αυτή που θα πρέπει να σου ακυρώσει τη συναλλαγή, όχι η τράπεζα.Απο κει και πέρα, αν για τους χ, ψ λόγους από την εταιρεία αρνούνται να κάνουν την ακυρωση, δε βλέπεις φως στο τούνελ, δε θέλουν να σε εξυπηρετήσουν κλπ. τότε απευθύνεσαι στην εκδότρια τράπεζα της κάρτας σου να σε καθοδηγήσει για την αμφισβήτηση.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Καταρχήν άμα έκλεισες 2 εισιτήρια, ίδιες μέρες κι ίδιο όνομα, θα μπορείς να ακυρώσεις την μία κράτηση χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν έκλεισες μέσω WizzAir θα σου επιστρέψουν το ποσό στην κάρτα, θα μπορέσεις να αλλάξεις δωρεάν με άλλο δρομολόγιο ή να σου επιστρέψουν το 120% στο λογαριασμό.

Πάρε τηλέφωνο στην Μαλτέζικη γραμμή τους 0035627781054 μέσω voip
 

eirinich

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Καλημέρα. Σου γράφω γιατί το είχα πάθει και εγώ με την Ryanair με τα εισιτήρια των γονιών μου για Ρώμη. Μου έδειξε ότι η πρώτη συναλλαγή δεν ολοκληρώθηκε, ότι υπήρχε πρόβλημα με την κάρτα. Μετά τα έκανα από paypal και μετά μου φαινόταν ότι κρατήθηκαν τα χρήματα και αν θυμάμαι καλά μου ήρθαν και 2 κρατήσεις(δεν είμαι σίγουρη γι`αυτό). Πάντως με το που έστειλα στην εταιρεία τι έγινε, μου είπαν πως ήταν λάθος με την κάρτα και την τράπεζα και θα μου βάζανε τα χρήματα πίσω στο λογαριασμό σε 5-7 μέρες. Στην αρχή θεώρησα πως δεν θα το κάνουν γιατί ήταν λάθος της τράπεζας, αλλά σε 5 μέρες τα λεφτά ήταν στο λογαριασμό. Οπότε θα σου πρότεινα πρώτα στην εταιρεία.
Ελπίζω να το λύσεις άμεσα. Εμάς ήταν και αρκετά τα λεφτά περίπου 420ευρώ και με εξέπληξε η εταιρεία.
 

elfot

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Καλησπέρα, έκανα πριν 2 μέρες κράτηση μέσω travelplanet24.gr για πτήση από Αθήνα για Μπανγκό με την Swiss. Ήρθε κανονικά το email με την επιβεβαίωση της κράτησης αλλά χωρίς eticket (αναφέρει όμως ότι μπορεί να σταλεί ως 48 ώρες μετά). Σήμερα μου ήρθε νέο email ότι προσπαθούσαν να με βρουν και ότι λόγω τεχνικού προβλήματος δεν ολοκληρώθηκε η κράτηση, όταν κάλεσα με ενημέρωσαν ότι υπήρχε θέμα στην Swiss ωστόσο η τιμή έχει αυξηθεί κατά 150€. Τι μπορώ να κάνω για να μην χάσω τα εισιτήρια μου ούτε να επιβαρυνθώ το λάθος της εταιρίας; Μιλάω με την travelplanet μόνο ή καλώ στην Swiss; Ευχαριστώ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Δεν νομίζω οτι μπορεί να βοηθήσει η Swiss από την ώρα που δεν έκανες συναλλαγή κατευθείαν μαζί τους.Μπορείς φυσικά να τους στείλεις mail καί να τους ενημερώσεις και να δεις τι θα απαναντήσουν.Αφου όμως δεν έγινε ολοκλήρωση της κράτησης με έκδοση εισιτηρίου δύσκολα θα σου δώσουν τα εισιτήρια στην φθηνότερη τιμή.Χρέωση κάρτας έγινε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom