Κέρκυρα Κέρκυρα εντυπώσεις

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Οχι κατ εμε η Κερκυρα δεν εχει τις παραλιες των υπολοιπων Επτανησων χωρις βεβαια να ειναι ασχημες.Εχει τεραστια ποικιλια αλλα Μυρτο, Ναυαγιο, Κατσικι κ Εγκρεμνους δεν θα βρεις.Αλλα περαν αυτου τι να λεμε τωρα.Κερκυρα η αρχοντισσα Κερκυρα η μοναδικη.Εχει τοσα πολλα να δεις κ να κανεις η πολη της απλα δεν υπαρχει αλλη τετοια στην Ελλαδα.Πηγαινε τρεχοντας.....
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Βρε παιδια επειδη ειναι να ξαναπάω Κερκυρα σε λιγες ημέρες και επειδη πιστεύω απο αυτα που γράφετε ότι αδήκησα καπως το βόρειο τμήμα του νησιού μηπως μπορείτε να κάνετε κανένα top10 και 20 αν μπορειτε όλου του νησιου;;; :haha:
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
:shock: μαλλιαρες πετρες?δεν ειδα κατι τετοιο.ολες ηταν λειες και πραγματι τα νερα ηταν κατι παραπανω απο διαυγη.Ισως η καθαροτερη θαλασσα που εχω δει.
View attachment 27907

Η πιο παγωμενη ηταν στην Μυρτιωτισσα που απορω πως μπορεσα να μπω και στη Ροβινια κοντα στην Παλαιοκαστριτσα.

Οσο για το πιο εντυπωσιακο τοπιο για μενα ηταν στο Δραστη.
Απ τις πιο αγαπημενες μου φωτογραφιες.
View attachment 27908
Στον Δαστη πηγαινει αυτοκινητο μεχρι κατω; Ειναι ευκολο να παει κανεις με παιδια;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Στον Δαστη πηγαινει αυτοκινητο μεχρι κατω; Ειναι ευκολο να παει κανεις με παιδια;
Κάτω που εννοείς, στα βράχια? :D Όχι δεν πάει!
Όπως βλέπεις τη φωτό, την βγάλαμε από ύψος. Το αυτοκίνητο το αφήσαμε στην αρχή του χωματόδρομου και περπατήσαμε λίγο με τα πόδια στο σημείο που έχεις την πανοραμική θέα. Με τα πόδια ναι μπορείς να προχωρήσεις πιο μέσα όπως βλέπεις δεξιά της φωτό την πράσινη περιοχή. Δεν κατεβήκαμε αλλά δεν νομιζω να είναι ιδιαίτερα δύσκολο.
 

APatt

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα...φεύγουμε αύριο με το καλό για Κέρκυρα...πήρα πολλές πληροφορίες απ εδω αλλά αυτό που μου κα΄νει εντύπωση είναι ότι δεν αναφέρσετε σε ελληνικές ταβέρνες και φαγητο παρα μόνο σε ιτλική κουζίνα...μπορώ να έχω άλλες πληροφορίες για ελληνική κουζίνα;; (Δεν μπορώ να πω ότι λατρύουμε ιταλική κουζίνα)......πολλά φιλιά!εντυπώσεις σε 10 μερούλες!
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Για μονοήμερες απο Κερκυρα τι θα προτείνατε; Στους Παξους παμε απο την πόλη ή από νότιο λιμανι καλυτερα; Μολις πηρα τηλεφωνο σε ενα πρακτορείο απο Κερκυρα και μου ειπαν 31 ευρω οι μεγαλοι και 21 οι μικροι !! Απο Λευκιμη δεν ειχαν
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Για μονοήμερες απο Κερκυρα τι θα προτείνατε; Στους Παξους παμε απο την πόλη ή από νότιο λιμανι καλυτερα; Μολις πηρα τηλεφωνο σε ενα πρακτορείο απο Κερκυρα και μου ειπαν 31 ευρω οι μεγαλοι και 21 οι μικροι !! Απο Λευκιμη δεν ειχαν
Μάλλον πήγες και γύρισες, αλλά για τους επόμενους ταξιδιώτες στο νησί να πω ότι εκδρομές προς τους Παξούς γίνονται και από άλλα μέρη του νησιού εκτός από την πόλη. Όπως από τον Κάβο, αλλά και από την παραλία Αγίου Γεωργίου Αργυράδων, που είναι και τα πιο κοντινά σημεία.
 

kukilia

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Γεια σας , εαν θελω να μεινω σε αλλο μερος εκτος κερκυρας μια και στο παλιο κεντρο κοστιζουν αρκετα, και ελεγα να μετακινηθω η προς βορρα η προς τα νοτιο δυτικα.. πχ κοντα σε Σιδαρη/Καναλ Ντ Αμουρ , κοντα στην Παλαιοκαστριτσα, η αλλιως προς Γλυφαδα/ αη Γοργη...η ακομα πιο Νοτια; Υπαρχει καποια συνοικια που να εχει ομορφη βραδυνη ζωη, δε ζηταω χαμο, μα νορμαλ καταστασεις, λιγα μαγαζακια, περατζαδα, καφε και μπαρακια ως τις 12/01 το βραδυ..αλλωστε εμεις γυρναμε ολη μερα με αυτοκινητο, δε γυναμε σπιτι να ντυθουμε για βραδυ κ να ξαναβγουμε συνηθως, γι αυτο λεγαμε κατι που να μην ειναι στα βουνα, μα να χει ενα χωριουδακι με λιγη ζωουλα.. η κουραση εαν επιστρεψουμε ξενοδοχειο δε μας ξεκουναει.. τι θα συνιστουσατε; πως ειναι οι δρομοι για 50/60 χμ τη μερα οι συνδεσεις καλες;οι κεντρικες αρτηριες φωτισμενες; Ευχαριστω
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Να πω και εγώ 2-3 λόγια για την πανέμορφη Κέρκυρα. Αρχικά να ξεκινήσω να πω πως δεν περιμέναμε να μας αρέσει τόσο πολύ. Πρώτα απ όλα θέλει αυτοκίνητο ώστε να την χαρείς τις μέρες που θα είσαι. Κέρκυρα με την μια δεν βγαίνει. Θέλει και 2η και 3η φορά. Φανταστικά τοπία, φανταστικά χωριά σε κάθε μέρος πάντα είχες κάτι να δεις. Οι άνθρωποι ήταν αρκετά φιλικοί πράγμα που μας ευχαρίστησε ιδιαίτερα.

Παραλιες: Στο κομμάτι παραλία θα πω πως για κάποιες παραλίες που είχα ακούσει τρομερά λόγια τελικά δεν ήταν και κάτι σπουδαίο. Εμάς η αγαπημένη μας παραλία ήταν η Ροβινια. Απλά μαγεία. Έχει λίγο δύσκολη πρόσβαση αλλά αξίζει. Επίσης στο κατέβα εχει ένα Parking ΜΗΝ ΤΟ ΒΆΛΕΤΕ εκεί το αμαξι γιατί λίγα μέτρα ποιο κάτω έχει δωρεάν. Εμείς την πατήσαμε την πρώτη φορά αλλά την δεύτερη όχι.

Η παραλία Γλυφάδα και Αγιος Γεωργιος Παγων τίποτα το σπουδαίο και ήταν και από τις ποιο ζεστές. Η Ροβινια αρκετά κρύα αλλά μπαίνεις μόλις το πάρεις απόφαση χαχαχα. Επίσης στην 2η θέση βάζουμε την παραλία Αυλακη. Τις άλλες τις αφήσαμε για την επόμενη φορά.

Φαγητό: Για φαγητο προτείνουμε το Mody Dick στον Υψο. Τρομερό μαγαζί πάνω στην θάλασσα με ζυμαρικά κρεατικά και ψαρικά. Ότι δοκιμάσαμε και τις 2 φορές που πήγαμε ήταν φανταστικό. Τιμές για τα πιάτα από 10€ με 15€. Στην πόλη φάγαμε στο Pane E Souvlaki αλλά μιλάμε για μεγάλη απάτη. Ακριβό και μερίδες σαν να λέμε Junior Menu. Δεν το προτείνω και ας είναι γευστικό. Επίσης φάγαμε στην Περγολα που αξίζει μια επίσκεψη. Γλυκό φάγαμε ωραίο στον Υψο πάλι. Σουβλάκι στην Δασιά στο Κάστρο με μόνο 2€ και αρκετά νόστιμο. Θυμίζω ότι στην Αθήνα το βρίσεις πλέον στα 2.60€ με 2.80€ οπότε για νησί η τιμή είναι σούπερ.

Για την πόλη της Κέρκυρας δεν θα πω πολλά λόγια. Θα καταλάβουν μόνο όσοι την έχουν επισκεφτεί η θα την επισκεφθούν. Μια πόλη από άλλη εποχή. Νομίζω θυμίζει αρκετά Ιταλία. Εχω μια εντύπωση πως το Πάσχα η πόλη θα είναι ακόμα ποιο ωραία από τι το καλοκαίρι. Και σίγουρα θα πάμε και Πάσχα. Για παγωτό πρέπει να δοκιμάσετε το Solo Gelato. Υπέροχες γεύσεις και φρεσκότατο.

Στα αρνητικά του νησιού τα σκουπίδια και η μυρωδιά από τους βόθρους όπου και να σταθείς.

Με λίγα λόγια η Κέρκυρα είναι ένα νησί που τα έχει όλα και πρέπει να πάτε αν δνε το έχετε κάνει ήδη. Θα περάσετε υπέροχες γεμάτες μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom