Προτάσεις για βιβλία

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.201
Ο Ολυμπιακός έγινε και αστυνομικό βιβλίο !!!

Και μάλιστα από τον γνωστό Philip Kerr.

http://newpost.gr/entertainment/boo...yrio-tetarth-6-ioylioy-sto-public-syntagmatos

Σίγουρα θα το διαβάσω,για να εμπλέκεται ο Ολυμπιακός κάτι ύποπτο(για να μην πώ τίποτα χειρότερο και στεναχωρηθεί ο φίλος μου @panpan :D) θα υπάρχει...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Δεν το ήξερα!....θα το διαβάσω και γώ,όχι γιατί με ενδιαφέρει ο Ολυμπιακός(...μακρυά από μένα,παναθηναϊκάκιας γαρ)αλλά γιατί μου αρέσει ο Kerr και άμα παίζει στο γικό μας "γήπεδο"...πρέπει:)
 

athinoulinio

Member
Μηνύματα
31
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Αυστραλία
καλημέρα!
ένα βιβλίο που προτείνω και διαβάζω αυτή την περίοδο είναι το "στο δρόμο" του Τζακ Κερουακ.. άκρως ταξιδιάρικο και ειδικά για όσους είναι λάτρες της Αμερικής θα τους αρέσει καθώς ο πρωταγωνιστής περιπλανιέται σε διάφορα μέρη της ηπείρου....
 

vagiannie

Member
Μηνύματα
17
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΆΜΣΤΕΡΝΤΑΜ
Μόλις τελείωσα το " Το Στρίψιμο της Βίδας" του Χένρυ Τζέημς, ίσως πολλοί από εσάς να το ξέρετε αλλά εγώ τώρα το διάβασα και το βρήκα πραγματικά εξαιρετικό και σαφώς το προτείνω ανεπιφύλακτα. Τώρα ξεκίνησα να διαβάζω και το "Σκέψου έναν Αριθμό" και μέχρι τώρα μπορώ να πω ότι είναι ένα βιβλίο που κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον του αναγνώστη και μια καλή επιλογή για βιβλίο παραλίας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
καλημέρα!
ένα βιβλίο που προτείνω και διαβάζω αυτή την περίοδο είναι το "στο δρόμο" του Τζακ Κερουακ.. άκρως ταξιδιάρικο και ειδικά για όσους είναι λάτρες της Αμερικής θα τους αρέσει καθώς ο πρωταγωνιστής περιπλανιέται σε διάφορα μέρη της ηπείρου....
Αυτό δημιούργησε ολόκληρη συγγραφική σχολή στην εποχή του, θεωρείται βιβλίο-σταθμός στην ταξιδιωτική λογοτεχνία, έκανε πραγματικό πάταγο, αλλά για να είμαι ειλικρινής δε βρήκα τίποτε το ενδιαφέρον ούτε στο στιλ ούτε στο περιεχόμενο και εξεπλάγην αρνητικά, περίπου όπως όταν πρωτοδιάβασα Χέμινγουεϊ (απλοϊκός, χωρίς περιεχόμενο και μάλλον παιδικός για μένα).

Επειδή προφανώς οι περισσότεροι που το διαβάζουν συντάσσονται με τη δική σου εκτίμηση, μπορείς να μας πεις τι εκτίμησες στο βιβλίο; Δεν το λέω με επιθετική διάθεση, κάθε άλλο.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Μόλις τελείωσα ένα πολύ καλό αστυνομικό,που είναι απο τα ελάχιστα που ήθελα να μην τελειώσει.Πολύ καλογραμμένο με σφιχτή πλοκή.
Ειναι "Η εξαφάνιση"της Chevy Stevens και είναι το πρώτο της βιβλίο.
Η τιμή του,στα βιβλιοπωλεία,τώρα,πρέπει να είναι στα 9,90.
Υπόθεση...
"Την ηµέρα που την απήγαγαν, η Aνν Ο’ Σάλιβαν, µία τριανταδυάχρονη µεσίτρια ακινήτων, είχε τρεις στόχους. Να πουλήσει ένα σπίτι, να βγάλει από το µυαλό της τον πρόσφατο καβγά που είχε µε τη µητέρα της και να φτάσει έγκαιρα στο ραντεβού που είχε κανονίσει µε το αγόρι της.
Η επίδειξη του σπιτιού δεν έχει πολύ κόσµο, αλλά εκεί που ετοιµάζεται να τα µαζέψει και να φύγει, καταφτάνει ο τελευταίος της επισκέπτης µε ένα βαν κι η Aνν σκέφτεται ότι ίσως τελικά σήµερα να είναι η τυχερή της µέρα.
Έκανε πολύ µεγάλο λάθος..."

image.jpg
Τώρα ξεκίνησα να διαβάζω και το "Σκέψου έναν Αριθμό" και μέχρι τώρα μπορώ να πω ότι είναι ένα βιβλίο που κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον του αναγνώστη και μια καλή επιλογή για βιβλίο παραλίας.
Είναι η επόμενη επιλογή μου....πιστεύω να είναι και μέχρι το τέλος καλό.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Αν αγαπάτε το μυθιστόρημα με πάμπολλες ιστορικές αναφορές κι αν έχετε διαβάσει το "Ιμαρέτ,στη σκιά του ρολογιού", τότε το νέο βιβλίο του Γιάννη Καλπούζου ¨σέρρα, η ψυχή του Πόντου" ελπίζω να αρέσει περισσότερο. Από τα βιβλία που ξενύχτησα μέχρι τις πρωινές ώρες… Τα πάθη των λαών, η αγριότητα που περισσεύει στο όνομα εθνότητας, ιδεολογίας και θρησκείας, μια ιστορία που επαναλαμβάνεται δυστυχώς και στις μέρες μας.


Ενόψει του εκτοπισμού των Αρμενίων απ' την Τραπεζούντα τον Ιούνιο του 1915, ένα κορίτσι που μοιάζει να το ζωγράφισε ο ίδιος ο Θεός καταφεύγει στο σπίτι ενός αγνώστου. Στην Ορντού ένα άλλο κορίτσι εύπορης ελληνικής οικογένειας ετοιμάζεται για τον γάμο της και πασχίζει να οραματιστεί το μέλλον μ' έναν άντρα τον οποίο ελάχιστα γνωρίζει.
Ο χαρισματικός, θρήσκος και θεματοφύλακας των ηθών της εποχής Γαληνός Φιλονίδης διχάζεται ανάμεσα σε δυο γυναίκες∙ δοκιμάζεται εμπρός στις ιδέες του∙ έρχεται αντιμέτωπος με την αγριότητα και το μίσος∙ συντρίβεται και θέτει ως στόχο ζωής να εκδικηθεί εκείνον που του προκάλεσε τον μέγα πόνο.
Στο παρασκήνιο της μυθοπλασίας ιχνογραφείται ο Πόντος μέχρι την ανταλλαγή των πληθυσμών∙ η ομογενοποίηση των φυλών με συνδετικό κρίκο μα και άλλοθι τη θρησκεία∙ ο φόβος, η μισαλλοδοξία και ο εθνικισμός που ενσπείρουν οι Νεότουρκοι και στη συνέχεια οι Κεμαλιστές∙ η καθημερινή ζωή στα πρώτα χρόνια της Σοβιετικής Ένωσης∙ οι διώξεις των Ελλήνων επί Στάλιν∙ τα στρατόπεδα εργασίας στη Σιβηρία και οι στέπες του Καζακστάν με αφόρητους καύσωνες το καλοκαίρι και σφοδρό ψύχος τον χειμώνα∙ οι πόθοι, τα πάθη και τα δεινά των Ποντίων.
Κι όλα, μέσα από το πολυσχιδές ταξίδι που γράφει η ζωή και το ταξίδι που γράφεται για τη ζωή, να φαντάζουν φλόγες και κινήσεις του ποντιακού χορού σέρρα, του χορού της φωτιάς.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Μιας και ξεκινήσαμε,για όσους αγαπάνε το light αστυνομικό μία συγγραφέας,που πουλάει εκατομ.αντίτυπα στα βιβλία της είναι η Camila Langberg.Εχει γράψει μια σειρά βιβλίων με την ίδια ηρωίδα σε διάφορες φάσεις της ζωή της και πάντα στην ίδια πόλη,την Φιελμπάκα της Σουηδίας.
http://www.metaixmio.gr/author/3097-camilla.aspx
Αλλα 2 βιβλία που έχει περάσει καιρός που τα διάβασα αλλά ακόμη τα θυμάμαι είναι το "Πρέπει να μιλήσουμε για τον Κέβιν" και το"Αρκετά ως εδώ" της Lionel Shriver.
http://www.metaixmio.gr/products/2183--pocket.aspx
http://www.metaixmio.gr/products/1969--.aspx
Δυνατές κοινωνικές ιστορίες και πολύ καλογραμμένες.
 

vagiannie

Member
Μηνύματα
17
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΆΜΣΤΕΡΝΤΑΜ
Μιας και ξεκινήσαμε,για όσους αγαπάνε το light αστυνομικό μία συγγραφέας,που πουλάει εκατομ.αντίτυπα στα βιβλία της είναι η Camila Langberg.Εχει γράψει μια σειρά βιβλίων με την ίδια ηρωίδα σε διάφορες φάσεις της ζωή της και πάντα στην ίδια πόλη,την Φιελμπάκα της Σουηδίας.
Μέσα στο Σαββατοκύριακο το τελείωσα το βιβλίο, "Σκέψου έναν αριθμό" και πραγματικά νομίζω ότι δεν θα σε απογοητεύσει.. Εγώ πραγματικά το διάβασα απνευστί και θεωρώ πως είναι ένα πολύ καλογραμμένο βιβλίο για την κατηγορία του... Για εμένα πάντως εγγύηση στα αστυνομικά είναι και ο Τζόν Νέσμπο.
Τώρα ξεκίνησα να διαβάζω το "Αγαπητέ Θεέ" του Σμίτ και είναι φοβερό..Πολύ κλάμα όμως...
 
Last edited by a moderator:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
"Ιστορίες ντροπής, οι άνδρες, οι θρησκείες, οι νόμοι και η μοίρα των γυναικών" του Γιώργου Παμπούκη εκδ Πατάκη.
Λίγα λόγια για τις θρησκείες του κόσμου και πολλά για τη συμπεριφορά τους προς τις γυναίκες. Ο θεϊκός σεξουαλισμός του Ινδουισμού (η μόνη από τις μεγάλες θρησκείες που δεν χρησιμοποίησε βία για επέκταση), τα φοβερά βασανιστήρια της Ιερής Εξέτασης του Χριστιανισμού, και άλλα πολλά. Βιβλίο απαραίτητο για τη βιβλιοθήκη σας
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Εγώ το τελευταίο αστυνομικό που διάβασα ήταν το Ροτβαϊλερ της Ρουθ Ρέντελ.Αρκετα ενδιαφέρον.Αν και δεν έχω ξαναδιαβάσει τη συγκεκριμένη συγγραφέα μου άρεσε ο τρόπος που γράφει , περιγραφικός και με λεπτομέρεια που όμως δεν με κούρασε.
 

athinoulinio

Member
Μηνύματα
31
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Αυστραλία
Αυτό δημιούργησε ολόκληρη συγγραφική σχολή στην εποχή του, θεωρείται βιβλίο-σταθμός στην ταξιδιωτική λογοτεχνία, έκανε πραγματικό πάταγο, αλλά για να είμαι ειλικρινής δε βρήκα τίποτε το ενδιαφέρον ούτε στο στιλ ούτε στο περιεχόμενο και εξεπλάγην αρνητικά, περίπου όπως όταν πρωτοδιάβασα Χέμινγουεϊ (απλοϊκός, χωρίς περιεχόμενο και μάλλον παιδικός για μένα).

Επειδή προφανώς οι περισσότεροι που το διαβάζουν συντάσσονται με τη δική σου εκτίμηση, μπορείς να μας πεις τι εκτίμησες στο βιβλίο; Δεν το λέω με επιθετική διάθεση, κάθε άλλο.
Γεια χαρά!
Βασικά δεν το έχω διαβάσει και ολόκληρο ακόμη.. είμαι στην πορεία.
Δεν ξέρω τον Χεμινγουεϊ που ανέφερες.
Γνώμη μου είναι ότι ναι όντως δεν έχει κάτι μμμ πώς να το πω?! βαθυστόχαστο με συγκεκριμένο νόημα.. απλώς είναι και πώς θα το πάρει κανείς όταν διαβάζει ένα βιβλίο..
πιχι: είναι καλοκαίρι, δεν θα παιρνα μπροστά μου ένα ντοστογευσίτικο βιβλίο.. δεν την θέλω την πολλή σκέψη αυτή τη στιγμή.. η ώρα να περνάει..
Επίσης έχεις δίκαιο ότι έκανε σάλο στην εποχή του, και πιστεύω ότι έγινε αυτό για τον ίδιο λόγο που έκανε σάλο το "άκου ανθρωπάκο του Βιλχειμ Ραηχ, δηλαδή το διαφορετικό για εκείνη την εποχή, την επανάσταση (στο κάθε βιβλίο με τον τρόπο του). Σε αυτό ας πούμε ο πρωταγωνιστής δεν έχει στον ήλιο μοίρα αλλά επιβιώνει κ ταξιδεύει. Τόλμη ας πούμε για εκείνη την εποχή που θεωρούνταν πρωτότυπο.
Από κει και έπειτα, μου άρεσε η όλη χύμα φάση της περιπλάνησης να το πω έτσι με δυο λόγια, και μερικές φορές το να μην μπλέκομαι με κάθε είδους έννοιες και ιδανικά είναι και αυτό που ψάχνω να διαβάσω για να χαλαρώσω.. το βρίσκω δροσερό ως τώρα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom