Πρόβλημα με την κράτηση ξενοδοχείου..

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Έχω κάνει κράτηση με προπληρωμένη από booking, χωρίς δυνατότητα ακύρωσης, η κάρτα μου έχει όλο το ποσό που χρειάζεται και στην επιβεβαίωση λέει πως θα χρεώσει τη κάρτα σε 1-2 μέρες. Υπάρχει περίπτωση να μην την δεχτεί το ξενοδοχείο και αν ναι τι γίνεται μετά;
Δεν εχεις προβλημα...θα την δεχτει
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Δεν εχεις προβλημα...θα την δεχτει
Να υποθέσω πως το ξενοδοχείο θα πληρωθεί από τη κάρτα, δε θα δεσμεύσει δλδ το ποσό μόνο ως εγγύηση και η δική μου υποχρέωση κατά τη διαμονή μου θα είναι ο δημοτικός φόρος. Είναι η πρώτη φορά που κάνω κράτηση με προπληρωμένη και γιαυτό ρωτάω τόσα...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
στο πιο προσφατο ταξιδι μου,αλλα ξενοδοχεια ειχαν ηδη κρατησει ολο το ποσο παρ ολο που δεν ηταν στους ορους και αλλα πληρωθηκαν εκει μετρητα,η καρτα.Ο δημοτικος φορος πληρωνεται επι τοπου.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Να υποθέσω πως το ξενοδοχείο θα πληρωθεί από τη κάρτα, δε θα δεσμεύσει δλδ το ποσό μόνο ως εγγύηση και η δική μου υποχρέωση κατά τη διαμονή μου θα είναι ο δημοτικός φόρος. Είναι η πρώτη φορά που κάνω κράτηση με προπληρωμένη και γιαυτό ρωτάω τόσα...
Οταν πας εκει αν θες υπογραφεις το χαρτακι απο το μηχανακι της καρτας κ προχωρει η πληρωμη...αλλιως τους δινει μετρητα κ αποδεσμευουν το ποσο στη καρτα..αυτα με τις χρεωστικες καρτες
 

Juannita

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Παιδιά εχω κανει μια βλακεία. Καταλαθος έκλεισα απο booking ενα δωμάτιο σε ενα ξενοδοχείο χωρίς ομως να πληρώσω προκαταβολή ή κατι τετοιο και επισης δεν με είχαν πάρει απο την ρεσεψιόν νωρίτερα για επιβεβαίωση μεχρι σημερα που έφτασε η μερα της "άφιξης " μου και δεν ξερω τι να κανω..εχω δώσει μονο όνομα και τηλέφωνο. Γνωρίζει κανεις τι πρόκειται να γινει;;;
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Πρέπει να δεις την πολιτική ακύρωσης που σου γράφει στο booking. Έδωσες την πιστωτική σου για την κράτηση;
 

Juannita

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Πρέπει να δεις την πολιτική ακύρωσης που σου γράφει στο booking. Έδωσες την πιστωτική σου για την κράτηση;
Την είδα την πολιτική και λεει οτι θα χρεωθω το 50% δηλαδή 90€ πραγμα αδύνατο. Όχι δεν έχω δώσει τίποτα. Μονο κινητο και ονοματεπώνυμο και email.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εχει κανει κρατηση χωρις πιστωτικη ...δε προκειται να χρεωθεις αφου δεν εχουν κατι να σε χρεωσουν
 

Juannita

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ειχα πάρει πρώτα τηλέφωνο χωρίς να αναφέρω όνομα και μου είχαν πει οτι δεν έχουν διαθέσιμο δωμάτιο και μετα το ειδα στο Ίντερνετ αλλα περιμενα κάποιος να με πάρει τηλ για επιβεβαίωση...αυτο δεν έπρεπε να γινει;

Εχει κανει κρατηση χωρις πιστωτικη ...δε προκειται να χρεωθεις αφου δεν εχουν κατι να σε χρεωσουν
Μακάρι..γιατί με πήραν τηλέφωνο απο εκει αλλα το έκλεισα κατευθείαν...
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ειχα πάρει πρώτα τηλέφωνο χωρίς να αναφέρω όνομα και μου είχαν πει οτι δεν έχουν διαθέσιμο δωμάτιο και μετα το ειδα στο Ίντερνετ αλλα περιμενα κάποιος να με πάρει τηλ για επιβεβαίωση...αυτο δεν έπρεπε να γινει;
Όχι. Αν σου ήρθε mail επιβεβαίωσης από booking, η κράτηση ισχύει.
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλησπέρα σε όλους. Εχω προβεί σε κράτηση ενος ξενοδοχείου στο Λονδίνο για τις 30 Νοεμβρίου, μέσω ενός γνωστού μου που εργάζεται σε ταξιδιωτικό πρακτορείο. Μου βρηκε μια πραγματικά συμφέρουσα προσφορά, για την ακρίβεια 1/3 κάτω απο την τιμή που το βρήκα εγώ στο booking και προχωρήσαμε σε κράτηση και κατέθεσα τα χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό του γνωστού μου. Την επόμενη ημέρα μου εστειλε ο γνωστός το voucher, το οποιο αναφέρει το ονομα αυτου που έκανε την κράτηση, δηλαδή το δικό του, το όνομα αυτού για τον οποίο έγινε η κράτηση, δηλαδή το δικό μου, το ξενοδοχείο, τις ημερομηνίες διανυκτερευσης, τον τύπο δωμάτιο και το ότι περιλαμβάνει πρωινό. Τίποτα άλλο. Δεν αναφέρεται ούτε κωδικός κράτησης, ούτε η αξία, ουτε προκύπτει αν είναι πληρωμένο. Ο γνωστός μου είπε οτι αυτό θα επιδειξω στο ξενοδοχείο και θα είμαι εντάξει. Επειδή το εν λόγω voucher δεν μου φάνηκε ότι με διασφαλίζει, τηλεφώνησα στο ξενοδοχείο να επιβεβαιώσω την ύπαρξη της κράτησης. Μου την επιβεβαίωσε καθ' όλα, πλην ομως μου είπε ότι δεν είναι πληρωμένο. Δόθηκε ο αριθμός μιας κάρτας (του γνωστού προφανώς) και μου ειπε αν κατάλαβα σωστά ότι η πληρωμή θα γίνει κατά την άφιξη μας. (Μήπως είπε μέχρι την άφιξη μας και δεν το άκουσα καλά; θα το επιβεβαιώσω). Τηλεφωνησα στον γνωστο μου και μου ειπε οτι η χρεωση δεν γίνεται αμέσως και θα γίνει το αργότερο μέχρι 2 μέρες πριν απο την άφιξη. Έχω αγχώθει λίγο με όλο αυτό, δεν μου κολλάει. Μου εξηγησε οτι η πολιτική μεταξύ πρακτορείου και ξενοδοχείων είναι αυτή και οτι δεν θα έχω πρόβλημα και το δωματιο θα ειναι πληρωμένο το αργότερο 2 μέρες πριν την άφιξη. Θα το εκτιμούσα αν καποιος που έχει παρόμοια εμπειρία απο κράτηση ξενοδοχείου μεσω τουριστικού πρακτορείο, την μοιραστεί μαζί μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom