Γενικά Διακοπες για ζευγαρι

november2007

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Τελικά αποφασίσαμε και κλείσαμε.
Θα πάμε και φέτος όπως και πέρυσι Τήνο.
Θα μείνουμε στην περιοχή του Αγίου Ρωμάνου στα ενοικιαζόμενα δωμάτια "Μελτέμι".
Οπότε θα είναι ακριβώς όπως ήθελα τις διακοπές. Μηδενική απόσταση δωμάτιο με θάλασσα. Αμμουδερή παραλία.
Καλές διακοπές σε όλους
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότιος Αφρική
Τελικά αποφασίσαμε και κλείσαμε.
Θα πάμε και φέτος όπως και πέρυσι Τήνο.
Θα μείνουμε στην περιοχή του Αγίου Ρωμάνου στα ενοικιαζόμενα δωμάτια "Μελτέμι".
Οπότε θα είναι ακριβώς όπως ήθελα τις διακοπές. Μηδενική απόσταση δωμάτιο με θάλασσα. Αμμουδερή παραλία.
Καλές διακοπές σε όλους
Επειδή θα παω κι εγώ φέτος Τήνο μου δημιουργήθηκε αυτη η απορία. Τι σας τράβηξε τόσο πολύ στο νησί ώστε να θέλετε να το επισκεφτήτε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, την στιγμή που έχει τόσα νησιά η Ελλάδα και θα μπορούσατε να πάτε καπου που δεν έχετε ξαναπάει?
 

november2007

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Επειδή θα παω κι εγώ φέτος Τήνο μου δημιουργήθηκε αυτη η απορία. Τι σας τράβηξε τόσο πολύ στο νησί ώστε να θέλετε να το επισκεφτήτε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, την στιγμή που έχει τόσα νησιά η Ελλάδα και θα μπορούσατε να πάτε καπου που δεν έχετε ξαναπάει?
Καλημέρα,
Μπορεί κάποιος να πάει και να κόψει φλέβες και κάποιος να θέλει να ξαναπάει.
Είναι ανάλογα το τι ζητάει κάποιος από τις διακοπές του. Το δικό μου ζητούμενο είναι παραλία, απόλυτο relax, θέα από το μπαλκόνι πίνοντας τις μπυρίτσες μου και τα πρωινά εξερεύνηση νησιού.
Πέρυσι όταν άκουσα για διακοπές στην Τήνο δεν ενθουσιάστηκα γιατί πίστευα ότι εκτός από την Μεγαλόχαρη δεν έχει και τίποτα άλλο.
Πηγαίνοντας εκεί και βλέποντας την "Χώρα" απογοητεύτηκα γιατί δεν θύμιζε τίποτα τις γραφικές χώρες των υπόλοιπον κυκλαδονήσων.
Και ξεκινάω με τα θετικά: Παραλίες τόσες ώστε να μην βαρεθείς να βλέπεις συνεχεία τα ίδια και τα ίδια. Θέλεις οργανωμένη παραλία με ομπρέλα και μπιτσόμπαρο έχει, θέλεις ερημική παραλία έχει, θέλεις αμμουδερή παραλία με σκιά από δέντρα έχει, ότι είδους παραλία θέλεις έχει.
Δωμάτια που καλύπτουν όλα τα γούστα. Θέλεις πεντάστερο έχει, θέλεις οικονομικό ίσα για έναν ύπνο έχει, θέλεις δωμάτιο με κουζίνα να είσαι αυτόνομος έχει.
Η ευγένεια των ανθρώπων και να σε κάνουν να αγαπήσεις τον τόπο τους μου έκανε εντύπωση.
Τα ορεινά χωριά είναι παρα πολύ όμορφα και γραφικά. Δεν πρόκειται να βαρεθείς παίρνεις το χάρτη και ξεκινάς την εξερεύνηση. Κάθε μέρα και κάτι άλλο.
Φαγητό νόστιμο και σε ικανοποιητικές τιμές.
Για νυχτερινή ζωή δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν με ενδιαφέρει καθόλου οπότε δεν το ψάχνω στις διακοπές.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότιος Αφρική
Καλημέρα,
Μπορεί κάποιος να πάει και να κόψει φλέβες και κάποιος να θέλει να ξαναπάει.
Είναι ανάλογα το τι ζητάει κάποιος από τις διακοπές του. Το δικό μου ζητούμενο είναι παραλία, απόλυτο relax, θέα από το μπαλκόνι πίνοντας τις μπυρίτσες μου και τα πρωινά εξερεύνηση νησιού.
Πέρυσι όταν άκουσα για διακοπές στην Τήνο δεν ενθουσιάστηκα γιατί πίστευα ότι εκτός από την Μεγαλόχαρη δεν έχει και τίποτα άλλο.
Πηγαίνοντας εκεί και βλέποντας την "Χώρα" απογοητεύτηκα γιατί δεν θύμιζε τίποτα τις γραφικές χώρες των υπόλοιπον κυκλαδονήσων.
Και ξεκινάω με τα θετικά: Παραλίες τόσες ώστε να μην βαρεθείς να βλέπεις συνεχεία τα ίδια και τα ίδια. Θέλεις οργανωμένη παραλία με ομπρέλα και μπιτσόμπαρο έχει, θέλεις ερημική παραλία έχει, θέλεις αμμουδερή παραλία με σκιά από δέντρα έχει, ότι είδους παραλία θέλεις έχει.
Δωμάτια που καλύπτουν όλα τα γούστα. Θέλεις πεντάστερο έχει, θέλεις οικονομικό ίσα για έναν ύπνο έχει, θέλεις δωμάτιο με κουζίνα να είσαι αυτόνομος έχει.
Η ευγένεια των ανθρώπων και να σε κάνουν να αγαπήσεις τον τόπο τους μου έκανε εντύπωση.
Τα ορεινά χωριά είναι παρα πολύ όμορφα και γραφικά. Δεν πρόκειται να βαρεθείς παίρνεις το χάρτη και ξεκινάς την εξερεύνηση. Κάθε μέρα και κάτι άλλο.
Φαγητό νόστιμο και σε ικανοποιητικές τιμές.
Για νυχτερινή ζωή δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν με ενδιαφέρει καθόλου οπότε δεν το ψάχνω στις διακοπές.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,βεβαίως και βοήθησες πολύ!
Εχω πάει με το κρουαζιερόπλοιο το 2001 και ίσα ίσα που προλάβαμε να πάμε για προσκύνημα στην μεγαλόχαρη και να επιστρέψουμε στο πλοιο. Τότε δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το νησί αφου δεν είχα δει τίποτα εκτος από τον άχαρο εμπορικό δρόμο μέχρι την εκκλησία. Πέρσι είδα καποιες καταπληκτικες φωτογραφίες από τα γραφικα χωριά του νησιου και σκεφτηκα να δώσω στο νησι μια δευτερη ευκαιρία.
Δεν πάω για νυχτερινή ζωή, παω για εξερεύνηση του νησιου, φωτογράφιση τοπίων και αν μας κανει και καλό καιρο ας κανει και ο συζυγος το χομπι του, το ψαρεμα με ψαροντουφεκκο.
Πιστευώ πως δεν θα μετανοιώσω για την επιλογή μου...θα δούμε.
 

angryDuck

Member
Μηνύματα
36
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
Γεια σας σε ολους!

το ξέρω είναι αρκετά νωρίς για να κανονίζουμε τις καλοκαιρινές μας διακοπες.. Ερχόμαστε απο μακριά 'ομως και ήρθε η ώρα να κλέισουμε τα ειστηρια μας για Ελλάδα :) Θα έχουμε 10 μέρες άδεια, οπότε λέμε να μείνουμε 3 μέρες Αθήνα για να δούμε φίλους κλπ και μετά να πάμε 7 μέρες σε ένα νησάκι.. οπότε απο αυτό θα εξαρτηθούν και τα εισητήρια για Ελλάδα..

Θα ήθελα συμβουλές/απόψεις/προτάσεις για κάποιο νησί στο αιγαίο.. κατα προτίμηση κυκλάδες (λατρεύουμε την αρχιτεκτονική). Μας αρέσουν κυρίως τα μικρά μέρη τα οποία δεν έχουν αλλοιωθεί απο τον τουρισμό ακόμα.. όπου κάποιος μπορεί να γευθεί τη νσιώτικη ζωή. Βασικό συστατικό είναι όμορφες παραλίε/θάλασσεσ και καλό φαγητο (ψαρικά κυρίως). Για να καταλάβετε το στιλ μας, έχουμε πάει Δονούσα και ξετρελαθήκαμε με τους ντόπιους και τη ζωή, θεωρούμε τις παραλίες τισ Μήλου ανεπανάληπτες και την Κύθνο άκρως τουριστική/αρπαχτή/ακριβή για αυτό που προσφέρει. Κάτι άλλο που κοιτάμε πλέον, είναι το νησί να έχει κάποιες οργανωμένες παραλίες.. χρειαζόμαστε ίσκιο απαραίτητα, ομπρέλες κλπ δεν θα έχουμε και θα μας άρεσε να μπορούμε να πιούμε και τα ποτάκια μας όσο κάνουμε το μπάνιο μας --όχι όμως παρτυ και χαμο! Αμάξι δεν θα έχουμε, αλλά ίσωσ να νοικιάζαμε..

Γενικά ψάχνουμε ένα σχετικά μικρό νησί για να ξεκουραστούμε (οι μόνες διακοπές που έχουμε) και να απολαύσουμε την Ελλαδάρα μας που τόσο πολύ μας λείπει..

Γαλάζια νερά, άμμος, ουζάκια, μεζέδες.. και γενικα χαλαρα! κάπως έτσι έχουμε τις τέλειες διακοπεσ στο μυαλο μας!

Θα εκτιμούσαμε οποιαδήποτε πρόταση! :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ήσυχο και μικρό είπαν. Σίκινος.
Γιατί η Πάρος δεν είναι μικρή και ήσυχη; Τα συνδυάζει όλα:
Θες μπαράκι χαλαρό με ποιοτική μουσική, Παροικιά για ροκιές.
Θέλεις λαικά κορίτσια, χίπστερ κτλ Νάουσα για τη φάση.
Θέλεις ωραίο ψαράκι και ηρεμία Πίσω Λιβάδι και Δρυό.
Θέλεις να κάνεις την τρέλα σου με καλοκαιρινά σπορ Χρυσή Ακτή.
Θέλεις οργανωμένη παραλία(με καλό καφέ) και πεντακάθαρη καθαρή θάλασσα , Φάραγγας.
Θέλεις βόλτα σε σπήλαιο περνάς δίπλα σε Αντίπαρο, θες να συνεχίσεις με μπανάκι και καλό ψαράκι; Αλυκή.
Θέλεις να κάνεις την τέλεια επιδερμίδα, παραλία Καλόγερος, όλες οι γυναίκες να είναι γεμάτες από άργυλο.
Ψάχνεις παραδοσιακό οικισμό, Λεύκες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Κι εγώ θα ψήφιζα Σίφνο γιατί και μικρό νησί είναι και γραφικό και κάποιες οργανωμένες παραλίες όπως ζητάτε έχει. Ωστόσο τον Αύγουστο κόσμο θα έχει, όπως και όλα τα νησιά. Εξαρτάται και σε ποιό μέρος θα επιλέξετε να μείνετε.
 

angryDuck

Member
Μηνύματα
36
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
Ήσυχο και μικρό είπαν. Σίκινος.
Τη Σικινο είναι η αλήθεια ότι τη σκεφτόμασταν.. αλλά δεν έχει καθόλου οργανωμένες παραλίες, κατι που ψάχνουμε πλεον :(

Γιατί η Πάρος δεν είναι μικρή και ήσυχη; Τα συνδυάζει όλα:
Θες μπαράκι χαλαρό με ποιοτική μουσική, Παροικιά για ροκιές.
Θέλεις λαικά κορίτσια, χίπστερ κτλ Νάουσα για τη φάση.
Θέλεις ωραίο ψαράκι και ηρεμία Πίσω Λιβάδι και Δρυό.
Θέλεις να κάνεις την τρέλα σου με καλοκαιρινά σπορ Χρυσή Ακτή.
Θέλεις οργανωμένη παραλία(με καλό καφέ) και πεντακάθαρη καθαρή θάλασσα , Φάραγγας.
Θέλεις βόλτα σε σπήλαιο περνάς δίπλα σε Αντίπαρο, θες να συνεχίσεις με μπανάκι και καλό ψαράκι; Αλυκή.
Θέλεις να κάνεις την τέλεια επιδερμίδα, παραλία Καλόγερος, όλες οι γυναίκες να είναι γεμάτες από άργυλο.
Ψάχνεις παραδοσιακό οικισμό, Λεύκες.
έχεις δίκιο μπορεί κανείς να συνδυάσει τα πάντα στην πάρο! αλλά βγαινει εκτός γιατί έχουμε πάει...

Κι εγώ θα ψήφιζα Σίφνο γιατί και μικρό νησί είναι και γραφικό και κάποιες οργανωμένες παραλίες όπως ζητάτε έχει. Ωστόσο τον Αύγουστο κόσμο θα έχει, όπως και όλα τα νησιά. Εξαρτάται και σε ποιό μέρος θα επιλέξετε να μείνετε.
έχουμε πάει αρκετές φορές Σίφνο παλαιότερα.. οπότε βγαίνει εκτοσ και αυτό το νησι.. :(


Για τη Σκύρο έχετε κάποια άποψη? Απο παραλίες τι λέει?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom