Χανιά - προτάσεις για καλό φαγητό

gianni1966

Member
Μηνύματα
210
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Φετος, προβλεπω τον Αυγουστο να γινεται πανικος στα Χανια μα και σ'ολοκληρη την Κρητη απ'οτι βλεπω....
Θα ειμαι κι εγω Χανια, απο 14/8 μεχρι και 21/8.
Θα μεινουμε στην Παλαιοχωρα που θα ειναι η βαση μας, αλλα οι πληροφοριες σας
πολυ χρησιμες γυρω απο το φαγητο στην πολη των Χανιων.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
σιουφικτά???? πρώτη φορά ακούω τη λέξη,
Μα μου φαίνεται απίθανο να μην έχεις φάει σκιουφιχτά!!παραδοσιακά κρητικά μακαρόνια και πολύ εύκολα στην παρασκευή τους.Αν θες συνταγη εδώ είμαστε!! :)
 

Mary-pa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Παιδάκια καλησπέρα, επειδή τυγχάνω χανιωτισσα να σας πω ότι τα σκιουφιχτα δεν θα βρεις πουθενά στα Χανιά. Το πιο κοντινό σημείο είναι ένα εστιατόριο όπως μπαίνεις στο ρεθυμνο μετά το στρατόπεδο αλμυρα νομίζω ότι το λέμε. Δεύτερον στο θερισσο πολύ καλό το φαγητό αλλά όχι για καλοκαίρι. Παραδοσιακό φαγητό μέσα στην πόλη μπορείς να φας στο χρυσοστομο. Εκτός πόλης θα σου πρότεινα να πας στην καλυβιανη είναι ένα χωριό όπως γυρνας από φαλασαρνα κ ή ταβέρνα λέγεται γραμβουσα, θα ξετρελαθεις.
 

Mary-pa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Για τον φίλο που θα έχει βάση παλιοχωρα να πας σε ένα χωριουδάκι μετά το γιαλισκαρι (5 λεπτά με το αυτοκίνητο απόσταση) πολυ καλή ταβέρνα στο χωριό ανυδροι η ταβέρνα λέγεται σχολείο. Απλά μην πάτε αργά ή απόγευμα μπορεί να μην έχει περισσέψει τίποτα.
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
210
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Για τον φίλο που θα έχει βάση παλιοχωρα να πας σε ένα χωριουδάκι μετά το γιαλισκαρι (5 λεπτά με το αυτοκίνητο απόσταση) πολυ καλή ταβέρνα στο χωριό ανυδροι η ταβέρνα λέγεται σχολείο. Απλά μην πάτε αργά ή απόγευμα μπορεί να μην έχει περισσέψει τίποτα.
Σ'ευχαριστω για την πληροφορια σου.
Εχουν αναφερθει κι αλλοι στο συγκεκριμενο μαγαζι.
Βεβαια ψαχνοντας το στο google, νομιζω οτι ειναι μαλλον μεζεδοπωλειο κι οχι ταβερνα με παραδοσιακη κρητικη κουζινα, που αυτο κυριως με ενδιαφερει.
 

Mary-pa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Φίλε μ δεν είναι μεζεδοπωλείο, είναι ταβέρνα που έχει ποικιλία από παραδοσιακά φαγητά διαφορετικά κάθε μέρα. Γενικά στην παλιοχωρα θα βρείτε καλό φτηνό φαγητό. Δεν είναι ον τοπικ αλλά μην παραλείψετε να πάτε στο κάστρο για κοκτέιλ. Καινούριο μαγαζί ωραίο περιβάλλον ωραία κοκτέιλ καλή εξυπηρέτηση.
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
210
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Ok, σ'ευχαριστω για την ενημερωση.
 

Thanos91

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδάκια καλησπέρα, επειδή τυγχάνω χανιωτισσα να σας πω ότι τα σκιουφιχτα δεν θα βρεις πουθενά στα Χανιά. Το πιο κοντινό σημείο είναι ένα εστιατόριο όπως μπαίνεις στο ρεθυμνο μετά το στρατόπεδο αλμυρα νομίζω ότι το λέμε. Δεύτερον στο θερισσο πολύ καλό το φαγητό αλλά όχι για καλοκαίρι. Παραδοσιακό φαγητό μέσα στην πόλη μπορείς να φας στο χρυσοστομο. Εκτός πόλης θα σου πρότεινα να πας στην καλυβιανη είναι ένα χωριό όπως γυρνας από φαλασαρνα κ ή ταβέρνα λέγεται γραμβουσα, θα ξετρελαθεις.

Απλά ενημερωτικά σιουφικτα με απάκι φαγαμε φέτος το καλοκαιρι σε ενα μαγαζι στο ενετικο λιμανι αν δεν κανω λαθος ειναι το 4seasons το οποιο βρισκεται ακριβως κατω απο ενα ξενοδοχειο αριστερα οπως βγαινεις στο λιμανι (οι φιλοι χανιωτες ας βοηθησουν γιατι δεν ειμαι σιγουρος για το ονομα του μαγαζιου).
Δεν ηταν κακο αλλα δεν με ενθουσιασε κιολας το συγκεκριμενο πιατο.

Κατα τα αλλα καταπληκτικο φαγητο και εξυπηρετηση στα εξης δυο μαγαζια:
Στο οινοποιειο Αποστολακη με τις τεραστιες μεριδες (τρομερο το ψαρονεφρι γεμιστο) αλλα και στο θαλασσινο αγερι με την υπεροχη ατμοσφαιρα!
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
210
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Επιστρεφοντας απο τις καλοκαιρινες διακοπες, μερικα σχολια κι επισημανσεις ωστε να βοηθηθουν ενδεχομενως κι αλλοι συμφορουμιτες.
Η Παλαιοχωρα, γραφικη κι ομορφη κωμοπολη με καλους εξυπηρετικους κατοικους.
Εχει το πλεονεκτημα να διαθετει δυο παραλιες, μια βοτσαλωτη και μια αμμουδερη σε πολυ κοντινη αποσταση μεταξυ τους.
Απο κει και περα, εκατερωθεν της εχει προς τα δυτικα ομορφες παραλιες οπως το Γραμμενο, Χουμας, Κριος κι αλλες μικροτερες και προς τα ανατολικα το Γιαλισκαρι που διαθετει δυο καταπληκτικες παραλιες. Προσοχη μονο στον χωματοδρομο που αρχιζει λιγο μετα την κωμοπολη προς την παραλια αυτη. Ειναι αρκετα ασχημος και σε καποια σημεια του πολυ στενος.
Για φαγητο, ψαξτε μεσα στα στενα και θα βρειτε ταβερνες με παραδοσιακη κρητικη κουζινα σε πολυ καλες τιμες.
Ενδεικτικα αναφερω την Αριστεα με φοβερη μαραθοπιτα, την Σαμαρια, το Βρυσσαλι λιγο μετα το καμπινγκ και φυσικα το Σχολειο στο χωριο Ανυδροι( 10 λεπτα απο την Παλαιοχωρα με αμαξι), που εχει και καταπληκτικη θεα!
Αποφυγετε τις τουριστικες ταβερνες της παραλιας.
Στον κεντρικο δρομο της κωμοπολης θα βρειτε πληθωρα απο καφε μπαρακια κι αλλα μαγαζια για καθε γουστο καθως και δυο φαρμακεια που παρεχουν και πρωτες βοηθειες αν χρειαστει μιας και το κεντρο Υγειας ειναι στην Κανδανο.
Αυτα απο μενα κι αν καποιος-οια θελει κατι να ρωτησει η να διευκρινησω, με μεγαλη μου χαρα στην διαθεση του.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Απλά ενημερωτικά σιουφικτα με απάκι φαγαμε φέτος το καλοκαιρι σε ενα μαγαζι στο ενετικο λιμανι αν δεν κανω λαθος ειναι το 4seasons το οποιο βρισκεται ακριβως κατω απο ενα ξενοδοχειο αριστερα οπως βγαινεις στο λιμανι (οι φιλοι χανιωτες ας βοηθησουν γιατι δεν ειμαι σιγουρος για το ονομα του μαγαζιου).
Δεν ηταν κακο αλλα δεν με ενθουσιασε κιολας το συγκεκριμενο πιατο.

Κατα τα αλλα καταπληκτικο φαγητο και εξυπηρετηση στα εξης δυο μαγαζια:
Στο οινοποιειο Αποστολακη με τις τεραστιες μεριδες (τρομερο το ψαρονεφρι γεμιστο) αλλα και στο θαλασσινο αγερι με την υπεροχη ατμοσφαιρα!
το μαγαζι που εφαγες ειναι διπλα στις 4 εποχες και λεγεται αρισμαρι... εκει μονο κανουν τα τσιουφικτα...
 

gpelekanos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γειά σας,
στις 23 του μηνα Δευτερα θα ειμαι στα Χανια με την συζυγο μου για μια νυχτα. Μας αρεσει το καλο παραδοσιακο φαγητο και μετα απο μια γρηγορη ματια στο ιντερνετ πεσαμε πανω στην ταβερνα Στην Αγγελικό του Φούρο στο Βασιλοπουλο. Δυστυχως μετα απο επικοινωνια που ειχα με τον ιδιοκτητη εμαθα οτι ειναι ανοιχτο μονο ΣΚ.
Θα ηθελα σας παρακαλω την γνωμη σας για κατι παρόμιο δηλ. μικρο παραδοσιακο οικογενειακο ταβερνακι με κρητικο φαγητο. Η απόσταση απο τα Χανια δεν ειναι προβλημα, θα υπάρχει ΙΧ.
Περιμένω τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!!!

Γεωργιος
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Γειά σας,
στις 23 του μηνα Δευτερα θα ειμαι στα Χανια με την συζυγο μου για μια νυχτα. Μας αρεσει το καλο παραδοσιακο φαγητο και μετα απο μια γρηγορη ματια στο ιντερνετ πεσαμε πανω στην ταβερνα Στην Αγγελικό του Φούρο στο Βασιλοπουλο. Δυστυχως μετα απο επικοινωνια που ειχα με τον ιδιοκτητη εμαθα οτι ειναι ανοιχτο μονο ΣΚ.
Θα ηθελα σας παρακαλω την γνωμη σας για κατι παρόμιο δηλ. μικρο παραδοσιακο οικογενειακο ταβερνακι με κρητικο φαγητο. Η απόσταση απο τα Χανια δεν ειναι προβλημα, θα υπάρχει ΙΧ.
Περιμένω τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!!!

Γεωργιος
To Μικρό Λιβάδι Επισκοπή beach
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom