Γενικά Μικρά νησάκια του Ιονίου

Ποιό θα προτιμόυσατε για μια σύντομη απόδραση


  • Total voters
    9
  • Poll closed .

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή-Ισλανδία
4 μέρες είναι αρκετες για να δεις τα νησάκια , αλλά σ αυτά τα νησάκια , είναι τόσο γαλήνιο το περιβάλλον που πας για να ζήσεις ακριβώς αυτή την ηρεμία! οπότε εσύ αποφασίζεις!

χμμ για ενοικίαση αυτοκινήτου , δε θυμάμαι καθόλου, κάτι πρέπει να χει. πληροφορίες σίγουρα δίνουν στην κοινότητα στους Οθωνούς. Αν όχι, μπορείς να το περάσεις από την Κέρκυρα.

μη διστάζεις , είναι πολύ όμορφα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Αυτοκίνητο στις διαπόντιες? :shock: Γιατί ρε παιδιά?

Αν ξεκινήσετε από Πάτρα, για τόσο λίγες μέρες καλύτερη επιλογή είναι Κάλαμος - Καστός (έχω μείνει μια βδομάδα στην Κάλαμο) - υπό την προϋπόθεση, βέβαια, να έχετε βρει κατάλυμα. Το ίδιο ισχύει (όσον αφορά το κατάλυμα) και για τις διαπόντιες.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Αν και το poll κατέλειξε στα διαπόντια, θα κάνουμε το ανάποδο και θα πάμε στον Κάλαμο! Βασικά, λόγω εγκύτητας και περιορισμένου χρόνου. Λοιπόν, αν έχετε κάποια σύμβουλή τελευταίας στιγμής, καμιά καλή πεζοπορική διαδρομή, ρίχτε!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Αν και το poll κατέλειξε στα διαπόντια, θα κάνουμε το ανάποδο και θα πάμε στον Κάλαμο! Βασικά, λόγω εγκύτητας και περιορισμένου χρόνου. Λοιπόν, αν έχετε κάποια σύμβουλή τελευταίας στιγμής, καμιά καλή πεζοπορική διαδρομή, ρίχτε!!
Από τον βασικό οικισμό με το λιμανάκι όπου και μάλλον θα μένετε, η δυτική παραλία όπου κάνουν οι περισσότεροι μπάνιο, απέχει κάπου 20 λεπτά με τα πόδια. Η ανατολική μεγάλη παραλία είναι 8 χλμ. απ' τον οικισμό και βρίσκεσαι εκεί με περπάτημα "βόλτας" σε περίπου 2 ώρες. Έχει κάποια σπιτάκια εκεί και 2-3 ταβερνούλες (οι πληροφορίες μου είναι μπαγιάτικες αλλά δεν νομίζω να έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα). Σίγουρα τον Αύγουστο θα μπορέσετε ν' απολαύσετε φρέσκους ψητούς κολιούς που βγάζουν οι ψαρόβαρκες. Στη διαδρομή αυτή (αμαξιτός δρόμος - άσφαλτος) σε κάποια σημεία το περπάτημα γίνεται υπό σκιά λόγω των υψηλών δένδρων. Υπάρχουν μονοπατάκια που οδηγούν σε μικρότερους ορμίσκους του νότιου τμήματος του νησιού - άλλα πιο βατά άλλα λιγώτερο. Σε μια-δυό απ' αυτές τις παραλίες υπάρχουν και κάποια μάλλον εγκατελειμμένα κτίσματα. Στις ακτές του βόρειου τμήματος του νησιού δεν έχω πάει - μεσολαβεί το βουνό. Ίσως πηγαίνουν εκδρομούλες με βαρκούλες - αν υπάρχουν παραλίες - αλλά νομίζω ότι είναι απόκρημνο εκείνο το τμήμα.

Αν δεν το ξέρετε ήδη, εδώ θα βρείτε τις "επίσημες" πληροφορίες για δρομολόγια, καταλύματα, κλπ.

Κοινότητας Καλάμου Λευκάδας - Νήσος Κάλαμος

Κι εδώ είναι ο χάρτης:

http://wikimapia.org/#lat=38.625454&lon=20.8726501&z=12&l=14&m=b

Αν σας αρέσει η ησυχία, οι χαλαροί ρυθμοί, η φύση και το "ψάρι ημέρας" μάλλον καλά θα περάσετε! :D
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Για τα διαπόντια δεν χρειάζεται αμάξι, η μακρινότερη απόσταση είναι 20 λεπτά με τα πόδια. Αλλά 4 ημέρες και από Πάτρα με καράβι πολύ λίγες... Μεγάλη ταλαιπωρία. Ξανασκέψου το...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Λίγο αργά να το σκεφτεί αφού μάλλον πήγε πριν από 6 χρόνια :bleh: Αν και συμφωνώ μαζί σου tripdreamer, τι να το κάνεις το αμάξι στα διαπόντια νησιά..μικροί παράδεισοι που τους γυρνάς με τα πόδια!
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Ω, έχεις δίκιο, δεν το είχα προσέξει καθόλου...
 

GiorgosBerlin

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
και πως πας στον Κάλαμο; λέω να πάω Λευκάδα - Ιθάκη και έχω αρκετές μέρες (10!) και θελα να παω και στα μικρότερα νησάκια για μονοήμερες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom