Αϊτή Αϊτή: Ολίγον τίποτε και μπόλικο καθόλου

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Γκάνα δεν πήγα, σωστά τα λες, αν και κάτι ψιλοαντίστοιχο είχαν Μπενίν και Σενεγάλη.
Στο μεταξύ να πούμε ότι οι εκλογές στην Αϊτή έχουν καταντήσει ανέκδοτο αφού έχουν αναβληθεί στη νιοστή:
https://en.wikipedia.org/wiki/Haitian_presidential_election,_2015
Γενικώς αν κάποιος υποκινηθεί από την ιστορία να επισκεφθεί τη χώρα (που δε νομίζω...), να ξέρει πως ακόμη μπάχαλο θα είναι, δεν προβλέπεται σταθερότητα σύντομα έτσι όπως το πάνε.
Όπως τα λες, "ψιλοαντίστοιχο", με την έμφαση στο "ψιλό". Επί της ουσίας, τα απομεινάρια στο Μπενίν μου φανήκανε περίπου ασήμαντα, όσο για το κάστρο στο νησί Γκορέ στη Σενεγάλη είναι μάλλον μικρών διαστάσεων (συγκριτικά με της Γκανας) καθώς λειτουργούσε περισσότερο ως "κέντρο διοίκησης" και, ενίοτε, ως"μεταγωγών" και όχι ως τόπος στοίβαξης. Η Citadelle (τουλάχιστον έτσι όπως την κόβω από τις φωτό που ανέβασες) περισσότερο φέρνει προς τα μεγάλα δουλεμπορικά κάστρα του Cape Coast και της Elmina. Όπως και ν'αχει, μιλάμε για πολλή θλίψη ...

Κατά τα λοιπά, έτσι όπως όλα πάνε πρίμα παντού όπου γης, η έλλειψη σταθερότητας στην Αϊτή μας μάρανε :icon_evil:.
 

Krekouzas

Member
Μηνύματα
218
Likes
4.800
Επόμενο Ταξίδι
Darjeeling.
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡαπαΝουι,BurningMan Fest.
Δηλαδή βρε Κώστα σας πείραζε να μείνετε με κανένα γκομενάκι αραχτοί στην Κούβα; Αυτά τα μίλια είναι σκότωμα @Yorgos !
Τι να σου πω... Γκομενακια βρίσκεις .... Εμπειρία με @Yorgos δε... Χαχα
 

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ονειρεμένο Ταξίδι
ταφρος μαριανων
Ωπα, καινουρια μεταγραφη και μαλιστα ο συνταξιδιωτης!?! Αν ειναι ετσι να μας γραψεις και εσυ καμια ιστοριουλα με yorgos τωρα που σε βρηκαμε:clap:
 
Last edited:

Krekouzas

Member
Μηνύματα
218
Likes
4.800
Επόμενο Ταξίδι
Darjeeling.
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡαπαΝουι,BurningMan Fest.
Ωπα, καινουρια μεταγραφη και μαλιστα ο συνταξιδιωτης!?! Αν ειναι ετσι να μας γραψεις και εσυ καμια ιστοριουλα με yorgos τωρα που σε βρηκαμε:clap:
Καλησπέρα και απο εμένα λοιπόν! εάν με αφήσει ο Γιώργης ίσως κάνω μια μικρή παρένθεση για τις πρώτες δυο μέρες πριν συναντηθούμε στο Cap Haitien! Από τη στιγμή που έφτασα στη χώρα μέχρι που τον συνάντησα. Αναγνώστης είμαι εδώ και χρόνια. Δεν έχω το ταλέντο του Γιώργου στην αφήγηση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα και απο εμένα λοιπόν! εάν με αφήσει ο Γιώργης ίσως κάνω μια μικρή παρένθεση για τις πρώτες δυο μέρες πριν συναντηθούμε στο Cap Haitien! Από τη στιγμή που έφτασα στη χώρα μέχρι που τον συνάντησα. Αναγνώστης είμαι εδώ και χρόνια. Δεν έχω το ταλέντο του Γιώργου στην αφήγηση.
Γράφε παιδί μου...
 

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ονειρεμένο Ταξίδι
ταφρος μαριανων
Καλησπέρα και απο εμένα λοιπόν! εάν με αφήσει ο Γιώργης ίσως κάνω μια μικρή παρένθεση για τις πρώτες δυο μέρες πριν συναντηθούμε στο Cap Haitien! Από τη στιγμή που έφτασα στη χώρα μέχρι που τον συνάντησα. Αναγνώστης είμαι εδώ και χρόνια. Δεν έχω το ταλέντο του Γιώργου στην αφήγηση.
Ευκαιρια απο αναγνωστης να γινεις και συγγραφευς! Δεν διεξαγεται διαγωνισμος λογοτεχνιας. Θα μας αρεσε πολυ να διαβασουμε ιστοριες σου, που αλλωστε πρεπει να ειναι και πολυ ενδιαφερουσες:)
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Καλησπέρα και απο εμένα λοιπόν! εάν με αφήσει ο Γιώργης ίσως κάνω μια μικρή παρένθεση για τις πρώτες δυο μέρες πριν συναντηθούμε στο Cap Haitien! Από τη στιγμή που έφτασα στη χώρα μέχρι που τον συνάντησα. Αναγνώστης είμαι εδώ και χρόνια. Δεν έχω το ταλέντο του Γιώργου στην αφήγηση.
Τι θα γίνει τελικά; 21 ώρες πέρασαν κι ακόμα δεν βλέπω τίποτε :pirate1:
 

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ονειρεμένο Ταξίδι
ταφρος μαριανων
Τι θα γίνει τελικά; 21 ώρες πέρασαν κι ακόμα δεν βλέπω τίποτε :pirate1:
Αν προσεξεις καλυτερα θα διαπιστωσεις οτι ολα τα μηνυματα του Κωστα ειναι μεταμεσονυκτια, οποτε μαλλον υπομονη
 

Krekouzas

Member
Μηνύματα
218
Likes
4.800
Επόμενο Ταξίδι
Darjeeling.
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡαπαΝουι,BurningMan Fest.
Τι θα γίνει τελικά; 21 ώρες πέρασαν κι ακόμα δεν βλέπω τίποτε :pirate1:
high season...πολλές οι ώρες εργασίας! Θα γράψω σύντομα! Σίγουρα πριν τελειώσει ο Γιώργος με την ιστορία!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ειστε ηρωες μονο κ μονο που φαγατε με αγορασμενα κουταλια χυμα σε μέρος με τοσες σοβαρες επιδημιες...χερακια δεν ειχατε?
 

Krekouzas

Member
Μηνύματα
218
Likes
4.800
Επόμενο Ταξίδι
Darjeeling.
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡαπαΝουι,BurningMan Fest.
Λοιπόν παιδιά μια μικρή εισαγωγή από τις δυο πρώτες μέρες μου στο νησί! Δηλαδή πριν ακόμη παραλάβω το Γιώργο!
Ας τα πάρουμε από την αρχή! Αϊτή. Γιατί Αϊτή? Γιατί το πρότεινε ο Γιώργος! Έ κάτι θα ξέρει,σκέφτηκα, αυτό το παιδί! Τρομάρα του... Αστειεύομαι μα ναι στο τέλος δεν το μετάνιωσα καθόλου! Βεβαία εάν είχαμε κολλήσει καμιά αρρώστια ίσως έλεγα άλλα... Μα όλα καλά! Είδαμε μια χωρά βγαλμένη όχι από παραμύθι που συνηθίζουν να λένε άλλοι, μα από μια πολύ σκληρή πραγματικότητα!

Πέταξα λοιπόν για Αϊτή με ένα μισογεμάτο αεροπλάνο! Ξέρετε αυτά τα μεγάλα που χωράνε εκατοντάδες άτομα! Μα είμαστε μόλις 50-55 άτομα με το ζόρι! Εκτός από το πλήρωμα ήμουν βέβαια ο μοναδικός λευκός! Αυτό το μεγάλο αεροσκάφος λοιπόν είχε πέσει σε τρομερά κενά αέρος και είχε απίστευτες αναταράξεις! Και να μην την είχες την φοβία με τις πτήσεις (που εγώ την είχα δλδ) θα την αποκτούσες!!! Πόσο μάλιστα όταν οι υπόλοιποι συνεπιβάτες σου ξεκινούσαν να προσεύχονται και να φωνάζουν στα κρεολέ και στις Βουντού παραδόσεις τους! Μέχρι που κοιτούσα γύρο μου μήπως δω και τίποτα ποδαράκια από κόκκορα όπως βλέπουμε στις ταινίες! Αλλα φευ. Μόνο προσευχές και ουρλιαχτά είχε το μενού!

Με το Γιώργο είχαμε αποφασίσει να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο και να γυρίσουμε άνετα όσο πιο πολύ μπορούμε τη χώρα! Κάναμε την κράτηση με Expedia, και λέω του Γιώργη ότι θα κάνω την κράτηση με μια από τις τρεις μεγάλες εταιρείες ώστε να είμαστε και λίγο πιο σίγουροι ότι από πίσω είναι μια πολυεθνική και δύσκολα θα μας κοροϊδέψουν! Φτάνω λοιπόν στο αεροδρόμιο, που παραδόξως έχει και διαδίκτυο δωρεάν!!! Ε τόσο μπροστά λέω η χώρα! Μάλλον υπερέβαλε ο Γιώργος! δεν θα είναι τόσο άσχημα τα πράγματα! Ψάχνω να βρω την Avis! Μα εκτός αεροδρομίου σχεδόν και εντελώς κρυμμένη ήταν αυτή η εταιρεία?!?!! Με βοηθά να τη βρω ένας ντόπιος, που απαιτεί το φιλοδωρημά του και ως μαλθακός εγώ... του δίνω το γρόσσι του! Λοιπόν το γραφείο της εταιρείας ήταν σε ένα δωμάτιο μαζί με άλλες 6 τουλάχιστο εταιρείες ενοικιάσεως αυτοκινήτου! Τη μία μάλιστα τη λέγανε "Only God Gives" μια άλλη τη λέγανε "Super Haiti" κτλ... Η Αvis είχε ένα γραφείο αυτοσχέδιο εντελώς! Τρία ξύλα ένας μαραγκός τα έδεσε μαζί να δείχνουν γραφείο! ένας τύπος με ένα λάπτοπ να σκαλίζει τη μύτη του και ένας φορητός εκτυπωτής! Εμ μόνο το λάπτοπ φορητό?
Μιλούσε όμως άπταιστα αγγλικά και το χάρηκα! Η ενοικίαση μας πήρε μόλις 45 λεπτά και για να έρθει το αυτοκίνητο άλλη μισή ώρα! Αλλά έχω πολύ υπομονή! λεω δεν πειράζει θα περάσει! Έρχεται το αυτοκίνητο και είναι αυτόματο!!! Ενω έχω ζητήσει με ταχύτητες!! Λέω του κυρίου οτι είχα έξτρα ζητήσει με ταχύτητες! " Έλα μωρέ μια χαρά είναι το αυτόματο! Πιο ξεκούραστο!" Λέω... " Ή ακυρώνουμε την κράτηση ή φέρνεις άλλο αυτοκίνητο"! "Περίεργοι που είστε εσείς οι Ευρωπαίοι..." και μου έσυρε άλλα κοσμητικά επίθετα στα κρεολέ που ευτυχώς δεν καταλάβαινα! Μετά απο περίπου 4 ώρες κατάφερα και έφυγα από το αεροδρόμιο με αυτοκίνητο!

'Όπως έγραψε και ο Γιώργος είμαι πολύ του gadget! Ανοίγω το καινούριο smartphone μου και βλέπω ότι για να φτάσω στο ξενοδοχείο θέλω περίπου 35 λεπτά οδήγηση και μάλιστα διασχίζω την πιο μεγάλη λεωφόρο του Πόρτ- Ω- Πρένς! Η λεωφόρος στο χάρτη θύμιζε σε μέγεθος την Κηφισίας και σε μήκος πιο μεγάλη και απο την Αλεξάνδρας! Χάρηκα και εγώ! Θα βρω το ξενοδοχείο και εύκολα, γρήγορα και θα δω και λίγο την πόλη! ΔΕΝ έχω ξαναδεί τέτοιο χάλι στη ζωή μου!!!! Τόση βρωμιά και δυσωδία ούτε στις φαβέλες του Καΐρου ή της φτωχογειτονιές του Χαρτούμ!!!! Ποτέ δεν έχω δει σε κέντρο της πόλης και πόσο μάλιστα πρωτεύουσας τέτοιο σκουπιδότοπο! Οι λακκούβες δε έφταναν και το μισό μετρό βάθος χωρίς υπερβολές στη μέση του δρόμου! ο ΚΟΚ ούτε κατά φαντασία δεν υπήρχε! Φανάρι ούτε ως διακοσμητικό δεν είδα! παραθέτω κάποιες φωτογραφίες για να σχηματίσετε και εσείς κάποια άποψη! Και σκεφτόμουν....Βρε Γιώργο αλήθεια ήθελες να έρθουμε εδώ?... Ρε ***στ* μου που ήρθα?!?!?! Από το αεροδρόμιο και μετά δεν είδα εν το μεταξύ ούτε ένα λευκό άνθρωπο!!! Σαν τη μύγα μέσα στο γάλα ήμουν και όπου και εαν περνούσα με κοιτούσαν έντονα! Περίεργα! Η ανασφάλεια να έχει χτυπήσει κόκκινο! και να μαζεύω εικόνες τόσο έντονες που σοκάρου
1.jpg
11.jpg
αυτό είναι κεντρικό σημείο!!!! και οδηγείς γύρο απο τα σκουπίδια!
112.jpg

είναι και αυτό μια δουλεία!!
122.jpg
εδώ κάποιος έμεινε με λάστιχο στο φορτηγό και το αλλάζει μεσα στη μέση του δρόμου! και γιατί όχι βρε αδερφέ!!!
211.jpg
1122.jpg
1221.jpg
1222.jpg
12211.jpg

Συνεχίζω την αφήγηση σύντομα! :) Με λιγότερες λεπτομέρειες!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom