Μάλτα Μάλτα - Διαμονή και άλλες info

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μαλιστα. Σε ρωτησα, διοτι σε εναν οδηγο, για την μια εκ των τριων πολεων, εκαναν λογο για την kalkara, η οποια ειναι λιγο απομακρυσμενη απο την Senglea και την Conspigua.
H Kalkara δεν ανήκει στις 3 πόλεις, οι οποίες είναι αυτές που ανέφερε η @paefstra και ναι είναι πιο μακριά και σίγουρα δεν βολεύει ως τοποθεσία διαμονής.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.220
Με συγχωρειτε αν επανερχομαι αλλα ο Αγιος Παυλος κι η περιοχη του ειναι μπασκλας; Μηπως ειναι πολυ μακρυα; Βρηκα ενα καταλυμα πολυ καλο και αι τιμαι συγκριτικα με κατι Αγιους ιουλιανους, ειναι πολυ ελκυστικαι, ως εκ τουτου, ψηνομαι.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Με συγχωρειτε αν επανερχομαι αλλα ο Αγιος Παυλος κι η περιοχη του ειναι μπασκλας; Μηπως ειναι πολυ μακρυα; Βρηκα ενα καταλυμα πολυ καλο και αι τιμαι συγκριτικα με κατι Αγιους ιουλιανους, ειναι πολυ ελκυστικαι, ως εκ τουτου, ψηνομαι.
Είναι αρκετά ψηλά, και η περιοχή αρκετά άχρωμη. Καλύτερα όσο το δυνατό κοντινότερα στη Βαλέτα για τους λόγους που ήδη έχουν αναφερθεί, άντε και στη Μντίνα για τη γραφικότητα της (αλλά το βραδάκι μην περίμενε και πολλά από ζωή).
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Με συγχωρειτε αν επανερχομαι αλλα ο Αγιος Παυλος κι η περιοχη του ειναι μπασκλας; Μηπως ειναι πολυ μακρυα; Βρηκα ενα καταλυμα πολυ καλο και αι τιμαι συγκριτικα με κατι Αγιους ιουλιανους, ειναι πολυ ελκυστικαι, ως εκ τουτου, ψηνομαι.
Συμφωνώ να το αποφύγεις. Είναι αρκετά μακριά και δεν λέει τίποτα. Μην σε παρασύρει μόνο η τιμή. Το μόνο καλό είναι ότι θα είσαι κοντά για να πάς Gozo.

Ή Βαλέτα, ή Σλιέμα κατά την γνώμη μου.
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Γεια σας! Σκέφτομαι να κάνω κι εγώ το ταξιδάκι μου στη Μάλτα φέτος και θα ήθελα να ρωτήσω αν 3-4 μέρες αρκούν. Η Βαλέττα λέει για διαμονή; Συγκοινωνία υπάρχει για καμιά άλλη πόλη;; Ευχαριστώ! :)
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γεια σας! Σκέφτομαι να κάνω κι εγώ το ταξιδάκι μου στη Μάλτα φέτος και θα ήθελα να ρωτήσω αν 3-4 μέρες αρκούν. Η Βαλέττα λέει για διαμονή; Συγκοινωνία υπάρχει για καμιά άλλη πόλη;; Ευχαριστώ! :)
3-4 μέρες είναι αρκετές για να πάρεις μια καλή εικόνα της χώρας. Σίγουρα αν θες να τα δεις όλα θα χρειαστείς μια βδομαδούλα αλλά ο χρόνος που θα αφιερώσεις είναι αρκετός.
Η Βαλέττα είναι πολύ όμορφη με ανηφοροκατηφόρια όμως. Επίσης νεκρώνει μετά τις 7-8 το απόγευμα. Αυτό δεν ξέρω αν είναι αποτρεπτικό για σένα βέβαια.
Για συγκοινωνία μην το συζητάς. Τα λεωφορεία τους σε πάνε κυριολεκτικά παντού. Όλες τις ώρες, όλες τις μέρες. Στην αρχή μπορεί να σου φανούν λίγο χαοτικά, αλλά μόλις τα συνηθίσεις, είναι σούπερ εξαιρετικά και σχεδόν πάντα στην ώρα τους. Εμείς πήγαμε παντού εντός Σλίεμα - Βαλέττα - Σαν Τζουλιάν, Birgu, Marsaxlokk, Hagar Quim, Rabat και Mdina, Cirkewwa, και σχεδόν σε ολόκληρο το Gozo. Δηλαδή....παντού!
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Γεια χαρά σε όλους!

Έχετε να προτείνετε κάποιο όμορφο καφέ για πρωινό στη Σλιέμα; Έχουμε κλείσει με τη μητέρα μου ένα πενθήμερο στο Imperial hotel Sliema σε πάρα πολύ καλή τιμή, αλλά δεν περιλαμβάνεται πρωινό!! Επίσης, ξέρει κανείς αν αξίζει το συγκεκριμένο ξενοδοχείο ή να κοιτάξω για κάτι άλλο;
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.220



η θεα ειναι απο την σλιεμα, ετσι δεν ειναι; Ο τρουλος αυτος σε ποιον ναο ανηκει;

Καλο μηνα!
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.220
Α, ειναι επι της οδου του θεάτρου. Την κατηφορισα αλλα ο τρουλος δεν γινοταν να φανει. Eυχαριστω μεγαλε καρκατς! δεν προλαβα να παω σλιεμα και δυστυχως δεν αντικρυσα τουτο το γαμ---- cencored θεαμα!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Α, ειναι επι της οδου του θεάτρου. Την κατηφορισα αλλα ο τρουλος δεν γινοταν να φανει. Eυχαριστω μεγαλε καρκατς! δεν προλαβα να παω σλιεμα και δυστυχως δεν αντικρυσα τουτο το γαμ---- cencored θεαμα!
Είναι όλα τόσο στριμωγμένα στη Βαλέτα...
Είμαι μεγάλη :innocent:
Εμείς κάναμε τη παραθαλάσσια βόλτα από εκείνη τη μεριά της Βαλέτα και το είδαμε το θέαμα, αν και κάπως πλαγίως. Σλιέμα ούτε εμείς.
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
190
Likes
441
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Ο μόνος λόγος που αξίζει να πας στην Σλιέμα είναι γι'αυτην τη θέα (και για να μπεις βέβαια στο καράβι που κάνει το βραδινό Grand Harbor tour)!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.757
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom