ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
οχι βρε δεν τα μπερδεψα! οταν φευγεις απο τις ΗΠΑ πριν τον ελενχο εκει που βγαζεις παπουτσια κτλ. κτλ. εχει εναν αστυνομικο που του δινεις το διαβατηριο και χτυπαει το barcode του passport σου σε ενα μικρο μηχανημα που του βγαζει και τα στοιχεια σου σε ενα μονιτορ που εχει μπροστα του! ο συγκεκριμενος αστυνομικος θα σου βαλει την σφραγιδα απαγορευσεις εισοδου στην χωρα αν περασουν οι 90 μερες της esta. το θυμαμαι πολυ καλα οτι φορουσε και πλαστικα γαντια ο συγκεκριμενος! οσο για το αλλο οπως το ειπε η karfitsa , εγω απλα το ανεφερα δεν τα μπερδεψα. οπιος ταξιδεψει για δευτερη φορα στις ΗΠΑ (κατα την εισοδο του) παει σε αυτα τα μηχανακια γιατι τον εχουν ηδη φακελωμενο αφου εχει ξαναερθει στην χωρα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
' Όλα ξεκαθάρισαν..
Τα μηχανάκια είναι για την είσοδο(δεύτερη φορά).
Από αυτόν με τα γάντια πέρασα στην έξοδο.Δεν πρόσεξα όμως ότι πέρασε το διαβατήριο σε μηχάνημα.Νόμιζα ότι απλά το κοίταξε.Επομένως με "ξεχρέωσαν" κανονικά κατά την έξοδο.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
οχι βρε δεν τα μπερδεψα! οταν φευγεις απο τις ΗΠΑ ....ο συγκεκριμενος αστυνομικος θα σου βαλει την σφραγιδα απαγορευσεις εισοδου στην χωρα αν περασουν οι 90 μερες της esta. το θυμαμαι πολυ καλα οτι φορουσε και πλαστικα γαντια ο συγκεκριμενος!
Βρε Lexuss,ειπα πιο πριν οτι δεν θυμαμαι ποιός βλέπει το διαβατηριο...σιγουρα σε ενα μικρο μονιτορ το έβαλε αυτός που το είδε πριν την είσοδο στις πυλες,που ο fotast λέει οτι είναι ιδιωτ.αστυνομικοί....αλλά σφραγίδα στο διαβατ.όταν φεύγεις,που είναι απαγόρευση είσοδου πρωτη φορα το ακουω...γαντια φοράει αυτός που όταν περνάς το scanner σωματος,σου πιάνει τους καρπούς για να ανιχνεύςει εκρηκτικά
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
Βρε Lexuss,ειπα πιο πριν οτι δεν θυμαμαι ποιός βλέπει το διαβατηριο...σιγουρα σε ενα μικρο μονιτορ το έβαλε αυτός που το είδε πριν την είσοδο στις πυλες,που ο fotast λέει οτι είναι ιδιωτ.αστυνομικοί....αλλά σφραγίδα στο διαβατ.όταν φεύγεις,που είναι απαγόρευση είσοδου πρωτη φορα το ακουω...γαντια φοράει αυτός που όταν περνάς το scanner σωματος,σου πιάνει τους καρπούς για να ανιχνεύςει εκρηκτικά
karfitsa γιατι μου επιτίθεσαι? Δεν σε μαλωσα , ειπα οτι ειναι ακριβως οπως τα ειπες. Για να το ξεκαθαρισουμε ρε παιδια λιγο το θεμα. Κατα την εξοδο απο τις ΗΠΑ σφραγιδα δεν μπαινει στο διαβατηριο εκτος αν εχεις περασει τις 90 ημερες της εστα! σφραγιδα μπαινει παντα οταν εισερχεσαι στις ΗΠΑ απο ξενο κρατος. κατα την εξοδο σου απο τις ΗΠΑ εχει εναν αστυνομικο που καθετε σε ψιλο σκαμπο και σκαναρι τα διαβατηρια! φοραει και αυτος γαντια μπλε πλαστικα. Γιατι δεν καταλαβαινεις αυτα που γραφω βρε karfitsa?

΄Εκφραση είναι,για αυτό και τα εισαγωγικά.Μπαίνοντας με "χρέωσαν" σαν επισκέπτη βγαίνοντας με "ξεχρέωσαν"= δεν φαίνομαι να είμαι ΗΠΑ πιά....
και εγω αυτο καταλαβα , αλλα στην αρχη νομιζα οτι εφαγες αποκλεισμο !
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
.σιγουρα σε ενα μικρο μονιτορ το έβαλε αυτός που το είδε πριν την είσοδο στις πυλες,που ο fotast λέει οτι είναι ιδιωτ.αστυνομικοί....
Καλά μην το παίρνεις και τοις μετρητοίς...Μπορεί να ήταν και κανονικός αστυνομικός αυτός που πήρε το διαβατήριο.Εδώ δεν θυμόμουν ότι το πέρασε από μηχάνημα.Πάντως νομίζω ότι και αυτός φορούσε γάντια.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.895
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλά μην το παίρνεις και τοις μετρητοίς...Μπορεί να ήταν και κανονικός αστυνομικός αυτός που πήρε το διαβατήριο.Εδώ δεν θυμόμουν ότι το πέρασε από μηχάνημα.Πάντως νομίζω ότι και αυτός φορούσε γάντια.
Ιστορία να περιμένουμε;:)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μου θυμίσατε τώρα ότι η βίζα μου λήγει τον Ιούνιο 2017 και αναρωτιέμαι αν σε περίπτωση ταξιδιού θα πρέπει να γίνει τουλάχιστον 3 μήνες πριν τη λήξη για να υπάρχει το 90ήμερο της επιστροφής?
Επίσης ξέρει κάποιος αν η Έστα είναι πιο εύκολη σε διαδικασία όταν έχει προηγηθεί βίζα και δεν έχει αλλάξει το στάτους του ταξιδιώτη (εντάξει λίγα κιλά και κάποια άσπρα μαλλιά προστέθηκαν!)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Μου θυμίσατε τώρα ότι η βίζα μου λήγει τον Ιούνιο 2017 και αναρωτιέμαι αν σε περίπτωση ταξιδιού θα πρέπει να γίνει τουλάχιστον 3 μήνες πριν τη λήξη για να υπάρχει το 90ήμερο της επιστροφής?
Επίσης ξέρει κάποιος αν η Έστα είναι πιο εύκολη σε διαδικασία όταν έχει προηγηθεί βίζα και δεν έχει αλλάξει το στάτους του ταξιδιώτη (εντάξει λίγα κιλά και κάποια άσπρα μαλλιά προστέθηκαν!)
Σύμφωνα με αυτό...https://help.cbp.gov/app/answers/de...alid-for-my-entire-stay-in-the-united-states?
ακόμη και αν λήξει όταν είσαι εκεί,δεν πειράζει.Αρκεί να ισχύει όταν μπαίνεις...
Η βίζα δεν ισχύει πιά;Αρα θα έχεις αλλάξει και διαβατήριο;
Δεν γνωρίζω αν γίνεται πιο εύκολη η διαδικασία για την εστα,αλλά δεν είναι και δύσκολη...κάποιες ερωτήσεις είναι.Αυτό σίγουρα που τους ενδιαφέρει είναι αν σου έχουν αρνηθεί βίζα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom