ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Μαιάμι καλοκαίρι (το ταξίδι ζωής που λατρέψαμε)!

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
tips για Νέα Υόρκη

Για να πάτε απ' το αεροδρόμιο jfk με subway (μετρό) στο Μανχάταν

Παίρνετε το airtrain που πηγαίνει στο σταθμό jamaica (αν δεν είστε σίγουροι, απλά ρωτήστε). Για το airtrain υπάρχουν πινακίδες σε κάθε terminal.
Στο σταθμό jamaica βγαίνετε (οπου πληρώνετε 5$ για να βγείτε) και ακολουθείτε πινακίδες για subway E. Εκεί θα βγάλετε είτε στο μηχάνημα είτε στο ειδικό περίπτερο unlimited 7 days metrocard 31$ με την οποία δικαιούστε μετακίνηση απεριόριστη με subway και λεωφορεία για 7 ημερες.
Όταν φτάσετε στον subway θα διαλέξετε την κατεύθυνση uptown&queens οπου οδηγεί στο κέντρο του μανχάταν. Για παράδειγμα η στάση 42st είναι στην times sq. Μεσα στο συρμό υπάρχουν χάρτες για να σας βοηθήσουν αλλά φροντίστε να προμηθευτείτε έναν χάρτη με τις στάσεις και τα τρένα αναλυτικά.

μετακινήσεις
Μετακινηθείτε με subway και λεωφορεία. Μην υποτιμάτε τα λεωφορεία, είναι πολύ βολικά και 24ωρα(όπως το μετρό). Το κάθε λεωφορείο διασχιζει έναν μόνο δρόμο οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείτε πως θα χαθείτε. Για παράδειγμα το λεωφορείο Μ42 διασχίζει μόνο την 42st κατά μήκος.

central park

Νοικιάστε ποδήλατο(υπάρχει συνήθως κάποιος έξω απ' τον σταθμό του μετρό που είναι κράχτης. Το πάρκο είναι τεράστιο και δεν θα το απολαύσετε το ίδιο με τα πόδια. Οπωςδήποτε να έχετε και νερό μαζί σας.

δωρεάν δραστηριότητες
Δευτέρα: Museum at Eldridge street(10-12 πρωι)
Τρίτη: 9/11 memorial&museum (5 απογ-κλείσιμο),
The brooklyn botanic Garden,
Morgan library &museum (3-5 μεσημερι),
wave hill(9-12 πρωι)
Τετάρτη: New york Botanical Garden
Πέμπτη: Museum of art & design(6-9 απογ)
Παρασκευή: Metropolitan museum of art (4-8 απογ)
New york Aquarium(4-κλείσιμο)
Σάββατο: Guggenheim museum (4.45-7.45 απογ)

Σε πολλές από τις δωρεάν δραστηριότητες στο ταμείο θα πληρώσετε ότι επιθυμείτε. Δηλαδή μπορείτε να δώσετε 1 $ ή ακόμα και λιγότερο.

Δραστηριότητες με χρήματα
Αν έχετε τη δυνατότητα κλείστε μέσω ίντερνετ τα εισιτήρια σας καθώς θα αποφύγετε μεγάλες ουρές. Μπορείτε να τα κλεινετε απ' το ξενοδοχείο σας όπου θα ξέρετε κι όλας το πρόγραμμά σας.

ασφάλεια
Ουδεμία στιγμή δεν αισθανθήκαμε απειλή από άλλους ανθρώπους. Η πόλη αυτή έχει μεγάλη κίνηση και έντονη αστυνόμευση( οι αστυνομικοί ήταν πολύ ευγενικοί).

φαγητό
κοστίζει πολύ γι αυτό επιλέξτε προσεκτικά που θα φάτε, ειδάλλως μπορεί να βρεθείτε προ εκπλήξεων. Υπολογίστε πως αν υπάρχει σέρβις στο τραπέζι είναι υποχρεωτικό 15-20% tips ενώ στα junk μπορεί να μην υπάρχει και καθόλου tips.
Υπάρχουν και υγιεινές επιλογές junk όπως έχω αναφέρει και παραπάνω όπως chipotle, indikitch, shake shack.
Αν καθίσετε σε εστιατόριο να υπολογίζετε περίπου 25-60$/άτομο (αναλόγως τι θα επιλέξετε).

*Στο αεροδρόμιο υπάρχει εξωνυχιστικός έλεγχος και καλύτερα να μην έχετε μαζί σας φρεσκα φρούτα και λαχανικά γιατί μπορεί να σας κρατήσουν παραπάνω.

*για ψώνια προτείνω Century 21(22 cortland st) για μέσα στο κέντρο και woodburry(498 Red Apple Court, central valley) για λίγο πιο μακριά οπου υπάρχουν λεωφορέια.

*Καλό θα είναι να βγάλετε μια φωτοτυπία τα διαβατήρια και τις ταυτότητες σας, ώστε σε περίπτωση που γίνει κάτι που κανείς δεν εύχεται να είστε καλυμμένοι.
 
Last edited by a moderator:

mitsakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
να'σαι καλά για όλες τις πληροφορίες σου,
3-14 Οκτωβρίου πετάμε και εμείς για New York 5 μέρες και μετά αεροπορικώς 6 μέρες Miami,
2 μέρες Miami δεν είναι λίγες (δεν έχω ξαναπάει)?
η συμβολή για τις ομπρέλες πολύ χρήσιμη, ελπίζω να βρούμε και καρέκλες!
υπάρχει το σκεπτικό να πάμε New Orlean 2 μέρες μετά οδικώς 1 μέρα και 3 μέρες Miami αντί για 6 Miami.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
να'σαι καλά για όλες τις πληροφορίες σου,
3-14 Οκτωβρίου πετάμε και εμείς για New York 5 μέρες και μετά αεροπορικώς 6 μέρες Miami,
2 μέρες Miami δεν είναι λίγες (δεν έχω ξαναπάει)?
η συμβολή για τις ομπρέλες πολύ χρήσιμη, ελπίζω να βρούμε και καρέκλες!
υπάρχει το σκεπτικό να πάμε New Orlean 2 μέρες μετά οδικώς 1 μέρα και 3 μέρες Miami αντί για 6 Miami.
Θα ανεβάσω φυσικα και tips για Μαιάμι. Θεωρώ πως 2 μέρες είναι λίγες. Έχει κι εκεί πολλά πράγματα και φυσικά μπορείτε να το συνδυάσετε και με μια μονοήμερη στα νησιά keys(αν όχι μέχρι key west, τουλάχιστον μέχρι marathon που εμείς σε 4 μέρες δυστυχώς δεν προλάβαμε). Εγώ ήθελα ακόμα 1-2 μέρες miami για να νιώσω πως είδα όλα όσα ήθελα.
Όσο για καρέκλες στα περισσότερα ξενοδοχεία το προσφέρουν σαν παροχή μαζί με πετσέτες. Ρωτήστε το με το τσεκ ιν.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
εγω ηθελα να κανω και την μονοημερη εκδρομη στις μπαχαμες . αλλα και παλι δεν προλαβα ενω ειχα κατσει 7 μερες.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
KonTiki απο που προερχεται το αποσπασμα με το οποιο κλεινεις τα μηνυματα σου; Κατι μου λεει και για μενα το "ξενερωσα για ....... το σημαντικο που εχανα".
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
tips για Νέα Υόρκη

Για να πάτε απ' το αεροδρόμιο jfk με subway (μετρό) στο Μανχάταν

Παίρνετε το airtrain που πηγαίνει στο σταθμό jamaica (αν δεν είστε σίγουροι, απλά ρωτήστε). Για το airtrain υπάρχουν πινακίδες σε κάθε terminal.
Στο σταθμό jamaica βγαίνετε (οπου πληρώνετε 5$ για να βγείτε) και ακολουθείτε πινακίδες για subway E. Εκεί θα βγάλετε είτε στο μηχάνημα είτε στο ειδικό περίπτερο unlimited 7 days metrocard 31$ με την οποία δικαιούστε μετακίνηση απεριόριστη με subway και λεωφορεία για 7 ημερες.
Όταν φτάσετε στον subway θα διαλέξετε την κατεύθυνση uptown&queens οπου οδηγεί στο κέντρο του μανχάταν. Για παράδειγμα η στάση 42st είναι στην times sq. Μεσα στο συρμό υπάρχουν χάρτες για να σας βοηθήσουν αλλά φροντίστε να προμηθευτείτε έναν χάρτη με τις στάσεις και τα τρένα αναλυτικά.

μετακινήσεις
Μετακινηθείτε με subway και λεωφορεία. Μην υποτιμάτε τα λεωφορεία, είναι πολύ βολικά και 24ωρα(όπως το μετρό). Το κάθε λεωφορείο διασχιζει έναν μόνο δρόμο οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείτε πως θα χαθείτε. Για παράδειγμα το λεωφορείο Μ42 διασχίζει μόνο την 42st κατά μήκος.

central park

Νοικιάστε ποδήλατο(υπάρχει συνήθως κάποιος έξω απ' τον σταθμό του μετρό που είναι κράχτης. Το πάρκο είναι τεράστιο και δεν θα το απολαύσετε το ίδιο με τα πόδια. Οπωςδήποτε να έχετε και νερό μαζί σας.

δωρεάν δραστηριότητες
Δευτέρα: Museum at Eldridge street(10-12 πρωι)
Τρίτη: 9/11 memorial&museum (5 απογ-κλείσιμο),
The brooklyn botanic Garden,
Morgan library &museum (3-5 μεσημερι),
wave hill(9-12 πρωι)
Τετάρτη: New york Botanical Garden
Πέμπτη: Museum of art & design(6-9 απογ)
Παρασκευή: Metropolitan museum of art (4-8 απογ)
New york Aquarium(4-κλείσιμο)
Σάββατο: Guggenheim museum (4.45-7.45 απογ)

Σε πολλές από τις δωρεάν δραστηριότητες στο ταμείο θα πληρώσετε ότι επιθυμείτε. Δηλαδή μπορείτε να δώσετε 1 $ ή ακόμα και λιγότερο.

Δραστηριότητες με χρήματα
Αν έχετε τη δυνατότητα κλείστε μέσω ίντερνετ τα εισιτήρια σας καθώς θα αποφύγετε μεγάλες ουρές. Μπορείτε να τα κλεινετε απ' το ξενοδοχείο σας όπου θα ξέρετε κι όλας το πρόγραμμά σας.

ασφάλεια
Ουδεμία στιγμή δεν αισθανθήκαμε απειλή από άλλους ανθρώπους. Η πόλη αυτή έχει μεγάλη κίνηση και έντονη αστυνόμευση( οι αστυνομικοί ήταν πολύ ευγενικοί).

φαγητό
κοστίζει πολύ γι αυτό επιλέξτε προσεκτικά που θα φάτε, ειδάλλως μπορεί να βρεθείτε προ εκπλήξεων. Υπολογίστε πως αν υπάρχει σέρβις στο τραπέζι είναι υποχρεωτικό 15-20% tips ενώ στα junk μπορεί να μην υπάρχει και καθόλου tips.
Υπάρχουν και υγιεινές επιλογές junk όπως έχω αναφέρει και παραπάνω όπως chipotle, indikitch, shake shack.
Αν καθίσετε σε εστιατόριο να υπολογίζετε περίπου 25-60$/άτομο (αναλόγως τι θα επιλέξετε).

*Στο αεροδρόμιο υπάρχει εξωνυχιστικός έλεγχος και καλύτερα να μην έχετε μαζί σας φρεσκα φρούτα και λαχανικά γιατί μπορεί να σας κρατήσουν παραπάνω.

*για ψώνια προτείνω Century 21(22 cortland st) για μέσα στο κέντρο και woodburry(498 Red Apple Court, central valley) για λίγο πιο μακριά οπου υπάρχουν λεωφορέια.

*Καλό θα είναι να βγάλετε μια φωτοτυπία τα διαβατήρια και τις ταυτότητες σας, ώστε σε περίπτωση που γίνει κάτι που κανείς δεν εύχεται να είστε καλυμμένοι.
Σε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες σου. Αν και η Αμερικη δεν ειναι στα αμεσα σχεδια μου, βρηκα πολυ ενδιαφεροντα οσα εγραψες.
Και επειδη ονειρευομαι Ισλανδια, μηπως γινεται να πας πρωτη για να εχω και τις δικες σου εντυπωσεις; :haha::haha:
να μου την περιγραψεις
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Η αφήγηση σου είναι φανταστική! Τα κάνεις να φαίνονται όλα φυσικά και εύκολα! Σχεδιάζω να βρεθώ εκεί φέτος το καλοκαίρι και σίγουρα θα πάρω πολλά από το πρόγραμμα σου! Να σου κάνω και την πρώτη ερώτηση: η διανυκτέρευση στο ξενοδοχείο πόσο πήγε; διότι εγώ έτσι κάτι τυχαίες ημερομηνίες που έβαλα μου έβγαλε 300 δολάρια! Μιλάω για Νέα Υόρκη. Ιδανικά θα ήθελα να το συνδυάσω και εγώ με κάτι εξωτικό αλλά είμαι με budget περίπου 5000 δεν νομίζω να μας παίρνει....
 
Last edited:

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Η αφήγηση σου είναι φανταστική! Τα κάνεις να φαίνονται όλα φυσικά και εύκολα! Σχεδιάζω να βρεθώ εκεί φέτος το καλοκαίρι και σίγουρα θα πάρω πολλά από το πρόγραμμα σου! Να σου κάνω και την πρώτη ερώτηση: η διανυκτέρευση στο ξενοδοχείο πόσο πήγε; διότι εγώ έτσι κάτι τυχαίες ημερομηνίες που έβαλα μου έβγαλε 300 δολάρια!
Για να μείνεις στο Μανχάταν είναι ακριβά τα ξενοδοχεία περίπου όσο είδες κι εσύ. Το δικό μας είχε περίπου 250$/βραδιά με πρωινό και ήταν το Hampton inn grand central.
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και στο www.airbnb.com και μη φοβηθείς να κοιτάξεις και για ξενοδοχείο brooklyn, κι εκεί μια χαρά είναι και με subway σε 10λεπτά είσαι Μανχάταν.
Στις τιμές που βλέπεις να υπολογίζεις αρκετά παραπάνω καθώς υπάρχει περίπου 15% tax στα ξενοδοχείο που δεν φαίνεται στην τιμή όταν κλείνεις.
 

mitsakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
είναι ακριβά γενικά 200€+, κοιτά και λίγο πιο έξω να ρίξεις το κόστος αν θες αλλά να έχει μετρό κοντά. κοίτα πχ long island είναι 20' με μετρό. ή κλείσε κάπου πιο έξω με δυνατότητα ακύρωσις και μια βδομάδα πριν, κοίτα πάλι για προσφορά αν θα έχουν βγάλει και κλείνεις πάλι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom