Ολυμπιακοί αγώνες 2016

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Mε τον καλύτερο τρόπο τελειώνουν οι Ολυμπιακοί αγωνες για την Ελλάδα.
Τώρα που πραγματικά τελειώνουν ελπίζω να μη συνεχίσουμε τους πανηγυρισμούς για τη μίζερη παρουσία μας (λίγο πιο πάνω από την Αρμενία και φτάνει για να είμαστε ευτυχισμένοι). Πραγματικοί νικητές για μένα Ούγγροι και Κροάτες που από ότι φαίνεται θα πρέπει να ξαναοργανώσουμε ολυμπιάδα για να τους φτάσουμε κάπως (Λαγκάρντ κάνε κάτι!).
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
207 Εθνικές συμμετοχές(Κόσοβο, Βόρειο Σουδάν και Ανεξάρτητοι Ολυμπιακοί Αθλητές για 1η φορά). Μετάλλιο έστω κι ένα πήραν 87 χώρες. Η Ελλάδα με 6 μετάλλια κατετάγη 26η. Δε τη λες και μίζερη την παρουσία μας. Ειδικά αν τη συγκρίνεις με τις 2 προηγούμενες Ολυμπιάδες
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θα συμφωνήσω κι εγώ. Μίζερη δεν ήταν. Διαχρονικά από το 1896 ήταν η 5η πιο προσοδοφόρα συμμετοχή σε μετάλλια. Απλά η παρουσία μας το 2000 και το 2004 ήταν καλύτερες καθώς είχαμε δυναμική τόσο στο στίβο όσο και στην άρση βαρών. Υπαρχουν όμως χώρες που θα πρέπει να κλαίνε με μαύρο δάκρυ: μα 1 χάλκινο η Φινλανδία;
Με το τέλος εποχής κάποιων σούπερ σταρ ελπίζω να αρχίζει να μοιράζεται καλύτερα η τράπουλα. Χάρηκα που είδα αφρικανικές χώρες που δεν τους το είχα, να έχουν αξιοπρεπέστατη παρουσία (βλέπε Ακτή Ελεφαντοστού).
Για μένα μεγάλοι κερδισμένοι οι Βρεττανοί που δεν έπαιζαν κι εντός έδρας.
Πάντως άμα έχεις 1-2 αστέρια στην κολύμβηση, 1-2 αστέρια γυμναστές κι επενδύσεις στο στίβο μια χαρά συγκομιδή κάνεις.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Θα συμφωνήσω κι εγώ. Μίζερη δεν ήταν. Διαχρονικά από το 1896 ήταν η 5η πιο προσοδοφόρα συμμετοχή σε μετάλλια. Απλά η παρουσία μας το 2000 και το 2004 ήταν καλύτερες καθώς είχαμε δυναμική τόσο στο στίβο όσο και στην άρση βαρών. Υπαρχουν όμως χώρες που θα πρέπει να κλαίνε με μαύρο δάκρυ: μα 1 χάλκινο η Φινλανδία;
Για την Φιλανδία θα συμφωνήσω,
για τη δική μας επιτυχία που χαρακτήρισα μίζερη στηρίχθηκα κυρίως:
- σε πληθυσμιακά και οικονομικά κριτήρια,
- στις τεράστιες επενδύσεις σε υποδομές που κόστισαν αμέτρητο χρήμα (όσο και αν οι περισσότεροι πιστεύουν ακόμη ότι η χώρα δεν έχει γυμναστήρια),
- για το κίνητρο που υποτίθεται ότι έδωσαν οι Ολυμπιακοί της Αθήνας,
-για τις ανώτατες σχολές που μπαίνουν οι πρωταθλητές (π.χ ράγμπυ της Αργολίδας και πολλοί άλλοι),
-για τις μονιμότητες στο στρατό και αλλού (και όχι μόνο Ολυμπιονίκες, αμέτρητοι άλλοι)
-Για το Ολυμπιακό πνεύμα αθάνατο που αυτοκληθήκαμε και υπηρετούμε περήφανα.

Ε λοιπόν η Αρμενία που δεν έχει τίποτε από τα παραπάνω πήρε 4 μετάλλια, για ποια επιτυχία μιλάμε ακριβώς?
 
Last edited:

epikouros

Member
Μηνύματα
9
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη ή/και Πόλη.
Ταξίδι-Όνειρο
ένα μήνα στην Ιταλία
Μεγάλες επιτυχίες για την Ελλάδα σε μια δύσκολη εποχή. Οι Ολυμπιονίκες μας απέδειξαν ότι έχουμε την ψυχή να πάμε εκεί που μας αξίζει.
Θλιβερή μειοψηφία όσοι γκρινιάζουν ακόμη και για τα ευχάριστα Αρμενίζοντας στο χάρτη της μεμψιμοιρίας.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μεγάλες επιτυχίες για την Ελλάδα σε μια δύσκολη εποχή. Οι Ολυμπιονίκες μας απέδειξαν ότι έχουμε την ψυχή να πάμε εκεί που μας αξίζει.
Θλιβερή μειοψηφία όσοι γκρινιάζουν ακόμη και για τα ευχάριστα Αρμενίζοντας στο χάρτη της μεμψιμοιρίας.
Οι 45 χώρες από αυτές που πήραν μετάλλια περνάνε πολύ δυσκολότερες στιγμές από αυτές της Ελλάδας, κάνε ένα κόπο να δεις τι περνάν και οι άλλοι γιατί δυστυχώς ο κόσμος δεν αρχίζει και τελειώνει εδώ.
Εσύ περιμένεις από τους Ολυμπιονίκες να μας δείξουν ότι έχουμε ψυχή? γιατί τότε μετά τα 16 μετάλλια του 2004 θα έπρεπε να πετάμε...
Χαίρομαι που ανήκω στη θλιβερή μειοψηφία πιστεύοντας ότι ο ιδρώτας και η κούραση μερικών ελάχιστων παιδιών ανήκει σε αυτούς, όπως και τα μετάλλια, και όχι σε μια χώρα που έμαθε να είναι ευχαριστημένη με τη μετριότητα.
Το Αρμένισμα μου δίνει μεγάλη ελπίδα, μακάρι μια μέρα να καταφέρναμε και εμείς να ξεπεράσουμε τον εαυτό μας.
 

epikouros

Member
Μηνύματα
9
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη ή/και Πόλη.
Ταξίδι-Όνειρο
ένα μήνα στην Ιταλία
Εσύ περιμένεις από τους Ολυμπιονίκες να μας δείξουν ότι έχουμε ψυχή?
Ναι, το καλύτερο παράδειγμα για τους νέους: Δουλειά και επιμονή οδηγούν στην επιτυχία.
Χαίρομαι που ανήκω στη θλιβερή μειοψηφία πιστεύοντας ότι ο ιδρώτας και η κούραση μερικών ελάχιστων παιδιών ανήκει σε αυτούς, όπως και τα μετάλλια,
Ξαναδιάβασε τι τους έσουρες!
Το Αρμένισμα μου δίνει μεγάλη ελπίδα, μακάρι μια μέρα να καταφέρναμε και εμείς να ξεπεράσουμε τον εαυτό μας.
Μακάρι αλλά πρόσεχε όταν θα τον ξεπερνάς μην τρακάρετε:)
 

epikouros

Member
Μηνύματα
9
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη ή/και Πόλη.
Ταξίδι-Όνειρο
ένα μήνα στην Ιταλία
Οι 45 χώρες από αυτές που πήραν μετάλλια περνάνε πολύ δυσκολότερες στιγμές από αυτές της Ελλάδας, κάνε ένα κόπο να δεις τι περνάν και οι άλλοι γιατί δυστυχώς ο κόσμος δεν αρχίζει και τελειώνει εδώ.
...να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. Δεν καταλαβαίνω το θυμό σου, τις υποδείξεις, τις παρατηρήσεις. Κάνε κι εσύ τον κόπο να ξαναδιαβάσεις τις 2 τελευταίες σελίδες του θέματος, 6-7 μέλη έχουν την ίδια άποψη και μόνο εσύ μια διαφορετική. Άρα, εσύ εντάσεις τον εαυτό σου στη μειοψηφία του 1 προς 7 . Όσο για το "θλιβερή" που μάλλον σε πείραξε πιο πολύ, λυπάμαι αλλά είναι η άποψή μου και θα τη λέω. Είτε σου αρέσει είτε όχι.
Καλή συνέχεια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
...να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. Δεν καταλαβαίνω το θυμό σου, τις υποδείξεις, τις παρατηρήσεις. Κάνε κι εσύ τον κόπο να ξαναδιαβάσεις τις 2 τελευταίες σελίδες του θέματος, 6-7 μέλη έχουν την ίδια άποψη και μόνο εσύ μια διαφορετική. Άρα, εσύ εντάσεις τον εαυτό σου στη μειοψηφία του 1 προς 7 . Όσο για το "θλιβερή" που μάλλον σε πείραξε πιο πολύ, λυπάμαι αλλά είναι η άποψή μου και θα τη λέω. Είτε σου αρέσει είτε όχι.
Καλή συνέχεια.
Κι όσοι δε μπαίνουν στον κόπο να απαντήσουν σε (διαγράφεται ο χαρακτηρισμός) μετρώνται στην πλειοψηφία που μας βολεύει, ε; Από τα χιλιάδες μέλη του forum έγραψαν κάτι 6-7-8 άτομα και δημιούργησαν πλειοψηφίες και μειοψηφίες, ε; Πλειοψηφία δια της οχλαγωγίας. Και αστυνομία άποψης δια της πλειοψηφίας. Ωραία πράματα.

Δεν το συνηθίζω γενικά, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα συντάσσομαι απολύτως με το Borealis.
 

epikouros

Member
Μηνύματα
9
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη ή/και Πόλη.
Ταξίδι-Όνειρο
ένα μήνα στην Ιταλία
Κι όσοι δε μπαίνουν στον κόπο να απαντήσουν σε (διαγράφεται ο χαρακτηρισμός) μετρώνται στην πλειοψηφία που μας βολεύει, ε; Από τα χιλιάδες μέλη του forum έγραψαν κάτι 6-7-8 άτομα και δημιούργησαν πλειοψηφίες και μειοψηφίες, ε; Πλειοψηφία δια της οχλαγωγίας. Και αστυνομία άποψης δια της πλειοψηφίας. Ωραία πράματα.
Δικά σου τα συμπεράσματα. Οι υπαινιγμοί σου και οι διαγραφές χαρακτηρισμών που δεν λες φανερά(!), δεν με ενδιαφέρουν και ούτε σε μέτρησα κάπου. Εγώ ότι έχω να πω το λέω στα ίσα.
Δεν θα επανέλθω στο θέμα, έχει αρχίσει να κουράζει κι εγώ να βαριέμαι.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Για εμένα η συνολική παρουσία των αθλητών δεν ήταν μίζερη. Μίζερη είναι η πολιτική μας και στο θέμα του αθλητισμού όπως σχεδόν σε όλους τους τομεις.
Οι επιτυχίες των αθλητών μας όμως οφείλονται κυρίως στο ταλέντο τους , την συνεχή και αδιάκοπη προσπάθεια τους ενώ πολλοί από αυτούς ανταγωνιζονται αθλητές που έχουν πολύ καλύτερες συνθήκες. Αφού δεν υπάρχει εθνικη πολιτική στον αθλητισμο ουδείς από την πολιτεία έχει δικαίωμα να πανηγυρίζει αλλά ούτε και εμείς να πιστεύουμε ότι στον ερασιτεχνικό αθλητισμο όλα βαίνουν καλώς.
Δεν είναι κακό ομως να παραδειγματιζόμαστε σε κάποια πράγματα από τους Ολυμπιονικες.
Προτιμώ τα παιδιά μου να έχουν προτυπο τον Γιαννιώτη ή τον Πετρουνα παρά τον Ρουβά ή τό κάθε ξέκ@λο της Τv .
Προτιμώ να χαίρονται που η σημαία η Ελληνικη κρεμαστηκε στον πιο ψηλό ιστό από την προσπάθεια κάποιων αθλητών πάρα να πανηγυρίζουν τη νίκη της Παπαριζου στην eurovision.
Βέβαια το θέμα είναι ότι υπάρχουν σε πολλούς τομείς πολλοί Έλληνες όπως επιστήμονες που διαπρεπουν στο εξωτερικό και δεν τους προβάλει κανένας ώστε να υπάρχουν σωστά πρότυπα.
Κατά τα λοιπά συμφωνώ οτι σε ένα φόρουμ με χιλιάδες μέλη δεν κανουν πλειοψηφία τα 5 ή 10 μέλη.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Ε καλά ... σιγά που δεν θα βρίσκαμε ένα θέμα να αρπαχτούμε ολίγον.

Καλά πήγαμε απο μετάλλια και γενικά πλασαρίσματα.. δεν υπήρχν μεγάλες προσδοκίες οπότε καλοδεχούμενα τα όποια μετάλλια τουλάχιστον αυτά που δεν τα περίμεναν ούτε οι επαΐοντες ...

Εκείνο που είναι εκνευριστικό όμως είναι όλο το πανηγύρι που στήνεται απο ΜΜΕ για το θέμα επειδή βέβαια είμαστε και λαός πανηγυρτζίδικος ως γνωστόν ... "να πάμε να βγάλουμε μια σέλφι με τον Πετρούνια, Γιανιώτη κλ" ...γ@@ώ την σέλφι μου μέσα..

Τώρα αν πιάσουμε συζήτηση για το Ολυμπιακό ιδεώδες και προς τα που πάνε γενικά οι Ολυμπιακοί αγώνες, οι οποίοι δημιουργούν πολύ περισσότερα προβλήματα απο όσα λύνουν (είμαστε και παθόντες βλέπεις) τότε είναι σίγουρο ότι θα φθάσουμε στη επόμενη στο Τόκυο και άκρη δεν θα βγάλουμε..

Απο την στιγμή που μπήκε το ντόπινγκ στη ζωή των αθλητών και η WADA αδυνατεί να βρεί, ειδικά για τις πιο ανεπτυγμένες χώρες, ντοπαρισμένους αθλητές τότε παύει το όποιο ολυμπιακό ιδεώδες και fair play γενικώς.. Το γενετικό η γονιδιακό ντόπινγκ, που γίνεται ήδη μνεία απο κάποιους επιστήμονες, μπορεί να είναι ήδη πραγματικότητα και όχι φαντασία και να μην υπάρχει δυνατότητα να αποκαλυφθεί.. Οι Αμερικάνοι είναι πάντα πιο μπροστά απο την WADA και δουλεύουν τους υπόλοιπους .... αυτή είναι η άποψή μου, φυσικά μπορεί να κάνω λάθος, αλλά η αείμνηστη Γκρίφιθ-Τζόινερ αυτή με τις νυχάρες μπρε, ο Κάρλ Λιούις κλ με έκαναν καχύποπτο...

ΥΓ Καλά βρε Κατερίνα μου δεν ξέρεις αυτήν την εφημερίδα;; είναι της κυβερνήσεως (θα έλεγαν οι παλιότεροι), όχι ΦΕΚ περισσότερο απο ΦΕΚ.. βασιλικότερη του βασιλέως δηλαδή .. ωχ θα βγάλουν σπυριά μερικοί αλλά ευτυχώς δεν διαβάζουν το site αυτοί ... :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom