Turkish Airlines Τurkish Airlines

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Γράψε μας εντυπώσεις σε κάποιο αντίστοιχο θέμα η και μία ιστορία ακόμη καλύτερα :)
Δυστυχώς με τις ιστορίες δεν το έχω:(...Μόνον να τις διαβάζω μπορώ..:)

Επιπλέον έχουν γραφεί πολύ καλές ιστορίες(πρόχειρα θυμάμαι του taver και του Yorgos) για αυτά τα μέρη.Σύντομες εντυπώσεις η βοήθεια να δώσω αν παρουσιασθεί ευκαιρία σε κάποιο θέμα.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Δυστυχώς μόλις τώρα είδα το μήνυμα καθώς λόγω τρεξίματος δεν συνδεόμουνα στο internet.Κανένα πρόβλημα στον πηγαιμό για Αμερική την περασμένη εβδομάδα.Και η Turkish καλή σαν εταιρεία.Επιστροφή την άλλη εβδομάδα με τον ίδιο τρόπο.
Δυτικά κινούμαι.Λος ΄Αντζελες-Λάς Βέγκας-Σαν Φρανσίσκο-Σαν Ντιέγκο-΄Οουκλαντ κτλ.
Κι εγώ με τη σειρά μου να διαβεβαιώσω ότι δεν είχα κανένα απολύτως θέμα με τις Turkish Airlines στην επιστροφή μου από ΗΠΑ! Μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις και θα τις προτιμάω αν ποτέ ξαναχρειαστώ μίλια για μακρινό ταξίδι.. Όταν έφτασα Κωνσταντινούπολη δε, μου έκανε τρομερή εντύπωση που μας κατέβασαν ακριβώς στις πύλες που θα αλλάζαμε για την επόμενη πτήση και είχαν ειδική είσοδο για τους πολίτες της ΕΕ ώστε να μη χρειαστεί να περάσουν έλεγχο! Σε δύο λεπτά ήμουν ήδη στη πύλη μου :shock: (Μη γελάτε καλέ εσείς οι πολυταξιδεμένοι, εγώ ντεν είκα ξαναπάει πουθενά με ανταπόκριση και το είχα φανταστεί "κάπως")

Αχ @fotast, να ξέρεις ζηλεύω τρομερά (με την καλή έννοια) εγώ ξεκίνησα από Νέα Υόρκη και μετά κατέβηκα Λος Άντζελες-Λας Βέγκας-Σαν Φρανσίσκο... Ταξίδι ζωής για μένα που κράτησε 2 βδομάδες κι ακόμα δε το πιστεύω ότι ήμουν εκεί... Ελπίζω κάποτε να ξαναπάω τουλάχιστον στο Λος Άντζελες που με κέρδισε αρκετά (σε αντίθεση με Σαν Φρανσίσκο που βλέπω ότι το προτιμάτε οι περισσότεροι).

Σόρρυ, πάλι βγήκα εκτός θέματος??:innocent:
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Κι εγώ με τη σειρά μου να διαβεβαιώσω ότι δεν είχα κανένα απολύτως θέμα με τις Turkish Airlines στην επιστροφή μου από ΗΠΑ! Μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις και θα τις προτιμάω αν ποτέ ξαναχρειαστώ μίλια για μακρινό ταξίδι.. Όταν έφτασα Κωνσταντινούπολη δε, μου έκανε τρομερή εντύπωση που μας κατέβασαν ακριβώς στις πύλες που θα αλλάζαμε για την επόμενη πτήση και είχαν ειδική είσοδο για τους πολίτες της ΕΕ ώστε να μη χρειαστεί να περάσουν έλεγχο! Σε δύο λεπτά ήμουν ήδη στη πύλη μου :shock: (Μη γελάτε καλέ εσείς οι πολυταξιδεμένοι, εγώ ντεν είκα ξαναπάει πουθενά με ανταπόκριση και το είχα φανταστεί "κάπως")

Αχ @fotast, να ξέρεις ζηλεύω τρομερά (με την καλή έννοια) εγώ ξεκίνησα από Νέα Υόρκη και μετά κατέβηκα Λος Άντζελες-Λας Βέγκας-Σαν Φρανσίσκο... Ταξίδι ζωής για μένα που κράτησε 2 βδομάδες κι ακόμα δε το πιστεύω ότι ήμουν εκεί... Ελπίζω κάποτε να ξαναπάω τουλάχιστον στο Λος Άντζελες που με κέρδισε αρκετά (σε αντίθεση με Σαν Φρανσίσκο που βλέπω ότι το προτιμάτε οι περισσότεροι).

Σόρρυ, πάλι βγήκα εκτός θέματος??:innocent:
Δεν γύρισα ακόμη και δεν ξέρω τι θα συναντήσω στην επιστροφή.
Στον πηγαιμό η πύλη αναχώρησης για Λος ΄Αντζελες δεν ήταν τόσο κοντά στην πύλη άφιξης από Αθήνα.Αλλά ο χρόνος ήταν αρκετός και δεν υπήρχε πρόβλημα.Το μόνο αρνητικό ήταν η μεγάλη ουρά στην πύλη αναχώρησης επειδή γινόταν πολύ αργός και εξονυχιστικός έλεγχος στα διαβατήρια και στις χειρο-αποσκευές από ιδιωτική εταιρεία ασφάλειας.

Σαν Φρανσίσκο είμαι τώρα και ναι υπερτερεί του χαοτικού Λος ΄Αντζελες.΄Ισως 4,5 μέρες δεν είναι αρκετές για να το γνωρίσεις αλλά μάλλον αρέσουν και σε εμένα οι μικρότερες πόλεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
΄Όλα καλά και στην πτήση επιστροφής(από ΗΠΑ) με Turkish.Η πύλη αποβίβασης ήταν πολύ μακριά με την πύλη επιστροφής για Αθήνα αλλά υπήρχε άφθονος χρόνος και δεν μεσολαβούσε κάποιος επιπλέον έλεγχος.Καλό σχετικά το φαγητό τους και πολύ καλό το σύστημα ψυχαγωγίας με πρόσφατες ταινίες.Μέτρια η άνεση των καθισμάτων αλλά για μέσο ύψος/βάρος είναι ικανοποιητικά.΄Ηταν και σχετικά άδειο το αεροπλάνο(γύρω στα 60-70% πληρότητα) όποτε εύκολα μπορούσες να έχεις στην διάθεση σου ακόμη και 3 θέσεις.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
΄Όλα καλά και στην πτήση επιστροφής(από ΗΠΑ) με Turkish.Η πύλη αποβίβασης ήταν πολύ μακριά με την πύλη επιστροφής για Αθήνα αλλά υπήρχε άφθονος χρόνος και δεν μεσολαβούσε κάποιος επιπλέον έλεγχος.Καλό σχετικά το φαγητό τους και πολύ καλό το σύστημα ψυχαγωγίας με πρόσφατες ταινίες.Μέτρια η άνεση των καθισμάτων αλλά για μέσο ύψος/βάρος είναι ικανοποιητικά.΄Ηταν και σχετικά άδειο το αεροπλάνο(γύρω στα 60-70% πληρότητα) όποτε εύκολα μπορούσες να έχεις στην διάθεση σου ακόμη και 3 θέσεις.
Καλώς όρισες! Χμ.. Μακριά ε? Περίεργο.. Από την περιγραφή σου καταλαβαίνω ότι ήσουν στην οικονομική θέση. Εγώ ευτυχώς είχα βρει μίλια για την επιστροφή σε business class και μπορώ να πω ότι είμαι άκρως ικανοποιημένη, ειδικά από την περιποίηση! Πολύ καλό φαγητό, (κόντεψα να σκάσω) κλπ. Ούτε που κατάλαβα σχεδόν το ταξίδι κι ας ήταν τόσο μακρινό.. Κοιμήθηκα κιόλας για πρώτη φορά στη ζωή μου σε αεροπλάνο χάρη στις θέσεις-κρεβάτια (όχι ιδιαίτερα βολικά αλλά μη ζητάμε και πολλά). Χώρια το δωρεάν wifi (πόσες ταινίες να δεις πια?). Μου έκανε εντύπωση που η συντριπτική πλειοψηφία των αεροσυνοδών ήταν άντρες.. Μιλάω βέβαια για το σκέλος Σαν Φρανσίσκο-Κων/πολη, το άλλο σκέλος ως Αθήνα δε το συζητώ, ήταν πολύ κοντινό ταξίδι, αλλά κι εκεί μια χαρά.

Τώρα που ανέφερα τα μίλια, όσο διάστημα προσπαθούσα να βρω μίλια (και προσπαθούσα ΠΟΛΥ καιρό) όσες φορές βρήκα ήταν με Turkish (επέλεγα κιόλας τρομάρα μου). Ποτέ Lufthansa ή Swiss. Μπράβο λοιπόν και γι΄αυτό το λόγο στη Turkish!

Υ.Γ. Μήπως πάλι βγήκα εκτός θέματος?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Καλώς όρισες! Χμ.. Μακριά ε? Περίεργο.. Από την περιγραφή σου καταλαβαίνω ότι ήσουν στην οικονομική θέση. Εγώ ευτυχώς είχα βρει μίλια για την επιστροφή σε business class και μπορώ να πω ότι είμαι άκρως ικανοποιημένη, ειδικά από την περιποίηση! Πολύ καλό φαγητό, (κόντεψα να σκάσω) κλπ. Ούτε που κατάλαβα σχεδόν το ταξίδι κι ας ήταν τόσο μακρινό.. Κοιμήθηκα κιόλας για πρώτη φορά στη ζωή μου σε αεροπλάνο χάρη στις θέσεις-κρεβάτια (όχι ιδιαίτερα βολικά αλλά μη ζητάμε και πολλά). Χώρια το δωρεάν wifi (πόσες ταινίες να δεις πια?). Μου έκανε εντύπωση που η συντριπτική πλειοψηφία των αεροσυνοδών ήταν άντρες.. Μιλάω βέβαια για το σκέλος Σαν Φρανσίσκο-Κων/πολη, το άλλο σκέλος ως Αθήνα δε το συζητώ, ήταν πολύ κοντινό ταξίδι, αλλά κι εκεί μια χαρά.

Τώρα που ανέφερα τα μίλια, όσο διάστημα προσπαθούσα να βρω μίλια (και προσπαθούσα ΠΟΛΥ καιρό) όσες φορές βρήκα ήταν με Turkish (επέλεγα κιόλας τρομάρα μου). Ποτέ Lufthansa ή Swiss. Μπράβο λοιπόν και γι΄αυτό το λόγο στη Turkish!

Υ.Γ. Μήπως πάλι βγήκα εκτός θέματος?
Ναι οικονομική ήμουν.Μέ κάρτα/μίλια Aegean έκλεισες business;
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ναι οικονομική ήμουν.Μέ κάρτα/μίλια Aegean έκλεισες business;
Ναι έχω μαζέψει πολλά λόγω Alpha Προθεσμιακού. Νομίζω το έχουνε συζητήσει κι άλλα μέλη στο θέμα/θέματα για τα μίλια.

Αλλά τώρα σίγουρα βγήκαμε εκτός θέματος..
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπερα.
Εχω κλεισει αεροπορικα απο Θεσσαλονικη-Κων/πολη-Σιγκαπουρη-Πουκετ στο πανε και Πουκετ-Μπανγκοκ-Κων/πολη-Θεσσαλονικη στο γυρνα.
Εκτος απο το Σιγκαπουρη-Πουκετ και το Πουκετ-Μπανγκοκ που ειναι με αλλες εταιριες τα υπολοιπα ειναι με Turkish.
Ξερει κανεις τι γινεται αν θελω να ακυρωσω μονο το σκελος Σιγκαπουρη-Πουκετ; Δηλαδη να μεινω Σιγκαπουρη και να παω αργοτερα Πουκετ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν είναι άλλο e-ticket number κι όχι κάποιο codeshare, μπορει και να γίνεται. Μίλα με το πρακτορείο που στο εξέδωσε - έτσι κι αλλιώς μόνο αυτοι μπορούν να το αλλάξουν.
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ναι εχει αλλο αριθμο εισιτηριου. Σκε Ευχαριστώ πολυ. Θα μιλησω με το γραφειο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom