ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Μαιάμι καλοκαίρι (το ταξίδι ζωής που λατρέψαμε)!

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Σε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες σου. Αν και η Αμερικη δεν ειναι στα αμεσα σχεδια μου, βρηκα πολυ ενδιαφεροντα οσα εγραψες.
Και επειδη ονειρευομαι Ισλανδια, μηπως γινεται να πας πρωτη για να εχω και τις δικες σου εντυπωσεις; :haha::haha:
να μου την περιγραψεις
Μεγάλη κουβέντα είπες Dina Z, η Ισλανδία είναι στα άμεσα σχέδιά μας...!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Βέβαια 50$ μέσα στα τόσα που θα χαλάσετε δεν είναι και κάτι..δεν μας χρειάστηκε κάπου το 4g , μονο στο Μαιάμι για να καλούμε uber, αλλά όλα τα μαγαζιά έχουν free wi-fi.
Ερώτηση Νο 2. Με την μαμά πατρίδα πώς επικοινωνούσατε; Τους καλούσατε μέσω skype κτλ ας πούμε; Εμείς φέτος με την Βαρκελώνη τις 2 πρώτες μέρες δεν την παλέψαμε με το free wifi. Καλό χρυσό, αλλά ήθελες ποση ώρα confirm το μειλ σου κτλ κτλ μέχρι να έχεις πρόσβαση και αν είναι να το κάνεις σε κάθε κατάστημα αυτό πάει έχασες χρόνο. Επίσης η μεταξύ σας επικοινωνία; Πχ στο εμπορικό. Εμείς συνηθίζουμε να χωριζόμαστε για να γλυτώσουμε χρόνο!

είναι ακριβά γενικά 200€+, κοιτά και λίγο πιο έξω να ρίξεις το κόστος αν θες αλλά να έχει μετρό κοντά. κοίτα πχ long island είναι 20' με μετρό. ή κλείσε κάπου πιο έξω με δυνατότητα ακύρωσις και μια βδομάδα πριν, κοίτα πάλι για προσφορά αν θα έχουν βγάλει και κλείνεις πάλι.
Ναι το διαπίστωσα αυτό και στα 2 μου ταξίδια στο εξωτερικό. Μπορεί να μην ήμασταν σε αυτό που λέμε καρακέντρο αλλά και στις 2 περιπτώσεις το μετρό και λεωφορείο στο πεντάλεπτο και πολλά πράγματα κοντά μας. Οπότε κάπως έτσι θέλω να κινηθώ. Το ταξίδι είναι μεγάλο. Μας ψιλοτρομάζει να πάμε μόνοι μας αλλά οι τιμές με τα ταξιδιωτικά είναι απαγορευτικές. Χαζολογάω από τώρα λοιπόν..... Να καταλήξω στο πως θα κινηθούμε. Ο άντρας μου δεν ξέρει καλά Αγγλικά και όλο το βάρος πέφτει πάνω μου!
 
Last edited by a moderator:

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Ερώτηση Νο 2. Με την μαμά πατρίδα πώς επικοινωνούσατε; Τους καλούσατε μέσω skype κτλ ας πούμε; Εμείς φέτος με την Βαρκελώνη τις 2 πρώτες μέρες δεν την παλέψαμε με το free wifi. Καλό χρυσό, αλλά ήθελες ποση ώρα confirm το μειλ σου κτλ κτλ μέχρι να έχεις πρόσβαση και αν είναι να το κάνεις σε κάθε κατάστημα αυτό πάει έχασες χρόνο. Επίσης η μεταξύ σας επικοινωνία; Πχ στο εμπορικό. Εμείς συνηθίζουμε να χωριζόμαστε για να γλυτώσουμε χρόνο!
Δεδομένης της διαφοράς ώρας, επικοινωνούσαμε μια φορά την ημέρα με Ελλάδα και αυτό μέσω viber βιντεοκλήσης(το wi-fi του ξενοδοχείου ήταν μια χαρά).
Μεταξύ μας στα εμπορικά π.χ. δίναμε σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο ραντεβού συγκεκριμένη ώρα και έπρεπε είτε είχαμε τελειώσει είτε οχι, να βρεθούμε για να συζητησουμε την εξέλιξη του προγράμματος μας. Σε εμας, λειτούργησε μια χαρά..
Αν θέλετε πάλι αγοράζετε t mobile αριθμό με 50$ και έχετε και ιντερνετ παντού
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Αφού το διάβασα όλο με την μία να ευχηθώ για αρχή να ζήσετε!!! Ότι καλύτερο σας εύχομαι και να είστε πάντα ευτυχισμένοι! Και εμείς νιόπαντροι (φέτος τον Ιούνιο) αλλά ήθελα δω πώς θα πάει πρώτα ο γάμος και μετά να κάνω απόφαση για το ταξίδι! Να είμαστε καλά φέτος θα το πετύχουμε! Σας ευχόμαστε πολλά πολλά ταξίδια ακόμη και ότι άλλο επιθυμείτε!
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
αν μπαινεις συχνα στο booking θα βρεις και χαμηλοτερης τιμης ξενοδοχεια και σε προσφορες! τωρα αν εχεις τοσα πολλα λεφτα που δεν σε νιαζουν ενοειτε οτι πας σε hotel με 200 και 300 ευρω την διανυκτερευση! Εγω που εκανα το ιδιο ταξιδι με την tzenipan 2 φορες την πρωτη φορα ειχα μεινει στο millenium broadway που ειναι στην 20 μετρα απο την times. το ειχα βρει 140 ευρω την διανυκτερευση σε προσφορα. περιοχες που να αποφυγεις να μεινεις σε hotel ειναι το harlem και το bronx. Γιατι να δωσεις τοσα λεφτα για ξενοδοχειο και να μην τα φας σε ψωνια στο Mascy's ας πουμε? ψαχτε και downtown ας πουμε θα εχει πολυ χαμηλοτερες τιμες!

Η αφήγηση σου είναι φανταστική! Τα κάνεις να φαίνονται όλα φυσικά και εύκολα! Σχεδιάζω να βρεθώ εκεί φέτος το καλοκαίρι και σίγουρα θα πάρω πολλά από το πρόγραμμα σου! Να σου κάνω και την πρώτη ερώτηση: η διανυκτέρευση στο ξενοδοχείο πόσο πήγε; διότι εγώ έτσι κάτι τυχαίες ημερομηνίες που έβαλα μου έβγαλε 300 δολάρια! Μιλάω για Νέα Υόρκη. Ιδανικά θα ήθελα να το συνδυάσω και εγώ με κάτι εξωτικό αλλά είμαι με budget περίπου 5000 δεν νομίζω να μας παίρνει....

budget 5000 για ποσα ατομα? ποσες μερες? Μονο Νεα Υορκη?
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
budget 5000 για ποσα ατομα? ποσες μερες? Μονο Νεα Υορκη?
Ωχ ήρθε η ώρα της κρισεως. 2 άτομα. Ιδανικά καθαρά 10 μέρες θα ήθελα! Μόνο Νέα Υόρκη. Θα μου άρεσε βέβαια να τα συνδυάσω όπως το κορίτσι μας αλλά δεν παίζει να βγαίνει!

Και όόοοοχι εννοείτε και προτειμώ να τα φάω σε ψώνια και κάτι άλλο. Θέλω ένα αξιοπρεπή ξενοδοχείο. Αυτό. 2 χρόνια τα μαζεύουμε ευρώ ευρώ τουλάχιστον να μείνει κάτι στην ντουλαπίτσα μου να το θυμάμαι!
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Αφού το διάβασα όλο με την μία να ευχηθώ για αρχή να ζήσετε!!! Ότι καλύτερο σας εύχομαι και να είστε πάντα ευτυχισμένοι! Και εμείς νιόπαντροι (φέτος τον Ιούνιο) αλλά ήθελα δω πώς θα πάει πρώτα ο γάμος και μετά να κάνω απόφαση για το ταξίδι! Να είμαστε καλά φέτος θα το πετύχουμε! Σας ευχόμαστε πολλά πολλά ταξίδια ακόμη και ότι άλλο επιθυμείτε!
Να ζήσετε κ με το καλό να κάνετε και το ταξίδι σας!
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
Ωχ ήρθε η ώρα της κρισεως. 2 άτομα. Ιδανικά καθαρά 10 μέρες θα ήθελα! Μόνο Νέα Υόρκη. Θα μου άρεσε βέβαια να τα συνδυάσω όπως το κορίτσι μας αλλά δεν παίζει να βγαίνει!

Και όόοοοχι εννοείτε και προτειμώ να τα φάω σε ψώνια και κάτι άλλο. Θέλω ένα αξιοπρεπή ξενοδοχείο. Αυτό. 2 χρόνια τα μαζεύουμε ευρώ ευρώ τουλάχιστον να μείνει κάτι στην ντουλαπίτσα μου να το θυμάμαι!
λοιπον επειδη σε καταλαβαινω απολυτα και επειδη και εγω οπως εσυ 2 χρονια εκανα οικονομιες για να παω θα σου πω τα μυστικα για να μπορεισεις να το υπολογισεις.

Τα 5.000 ειναι υπερ αρκετα για ενα ταξιδι 2 ατομων στην Νεα Υορκη!
Ενα βασικο θεμα ειναι τα αεροπορικα εισητηρια! Εχεις καπιοα στανταρ ημερομηνια που θελεις να πας ή δεν εχεις προβλημα με αυτο? Στο λεω γιατι μπορεις να βρεις και εισητηριο με 350 ευρω. ξενοδοχειο θα μπορεσεις να βρεις με 1.000 - 1.200 ευρω για 10 διανυκτερευσεις! Οποτε πας στα 2.000 με τα παγια εξοδα! τα αεροπορικα απο New york προς Miami εχουν 150 ευρω (θα βρεις και φηνοτερα αν κλεισης πιο νωρις). Ανετα μπορεις να πας και σε δευτερη πολιτεια των ΗΠΑ με αυτο το bugdet. Ολα αυτα ομως ειναι σχετικα ομως γιατι δεν ξερω ποιες ημερομηνιες θελεις να πας και ποσα λεφτα θα φας στα ψωνια! Αμα πχ θες να φερεις και 2 3 iphone ipad στην ελλαδα ξερω γω τοτε αλαζει παλι το bugdet καταλαβες.
 
Last edited:
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Λοιπόν θα σου πω ένα μυστικό! Δεν μου αρέσει καθόλου το i phone! Τι να το κάνω να δώσω 600 ευρώ άμα μετά το χω για αναπάντητες;;;; αχαχα καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Για τα ψώνια έχω στο μυαλό μου να χαλάσουμε το ανώτερο χίλια ευρώ. (κάτι παραπάνω βγαίνει σε δολάρια!!!!) Και αυτό όχι γιατί μας λείπει κάτι - ειλικρινά είμαι υπερ του δέοντος ικανοποιημένη από την ντουλάπα μου βάση συνθηκών- Αλλά άμα μου λένε ότι τα ralph lauren τα χουνε με το κιλό να μην πάρω και για τα εγγόνια μου;;;;

Στο δια ταύτα - η κοινή μας άδεια είναι τον Αύγουστο. Δεν ξέρουμε αν θα είναι το πρώτο ή το δεύτερο δεκαπενθήμερο. Ξέρουμε ότι μέχρι τις 25 όμως θα πρέπει να έχω γυρίσει. Οπότε ένα σχετικό μπούσουλα έχουμε. Πολύ πιο πιθανόν το έχω να παίξει 15-25. Δεν έχω ιδέα φυσικά τι καιρό θα κάνει τέτοια εποχή.....

Τι συζητάμε τώρα θα μου πεις! ούτε καν δεν έχει φύγει ο Αύγουστος του -16. Αλλά κάτι πρέπει να χουμε να ελπίζουμε.....:haha:
 
Last edited:

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
tips για Miami

*Μείνετε στην southbeach, είναι η περιοχή που εκτυλλίσεται όλη η ζωή. Όσο πιο κοντά στον ωκεανό, τόσο καλύτερα.

*Απ' το αεροδρόμιο υπάρχει το λεωφορείο 150(express) που πηγαίνει southbeach. Ρωτήστε στις πληροφορίες που είναι η στάση.

*Απ' την προσωπική μας εμπειρία προτείνω να μη νοικιάσετε αυτοκίνητο καθώς το πάρκινγκ είναι εξαιρετικά δύσκολο και ακριβό. Κατεβάστε οπωσδήποτε την εφαρμογή Uber και μετακινηθείτε πολύ οικονομικά μ' αυτον τον τρόπο. ΟΛΟΙ οι αμερικάνοι, έτσι μετακινούνται.

*Οι ξαπλώστρες είναι ακριβές(50$/σετ) γι αυτό αγοράστε απ' τα τουριστικά ομπρέλα(10$)και στήστε πάνω στο κύμα!

*Για εκδρομές προτείνω σίγουρα το everglades που είναι μοναδική εμπειρία.
Για περισσότερες μέρες προτείνω key islands.

*Περάστε ένα απόγευμα στην little havana.

*Τα ποτά στην ocean dr. είναι ακριβά. Προτιμήστε την espanola way η lincoln road.

*Όλα τα φαγαδικα βρίσκονται στην washington av.
Προτείνω ανεπιφύλακτα το burgerfi.

*Τα clubs επισης βρίσκονται στον ίδιο δρόμο.

*Να φοράτε αντηλιακό με υψηλο δείκτη, ο ήλιος δεν παίζει.

*Τα περισσότερα ξενοδοχεία παρέχουν πετσέτες θαλάσσης και καρέκλες. Ρωτήστε σχετικά στο τσεκ-ιν.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
Λοιπόν θα σου πω ένα μυστικό! Δεν μου αρέσει καθόλου το i phone! Τι να το κάνω να δώσω 600 ευρώ άμα μετά το χω για αναπάντητες;;;; αχαχα καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Για τα ψώνια έχω στο μυαλό μου να χαλάσουμε το ανώτερο χίλια ευρώ. (κάτι παραπάνω βγαίνει σε δολάρια!!!!) Και αυτό όχι γιατί μας λείπει κάτι - ειλικρινά είμαι υπερ του δέοντος ικανοποιημένη από την ντουλάπα μου βάση συνθηκών- Αλλά άμα μου λένε ότι τα ralph lauren τα χουνε με το κιλό να μην πάρω και για τα εγγόνια μου;;;;

Στο δια ταύτα - η κοινή μας άδεια είναι τον Αύγουστο. Δεν ξέρουμε αν θα είναι το πρώτο ή το δεύτερο. Ξέρουμε ότι μέχρι τις 25 όμως θα πρέπει να έχω γυρίσει. Οπότε ένα σχετικό μπούσουλα έχουμε. Πολύ πιο πιθανόν το έχω να παίξει 15-25. Δεν έχω ιδέα φυσικά τι καιρό θα κάνει τέτοια εποχή.....

Τι συζητάμε τώρα θα μου πεις! ούτε καν δεν έχει φύγει ο Αύγουστος του -16. Αλλά κάτι πρέπει να χουμε να ελπίζουμε.....:haha:
αυγουστο εχει ζεστη στην Νεα Υορκη και ειναι high season. και εγω αυγουστο ειχα παει νεα Υορκη. Λογικα η αδεια σου θα ειναι 2 εβδομαδες ετσι δεν ειναι? εγω στην θεση σου θα πηγαινα 8 μερες Νεα Υορκη και 6 ημερες Μαιαμι και την 1 ημερα απο τις 6 θα την εκανα εκδρομη στις μπαχαμες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom