Έχετε μετανιώσει ποτέ για κάποιο ταξίδι σας;

turms

Member
Μηνύματα
2.069
Likes
2.828
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
καλά θα με βρίσουν κάποιοι εδω μέσα αλλά μετάνιωσα για ένα ταξίδι στην Βαρκελώνη...και ειναι το μοναδικό ως τώρα...
υπήρχαν κ άλλες επιλογές (που εκ των υστερων μου άρεσαν πιο πολύ) αλλά όλοι γύρω μου φαγώθηκαν τότε με Βαρκελώνη κ τι τέλεια που είναι κ μας πείσανε...
ένα απόλυτο κενό...τίποτα το ιδιαίτερο...άοσμη, ασήμαντη, αδιάφορη με ένα δήθεν στυλ "είμαστε εναλλακτικοί και καθόμαστε στην πλατεία και πίνουμε κρασί"
χίλες φορές Γαλικία...
από τότε μίσησα κ την Ισπανική γλώσσα...ένα ακατάπαυστο μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα χωρίς τόνους, ένταση, χροιά στην φωνή. Δεν ξέρεις πότε ρωτάει ο άλλος, πότε χαίρεται, πότε βρίζει...όπως ακριβώς αυτή η πόλη...
μακάρι να κάνουν δημοψήφισμα κ να γίνουν ανεξάρτητο κρατίδιο...η υπολοιπη Ισπανία δεν φταίει σε τίποτα
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Πολύ ωραίο το θέμα και ακόμα πιο ενδιαφέρουσες οι απόψεις των μελών.Εγώ έχω μετανοιώσει που πήγα κάποια άσκοπα ταξίδια στην Ελλάδα (Καρπενήσι 12 φορές και ορεινή Ναυπακτία 5 φορές) ενώ έπρεπε να έχω ξεκινήσει νωρίτερα τα ταξίδια στο εξωτερικό και να έχω πάει σε περισσότερες χώρες.Τώρα με 2 μικρά παιδιά τα οικονομικά έχουν σφίξει αρκετά και δεν γνωρίζω πότε θα ξαναπάω εξωτερικό.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
ένα απόλυτο κενό...τίποτα το ιδιαίτερο...άοσμη, ασήμαντη, αδιάφορη με ένα δήθεν στυλ "είμαστε εναλλακτικοί και καθόμαστε στην πλατεία και πίνουμε κρασί"
χίλες φορές Γαλικία...
από τότε μίσησα κ την Ισπανική γλώσσα...ένα ακατάπαυστο μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα χωρίς τόνους, ένταση, χροιά στην φωνή. Δεν ξέρεις πότε ρωτάει ο άλλος, πότε χαίρεται, πότε βρίζει...όπως ακριβώς αυτή η πόλη...
μακάρι να κάνουν δημοψήφισμα κ να γίνουν ανεξάρτητο κρατίδιο...η υπολοιπη Ισπανία δεν φταίει σε τίποτα
:haha::haha::haha:
Πολύ μ'αρέσουν αυτοί που πάνε κόντρα στο κατεστημένο.:clap:
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
από τότε μίσησα κ την Ισπανική γλώσσα...ένα ακατάπαυστο μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα χωρίς τόνους, ένταση, χροιά στην φωνή. Δεν ξέρεις πότε ρωτάει ο άλλος, πότε χαίρεται, πότε βρίζει...όπως ακριβώς αυτή η πόλη...
μακάρι να κάνουν δημοψήφισμα κ να γίνουν ανεξάρτητο κρατίδιο...η υπολοιπη Ισπανία δεν φταίει σε τίποτα
Μάλλον η γλώσσα που ακούγατε ήταν η καταλανική και όχι η ισπανική.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
από τότε μίσησα κ την Ισπανική γλώσσα...ένα ακατάπαυστο μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα χωρίς τόνους, ένταση, χροιά στην φωνή. Δεν ξέρεις πότε ρωτάει ο άλλος, πότε χαίρεται, πότε βρίζει...όπως ακριβώς αυτή η πόλη...
Έχεις ακούσει ποτέ Γερμανό να μιλάει Αγγλικά;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
καλά θα με βρίσουν κάποιοι εδω μέσα αλλά μετάνιωσα για ένα ταξίδι στην Βαρκελώνη...και ειναι το μοναδικό ως τώρα...
Το να μην σ'αρέσει ένας προορισμός είναι απόλυτα φυσιολογικό.Όλοι δεν έχουμε τα ίδια γούστα.

από τότε μίσησα κ την Ισπανική γλώσσα...ένα ακατάπαυστο μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα χωρίς τόνους, ένταση, χροιά στην φωνή.
Σε ένα μέρος,στο οποίο η γλώσσα στα σχολεία είναι τα Καταλανικά,το ίδιο στις
δημόσιες υπηρεσίες αλλά και στην καθημερινότητα κι εσύ ακούγοντας Καταλανικά
μίσησες τα Ισπανικά ....είναι προς μελέτη.
Είναι σαν να πάει κάποιος στην Αγγλία και να μισήσει τα Γαλλικά.

μακάρι να κάνουν δημοψήφισμα κ να γίνουν ανεξάρτητο κρατίδιο...η υπολοιπη Ισπανία δεν φταίει σε τίποτα
Έχοντας 7,5 εκατομμύρια πληθυσμό η Καταλονία εσύ την αποκαλείς κρατίδιο!!!!!
Τι να πει και η Σλοβενία με 2 εκ.,η Σλοβακία με 5,5 Λουξεμβούργο με μισό εκ.
κλπ.
Στα πόσα κατά την άποψη σου εκ.μια περιοχή μπορεί να λέγετε κράτος κι όχι απαξιωτικά κρατίδιο;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Κι επειδή το κίνητρο ήταν τα τοπία στον LOTR, σ'αυτά δεν υπήρχε πρόσβαση,
Έφταιγε ο καιρός ή υπάρχει άλλο πρόβλημα? λίγο οφτόπικ η ερώτησή μου αλλά στεναχωρήθηκα που έφτασες μέχρι εκεί και δεν τα επισκέφτηκες
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.477
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χωρίς να το έχω μεταιώσει, εντελώς αδιάφορη "χώρα" ήταν το Πουέρτο Ρίκο. Μεγάλη απογοήτευση, μηδεν αξιοθέατα, χαμένη η όποια έννοια τοπικής κουλτούρας, αδιάφορα τοπία. Το περίμενα για άλλους προορισμούς, αλλά μια άλφα προσδοκία από το συγκεκριμένο την είχα.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Κάποιος αγαπάει Καταλονία... :rolleyes:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Έφταιγε ο καιρός ή υπάρχει άλλο πρόβλημα? λίγο οφτόπικ η ερώτησή μου αλλά στεναχωρήθηκα που έφτασες μέχρι εκεί και δεν τα επισκέφτηκες
Δεν ήταν προσβάσιμα οδικώς.
Κίνητρο ήταν για να πάω. Η κριτική μου για τη χώρα δεν έχει να κάνει καθόλου με το "απωθημένο" αυτό.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.050
Είναι πολύ δύσκολο να πω τη λέξη "μετάνιωσα" για κάποιο ταξίδι. Για παράδειγμα η Ciudad del Este στην Παραγουάη ήταν επικίνδυνη, βρώμικη, με άθλια κτίρια, σχεδόν χωρίς φανάρια και ήθελες αγώνα να διασχίσεις τον δρόμο, ενώ διάφορες "δραστηριότητες" όπως λαθρεμπόριο , πώληση όπλων και άλλα χαριτωμένα γίνονταν καταμεσίς του δρόμου.
Στην αρχή τόσο δεν μπορούσα να το πιστέψω, που έλεγα στον συνταξιδιώτη μου: "Πω πω σαν αληθινά είναι αυτά τα όπλα"
"Μα είναι αληθινά" μου απαντούσε και μάλιστα βρήκε την πόλη σε πολύ καλύτερη κατάσταση από παλιά που την είχε επισκεφτεί ξανά.:haha:

Στο δε τεράστιο εμπορικό κέντρο που ήταν το μόνο καθαρό και ευπρεπές κτίριο, με τις ακριβές μάρκες και τα εντυπωσιακά μαγαζιά, ένοπλοι φρουροί στην είσοδο έλεγχαν ποιός μπαίνει, ενώ μέχρι λίγα μέτρα πριν ντόπιοι ντυμένοι με σχεδόν κουρέλια προσπαθούσαν να πουλήσουν ότι μπορούσαν στους (μόνο Λατινοαμερικάνους εννοείται,Ευρωπαίο δεν είδα ούτε έναν) τουρίστες για να βγάλουν ένα κομμάτι ψωμί.:(

Αλλά πρώτον οι Παραγουανοί ήταν συμπαθέστατοι άνθρωποι σε γενικές γραμμές, δεύτερον σαν εμπειρία τολμώ να πω πως είχε ενδιαφέρον, οπότε δεν είμαι καθόλου σίγουρη πως μετάνιωσα. Επίσης αν κάποιος λάμβανε βασικά μέτρα ασφαλείας, μιλούσε τη γλώσσα τους και κυκλοφορούσε μέρα εννοείται, δεν θα έλεγα πως ένιωθε και μεγάλη ανασφάλεια.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.710
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom