Ολυμπιακοί αγώνες 2016

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καλά τώρα αν μιλήσουμε για ντόπινγκ Coca Cola ή αθλητές Nike adidas και άλλα τέτοια ωραία θέλουμε ξεχωριστό τοπικ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
ια εμένα η συνολική παρουσία των αθλητών δεν ήταν μίζερη. Μίζερη είναι η πολιτική μας και στο θέμα του αθλητισμού όπως σχεδόν σε όλους τους τομεις
Ελπίζω να μη εννοείς το δικό μου σχόλιο γιατί νομίζω ότι είναι προφανές που στόχευα.
Είναι μίζερη η πολιτική της χώρας μας στον αθλητισμό? παρακάτω βρήκα πρόχειρα δύο παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι το κράτος μας είναι έξτρα λαρτζ. Το πρώτο αναφέρεται στο πρωτάθλημα Χόκει της Αργολίδας (εκ παραδρομής ανέφερα ράγκμπυ παραπάνω) και το δεύτερο στη μονιμοποίηση 2000 γυμναστών της Ολυμπιακής Παιδείας, με αποτέλεσμα ένα σχολείο (της Κοζάνης νομίζω) να έχει 19 γυμναστές
http://www.kathimerini.gr/793659/ar...lada/ka8e-xwrio-kai-omada-xokei-sthn-argolida
και
http://pekp.gr/?p=24082
Προσωπικά πιστεύω ότι ελάχιστες χώρες, αναλογικά, έχουν επενδύσει τόσα χρήματα στον αθλητισμό αλλά με στόχους που έχουν ελάχιστη σχέση με αυτόν.
Η φτώχεια δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας της επιτυχίας, το βόλεμα ναι.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ελπίζω να μη εννοείς το δικό μου σχόλιο γιατί νομίζω ότι είναι προφανές που στόχευα.
Είναι μίζερη η πολιτική της χώρας μας στον αθλητισμό? παρακάτω βρήκα πρόχειρα δύο παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι το κράτος μας είναι έξτρα λαρτζ. Το πρώτο αναφέρεται στο πρωτάθλημα Χόκει της Αργολίδας (εκ παραδρομής ανέφερα ράγκμπυ παραπάνω) και το δεύτερο στη μονιμοποίηση 2000 γυμναστών της Ολυμπιακής Παιδείας, με αποτέλεσμα ένα σχολείο (της Κοζάνης νομίζω) να έχει 19 γυμναστές
http://www.kathimerini.gr/793659/ar...lada/ka8e-xwrio-kai-omada-xokei-sthn-argolida
και
http://pekp.gr/?p=24082
Προσωπικά πιστεύω ότι ελάχιστες χώρες, αναλογικά, έχουν επενδύσει τόσα χρήματα στον αθλητισμό αλλά με στόχους που έχουν ελάχιστη σχέση με αυτόν.
Η φτώχεια δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας της επιτυχίας, το βόλεμα ναι.
Δηλαδή ότι επιδοτηθηκε μια ομοσπονδια με ανύπαρκτα σωματεία και ότι διορίστηκαν γυμναστές σε ανύπαρκτες θέσεις λαμβάνοντας χρήματα που ουσιαστικά δεν δικαιουνται το λες λαρτζ αθλητική πολιτική;
Με συγχωρείς αλλα αυτό λέγετε μιζαδορικη πολιτική.
Αθλητική πολιτική είναι πρώτα από όλα να επενδύσει το κράτος στον σχολικό αθλητισμο το να αποκτήσουμε αθλητική παιδεία ή έστω να αποκτήσουμε ένα εθνικό σπορ από τον ερασιτεχνικό αθλητισμο επενδύοντας σε αυτό.

Αυτό δεν το έχουμε κάνει ποτέ. Πριν το 2004 επενδυσαμε ως κράτος στην ντοπα. Τώρα το κόψαμε ως κράτος.

Μην μας τρελαινεις κιόλας.
Δεν βλέπεις ο Κοντονης ήταν στο Ρίο και η καψουρα του ήταν η ΕΠΌ και να αναβάλει το μαγικο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου.
Αλλο μίζα λοιπόν και άλλο μίζερος.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δηλαδή ότι επιδοτηθηκε μια ομοσπονδια με ανύπαρκτα σωματεία και ότι διορίστηκαν γυμναστές σε ανύπαρκτες θέσεις λαμβάνοντας χρήματα που ουσιαστικά δεν δικαιουνται το λες λαρτζ αθλητική πολιτική;
Με συγχωρείς αλλα αυτό λέγετε μιζαδορικη πολιτική.
Αθλητική πολιτική είναι πρώτα από όλα να επενδύσει το κράτος στον σχολικό αθλητισμο το να αποκτήσουμε αθλητική παιδεία ή έστω να αποκτήσουμε ένα εθνικό σπορ από τον ερασιτεχνικό αθλητισμο επενδύοντας σε αυτό.

Αυτό δεν το έχουμε κάνει ποτέ. Πριν το 2004 επενδυσαμε ως κράτος στην ντοπα. Τώρα το κόψαμε ως κράτος.

Μην μας τρελαινεις κιόλας.
Δεν βλέπεις ο Κοντονης ήταν στο Ρίο και η καψουρα του ήταν η ΕΠΌ και να αναβάλει το μαγικο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου.
Αλλο μίζα λοιπόν και άλλο μίζερος.
Ευχαριστώ για τις υποδείξεις, είναι φανερό ότι δεν μπορούμε να συννενοηθούμε ας σταματήσει εδώ, έχουμε πιο σοβαρά πράγματα για να τρελλαθούμε.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Συ ειπας. Είναι μίζερη η πολιτική της χώρας μας στον αθλητισμό? παρακάτω βρήκα πρόχειρα δύο παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι το κράτοςμας είναι έξτρα λαρτζ.
Κατά τα λοιπά το αρχικό μου σχόλιο δεν αφορούσε εσένα πρόσωπικα αλλά την όλη συζήτηση.
Καλό σου βράδυ.
 
Last edited:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ευχαριστώ για τις υποδείξεις, είναι φανερό ότι δεν μπορούμε να συννενοηθούμε ας σταματήσει εδώ, έχουμε πιο σοβαρά πράγματα για να τρελλαθούμε.
Δεν είδα καμία υπόδειξη από κανέναν. Οι συζητήσεις εδώ υποτίθεται έχουν λόγο και αντίλογο. Όποιος δεν ενδιαφέρεται για αντίθετες απόψεις μπορεί να απέχει.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μην μας τρελαινεις κιόλας.
Δεν είδα καμία υπόδειξη από κανέναν. Οι συζητήσεις εδώ υποτίθεται έχουν λόγο και αντίλογο. Όποιος δεν ενδιαφέρεται για αντίθετες απόψεις μπορεί να απέχει.
Ναι έχεις δίκαιο δεν είναι ακριβώς υπόδειξη, αλλά δεν είναι η έκφραση που περιμένει κανείς σε μια συζήτηση με λόγο και αντίλογο. Τόσα χρόνια εδώ μέσα δε νομίζω να έδειξα ότι είμαι μονολιθικός και να αρνούμαι την άλλη άποψη, αν πάλι έχει φανεί έτσι δεν ήταν στις προθέσεις μου!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Οκ στο γραπτό λόγο σε ενα φορουμ υπάρχουν φράσεις που μπορει να είναι λίγο υπερβολικές .
Και φυσικά δεν σου έκανα καμία υπόδειξη.
Aπάντησα στην άποψη σου νομίζω επιχειρηματολογωντας.
Απλά ήθελα να τονίσω ότι η άποψη σου μου φάνηκε παράλογη "τρελή".
Σε καμία περίπτωση δεν είχα πρόθεση να σε προσβάλλω .
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Συ ειπας. Είναι μίζερη η πολιτική της χώρας μας στον αθλητισμό? παρακάτω βρήκα πρόχειρα δύο παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι το κράτοςμας είναι έξτρα λαρτζ.
Κατά τα λοιπά το αρχικό μου σχόλιο δεν αφορούσε εσένα πρόσωπικα αλλά την όλη συζήτηση.
Καλό σου βράδυ.
Οκ στο γραπτό λόγο σε ενα φορουμ υπάρχουν φράσεις που μπορει να είναι λίγο υπερβολικές .
Και φυσικά δεν σου έκανα καμία υπόδειξη.
Aπάντησα στην άποψη σου νομίζω επιχειρηματολογωντας.
Απλά ήθελα να τονίσω ότι η άποψη σου μου φάνηκε παράλογη "τρελή".
Σε καμία περίπτωση δεν είχα πρόθεση να σε προσβάλλω .
Φίλε συμφορουμίτη, ήθελα να πιστεύω ότι έγινε αντιληπτή η ειρωνεία στην έκφραση "κράτος έχτρα λαρτζ'' φέρνοντας (ελάχιστα από πάμπολλα) παραδείγματα από χρήματα που κατευθύνθηκαν λανθασμένα χωρίς να αποδώσουν. Το πως διοχετεύτηκαν δεν είναι μόνο θέμα του αόρατου κράτους, βολεύτηκε πολύς κόσμος με διάφορους τρόπους και δεν ήταν τόσο απλά θέμα μίζας.
Είμαι βέβαιος ότι δεν είχες την πρόθεση να με προσβάλλεις, Όλα Καλά.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.669
Ναι έχεις δίκαιο δεν είναι ακριβώς υπόδειξη
υπάρχουν φράσεις που μπορει να είναι λίγο υπερβολικές .
Φίλε συμφορουμίτη
Είμαι βέβαιος ότι δεν είχες την πρόθεση να με προσβάλλεις, Όλα Καλά.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Τώρα που πραγματικά τελειώνουν ελπίζω να μη συνεχίσουμε τους πανηγυρισμούς για τη μίζερη παρουσία μας (λίγο πιο πάνω από την Αρμενία και φτάνει για να είμαστε ευτυχισμένοι).
Για την Φιλανδία θα συμφωνήσω,
για τη δική μας επιτυχία που χαρακτήρισα μίζερη στηρίχθηκα κυρίως:
- σε πληθυσμιακά και οικονομικά κριτήρια,
- στις τεράστιες επενδύσεις σε υποδομές που κόστισαν αμέτρητο χρήμα (όσο και αν οι περισσότεροι πιστεύουν ακόμη ότι η χώρα δεν έχει γυμναστήρια),
Τι να σου πω στα παραπάνω δεν διακρίνω ειρωνεία. Να σαι καλά και πάμε παρακάτω.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Απίθανα πράγματα στη Ζιμπάμπουε, όπου ο Πρόεδρος, Ρόμπερτ Μουγκάμπε, διέταξε τη σύλληψη όλης της Ολυμπιακής ομάδας της χώρας, επειδή δεν κατέκτησε μετάλλιο στους Αγώνες του Ρίο.

«Σπαταλήσαμε τα χρήματα του κράτους σε αυτά τα ποντίκια, που αποκαλούμε αθλητές. Αν δεν είσαι έτοιμος να θυσιάσεις τα πάντα για να κερδίσεις χάλκινα μετάλλια ή έστω τέταρτες και πέμπτες θέσεις, όπως οι γείτονές μας στην Μποτσουάνα, τότε γιατί σπαταλάς τα χρήματά μας;», τόνισε σχετικά σε δήλωσή του και συμπλήρωσε:

«Αν χρειαζόμασταν ανθρώπους να πάνε στη Βραζιλία για να τραγουδήσουν τον εθνικό μας ύμνο και να κρατήσουν τη σημαία, τότε καλύτερα να στέλναμε μερικά ωραία κορίτσια και αγόρια από το πανεπιστήμιο για να μας εκπροσωπήσουν».

Η αποστολή της Ζιμπάμπουε μετρούσε 31 αθλητές και η καλύτερη θέση που κατάφεραν να φτάσουν ήταν η όγδοη.

«Αυτή η κατάσταση θυμίζει έναν ανίκανο άνδρα, που είναι παντρεμένος με πέντε γυναίκες: ποιο είναι το νόημα; Θα κάνω τα πάντα για να μοιραστούν το κόστος της προετοιμασίας τους και να πληρώσουν πίσω στην κυβέρνηση όλα τα χρήματα, ακόμα και αν χρειαστεί να περάσουν δέκα χρόνια. Τελικά, αποδείχθηκε πως πήραν ένα δάνειο για να κάνουν διακοπές στη Βραζιλία, οι άχρηστοι».

http://www.gazzetta.gr/olympic-game...i-ton-athliton-epeidi-den-katektisan-metallio
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.651
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom