καλώς σας βρήκα!!!καλησπέρα

elena pap

Member
Μηνύματα
7
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερικη
Ονομάζομαι Έλενα και ταξιδεύω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου...στην αρχή τα ταξίδια μου ήταν ''φανταστικά'' όπως κάθε μικρού παιδιού μετά όταν μεγάλωσα έγιναν και πραγματικά...το πρώτο μου μεγάλο ταξίδι ήταν από τα Χανιά στην Βόρεια Γαλλία με μια φίλη της μητέρας μου με ενα Σιντροεν ''ΝΤΕ ΣΕΒΟ''... επιβράβευση του απολυτήριου μου στο Γυμνάσιο . Από τότε ταξιδεύω συνεχώς μια για να συναντήσω φίλους για σπουδές και μετέπειτα για δουλειά. Το κακό σε όλη την υπόθεση είναι ότι τα πιο ενδιαφέροντα ταξίδια τα έχω κάνει με την δουλειά με αποτέλεσμα να μην έχω γνωρίσει τα μέρη (πχ Κίνα ) όπως εγώ θα ήθελα. Έζησα πολλά χρόνια στην Ιταλία την όποια όπως είναι φυσικό την ξέρω αρκετά καλά. Έχω ταξιδέψει στην Ευρώπη σε πολλές χώρες...το όνειρο μου είναι να πάω νότια Αμερική και στο Πράσινο Ακρωτήρι...κοιτάζω να πηγαίνω εκεί που έχω γνωστούς και φίλους γιατί για μένα ταξίδι σημαίνει να ζεις με ντόπιους και να έχεις ολες σου τις αισθήσεις σε εγρήγορση....για μένα ταξίδι είναι να βλέπεις...να ακούς ..να γεύεσαι ...το επόμενο μου ταξίδι είναι 12 μέρες στο Μαρόκο τον Νοέμβριο...πρώτη φορά σε Αφρικανική Χώρα ...και δεν σας κρύβω ότι είμαι
ενθουσιασμένη αλλά συνάμα και προβληματισμένη γιατί πάω μόνη μου και χωρίς κανένα γνωστό η φίλο...οι ιστορίες των μελών που διάβασα στο travelstorieς με βοήθησαν πολύ να καταλάβω αλλά και να οργανώσω το ταξίδι μου καλύτερα βάση με το τι με ενδιαφέρει ...σας ευχαριστώ πολύ !!!!!
 

Mara-Maria

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ονομάζομαι Έλενα και ταξιδεύω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου...στην αρχή τα ταξίδια μου ήταν ''φανταστικά'' όπως κάθε μικρού παιδιού μετά όταν μεγάλωσα έγιναν και πραγματικά...το πρώτο μου μεγάλο ταξίδι ήταν από τα Χανιά στην Βόρεια Γαλλία με μια φίλη της μητέρας μου με ενα Σιντροεν ''ΝΤΕ ΣΕΒΟ''... επιβράβευση του απολυτήριου μου στο Γυμνάσιο . Από τότε ταξιδεύω συνεχώς μια για να συναντήσω φίλους για σπουδές και μετέπειτα για δουλειά. Το κακό σε όλη την υπόθεση είναι ότι τα πιο ενδιαφέροντα ταξίδια τα έχω κάνει με την δουλειά με αποτέλεσμα να μην έχω γνωρίσει τα μέρη (πχ Κίνα ) όπως εγώ θα ήθελα. Έζησα πολλά χρόνια στην Ιταλία την όποια όπως είναι φυσικό την ξέρω αρκετά καλά. Έχω ταξιδέψει στην Ευρώπη σε πολλές χώρες...το όνειρο μου είναι να πάω νότια Αμερική και στο Πράσινο Ακρωτήρι...κοιτάζω να πηγαίνω εκεί που έχω γνωστούς και φίλους γιατί για μένα ταξίδι σημαίνει να ζεις με ντόπιους και να έχεις ολες σου τις αισθήσεις σε εγρήγορση....για μένα ταξίδι είναι να βλέπεις...να ακούς ..να γεύεσαι ...το επόμενο μου ταξίδι είναι 12 μέρες στο Μαρόκο τον Νοέμβριο...πρώτη φορά σε Αφρικανική Χώρα ...και δεν σας κρύβω ότι είμαι
ενθουσιασμένη αλλά συνάμα και προβληματισμένη γιατί πάω μόνη μου και χωρίς κανένα γνωστό η φίλο...οι ιστορίες των μελών που διάβασα στο travelstorieς με βοήθησαν πολύ να καταλάβω αλλά και να οργανώσω το ταξίδι μου καλύτερα βάση με το τι με ενδιαφέρει ...σας ευχαριστώ πολύ !!!!!
Καλώς όρισες, είμαι κι εγώ νέο μέλος. Έχω πάει στο Μαρόκο πριν χρόνια, είναι παραμυθένια χώρα. Το γεγονός ότι πας μόνη είναι θέμα γιατί εκεί ... Θα βρεις πολλούς ... Γαμπρούς! Χαχαχα! Λίγη προσοχή στο πορτοφόλι σου, ακόμη και στα πιτσιρίκια που θα σε περιτρυγυρίζουν, ειδικά στις Μεντίνες. Ποτέ μην βγάλεις χρήματα στον δρόμο για να αγοράσεις κάτι από πλανόδιο. Συνήθως μαρκάρουν το μέρος απ' όπου τα έβγαλες και το επόμενο βήμα είναι να μείνεις χωρίς χρήματα... Αν κυκλοφορήσεις για διαςκέδαςη την νύχτα, χρησιμοποίησε ένα νόμιμο ταξί κι όχι άμαξα ή κάτι άλλο. Όταν ήμουν εγώ δεν υπήρχε εκτός από τον φόβο της κλοπής (αυτό μπορεί να συμβεί οπουδήποτε) κανένας κίνδυνος. Έχε υπόψιν σου ότι εκεί τα τσιγάρα είναι πολύ ακριβά και το να προσφέρεις τσιγάρο σε κάποιον εκτιμάται ιδιαιτέρως, όπως και το να δώσεις στυλό στα πιτσιρίκια. Είμαι σίγουρη ότι θα ενθουςιαςτείς. Καλό σου ταξίδι!
 

elena pap

Member
Μηνύματα
7
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερικη
Mara -Maria αυτές η πληροφορείς -λεπτομέρειες είναι πολύ σημαντικές και σε ευχαριστώ πολύ για αυτές...
όσο για τους επιδόξους γαμπρούς....θα προετοιμαστώ κατάλληλα να τους αντιμετωπίσω...χαχαχαχα...καθότι κρητικιά θα τους πω για τα αδέλφια μου...χαχαχααα
 

elena pap

Member
Μηνύματα
7
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερικη
Μάρα-Μαρία θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο…πια μέρη αξίζουν να δεις στο Μαράκες κατά την γνώμη σου εκτός την Μεντινα τα σουκς και την πλατεία Τζεμά Ελ Φνα για τα οποία όλοι λίγο πολύ μιλούν … θα αφιερώσω 2 μέρες για την πόλη.

THKS!!!!
 

elena pap

Member
Μηνύματα
7
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερικη
karfitsa...σε ευχαριστώ πολυ....και σε αφήνω:p γιατί απ'οτι είδα εχω πολυ διαβασμα :clap:!!!!!!!!
 

Irie

New Member
Μηνύματα
3
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΡΑΗΛ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λ.ΑΜΕΡΙΚΗ, ΜΟΖΑΜΒΙΚΗ
Ισως είναι και μια καλή ιδέα μιας και θα πας μόνη να πάρεις έναν ξεναγό για μια μέρα. Εμείς είχαμε παέι ζευγάρι και βρήκαμε ένα μικρό σχετικά σε ηλικία τη δεύτερη ημέρα νομίζω μέσω του ξενοδοχείου(ryad) που μέναμε, που καταρχήν μας γύρισε αρκετά στα σουκς χωρίς να χαθούμε, μας πρότεινε και ένα πολύ καλό εστιατόριο στη Μεδίνα, αλλά βασικά γλιτώσαμε την ενόχληση απο όλους τους υπόλοιπους. Και μάθαμε και μερικά πράγματα για τους νέους εκεί. Νομίζω επίσης αξίζει να πας και στην νέα πόλη έξω απο τη Μεδίνα, άλλος κόσμος τελείως, για να δεις τις αντιθέσεις.
 

elena pap

Member
Μηνύματα
7
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερικη
Σε ευχαριστώ πολύ Irie....ναι το έχω σκεφτεί... έχω διαβάσει στο σάιντ από τα άλλα μέλη ότι κάποιοι από αυτούς σε γυρίζουν σε μαγαζιά από τα οποία παίρνουν ''μίζα'' και χάνεις πολύτιμο χρόνο... αλλά πιστεύω αν τους εξηγήσεις από την αρχή ότι δεν σε ενδιαφέρει και συν τις άλλοις είναι και συστημένος ξεναγός από το ξενοδοχείο δεν θα υπάρχει πρόβλημα πιστεύω.:)
 

Mara-Maria

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Μάρα-Μαρία θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο…πια μέρη αξίζουν να δεις στο Μαράκες κατά την γνώμη σου εκτός την Μεντινα τα σουκς και την πλατεία Τζεμά Ελ Φνα για τα οποία όλοι λίγο πολύ μιλούν … θα αφιερώσω 2 μέρες για την πόλη.

THKS!!!!
Λοιπόν συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά έλειπα σε διακοπές... Αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν το παλάτι της Μπαϊα δηλ. Της Ωραίας. Επίσης μία θεολογική σχολή, που αν δεν κάνω λάθος λεγόταν Αλή Μπεν Γιουσούφ Μεντέρσα ή κάπως έτσι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom