ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Μαιάμι καλοκαίρι (το ταξίδι ζωής που λατρέψαμε)!

Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
αυγουστο εχει ζεστη στην Νεα Υορκη και ειναι high season. και εγω αυγουστο ειχα παει νεα Υορκη. Λογικα η αδεια σου θα ειναι 2 εβδομαδες ετσι δεν ειναι? εγω στην θεση σου θα πηγαινα 8 μερες Νεα Υορκη και 6 ημερες Μαιαμι και την 1 ημερα απο τις 6 θα την εκανα εκδρομη στις μπαχαμες!
Και φτάνουν 5 χιλιάρικα να τα κάνουμε όλα αυτά;;;;; Κάνω τούμπες τώρα...... Εγώ κάθομαι 20 -25 μέρες ανάλογα πότε θα μας πούνε να ανοίξουμε αλλά εχω ευελιξία. Ο άντρας μου με κοινή άδεια και από τις 2 δουλείες θα έχει σίγουρα 15 μέρες. Ας πούμε ότι το δεύτερο 15νθήμερο του Αυγούστου, θα βολέψει και τον συνάδελφο στην μία δουλειά (όπως φέτος)
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
Για τα αεροπορικα ειναι ακομα νωρις θα πεσουν κιαλλο οι τιμες και μπορει να βρεις και καπια προσφορα για τις ημερομηνιες που θες! Για 14 ημερο ταξιδι υπολογισε κανα 3.000 τα παγια εξοδα. μετα εχεις 2.000 να ξοδεψεις σε ψωνια και διασκεδαση!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Niiiiiceeee. Θα μεταφέρω τις πληροφόρίες στο αγόρι, να μου πει και αυτός τι σκέφτεται και πώς το βλέπει....... Για την ώρα έχουμε ένα ωραιότατο 3ήμερο (της 28ης καλέ) που μάλλον εντός Ελλάδος αλλά τουλάχιστον έχω να περιμένω!!!!
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
Niiiiiceeee. Θα μεταφέρω τις πληροφόρίες στο αγόρι, να μου πει και αυτός τι σκέφτεται και πώς το βλέπει....... Για την ώρα έχουμε ένα ωραιότατο 3ήμερο (της 28ης καλέ) που μάλλον εντός Ελλάδος αλλά τουλάχιστον έχω να περιμένω!!!!
να εισαι καλα και καλα να περασετε συο ημερο!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Σε υπερ ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. Και εσένα και την Tzenipan για την κατατοπιστική ιστορία! Θα σας "ενοχλήσω" σίγουρα παλι! Καλό βράδυ!!!!
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Επίλογος


Κάποτε είδα μια παράφραση του ρητού "όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν" η οποία έλεγε "όλα τα ωραία κάποτε αρχίζουν", έτσι πιστεύω λοιπόν κι εγώ. Κάνοντας ένα μακρυνό ταξίδι, σου ανοίγει η όρεξη και για τα επόμενα.
Γιατί εντάξει, πόσους καθεδρικούς να δεις πια στην Ευρώπη;
Ωραίοι κι αυτοί, αλλά όταν βλέπεις το κάτι διαφορετικό, αυτό σε γεμίζει ακόμη περισσότερο. Διαφορετικούς ανθρώπους, διαφορετική κουλτούρα και νοοτροπία, διαφορετική αρχιτεκτονική.

Η Ν. Υόρκη αποτελούσε για εμάς όνειρο πολλών ετών. Είναι ένα ταξίδι μεγάλο, πολυέξοδο και φυσικά απαιτεί σωστη οργάνωση. Πάντα προτιμώ να οργανώνω εγώ τα ταξίδια μας. Απ' τ' αεροπορικά μέχρι την τελευταία εκδρομούλα. Μου αρέσει να προμηθεύομαι τους ταξιδιωτικούς οδηγούς και να υπογραμμίζω τα σημαντικά λίγο πριν να κοιμηθώ. Νομίζω οτι μεγάλη ευτυχία στο ταξίδι αποτελεί η οργανωσή του. Και φυσικά, και για εμάς ήταν αυτό το πρώτο ταξίδι εκτός ευρώπης, αλλά με σωστή και καλή διάθεση όλα μπορούν να οργανωθούν σωστά και να μην έχεις εκπλήξεις(που ακόμα κι αν έχεις, μετά από χρόνια θα τις θυμάσαι και θα γελάς).

Φεύγοντας απ' τη Ν. Υόρκη και το Μαιάμι αισθάνεσαι μια γλυκειά πίκρα γιατί θα ήθελες κι εσύ έστω και λίγο να είσαι κομμάτι αυτού του κόσμου. Έστω και για λίγο παραπάνω. Το πιο περίεργο είναι να παρακολουθείς σειρές ή ταινίες μετά τη Ν. Υόρκη το Μαιάμι. Είσαι συνέχεια κάπως έτσι: "Ωχ! το madison garden", "δες εδώ ήμασταν, το grand central". Πραγματικά αυτό ήταν κάτι που δεν είχα υπολογίσει αλλά συνέβη και στους δυο μας.

Υπάρχουν πολλοί ανθρωποι που αποφεύγουν τα τουριστικά μέρη, όπως τη Ν.Υ. και ως ένα σημείο συμφωνώ. Αλλά το δικό μου μότο είναι ακόμα και σε ένα τουριστικό μέρος να κάνεις πράγματα που θα έκαναν οι ντόπιοι (τα λοκάλια που λέει κι ο αδερφός μου) γιατί αυτή είναι η μαγεία σε κάθε ταξίδι. Να ανακατευτείς, να μιλήσεις, να γνωρίσεις όσο πιο πολλούς και διαφορετικούς ανθρώπους μπορείς, και αν τα καταφέρεις ως ένα σημείο να γίνεις ένα μ' αυτούς. Να μην πέσεις ο ίδιος σε τουριστικές παγίδες.

απολογισμός

Κάθε μακρυνό ταξίδι απαιτεί κάποιο budget. Δεν μπορείς να πεις οτι θα πας Ν.Υ. με το budget της Βαρκελώνης. Γι αυτό ένα τέτοιο ταξίδι απαιτεί θυσίες εκ των προτέρων. Βαζάκι μαρμελάδας που κάθε μέρα θα το "ταίζεις" ένα 5ευρω για αρκετό καιρό.
Επειδή οι οικονομικές συνθήκες είναι δύσκολες στις μέρες μας, για τον καθένα μας, αλλά δεν θες κι όλας να χάνεις απ' τα ταξίδια που είναι μια εξαιρετική διέξοδος απ' την πραγματικότητα, πρέπει πάντα να κάνουμε πλέον τα πράγματα λίγο πιο απλά, λίγο πιο γήινα θα έλεγα.

Πάντα υπάρχει ο τρόπος να μειώνεις τα έξοδα και να έρθεις λίγο πιο κοντά στο όνειρο της πραγματοποίησης ενός μακρυνού ταξιδιού. Απ' το ταξί που δε θα πάρεις απ΄το αεροδρόμιο, μέχρι τις εκδρομές που θα κλείσεις μέσω ίντερνετ και τα αεροπορικά που θα περιμένεις υπομονετικά την ευκαιρία να "σκάσει".

Ενδεικτικά, ο κάθε ταξιδιώτης θα χρειαστεί περίπου 120$-150$/μέρα για διαμονή μέσα στο Μανχάταν κάπου κεντρικά φυσικά ή γύρω στα 60$-80$/μέρα έξω απ' το Μανχάταν όπως στο Brooklyn, Long island, queens (να αποφύγετε το Harlem). H διαμονή είναι ακριβή εφόσον θες να έχεις την άνεση του ξενοδοχείου και ειδικά στο κέντρο.

Για διατροφή, αν τρέφεσαι αποκλειστικά με junk θα χειαστεις 25-35$/ μέρα με 2 γευματα μεσημέρι-βράδυ(για πρωινό αν δεν έχει το ξενοδοχείο υπολογίστε άλλα 8-10$ σε φούρνο πάντα) ενώ αν επιλέξεις να καθίσεις σε κάποιο εστιατόριο το ποσό αυτο πολλαπλασιάζεται. Όποιος πάει Ν.Υ θα δει το εξής παράξενο. Δεν μπορείς να φας κάτι πολύ φθηνό όπως εδώ. Δηλαδή τύπου σουβλάκι με 2,5ε. Πουθενά!!! Ακόμα και τα junk κοστίζει αρκετά. Μια αραβική πίτα κόστιζε 8$ στη Ν.Υ. και μια φρουτοσαλάτα 10$.

Η μετακίνηση είναι φιξ 31$ με metrocard για 7 μέρες και είναι κάτι οικονομικό.
Από εκεί και πέρα τα προσωπικά έξοδα το καθενός είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Άλλος θέλει ψώνια 2.000$, άλλος δε θέλει καθόλου ψώνια ή λιγότερα. Αλλος θέλει να πάει σε όλα τα μουσεία άλλος θα πάει επιλεκτικά σε 1-2. Εγώ πιστεύω πως ο καθένας να υπολογίσει τα "θέλω" του απο πριν για να μην βγει εκτός προυπολογισμού, καθώς η Ν.Υ προσφερεται για πολλές οικονομικές ατασθαλίες(πολύ εύκολα).

Κλείνοντας, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω ιδιαίτερα όσους διαβάσατε την ιστορία μας. Είναι πολύ όμορφο να μοιράζεσαι το ταξίδι σου με άλλους ανθρώπους και γιατί όχι αν μπορείς να βοηθήσεις και κάποιον στην οργάνωση του δικού του μέσα απ' την δική σου εμπειρία.

Ελπίζω σύντομα να "αναγκαστώ" να γράψω ακόμα μια όμορφη ταξιδιωτική ιστορία από κάποιο μακρυνό ή και πιο κοντικό προορισμό.

Να είστε πάντα καλά και να ταξιδεύετε!!!!
bridge.jpg
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα

Να είστε πάντα καλά και να ταξιδεύετε!!!! View attachment 153779
Και είμαι εγώ στο γραφείο τώρα, και από Δευτέρα και για κανά 15νθήμερο θα ξεκινήσω τα 12ωρα.... Και κλαίω την μοίρα μου.... Αλλά όλα τα ωραία κάποτε αρχίζουν.... Το να ζούμε την ζωή περιμένοντας πότε θα είναι το μεγάλο μας ταξίδι και να σβήνουμε μέρες σαν φαντάρους όμως δεν είναι λύση.... Είναι κάτι που προσπαθώ να τηρήσω και μία το καταφέρνω μία όχι....

Εμείς γουρουνάκι έχουμε και το ταίζουμε με ψιλά και ότι άλλο μπορούμε..... (ένας φίλος βέβαια μου είπε ότι θέλω φάρμα ολόκληρη για το ταξίδι) Αλλά αν αναρωτιέται κανείς, αν αξίζει η προσμονή - η οικονομία - και τόσα χρήματα που είναι πλέον μισθοί μηνών για πολλούς.... Θα πω ναι... όχι μόνο για όσα θα δει κανείς αλλά και για όσα θα νιώσει. Εγώ μέσα από τα ταξίδια γίνομαι καλύτερος άνθρωπος! Και κατά το συνήθειο μου πολυλογώ :haha:
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Αλλά όλα τα ωραία κάποτε αρχίζουν.... Το να ζούμε την ζωή περιμένοντας πότε θα είναι το μεγάλο μας ταξίδι και να σβήνουμε μέρες σαν φαντάρους όμως δεν είναι λύση.... Είναι κάτι που προσπαθώ να τηρήσω και μία το καταφέρνω μία όχι....
Θα συμφωνήσω πως τη ζωή πρέπει να τη ζούμε καθημερινά, όμως μια ζωή με στόχους είναι πάντα καλύτερη! Έστω κι αν πρόκειται για ταξιδιωτικούς στόχους!
Αρχικά, σου εύχομαι να ζήσετε μιας και δε στο ευχήθηκα νωρίτερα,
Και εύχομαι του χρόνου τέτοια εποχή να ξενικάς κι εσύ την ταξιδιωτική σου ιστορία γι' αυτά τα μέρη!
 

athinoulinio

Member
Μηνύματα
31
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Αυστραλία
πόσο τέλεια αφήγηση, εικόνες (ειδικά η τελευταία) και το μέρος φυσικά!
μπράβο που τα κατάφερες και το οργάνωσες τόσο λεπτομερώς..
είμαι 100% μαζί σου στο ότι δεν πήρατε ταξιδιωτικό γραφείο γιατί πιστεύω ότι όταν παιδεύεις το μυαλό σου για να ψαξεις να βρείς πράγματα, τότε θα σου μείνουν πολύ πιο γλυκές και έντονες μνήμες απ' ότι αν σε παίρνουν απ το χέρι και σε πάνε σε ένα μέρος..

τα είπες πάρα πολύ ωραία, φαίνεται να "ρουφήξατε" τις ημέρες σας εκεί στο έπακρο, και πολύ καλά κάνατε..

..και μου φάνηκε ακόμη πιο γ.μάτη η ιστορία σου γιατί μου θυμίζει τις δικές μου μέρες στη φλόριντα -tampa, ft. lauderdale, miami- (είχα μείνει ενα μηνα εκεί) για την οποία δεν μπορώ ακόμη και σημερα να σταματήσω να αφηγούμαι για το πόσο διαφορετικός και wow είναι ο κόσμος εκεί..
anyway, sorry για την φλυαρία, ο ενθουσιασμός βλέπεις μου λύνει τα δάχτυλα και γράφω γράφω γράφω..

καλή ταξιδιάρικη ζωή να έχεις με τον άνθρωπό σου και πάντα χαμογελαστοί.. :)
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
πόσο τέλεια αφήγηση, εικόνες (ειδικά η τελευταία) και το μέρος φυσικά!
μπράβο που τα κατάφερες και το οργάνωσες τόσο λεπτομερώς..
είμαι 100% μαζί σου στο ότι δεν πήρατε ταξιδιωτικό γραφείο γιατί πιστεύω ότι όταν παιδεύεις το μυαλό σου για να ψαξεις να βρείς πράγματα, τότε θα σου μείνουν πολύ πιο γλυκές και έντονες μνήμες απ' ότι αν σε παίρνουν απ το χέρι και σε πάνε σε ένα μέρος..

τα είπες πάρα πολύ ωραία, φαίνεται να "ρουφήξατε" τις ημέρες σας εκεί στο έπακρο, και πολύ καλά κάνατε..

..και μου φάνηκε ακόμη πιο γ.μάτη η ιστορία σου γιατί μου θυμίζει τις δικές μου μέρες στη φλόριντα -tampa, ft. lauderdale, miami- (είχα μείνει ενα μηνα εκεί) για την οποία δεν μπορώ ακόμη και σημερα να σταματήσω να αφηγούμαι για το πόσο διαφορετικός και wow είναι ο κόσμος εκεί..
anyway, sorry για την φλυαρία, ο ενθουσιασμός βλέπεις μου λύνει τα δάχτυλα και γράφω γράφω γράφω..

καλή ταξιδιάρικη ζωή να έχεις με τον άνθρωπό σου και πάντα χαμογελαστοί.. :)
Σε υπερευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Η αλήθεια είναι πως θα συμφωνήσω μαζί σου, όταν οργανώνεις εσύ ο ίδιος έχει άλλη "γλύκα" το ταξίδι, ακόμα κι αναποδιές αν τύχουν.
κι επίσης άπαξ κι οργανώσεις το πρώτο(μακρυνό) μετά όλα φαίνονται πιο εύκολα.
1 μήνα Φλόριντα;;; θα τρελαθώ! Προσωπικά, θα μπορούσα να ζήσω και για πάντα εκεί...απ'τα λίγα που είδα...πιστεύω και Tampa θα άξιζε, αλλά τι να πρωτοκάνει κανείς σε τόσο λίγες ημέρες; Ο χρόνος είναι αμειληκτος στα ταξίδια δυστυχώς...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom