Ταξιδι στην Κρητη

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Το μονοπώλιο στο νησί καλά κρατεί...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα! Έχω κανονίσει ταξίδι για Κρήτη και θα ήθελα λίγη βοήθεια σχετικά με τη μετακίνηση. Προσγειώνομαι Ηράκλειο και θέλω να πάω Ρέθυμνο. Με μία πρόχειρη αναζήτηση που έκανα θα πρέπει από το αεροδρόμιο να πάρω αστικό για να πάω στο λιμάνι και από εκεί να πάρω το ΚΤΕΛ..ξέρει κανείς αν υπάρχει άλλος τρόπος;
Για να σας προλάβω, εκτός από αυτοκίνητο!
Ευχαριστώ!
Μπορείς πάντα να πας και με ταξί. (ΟΚ, θα σου κοστίσει κατιτίς παραπάνω).
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλησπέρα! Έχω κανονίσει ταξίδι για Κρήτη και θα ήθελα λίγη βοήθεια σχετικά με τη μετακίνηση. Προσγειώνομαι Ηράκλειο και θέλω να πάω Ρέθυμνο. Με μία πρόχειρη αναζήτηση που έκανα θα πρέπει από το αεροδρόμιο να πάρω αστικό για να πάω στο λιμάνι και από εκεί να πάρω το ΚΤΕΛ..ξέρει κανείς αν υπάρχει άλλος τρόπος;
Για να σας προλάβω, εκτός από αυτοκίνητο!
Ευχαριστώ!
Bγαίνεις από τις αναχωρήσεις προχωράς έξω από τον αερολιμένα και δεξιά σου είναι τα λεωφορεία. Το εισιτήριο είναι γύρω στο 1,30 ευρώ για το ΚΤΕΛ που ΔΕΝ θα σε αφήσει εκεί...........θα κατέβεις στη τράπεζα Χανίων και θα περπατήσεις τσουκου-τσουκου το δρόμο δεξιά σου σε 10 λεπτά το ΚΤΕΛ είναι πιάτο μπροστά.
Δες τα δρομολόγια εδώ θα πληρώσεις γύρω στα 8,30 ευρώ εισιτήριο για τη πόλη του Ρεθύμνου
http://www.e-ktel.com/2-uncategorised/96-2014-06-18-10-04-52

Θα συμφωνήσω με το Κώστα παίρνεις ένα ταξί από το αεροδρόμιο σε αφήνει στο ΚΤΕΛ σε 10 λεπτά με τιμή 10-15 το πολύ ευρώ ανάλογα με τις αποσκευές σου
 

Avgousta*

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λασίθι
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδας, Ισλανδια

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα συμφωνήσω με το Κώστα παίρνεις ένα ταξί από το αεροδρόμιο σε αφήνει στο ΚΤΕΛ σε 10 λεπτά με τιμή 10-15 το πολύ ευρώ ανάλογα με τις αποσκευές σου
Δεν είπα ακριβώς αυτό. Ανάλογα με τις ανάγκες σου (ηλικία/υγεία, βάρος αποσκευών, αριθμός ατόμων κλπ) και το βαλάντιό σου, μπορεί να συμφέρει να πάρεις ένα ταξί από το αεροδρόμιο του Ηρακλείου ως την πόρτα σου στο Ρέθυμνο. Υπολόγιζε να πληρώσεις κάπου €100.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Επιβεβαιωνω τη συγκεκριμενη προταση! Περσυ που επισκεφθηκαμε την πανεμορφη Κρητη, κλεισαμε εκει αυτοκινητο και μειναμε πολυ ευχαριστημενοι.
Ξέρω που σας στέλνω
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις προτάσεις σας και τη βοήθειά σας! Τελικά πήγα με αστικό μέχρι το ΚΤΕΛ και από εκεί στο Ρέθυμνο! Γενικά πέρασα πολύ όμορφα στο νησί!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Τον τελευταίο καιρό το παίζω πρόξενος της Ελλάδας στο εξωτερικό.

Φίλη μου Βέλγα θα επισκεφτεί την έμορφη Κρήτη για 8 ολόκληρες μέρες. Άφιξη/αναχώρηση από αεροδρόμιο Ηρακλείου. Θελει να δει όσα περισσότερα γίνεται, της είπα ότι είναι λίγες οι μέρες αλλα γενικά θα μετακινείται. Θέλει λέει να πάει Κνωσσό, Σαμαριά, Παλαιοχώρα, Μάταλα, Άγιο Νικόλαο, Μπάλο. Εγώ της πρότεινα τη Σπιναλόγκα, Ελαφοννήσι και Φαλάσαρνα και τη χώρα του Ρεθύμνου. Φυσικά δε γίνεται να πάει σε όλα αυτά. Το πρόβλημα είναι ότι της αρέσουν όλα και παραλίες και φύση και αρχαιολογία, οπότε δε ξέρει τί μπορεί να αποκλείσει. Μπορεί κάποιος σχετικός να μας βοηθήσει; Να προτείνει πού να πάει ή πού(από αυτά που ανέφερα) να μην πάει. Επίσης αν έχετε ιδέα για διαμονή, αν υπάρχουν χόστελ ή B&B? Τέλος, έχετε ιδέα για κανα πανηγύρι από 7-16 Σεπτεμβρίου;:haha::haha:
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Τον τελευταίο καιρό το παίζω πρόξενος της Ελλάδας στο εξωτερικό.

Φίλη μου Βέλγα θα επισκεφτεί την έμορφη Κρήτη για 8 ολόκληρες μέρες. Άφιξη/αναχώρηση από αεροδρόμιο Ηρακλείου. Θελει να δει όσα περισσότερα γίνεται, της είπα ότι είναι λίγες οι μέρες αλλα γενικά θα μετακινείται. Θέλει λέει να πάει Κνωσσό, Σαμαριά, Παλαιοχώρα, Μάταλα, Άγιο Νικόλαο, Μπάλο. Εγώ της πρότεινα τη Σπιναλόγκα, Ελαφοννήσι και Φαλάσαρνα και τη χώρα του Ρεθύμνου. Φυσικά δε γίνεται να πάει σε όλα αυτά. Το πρόβλημα είναι ότι της αρέσουν όλα και παραλίες και φύση και αρχαιολογία, οπότε δε ξέρει τί μπορεί να αποκλείσει. Μπορεί κάποιος σχετικός να μας βοηθήσει; Να προτείνει πού να πάει ή πού(από αυτά που ανέφερα) να μην πάει. Επίσης αν έχετε ιδέα για διαμονή, αν υπάρχουν χόστελ ή B&B? Τέλος, έχετε ιδέα για κανα πανηγύρι από 7-16 Σεπτεμβρίου;:haha::haha:
Καλημέρα! :)
Έτσι στα πρόχειρα, για να φύγω και στη δουλειά, θα πρότεινα, αφού μείνει μια μέρα Ηράκλειο, να πάρει αμάξι, να πάει Κνωσό, να συνεχίσει νότια για μπάνιο Τσούτσουρα και να βρει ενοικιαζόμενο εκεί κάτω. Το επόμενο διήμερο άνετα βγαίνει στις παραλίες του Λέντα, Αγιοφάραγγου, ακόμη και Μάταλα κτλ. Κατόπιν κινείται πιο δυτικά, συνεχίζει με νότιο Ρέθυμνο και ανεβαίνει στην πόλη, αφού πάει για φαγητό στους Αρμένους. Ε μετά δε θα θέλει να γυρίσει Βέλγιο :D
 

Konkon

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Καλησπέρα σας,

Διάβαζα τα προηγούμενα θέματα που είναι ανοιχτά για Κρήτη, σημείωνα και ξανά σημείωνα και στο τέλος χάθηκα.

Σκέφτομαι φέτος να επισκεφτώ την Κρήτη μετά από πολλά χρόνια, ( τελευταία φορά ήταν το 1997) μαζί με την κοπέλα μου για αρχές Ιουλίου και για 8 μέρες. Άφιξη θα γίνει στο αεροδρόμιο των Χανιών και αναχώρηση από το αεροδρόμιο του Ηρακλείου.

Λογικά θα σπάσουμε την διαμονή, πχ 4 μέρες στα Χανιά και 4 μέρες πχ Ρέθυμνο.

1) Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες, όπως για την διαμονή που αξίζει να μείνουμε;

2) Γνωρίζετε κάποιο rent a car οικονομικό και αξιόπιστο γιατί θα μας φάνε οι αποστάσεις :), είδα ότι προτάθηκε αυτό https://www.bestcars-rental.gr/ , υπάρχει κάποιο άλλο;

3) Κάποια μέρη για φαγητό, ή να μείνω σε αυτά που έχουν αναφερθεί στα παλαιότερα ποστ;

4) Κάτι να προσέξω ή κάτι να αποφύγω;


Από παραλίες έχουμε σκοπό να επισκεφτούμε τις πιο γνωστές όπως Φαλάσαρνα, Μπάλος, Ελαφονήσι, Πρέβελη, Βαι, Αγιοφάραγγο και Αγ.Παύλο.

Θα επισκεφτούμε τη Κνωσσό όπως και το ενυδρείο.

Αν προλάβουμε θα κάνουμε μία εκδρομή σε Γαιδουρονήσι.

Οποιεσδήποτε συμβουλές έχετε καλοδεχούμενες,

Σας ευχαριστώ,
Κώστας
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Εμείς πάμε με το πλοίο (παίρνουμε το αμάξι) σε γνωστούς μας στη Σταλίδα, αλλά το μέρος είναι κυρίως για οικογένειες ξένων. Παίζει να είμαστε και οι μόνοι Έλληνες που τριγυρνάμε εκεί. :xalara:

Από εκεί και πέρα, για τις συμβουλές:
1) Σε παραλίες θα προσπαθούσα να βάλω μέσα την Τριόπετρα. Εκεί και στον Μπάλο δεν έχω πάει ακόμα, θέλω να τις επισκεφθώ επιτέλους φέτος.
2) Η Πρέβελη δε με ξετρέλανε. ΟΚ, στις φωτογραφίες είναι εντυπωσιακή. Όμως η θάλασσα είναι κατά τη γνώμη μου πολύ μέτρια και ιδιαίτερα βαθιά. Στο τέλος του δρόμου έχει πάρκινγκ της εκκλησίας επί πληρωμή, αν δεις αμάξια παρκαρισμένα στην άκρη του δρόμου άσ'το κι εσύ εκεί αν θέλεις.
3) Το Βάι είναι υπερτιμημένο, πάντως αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι τα δυνατά ρεύματα που έχει στη θάλασσα. Κολύμπα με προσοχή.
4) Ελαφονήσι όσες φορές και να πας δεν το χορταίνεις. Χαλάλι ο κόσμος και ο κατσικόδρομος για να φτάσεις ως εκεί.
5) Αν σας ενδιαφέρει, μπορείτε να επισκεφθείτε κάποια από τις νεροτσουλίθρες έξω από το Ηράκλειο. Το '13 που πήγαμε τελευταία φορά δεν τις ξέραμε, τις μάθαμε εκεί. Ήταν το WaterCity και το AcquaPlus. Εμείς είχαμε πάει στο πρώτο. Αν έχετε ελεύθερη μέρα πιστεύω είναι πολύ ωραία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom