Γενικά Που να πάω τα Χριστούγεννα;

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Επειδη ειναι το πρωτο μας ταξιδι στο εξωτερικο μαζι ειπαμε να κινηθουμε σε ποιο safe προορισμους. Γι αυτο και η Βιεννη. Το budget μας καλυπτει λες για 5 διανυκτερευσεις ή θα ειμαστε στριμωγμενοι;
Τα 1500 όλα μέσα είναι στο όριο.Αν κλείσεις όμως νωρίς θα είσαι πιο άνετος.Εγώ θα πρόσθετα γύρω στα 200 Ευρώ για πιο χαλαρά.

Τόσο βόρεια , όχι δεν έχουμε ξαναπάει ! Για πείτε λοιπόν Ισλανδία ή Νορβηγία ?
Ποια από τις δύο χώρες θα απολαύσουμε περισσότερο σε μία βδομάδα?
Δεκτές κ άλλες προτάσεις αντίστοιχου τύπου..!
Θα προτιμούσα Νορβηγία.Συνδυάζεται πιο εύκολα με πόλεις.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα! Βρισκόμαστε και εμείς σε αναζήτηση Χριστουγεννιάτικου προορισμού και ενώ αρχικά συζητούσαμε για Βιέννη, δεν ξέρω βαριέμαι στην ιδέα. Σίγουρα θα είναι μια πολύ όμορφη πόλη όμως θα ήθελα κάτι διαφορετικό. Έπειτα έπεσε η ιδέα για Ισλανδία ή Νορβηγία.
Εσείς τι θα είχατε να προτείνετε για αυτήν την περίοδο (Δεκέμβρη ή Γενάρη)?
Για ταξίδι 1 εβδομάδας περίπου. Ευχαριστώ !
Νορβηγια Χριστούγεννα? Τσαμπα τα χρηματα..αξιοποιηστε τα αλλου. Πολυ κρυο, λιγοστο φως και ατμοσφαιρα αδιαφορη. Χριστουγεννα = γερμανια, αυστρια. (ελβετια μονο αν χωραει το μπατζετ).
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Θα προτιμούσα Νορβηγία.Συνδυάζεται πιο εύκολα με πόλεις.
Ωραία , νομίζω ξεκινάω ψάξιμο! Ήδη έχω στο πλάνο το Μπέργκεν αλλά δεν ξέρω πως θα συνδυαστεί με τον βορρά μήπως πετύχουμε το Βόρειο Σέλας..
Επίσης έχω την ιδέα από αυτά που έχω ακούσει από εδώ κ από κει ότι Νορβηγία θα βγει πιο ακριβά από άλλες σκανδιναβικές ή Ισλανδία. Ισχύει αυτό ?

Νορβηγια Χριστούγεννα? Τσαμπα τα χρηματα..αξιοποιηστε τα αλλου. Πολυ κρυο, λιγοστο φως και ατμοσφαιρα αδιαφορη. Χριστουγεννα = γερμανια, αυστρια. (ελβετια μονο αν χωραει το μπατζετ).
Πέρσi πήγαμε Πράγα οπότε το είδα λίγο αυτό το στυλ για Χριστούγεννα. Η άλλη επιλογή θα ήταν μικρότερες πόλεις/ κωμοπόλεις/ χωριά όπως Χάλστατ ή Μπρυζ ή σε κανένα σαλέ στις Άλπεις.

Αλλιώς τα πανέμορφα Ζαγοροχώρια που δεν τα έχω δει κιόλας :p
 
Last edited by a moderator:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Εγώ πάλι απορώ:
18 σελίδες σε αυτό το topic και εκατοντάδες άλλα θέματα στο forum, δε βρήκατε αντίστοιχες απαντήσεις?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Ωραία , νομίζω ξεκινάω ψάξιμο! Ήδη έχω στο πλάνο το Μπέργκεν αλλά δεν ξέρω πως θα συνδυαστεί με τον βορρά μήπως πετύχουμε το Βόρειο Σέλας..
Επίσης έχω την ιδέα από αυτά που έχω ακούσει από εδώ κ από κει ότι Νορβηγία θα βγει πιο ακριβά από άλλες σκανδιναβικές ή Ισλανδία. Ισχύει αυτό ?
Σίγουρα πιο ακριβά και σίγουρα μεγάλο θέμα είναι το κρύο.Για αυτό ρώτησα αν το έχετε ξανακάνει και αν σας άρεσε.Καλύτερα να πάτε κάπου στην Κεντρική Ευρώπη.΄Ηδη σας πρότειναν κάποια μέρη.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Σίγουρα πιο ακριβά και σίγουρα μεγάλο θέμα είναι το κρύο.Για αυτό ρώτησα αν το έχετε ξανακάνει και αν σας άρεσε.Καλύτερα να πάτε κάπου στην Κεντρική Ευρώπη.΄Ηδη σας πρότειναν κάποια μέρη.
Σε ευχαριστώ πολύ! Θα αξιοποιηθούν όλες οι πληροφορίες
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Εγώ πάλι απορώ:
18 σελίδες σε αυτό το topic και εκατοντάδες άλλα θέματα στο forum, δε βρήκατε αντίστοιχες απαντήσεις?
Αν έβρισκαν απαντήσεις και δεν ρωτούσαν,πως θα περνούσαμε και εμείς την ώρα μας γράφοντας...
Σκέψου το και από αυτήν την πλευρά:D
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Εγώ πάλι απορώ:
18 σελίδες σε αυτό το topic και εκατοντάδες άλλα θέματα στο forum, δε βρήκατε αντίστοιχες απαντήσεις?
Ε τότε ας γραφόταν το καθετί μία φορά και τέλος. (δεν νομίζω ότι πάει έτσι)
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Ε τότε ας γραφόταν το καθετί μία φορά και τέλος. (δεν νομίζω ότι πάει έτσι)
Δε διαφωνώ και άλλωστε αυτός είναι ο ρόλος του forum, αλλά θεωρώ πιο εποικοδομητικό να διαβάσει κάποιος τα θέματα που τον ενδιαφέρουν ώστε να έχει μια βάση και ότι απορίες έχει από εκεί και πέρα, εδώ είμαστε...
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Δε διαφωνώ και άλλωστε αυτός είναι ο ρόλος του forum, αλλά θεωρώ πιο εποικοδομητικό να διαβάσει κάποιος τα θέματα που τον ενδιαφέρουν ώστε να έχει μια βάση και ότι απορίες έχει από εκεί και πέρα, εδώ είμαστε...
Είδα το τόπικ στα πρόσφατα κ επειδή με ενδιέφερε έγραψα κατευθείαν (κοινώς, είδα φως κ μπήκα !)
Εννοείται θα πέσει και "διάβασμα" :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Δε διαφωνώ και άλλωστε αυτός είναι ο ρόλος του forum, αλλά θεωρώ πιο εποικοδομητικό να διαβάσει κάποιος τα θέματα που τον ενδιαφέρουν ώστε να έχει μια βάση και ότι απορίες έχει από εκεί και πέρα, εδώ είμαστε...
Αυτό είναι σωστό και ιδανικό ταυτόχρονα αλλά ξέρεις ότι δεν εφαρμόζεται.Εμπειρικά πιστεύω ότι πάνω από 50% ρωτάει χωρίς να διαβάσει.Και φυσικά κάνουν τις ερωτήσεις και οι περισσότεροι εξαφανίζονται μέχρι την επόμενη φορά που θα ρωτήσουν κάτι.Μικρό ποσοστό "σκαλώνει" και ασχολείται πιο ενεργά.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Εννοείται ότι δεν κατηγορώ κανέναν, εξάλλου κι εγώ όταν ήμουν νέος στο forum θεωρώ δεδομένο ότι ρώτησα πράγματα για τα οποία υπήρχαν ήδη πολλές απαντήσεις...
Όλοι θέλουμε, φαντάζομαι, το travelstories να προοδεύει, να εξαπλώνεται, να βοηθάει όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους στον προγραμματισμό των ταξιδιών τους και όχι μόνο...
Και μόνο από εγκυκλοπεδική σκοπιά να το δει κάποιος, η γνώση που υπάρχει εδώ μέσα είναι απερίγραπτη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom