Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Eleni_Alfa

Member
Μηνύματα
22
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Λουγκάνο,Λοκάρνο και ίσως να πηγαίναμε κ μια βόλτα και από Σλοβενία . Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να επιστρέψω το ενοικιαζόμενο αμάξι σε γραφείο της εταιρίας σε άλλη χώρα;Ελπίζω να μην είναι πολύ κουφή η απορία μου!
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Καθόλου κουφή η απορία, γίνεται κ μάλιστα κ μέσω site σου δίνει επιλογή για παράδοση σε διαφορετικό σημείο από το σημείο που το πήρες αλλά συνήθως η χρέωση είναι υψηλή.
 

Eleni_Alfa

Member
Μηνύματα
22
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μμμ ενδιαφέρον!Θα το ψάξω κι αν με συμφέρει θα το κάνω!!Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
αναλόγως που θέλεις να πας στην Ελβετία και σε τι δρόμους θα κινηθείς. όσες φορές ταξίδεψα στην Ελβετία με νοικιασμένο αυτοκίνητο από την Ιταλία πότε δεν πλήρωσα βινιέτα.
Αυτη ειναι η ελληνικη προσεγγιση,που δυστυχως παντα διαθετουμε.Ευχομαι,παντως, να μην σε σταματησουν ποτε για ελεγχο,γιατι αν ελεγχθεις και δεν διαθετεις την vignette, (κοστος ευτελες),τοτε .....
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Αυτη ειναι η ελληνικη προσεγγιση,που δυστυχως παντα διαθετουμε.Ευχομαι,παντως, να μην σε σταματησουν ποτε για ελεγχο,γιατι αν ελεγχθεις και δεν διαθετεις την vignette, (κοστος ευτελες),τοτε .....
ζητώ συγνώμη που δεν το διευκρίνισα, αλλά κινήθηκα μόνο σε επαρχιακούς δρόμους για τους οποίους δεν χρειάζεται να βγάλεις βινιέτα. νόμιμα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θυμιζω οτι μιλαμε για ενοικιαζομενα..προσωπικα οσα νοικιασα απο Μιλανο μετα το 1ο εξαμηνο του ετους ειχαν ηδη τη βινιετα απο προηγουμενους ενοικιαστες..και φυσικα η εταιρεια δεν την αφαιρει εννοειται. οποτε η συζητηση περιττευει. βλεποντας κ κανοντας.
 

Eleni_Alfa

Member
Μηνύματα
22
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
θυμιζω οτι μιλαμε για ενοικιαζομενα..προσωπικα οσα νοικιασα απο Μιλανο μετα το 1ο εξαμηνο του ετους ειχαν ηδη τη βινιετα απο προηγουμενους ενοικιαστες..και φυσικα η εταιρεια δεν την αφαιρει εννοειται. οποτε η συζητηση περιττευει. βλεποντας κ κανοντας.
Χμμ ενδιαφέρον αυτό!!
 

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΝΤΟΥ
Προσοχή προσοχή. Το Μάρτιο ενοικίασα αυτοκίνητο απο το αεροδρόμιο του Bergamo . Η εταιρία NOLEGGARE αφού είχε εξοφληθεί απο τον Ιανουάριο και το αυτοκίνητο είχε παραδοθεί με όλα Ok. μου χρεώνει πάλι την πιστωτική κάρτα 50€ γιατί έτσι γουστάρουν!
Ευτυχώς είχα κρατήσει όλα τα χαρτιά και σήμερα η τράπεζα μου πίστωσε τα 50 €!!!
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Τι εννοείς σε χρέωσε 50€. Για την ενοικίαση; Χωρίς αιτιολογία; Η τράπεζα πως δέχτηκε να σε πιστώσει; Πήρε έγκριση επιστροφής από την nollegare?
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.661
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Προσοχή προσοχή. Το Μάρτιο ενοικίασα αυτοκίνητο απο το αεροδρόμιο του Bergamo . Η εταιρία NOLEGGARE αφού είχε εξοφληθεί απο τον Ιανουάριο και το αυτοκίνητο είχε παραδοθεί με όλα Ok. μου χρεώνει πάλι την πιστωτική κάρτα 50€ γιατί έτσι γουστάρουν!
Ευτυχώς είχα κρατήσει όλα τα χαρτιά και σήμερα η τράπεζα μου πίστωσε τα 50 €!!!
Κι εμένα στα Χανιά μου είχαν δεσμεύσει 40 ευρώ για την περίπτωση που θα επέστρεφα το αυτοκίνητο χωρίς να το φουλάρω καύσιμα. Μου τα επέστρεψαν στην κάρτα μετά από μερικές μέρες.
 

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΝΤΟΥ
ΣΤο τμήμα αμφισβητήσεων χρεώσεων της Alpha έστειλα
1.το email μου προς την Noleggare που την ρωτούσα να μου δικαιολογήσει τη χρέωση των 50€ μετά απο 4 μήνες ( ουδέποτε απάντησε) .
2. Το συμβόλαιο
3. Την χρέωση και εξόφληση της ενοικίασης
4. Το χαρτί παράδοσης του αυτοκινήτου όπου ο υπάλληλος είχε μαρκάρει σε όλα ΟΚ
Το επόμενο μήνα η τράπεζα μου πίστωσε τα 50€ προφανώς δεχόμενη ότι η Noleggare είναι απατεώνες
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
προφανώς δεχόμενη ότι η Noleggare είναι...
Το συμπερασμα σου, οπως αναφερεται σε δημοσιο φορουμ ανωνυμα, ειναι αυθαιρετο κ καλο θα ηταν να το ειχες παραλειψει. Μπορει να εγινε καποιο λαθος, απο το σαιτ τους παντως φαινεται σοβαρη εταιρεια. Και για να βοηθησει η εμπειρια σου να προσεχουν οι αναγνωστες γραψε το ονομα σωστα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom