Ποιά είναι η ομορφότερη πόλη της Ελλάδος;

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μόλις πριν λίγο ανακάλυψα την ύπαρξη αυτού του thread και είπα λίγο να το ξαναζωντανέψω. Δυστυχώς ανήκω και εγώ στην κατηγορία αυτών που πιστεύουν ότι το μεγαλύτερο μέρος των ελληνικών πόλεων έχει πραγματικά καταστραφεί οικιστικά και αισθητικά με κάποιες εξαιρέσεις πάντα. Δυστυχώς η αντιπαροχή αλλά και το real estate με στόχο το εύκολο κέρδος και την αρπαχτή δεν ήταν μόνο υπόθεση της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης αλλά είναι κάτι που απλώθηκε παντού στην Ελλάδα σε διάφορες μορφές. Από την άλλη, η ανάπτυξη του ελληνικού κράτους έγινε δυστυχώς με τόσο υδροκέφαλο τρόπο που πραγματικά εκτός Αθήνας και Θεσ/νικης είναι δύσκολο για έναν νεο άνθρωπο να βρει ουσιαστικά πνευματικά αλλά και σοβαρά επαγγελματικά ερεθίσματα μακριά από τα δύο μεγάλα αστικά κέντρα (εκτός της πεπατημένης που επιβάλουν πάντα οι κατά περίπτωση τοπικές οικονομίες) Προσωπικά- και λυπάμαι που το λέω- δε νοιώθω ότι θα μπορούσα να ζήσω μόνιμα μακριά από τα δύο μεγάλα οικιστικά εξαμβλώματα της χώρας μας, γιατί σε όλες τις άλλες πόλεις θα μου έλειπαν πράγματα (είτε αυτό λέγεται π.χ. θέατρο, είτε π.χ. ουσιαστικές υποδομές υγείας). Οφείλω πάντως όμως να κάνω μνεία σε μερικές πόλεις που για διάφορους λόγους μου "είπαν κάτι" (πέρα πάντα από Αθήνα και Θεσ/νικη). Ιδού ένα πρόχειρο TOP 5 μου
1) Ρόδος- ίσως η πιο ενδιαφέρουσα μεσαιωνική πόλη όλης της Ευρώπης και αυτό γιατί στο τυπικό δυτικοευρωαπαικό μεσαιωνικό της πλαίσιο συνυπάρχουν και αρχαιοελληνικά, και οθωμανικά και εβραικά "θραύσματα"! Ζώντας ως φαντάρος στη Ρόδο, ένιωθω ευτυχής που μπορούσα σε καθημερινή βάση να κάνω αυτό το virtual tour σε όλους τους πολιτισμούς της Μεσογείου. Διόλου τυχαίο ότι είναι μνημείο κληρονομιάς της Unesco από το 1988
2) Καβάλα- δε νομίζω να υπάρχει άλλη πόλη στην Ελλάδα σε ωραιότερη γεωγραφική τοποθεσία και με ωραιότερο ορίζοντα. Μαγεία η βόλτα στις παλιές γειτονιές της, αλλά και στο λιμάνι της. Υπέροχο επίσης για τα γούστα μου κλίμα
3) Ερμούπολη- Ίσως η μόνη πόλη της Ελλάδος που πραγματικά παραπέμπει σε ευρωπαικό αστικό κέντρο. Νεοκλασικισμός και κυκλαδίτικη νησιωτικότητα πλάι πλάι (στην Ερμούπολη βάζω μέσα και την Ανω Σύρο) και το σημαντικότερο: το σημαντικό πολιτιστικό παρελθόν του τόπου δεν φαίνεται να έχει "εξαυλωθεί" πλήρως! Ενδιαφέροντα επίσης πολιτισμικά δίπολα (ορθοδοξία και ρωμαιοκαθολικισμός, όπερα και ρεμπέτικο)
4) Ξάνθη- Και εδώ δίπολο: χριστιανισμός versus μωαμεθανισμός, με φόντο ίσως την πιο ωραία παλιά πόλη της βόρειας Ελλάδος. Επιπλέον βρήκα ωραίο, ανοιχτόμυαλο και πολύ έξω καρδιά τον κόσμο της
5) Μυτιλήνη- Μια πόλη που με εξέπληξε πολύ ευχάριστα. Όμορφο λιμάνι που στεφανώνεται από πευκόφυτους λόφους, κάστρο, και μια πόλη που διατηρεί την παλιά της όψη πίσω από το λιμάνι χωρίς κάποια ιδιαίτερη προσπάθεια. Στο μεγαλύτερο μέρος της πόλης δεν υπάρχουν μπετόν και πολυκατοικίες. Επίσης, μερικά από τα ωραιότερα αρχοντικά της Ελλάδος τα είδα εκεί. Θετική η ύπαρξη των φοιτητών του πανεπιστημίου που έχουν δημιουργήσει καλούς πολιτιστικούς πυρήνες (αξίζει να επισημανθεί ότι η πόλη έχει 3 εξαιρετικές θεατρικές ομάδες).

Εάν ήθελα να κάνω το TOP 5 μου TOP 10 ίσως το συμπλήρωνα με Ρέθυμνο, Διδυμότειχο, Ναύπλιο, Κω, και Καστοριά
 

Zoe01

New Member
Μηνύματα
1
Likes
12
Αν και μετά από πολλά χρόνια αφού άρχισε αυτή η συζήτηση, κάθισα και τη διάβασα όλη και μπορώ να πω πως οι γνώμεις ήταν πολύ ενδιαφέρουσες ειδικά αυτές που ήταν αιτιολογημένες! Επειδή είχα την περιέργεια να δω ποια είναι η κατάταξη σύμφωνα με τις γνώμες σας κατέγραψα τις ψήφους και τα αποτελέσματα είναι τα εξής:
1.Ναύπλιο (52 ψήφοι)
2.Γιάννενα (37)
3.Καστοριά (37)
4.Χανιά (31)
5.Καβάλα (27)
6.Θεσσαλονίκη (22)
7.Ρόδος (19)
8.Βόλος (18)
9.Κέρκυρα (18)
10.Ξάνθη (15)
11.Ερμούπολη (12)
12.Αθήνα (9)
13.Ρέθυμνο (9)
14.Καλαμάτα (6)
15.Τρίκαλα (6)
Όσα ειναι με 5 ψήφους και κάτω δεν τα έγραψα καν!
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Πιο όμορφες : Χανιά και Ρέθυμνο συνολικά. (= η παλιά τους πόλη, τοποθεσία, κλίμα, οι περιοχές που κατοικούν οι ντόπιοι -δηλ. η πόλη !- , φυσικά τοπία, χωριά στον ευρύτερο νομό, παραλίες, γραφικότητα, αξιοθέατα, ζωή, επιλογές εξόδου)
& Καστοριά, Κέρκυρα, Ιωάννινα , Ρόδος η μεσαιωνική πόλη ( το υπόλοιπο ούτε κατά διάνοια)

και οι πιο άσχημες με διαφορά : Αθήνα (με εξαίρεση την Πλάκα κ κάποια άλλα μεμονωμένα σημεία) & Ηράκλειο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και οι πιο άσχημες με διαφορά : Αθήνα, Ηράκλειο.
Εσυ εισαι απο Χανιά μαλλον κ ξεσπας στους γειτονες κ στην πρωτευουσα που εχειις αχτι.
Αντε μια βολτουλα στον Πυργο και στο Αγρινιο να παρουν τα μυαλα σου αερα...
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Εσυ εισαι απο Χανιά μαλλον κ ξεσπας στους γειτονες κ στην πρωτευουσα που εχειις αχτι.
Αντε μια βολτουλα στον Πυργο και στο Αγρινιο να παρουν τα μυαλα σου αερα...
Προς τι η ειρωνεία σου ? Δεν λέμε ελεύθερα την άποψή μας ,λοιπόν..
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.599
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Θα ψηφισω καστορια σιγουρα , λιγες ελληνικες πολεις μπορω να πω οτι θεωρω ομορφες ... Χανια , Ξανθη , Γιαννενα ...
 

Eleni_Alfa

Member
Μηνύματα
22
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ναύπλιο..χωρίς δεύτερη σκέψη..Ίσως κάπου στο βάθος πολύ μετά..Καστοριά..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προς τι η ειρωνεία σου ? Δεν λέμε ελεύθερα την άποψή μας ,λοιπόν..
Αντε παλι..εγω δεν μπορω να λεω ελευθερα την αποψη μου για τα γραφομενα? Μα που ειδες ειρωνεια? Γελασα κ γελαω με τα γραφομενα κ σχολιασα οπως θα εκανα στο καφε σε ενα φιλο. Δε γραφω σε κανενα υπουργικο μειλ...χαλαρωσε λιγο..
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Αντε παλι..εγω δεν μπορω να λεω ελευθερα την αποψη μου για τα γραφομενα? Μα που ειδες ειρωνεια? Γελασα κ γελαω με τα γραφομενα κ σχολιασα οπως θα εκανα στο καφε σε ενα φιλο. Δε γραφω σε κανενα υπουργικο μειλ...χαλαρωσε λιγο..

χαλαρότατη ! :) :) και η άποψή μου ότι το ηράκλειο είναι άσχημο με λιμάνι, παραμένει :) γούστα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
χαλαρότατη ! :) :) και η άποψή μου ότι το ηράκλειο είναι άσχημο με λιμάνι, παραμένει :) γούστα.
Εγραψα καπου οτι το Ηρακλειο ειναι ωραιο? Συμφωνω αλλα απο το να λες οτι ειναι η πιο ασχημη πολη της Ελλάδας με διαφορα υπάρχει αποσταση...αν λοιπον δεν υπαναχωρεις εισαι η χανιωτισσα η δεν ξερεις που πεφτει ο Πυργος. Τοσο απλα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom