ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Μαιάμι καλοκαίρι (το ταξίδι ζωής που λατρέψαμε)!

Monfilsaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Σ ευχαριστούμε παρά πολύ tzenipan για την υπέροχη ιστορία σου! Θα πάμε με τον φίλο μου Νέα Υόρκη 17-30 Νοεμβρίου και με βοήθησε παρά πολύ η ιστορία σου. Έχοντας κλείσει αεροπορικά εισιτήρια απο τον Φλεβάρη και όπερα- θέατρα τον Ιούνιο και ειχε ξεθυμάνει λιγο η ανυπομονησία μας αλλα με την αφήγηση σου ενθουσιάστηκαμε και πάλι!!! Να στε παντα ευτυχισμένοι!
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Σ ευχαριστούμε παρά πολύ tzenipan για την υπέροχη ιστορία σου! Θα πάμε με τον φίλο μου Νέα Υόρκη 17-30 Νοεμβρίου και με βοήθησε παρά πολύ η ιστορία σου. Έχοντας κλείσει αεροπορικά εισιτήρια απο τον Φλεβάρη και όπερα- θέατρα τον Ιούνιο και ειχε ξεθυμάνει λιγο η ανυπομονησία μας αλλα με την αφήγηση σου ενθουσιάστηκαμε και πάλι!!! Να στε παντα ευτυχισμένοι!
Monfilsaki πιστεύω και Νοέμβριο θα είναι σούπερ έτσι με λίγο κρύο! Θα την λετρέψετε τη Ν.Υ. !! Μολις επιστρέψεις να μοιραστείς την ιστορία μαζί μας...
Χαίρομαι πολύ που η ιστορία μας σας βοήθησε. Αν δεν έχεις προμηθευτεί ακόμα ταξιδιωτικό οδηγό να πάρεις απ' την σειρά Top 10, πολύ ευκολοδιάβαστος,οικονομικός και ενημερωμένος.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Την καλησπέρα μου. 2 Αποριες:

Βάλτε στην σωστή χρονολογική σειρά τα παρακάτω: Διαβατηρια, Εισιτήρια , Esta.

Πόσο νωρίτερα πριν το ταξίδι; Τα εισιτήρια έχουν κάποια ιδαίτερη διαδικασία σε σχέση με της Ευρώπης; Εννοώ στο να τα κλείσω μόνη μου.

Επίσης αν κατάλαβα καλά επιστρέψατε από Μαϊάμι. Λογικά πτήσεις μόνο με ανταπόκριση σωστά; Ποιο είναι το αεροδρόμιο εκεί (καθώς κοιτάω στο skyscanner Μου βγάζει 2-3). Μπορούμε να μάθουμε και το κόστος της πτήσης προς Αθήνας;;;
 

Monfilsaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Την καλησπέρα μου. 2 Αποριες:

Βάλτε στην σωστή χρονολογική σειρά τα παρακάτω: Διαβατηρια, Εισιτήρια , Esta.

Πόσο νωρίτερα πριν το ταξίδι; Τα εισιτήρια έχουν κάποια ιδαίτερη διαδικασία σε σχέση με της Ευρώπης; Εννοώ στο να τα κλείσω μόνη μου.

Επίσης αν κατάλαβα καλά επιστρέψατε από Μαϊάμι. Λογικά πτήσεις μόνο με ανταπόκριση σωστά; Ποιο είναι το αεροδρόμιο εκεί (καθώς κοιτάω στο skyscanner Μου βγάζει 2-3). Μπορούμε να μάθουμε και το κόστος της πτήσης προς Αθήνας;;;
Καλησπέρα ! Εαν σε βοηθάει εμείς πρώτα βγάλαμε εισιτήρια μετά διαβατήρια και esta ακόμη ! Τα αεροπορικά τα κλείσαμε Φλεβάρη και πάμε Νοέμβρη αλλα και πριν 1 μήνα οι ίδιες τιμές ηταν γύρω στα 890€ πήγαινε έλα 2 άτομα)
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Την καλησπέρα μου. 2 Αποριες:

Βάλτε στην σωστή χρονολογική σειρά τα παρακάτω: Διαβατηρια, Εισιτήρια , Esta.

Πόσο νωρίτερα πριν το ταξίδι; Τα εισιτήρια έχουν κάποια ιδαίτερη διαδικασία σε σχέση με της Ευρώπης; Εννοώ στο να τα κλείσω μόνη μου.

Επίσης αν κατάλαβα καλά επιστρέψατε από Μαϊάμι. Λογικά πτήσεις μόνο με ανταπόκριση σωστά; Ποιο είναι το αεροδρόμιο εκεί (καθώς κοιτάω στο skyscanner Μου βγάζει 2-3). Μπορούμε να μάθουμε και το κόστος της πτήσης προς Αθήνας;;;
Καλησπέρα @taksidiara psuxi !! Λοιπόν όσον αφορά τις απορίες σου.
Εμείς πρωτα κλείσαμε εισητήρια το Φεβρουάριο. 2 μήνες πριν το ταξίδι βγάλαμε τα διαβατήρια (κοστίζουν περίπου 80 ευρώ το καθένα και τα παραλαμβάνετε σε 3-4 εργάσιμες). Την esta την βγάλαμε ακριβώς μετά τα διαβατήρια, γιατί χρειάζεται ο αριθμός διαβατηρίου στην αίτηση.
Την esta θα την βγάλετε απ' το επίσημο site κοστίζει 14$/καθεμιά και έχει επιλογή γλώσσας ελληνικά για να είστε σιγουροι σε τι απαντάτε.

Το αεροδρόμιο του miami είναι το miami international.

Τα εισητήρια τα βγάλαμε μέσω internet, δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα άλλο. Απλά είναι σημαντικό να έχετε στο αεροδρόμιο εκτυπωμένη στα αγγλικά την esta.

Και τα δύο ταξιδια μας ήταν μέσω Λονδίνου και απο Αθήνα για Ν.Υ. και από ΜΙΑ-ATH με british.

Εμείς κλείσαμε απ' το www.intickets.gr είχαμε βρει πολύ καλές τιμές και σου στέλνει σε e-mail αναλυτικά οτι χρειάζεσαι για το ταξίδι!

Αν έχεις αλλη απορία ή χρειάζεσαι κάποια βοήθεια, εδώ είμαι να στη λύσω!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Με τον άντρα μου έχουμε μία βασική διαφωνία. Αν θα πάμε μόνοι μας ή με γκρουπ.
Ο πρώτος λόγος είναι ότι εγώ μιλάω Αγγλικά εκείνος πολύ βασικά πράγματα.
Δεύτερος λόγος είναι ο έλεγχος. Είχαμε μιλήσει με μία φίλη η οποία τα περιέγραψε τραγικά τα πράγματα και δύσκολα και από τότε ο δικός μου φοβήθηκε. Αλλά κοιτάζοντας ενδεικτικά πακέτα για οργανωμένα γκρουπ είναι πανάκριβα, και δεν περιλαμβάνουν τίποτα.....

Εσείς πώς και αποφασίσατε να πάτε μόνοι; Δυσκολευτήκατε κάπου σε σχέση με την Ευρώπη;
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
Με τον άντρα μου έχουμε μία βασική διαφωνία. Αν θα πάμε μόνοι μας ή με γκρουπ.
Ο πρώτος λόγος είναι ότι εγώ μιλάω Αγγλικά εκείνος πολύ βασικά πράγματα.
Δεύτερος λόγος είναι ο έλεγχος. Είχαμε μιλήσει με μία φίλη η οποία τα περιέγραψε τραγικά τα πράγματα και δύσκολα και από τότε ο δικός μου φοβήθηκε. Αλλά κοιτάζοντας ενδεικτικά πακέτα για οργανωμένα γκρουπ είναι πανάκριβα, και δεν περιλαμβάνουν τίποτα.....

Εσείς πώς και αποφασίσατε να πάτε μόνοι; Δυσκολευτήκατε κάπου σε σχέση με την Ευρώπη;
Ενοειται μονοι σας ρε παιδια, μην κανετε το λαθος και πατε με γκρουπ και να σας γυρναει οπου θελει αυτο ! για το ελνχο που λες τη ακριβως φοβηθηκε ο αντρας σου? τον ελνχο αεροδρομιου?
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Ναι, του εξιστορούσε η κοπέλα ότι είχε connection στο heathrow και έκανε ώρα να βρει τα terminal και κόντεψε να χάσει την πτήση. Και είναι τεράστια τα αεροδρόμια και γενικά τεράστια όλα και αν δεν έχεις κάποιον να σε περιμένει πελαγώνεις. Καλά η εξιστόρηση για τον έλεγχο αεροδρομίου στο JFK ακόμη πιο γλαφυρή... Δεν ήθελε και πολύ.....

Το κακό με τα οργανωμένα που βρίσκω (και κατά την δική μου άποψη) είναι ότι όλες οι μέρες σχεδόν είναι "ελεύθερη μέρα" τι να το κάνω να πάω οργανωμένα εάν είναι να ψάξω πάλι μόνο μου να οργανώσω τι θα κάνω σχεδόν στα 2/3 της εκδρομής. Δλδ θα πάω με το ταξιδιωτικό για να μου προσφέρει στοιχειώδη μεταφορά ή να μου κλείσει ξενοδοχείο και τα χρήματα που βγαίνουν σύνολο είναι σχεδόν όλο μου το budget.......
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Με τον άντρα μου έχουμε μία βασική διαφωνία. Αν θα πάμε μόνοι μας ή με γκρουπ.
Ο πρώτος λόγος είναι ότι εγώ μιλάω Αγγλικά εκείνος πολύ βασικά πράγματα.
Δεύτερος λόγος είναι ο έλεγχος. Είχαμε μιλήσει με μία φίλη η οποία τα περιέγραψε τραγικά τα πράγματα και δύσκολα και από τότε ο δικός μου φοβήθηκε. Αλλά κοιτάζοντας ενδεικτικά πακέτα για οργανωμένα γκρουπ είναι πανάκριβα, και δεν περιλαμβάνουν τίποτα.....

Εσείς πώς και αποφασίσατε να πάτε μόνοι; Δυσκολευτήκατε κάπου σε σχέση με την Ευρώπη;
Λοιπόν, αρχικά θα σου πω πως ο άντρας μου δε μιλάει γρι αγγλικά. Τα απολύτως βασικά. Τίποτα. Κι εγώ μη φανταστείς πως μιλάω φοβερά. Lower έχω. Οι άνθρωποι εκεί είναι απείρως εξυπηρετικοί. Το μανχάταν είναι πολύ εύκολο στην μετακίνηση και στον προσανατολισμό. Να πεις στον άντρα σου, πως μόλις φτάσετε θα μετανιώσετε αμέσως αν πάτε με γκρουπ καθώς είναι πεταμένα λεφτά. Κι εκτός απ' τα λεφτά δε θα κάνετε ο,τι επιθυμείτε.
Κι εμάς ήταν το πρώτο μας ταξίδι εκτός ευρώπης.
Ο έλεγχος ήταν νορμάλ. Στο Λονδίνο μόνο την esta κοίταξαν και το διαβατήριο. Στο jfk μόλις φτάσεις σου παίρνουν αποτυπώματα και σε ρωτάνε πόσο καιρό θα μείνεις και για πιο λόγο πήγες. Επίσης, αυτόν τον έλεγχο θα τον περάσετε ούτως ή αλλως, με γκρουπ ή χωρίς.
Αυτά τα λεφτά μπορείτε να τα φάτε σε ψώνια. Αν χρειάζεσαι κάτι πιο συγκεκριμένο για διαβατήρια κλπ μπορείς να μου στείλεις pm να σε βοηθήσω.
Με ένα αναλυτικό χάρτη κι έναν ταξιδιωτικό οδηγό θα είστε απόλυτα καλυμμένοι.
 
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Καλημέρα απο New York ειμαι σε ενα Hostel στη chinatown αυτη τη στιγμη χτες γυρισαμε απο Miami που πηγαμε για μια μερα και ο έλεγχος πολυ φυσιολογικός τίποτα το ιδιαίτερο,επισης ο έλεγχος στο JFK δεν ειναι τίποτα μόνο περιμένεις στην ουρά και οταν έρθει η σειρά σου απλα μια ερώτηση που μου έκαναν πόσες μέρες θα είμαστε Αμερική,ολα ειναι πολυ απλα αν εχεις γνώση και τη γνώση την αποκτάς διαβάζοντας ιστορίες απο εδώ μέσα και μεσω google map αν ξέρεις να το χειρίζεσαι ολα είναι απλά,καθε γωνία έχει Starbucks και εχουν δωρεάν internet και ολο μου το bugdet ειναι στα 1200€ ολα οπως εχω ξαναπεί και μέχρι στιγμής μια χαρα μου βγαίνει.Αυτα σ αφήνω για να ετοιμαστώ,ημερα μουσείων η σημερινή.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Αυτά τα λεφτά μπορείτε να τα φάτε σε ψώνια. Αν χρειάζεσαι κάτι πιο συγκεκριμένο για διαβατήρια κλπ μπορείς να μου στείλεις pm να σε βοηθήσω.
Με ένα αναλυτικό χάρτη κι έναν ταξιδιωτικό οδηγό θα είστε απόλυτα καλυμμένοι.
Για αρχή θα κάνω copy paste και το στέλνω στο αγόρι! Μετά άμα χρειαστώ κάτι κερνάω καφέ! Αχαχαχα

Καλημέρα απο New York
Καλησπέρα από το μαγευτικό Περιστέρι! Να περάσεις όμορφα και εύχομαι όλα να πάνε σούπερ.....
 
Last edited by a moderator:

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Για αρχή θα κάνω copy paste και το στέλνω στο αγόρι! Μετά άμα χρειαστώ κάτι κερνάω καφέ! Αχαχαχα
Βεβαίως, αν είστε Αθήνα με χαρά θα βοηθήσουμε!! χαχα:)

Καλημέρα απο New York ειμαι σε ενα Hostel στη chinatown αυτη τη στιγμη χτες γυρισαμε απο Miami που πηγαμε για μια μερα και ο έλεγχος πολυ φυσιολογικός τίποτα το ιδιαίτερο,επισης ο έλεγχος στο JFK δεν ειναι τίποτα μόνο περιμένεις στην ουρά και οταν έρθει η σειρά σου απλα μια ερώτηση που μου έκαναν πόσες μέρες θα είμαστε Αμερική,ολα ειναι πολυ απλα αν εχεις γνώση και τη γνώση την αποκτάς διαβάζοντας ιστορίες απο εδώ μέσα και μεσω google map αν ξέρεις να το χειρίζεσαι ολα είναι απλά,καθε γωνία έχει Starbucks και εχουν δωρεάν internet και ολο μου το bugdet ειναι στα 1200€ ολα οπως εχω ξαναπεί και μέχρι στιγμής μια χαρα μου βγαίνει.Αυτα σ αφήνω για να ετοιμαστώ,ημερα μουσείων η σημερινή.
Τέλεια!! Να περάσεις όμορφα, και στο μετροπολιταν μην ξεχάσεις να βγεις και στο roof garden θα με θυμηθείς!!! Περιμένουμε κι άλλη ζωντανή αναμετάδοση ανάμεσα απ' τους ουρανοξύστες!:xalara:
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom