Αϊτή Αϊτή: Ολίγον τίποτε και μπόλικο καθόλου

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
@Krekouzas Εσύ είσαι που έλεγες ότι δεν το έχεις με το γραψιμο; Σκέψου δηλαδή να το'χες!

Άντε με το καλό και τη συνέχεια (να δούμε δηλαδή και τι σημαίνει "σύντομα"). Όσο για λεπτομέρειες, ούτε να το σκέφτεσαι για λιγότερες. Θέλουμε να μάθουμε τα πάντα, με όλα τα ντεσού! :haha:
 

Krekouzas

Member
Μηνύματα
218
Likes
4.800
Επόμενο Ταξίδι
Darjeeling.
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡαπαΝουι,BurningMan Fest.
@Krekouzas Εσύ είσαι που έλεγες ότι δεν το έχεις με το γραψιμο; Σκέψου δηλαδή να το'χες!

Άντε με το καλό και τη συνέχεια (να δούμε δηλαδή και τι σημαίνει "σύντομα"). Όσο για λεπτομέρειες, ούτε να το σκέφτεσαι για λιγότερες. Θέλουμε να μάθουμε τα πάντα, με όλα τα ντεσού! :haha:
Αγαπητή isabelle απλά νομίζω οτι παρά έγραψα λεπτομέρειες και γίνομαι κουραστικός!!! :haha:;) Όσο για το γράψιμο, που να συγκριθώ με το Γιώργο!!!! ούτε καν! μα σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
 

Krekouzas

Member
Μηνύματα
218
Likes
4.800
Επόμενο Ταξίδι
Darjeeling.
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡαπαΝουι,BurningMan Fest.
Να που μετά από μια πολύ κουραστική ημέρα είπα να συνεχίσω με την εμπειρία μου στην Αϊτή! Αυτή την χώρα τέλος πάντων που ο φίλος Γιώργος είσαι σαν προορισμό ενδιαφέρον και ιδιαίτερο! Ήταν; Είχε δίκιο; Ίσως! Μα... ρε Κώστα...Αϊτή;;; Είσαι σίγουρος; Με ρωτούσαν οι φίλοι μου πριν φύγω απο το Μόναχο... Ναι ρε, απαντούσα ο αδαής, μια χαρά θα είναι! Χώρα της Καραϊβικής είναι! Χειρότερα από την Κούβα δεν θα είναι! Δεν έχει και εμπάργκο!!!

Τι λέγαμε; Εμπάργκο; Κούβα; Δεδομένου ότι από την Κούβα πήγα στην Αϊτή. Είχα πολύ πρόσφατες εικόνες και εντυπώσεις για την Κούβα του Φιντέλ και το τι εν τέλη συμβαίνει με το εμπάργκο! Με τις εικόνες που είδα πιο πάνω μια σκέψη μου ήρθε στο μυαλό! Ε ρε Φιντέλ που σας χρειάζεται εδώ!!!! Νομίζω ότι η χώρα είναι πολύ πιο πίσω και από την Κούβα!

Με το έξυπνο τηλεφωνό μου να δείχνει στο GPS 35 λεπτά μέχρι το ξενοδοχείο, είχα την εντύπωση ότι θα μου έμενε χρόνος για μια βόλτα εκεί γύρο! Οι ελπίδες μου αποδείχτηκαν φρούδες βέβαια! Ίσως και λογικό με τις παραπάνω εικόνες! Το ξενοδοχείο το βρήκα μετά από μια ώρα και σαράντα πέντε λεπτά! Θα το είχα βρει και νωρίτερα εάν η πινακίδα-ταμπέλα του δεν ήταν μόλις 50x70 εκατοστά! Πολύ λέω! Καρφωμένη σε ένα μαντρότοιχο ύψους πάνω απο 3 μέτρα! Κατεβαίνω από το αυτοκίνητο μουδιασμένος και χτυπάω την πόρτα. ανοίγει μια μικρότερη πόρτα ένας τύπος με στρατιωτική ένδυση και ένα αυτόματο όπλο στο χέρι! Όπα τι κάνει ο Ράμπο εδω σκεφτηκα!!
- Καλησπέρα, του λέω στα αγγλικά!
- Καλησπέρα, μου λέει στα γαλλικά! Μα με ύφος στρατιωτικού! Απότομο και σοβαρό! Τι θέλεις? Ρώτησε υποθέτω στα γαλλικά!
Του εξηγώ ότι έχω κάνει κράτηση σε ένα δωμάτιο και τότε η στρατιωτική στάση του αλλάζει σε φιλικότατη και ευγενέστατη! Με ξάφνιασε δεν μπορώ να πω! Μου άνοιξε και διάπλατα την πόρτα να παρκάρω το αυτοκίνητο μέσα στην αυλή και ήταν ολος χαμόγελο! να σημειώσω ότι στις δύο μέρες που κοιμήθηκα εκεί άλλο φρουρό δεν είδα! μάλλον εκεί κοιμόταν και ήταν όλη την ώρα! Ίσως να τον άλλαζε καποιος το βράδυ μα και πάλι δύσκολο!

Μπαίνω στη ρεσεψιόν και κανονίζω τα του δωματίου! Την ημέρα που έφτασα ξεκινούσαν οι τριήμερες γιορτές της επίσης θρησκείας του! Βουντού και καρναβάλια δηλαδή σε όλη την πόλη! Εξαιρετικά ενδιαφέρον θέμα και το είχα σκοπό να γυρίσω αρκετές ώρες να δω καινούρια έθιμα και να συλλέξω κάποιες ιδιαίτερες εικόνες! Ρωτάω λοιπόν για το τι θα μπορούσα να κάνω και που θα μαζευτεί ο πολύς ο κόσμος! Πετάγεται λίγο πιο πέρα ένας τύπος και μου λέει ότι σήμερα πρώτη μέρα δεν θα είναι πολύ μεγάλο το πανηγύρι! Αύριο θα ήταν καλύτερα να πας! Αλλά μόνος σου θα είναι δύσκολο! Και με συμβούλευσε να μην πάω και με το αυτοκίνητο! Λογικό, σκέφτηκα! Πουθενά σε καρναβάλι δε κυκλοφορείς με αυτοκίνητο! Και συνεχίζει λέγοντας ότι έχω ενοικιασμένο αυτοκίνητο! Και εάν το παρκάρω κάπου σε δημόσιο χώρο είναι πολύ εύκολο να μην το ξανά βρω! Γίνονται διάφορες απάτες με τις εταιρείες ενοικιάσεων μου εξηγεί! Με συμβουλεύει επίσης ότι εάν θέλω να δω την πόλη αύριο, το καλύτερο που θα είχα να κάνω είναι να κανονίσω μέσω του ξενοδοχείου κάποιον νεαρό με μηχανάκι να με πάει απευθείας στα αξιοθέατα που θέλω και μετά να με φέρει πίσω! Πολύ καλή ιδέα σκέφτηκα! Και λέω ότι και το βράδυ αυτό θα κάνω! Πετάχτηκε απότομα και μου εξηγεί ότι πίνουν και οδηγούν μεθυσμένου συχνά! Μέτα τη μεγάλη γιορτή δεν υπάρχουν πολλοί νηφάλιοι!

Το μούδιασμα γενικά και η μικρο απογοήτευση από την άφιξη και μετά εντείνονται! Τελείωσε η πρώτη ημέρα στο νησί και εκτός από χάος και προειδοποιήσεις για την επικινδυνότητα δεν είδα ούτε και άκουσα! Πάω για ύπνο με την ελπίδα ότι κάτι καλό θα δω σε αυτή η πρωτεύουσα την επόμενη μέρα!

θα συνεχίσω με την δεύτερη μέρα και τον περιβόητο φόνο που είδα πολύ σύντομα! :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.282
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η ιστορία θα ολοκληρωθεί τον Ιανουάριο, προς το παρόν οι πρωταγωνιστές της πάνε ταξιδάκι. Θα ολοκληρωθεί πάντως, υποσχόμεθα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.193
Η ιστορία θα ολοκληρωθεί τον Ιανουάριο, προς το παρόν οι πρωταγωνιστές της πάνε ταξιδάκι. Θα ολοκληρωθεί πάντως, υποσχόμεθα.
Εντάξει και η υπόσχεση καλή είναι.Για που αν επιτρέπεται;Απλά για να ξέρουμε και την επόμενη ιστορία.:)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Τί;;;;; Περιμέναμε ενάμισο μήνα να διαβάσουμε για το φόνο και ξαφνικά ο φόνος αναβάλλεται; Ε όχι!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Η ιστορία θα ολοκληρωθεί τον Ιανουάριο, προς το παρόν οι πρωταγωνιστές της πάνε ταξιδάκι. Θα ολοκληρωθεί πάντως, υποσχόμεθα.
ευτυχώς που θα είναι ταξιδάκι τρίμηνο!!!
Δηλαδή αν ήταν ταξίδι,πόσους μήνες θα έλειπες; οεο!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.193
ευτυχώς που θα είναι ταξιδάκι τρίμηνο!!!
Δηλαδή αν ήταν ταξίδι,πόσους μήνες θα έλειπες; οεο!!
Με αυτά που λέει ο @Yorgos για τρίμηνα ταξιδάκια θα μας κάνει στο τέλος ρατσιστές(ταξιδιωτικούς)..:D

Πλάκα κάνω φυσικά.Ας είναι καλά να ταξιδεύει(και να γράφει ιστορίες).
 

Krekouzas

Member
Μηνύματα
218
Likes
4.800
Επόμενο Ταξίδι
Darjeeling.
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡαπαΝουι,BurningMan Fest.
Τί;;;;; Περιμέναμε ενάμισο μήνα να διαβάσουμε για το φόνο και ξαφνικά ο φόνος αναβάλλεται; Ε όχι!
Παραλίγο να το γράψω το τελευταιο μερος προχτες! Ημουν στην Μικρή Αιτή, συνοικία στο Μαιάμι, και ελεγα να το ολοκληρωσω! Μα δεν τα καταφερα! Εγώ πριν τα Χριστούγεννα θα ειμαι πίσω! Οπότε θα την τελειώσω πιο νωρις! Ελπίζοντας οτι θα γράψω και την πρώτη δική μου ιστορία μετά! Απο το τρέχον ταξίδι! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom