Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Μην νομίζεις και εγώ μπερδεύτηκα πριν με τις ημερομηνίες και έγραψα για δεύτερο βράδυ. :lol: Αλλά η λογική παραμένει η ίδια. Γιατί να γυρίσεις πίσω εφόσον μπορείς να συνεχίσεις?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απλά προτιμώ να μείνω στην Ρώμη γιατί από εκεί πετάω...μην γίνει κάτι περίεργο με τα τρένα και τρέχουμε!!!
Σαν τι να γινει δηλ? Μπανανια με μπλόκα αγροτων την περασες τη χωρα? Αν φευγετε απογευμα στις 31 τσαμπα χανεις τη μερα. Μεινετε Τοσκανη κ το πρωι τραινο για Ρομα.
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μην νομίζεις και εγώ μπερδεύτηκα πριν με τις ημερομηνίες και έγραψα για δεύτερο βράδυ. :lol: Αλλά η λογική παραμένει η ίδια. Γιατί να γυρίσεις πίσω εφόσον μπορείς να συνεχίσεις?
Ναι τωρα το κατάλαβα!!Λογικα θα φύγουμε 30 πρωί απο Φλωρεντία,θα καθίσουμε κανενα 5 ώρο Σιένα να πάρουμε μια μικρή δοση και μετα συνεχεια τρένο για ρωμη!!Απλα απ οτι ειδα στην trenitalia το Σιένα-->Ρώμη το δίνει 3 ώρες γιατι ξαναγυριζει απο Σιένα φλωρεντια!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.936
Likes
40.784
Τη διανυκτέρευση Σιεννα θα το μετανιώσεις αν δεν την κανείς. Γιατι δεν το κανείς ανάποδα; Ρωμη-Σιεννα και μαλιςτα ως αργά γιατι έχει πολλά να δεις- Φλωρεντια -Ρώμη; Λιγότερο άγχος.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.032
Αφού θα μείνετε 4 μέρες Φλωρεντία,διαλεξτε μία ενδιάμεση και πηγαίνετε μονοήμερη στην Σιένα..
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Από ότι κατάλαβα είναι η πρώτη σας φορά Φλωρεντία οπότε αφου δεν φτάνετε νωρίς το πρωι στις 26 θα ελεγα να κάνετε μονο 1 διανυκτέρευση εκτός Φλωρεντίας . Εχει πράγματα η πολη να δειτε και να κανετε. Μονοήμερη σε Σιένα σε καμία περίπτωση δεν είναι σκότωμα. Βγαίνει χαλαρά. Εγώ με αυτοκίνητο ειχα πάει και Σαν Τζίμινιανο. Βέβαια ξυπνησαμέ νωρίς.
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ευχαριστώ για τις ιδέες παιδιά!!Λογικα θα αφιερώσω 30 του μηνός Σιένα και θα φύγω αργά για Ρώμη απλά για διανυκτέρευση που ούτως η άλλως την εχω δει!!
 

Elen@ki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα παιδιά, καινούρια στο group, αν και το έχω διαβάσει πολύ σε προηγούμενες περιπτώσεις ως επισκέπτρια.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά links αλλά θα ήθελα λίγο τις πιο επικαιροποιημένες απαντήσεις αν μπορείτε.
Στις 18/11 θα πάμε Ρώμη με Ryanair που φτάνει στο Ciampino στις 16:20 με σκοπό να πάμε κατευθείαν μετά με τρένο στη Φλωρεντία. Οι απορίες που έχω και θέλω βοήθεια είναι οι εξής:
  • Τα λεωφορεία που σε πάνε από το Ciampino στο σταθμό Termini, γεμίζουν και φεύγουν ή οι ώρες είναι όπως στο site τους? Ρωτάω για να υπολογίσω τι ώρα θα είμαι στον Termini. Ας πούμε, εμείς φτάνουμε στις 16:20, το επόμενο λεωφορείο είναι στις 16:30 (μάλλον δεν το προλαβαίνουμε ε?) κι το επόμενο είναι στις 17:15, παίζει να φύγουν κι άλλα στο ενδιάμεσο?
  • Πρέπει να κλείσω το εισιτήριο του τρένου για Φλωρεντία νωρίτερα από Internet για να βρω καλύτερη τιμή, ή και εκεί αν το κλείσω μόλις φτάσω στο Termini θα είναι ίδια η τιμή. Τώρα ας πούμε το βρήκα περίπου 20€ πήγαινε.
  • Τι ώρα πιστεύετε ότι θα μπορούσα να κλείσω τρένο ώστε να είμαι καλυμμένη? Είδα από το site της Trenitalia ότι έχει τα γρήγορα που κάνουν 1:30 ώρα στις 18:05, 18:29, 18:50 κτλ.
  • Αν τυχόν κλείσω ένα εισιτήριο με την Trenitalia και δεν προλάβω το τρένο (π.χ. έχει καθυστέρηση η πτήση μου), τι γίνεται το χάνω τελείως και πρέπει να βγάλω καινούριο? (Μιλάμε για τα φθηνά εισιτήρια)
Με βάση αυτά θα μου είναι πιο εύκολο να προγραμματίσω και το γυρισμό.
Όποιες πληροφορίες έχετε είναι ευπρόσδεκτες!!!!
Σας ευχαριστώ πολύ!!!
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Καλημέρα παιδιά, καινούρια στο group, αν και το έχω διαβάσει πολύ σε προηγούμενες περιπτώσεις ως επισκέπτρια.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά links αλλά θα ήθελα λίγο τις πιο επικαιροποιημένες απαντήσεις αν μπορείτε.
Στις 18/11 θα πάμε Ρώμη με Ryanair που φτάνει στο Ciampino στις 16:20 με σκοπό να πάμε κατευθείαν μετά με τρένο στη Φλωρεντία. Οι απορίες που έχω και θέλω βοήθεια είναι οι εξής:
  • Τα λεωφορεία που σε πάνε από το Ciampino στο σταθμό Termini, γεμίζουν και φεύγουν ή οι ώρες είναι όπως στο site τους? Ρωτάω για να υπολογίσω τι ώρα θα είμαι στον Termini. Ας πούμε, εμείς φτάνουμε στις 16:20, το επόμενο λεωφορείο είναι στις 16:30 (μάλλον δεν το προλαβαίνουμε ε?) κι το επόμενο είναι στις 17:15, παίζει να φύγουν κι άλλα στο ενδιάμεσο?
  • Πρέπει να κλείσω το εισιτήριο του τρένου για Φλωρεντία νωρίτερα από Internet για να βρω καλύτερη τιμή, ή και εκεί αν το κλείσω μόλις φτάσω στο Termini θα είναι ίδια η τιμή. Τώρα ας πούμε το βρήκα περίπου 20€ πήγαινε.
  • Τι ώρα πιστεύετε ότι θα μπορούσα να κλείσω τρένο ώστε να είμαι καλυμμένη? Είδα από το site της Trenitalia ότι έχει τα γρήγορα που κάνουν 1:30 ώρα στις 18:05, 18:29, 18:50 κτλ.
  • Αν τυχόν κλείσω ένα εισιτήριο με την Trenitalia και δεν προλάβω το τρένο (π.χ. έχει καθυστέρηση η πτήση μου), τι γίνεται το χάνω τελείως και πρέπει να βγάλω καινούριο? (Μιλάμε για τα φθηνά εισιτήρια)
Με βάση αυτά θα μου είναι πιο εύκολο να προγραμματίσω και το γυρισμό.
Όποιες πληροφορίες έχετε είναι ευπρόσδεκτες!!!!
Σας ευχαριστώ πολύ!!!
Βρες ένα μέσο και πήγαινε στο τέρμινι, υπάρχουν 3-4 εταιρείες που κάνουν δρομολογια και βγάλε εισιτήριο για το τρένο από τα μηχανήματα του σταθμού, δε χρειάζεται να αγχωθείς με τα λεπτά και τα δευτερόλεπτα. Τα τρένα τους φεύγουν σχεδόν πάντα στην ώρα τους. Τα ταξίδια άλλωστε τα κάνουμε για να διώξουμε το άγχος και όχι να γεμίσουμε με περισσότερο.
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Καλημέρα παιδιά, καινούρια στο group, αν και το έχω διαβάσει πολύ σε προηγούμενες περιπτώσεις ως επισκέπτρια.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά links αλλά θα ήθελα λίγο τις πιο επικαιροποιημένες απαντήσεις αν μπορείτε.
Στις 18/11 θα πάμε Ρώμη με Ryanair που φτάνει στο Ciampino στις 16:20 με σκοπό να πάμε κατευθείαν μετά με τρένο στη Φλωρεντία. Οι απορίες που έχω και θέλω βοήθεια είναι οι εξής:
  • Πρέπει να κλείσω το εισιτήριο του τρένου για Φλωρεντία νωρίτερα από Internet για να βρω καλύτερη τιμή, ή και εκεί αν το κλείσω μόλις φτάσω στο Termini θα είναι ίδια η τιμή. Τώρα ας πούμε το βρήκα περίπου 20€ πήγαινε.
  • Τι ώρα πιστεύετε ότι θα μπορούσα να κλείσω τρένο ώστε να είμαι καλυμμένη? Είδα από το site της Trenitalia ότι έχει τα γρήγορα που κάνουν 1:30 ώρα στις 18:05, 18:29, 18:50 κτλ.
  • Τα λεωφορεία που σε πάνε από το Ciampino στο σταθμό Termini, γεμίζουν και φεύγουν ή οι ώρες είναι όπως στο site τους? Ρωτάω για να υπολογίσω τι ώρα θα είμαι στον Termini. Ας πούμε, εμείς φτάνουμε στις 16:20, το επόμενο λεωφορείο είναι στις 16:30 (μάλλον δεν το προλαβαίνουμε ε?) κι το επόμενο είναι στις 17:15, παίζει να φύγουν κι άλλα στο ενδιάμεσο?
  • Αν τυχόν κλείσω ένα εισιτήριο με την Trenitalia και δεν προλάβω το τρένο (π.χ. έχει καθυστέρηση η πτήση μου), τι γίνεται το χάνω τελείως και πρέπει να βγάλω καινούριο? (Μιλάμε για τα φθηνά εισιτήρια)
Με βάση αυτά θα μου είναι πιο εύκολο να προγραμματίσω και το γυρισμό.
Όποιες πληροφορίες έχετε είναι ευπρόσδεκτες!!!!
Σας ευχαριστώ πολύ!!!
Αν δεν εχεις βαλιτσες το πολυ σε μια ωρα θα εχεις φτασει τερμινι. Αρα παρε το τρενο των 18 και 29 να εισαι σιγουρη. Το πολυ πολυ να περιμενεις τερμινι . Αν περιμενεις να αγορασεις τα εισητηρια τελευται στιγμη θα τα πληρωσεις διπλα απο οτι αν τα κλεισεις σημερα. Το μονο που θα φοβομουν ειναι τυχον καθυστερηση της ryanair
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom