Σπέτσες Πληροφορίες για τις Σπέτσες

euthimis45

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα.μολις εφτιαξα τον λογαριασμο μου
Θελουμε με την κοπελα μου να παμε στις σπετσες.
Δεν γνωριζουμε ακριβη ημερομηνια. τελη ιουλιου με τελη αυγουστου
Δεν εχουμε διπλωμα οδηγησης αλλα ξερω ηδη πως δεν χρειαζεται αμαξι
Δεν μας απασχολει το καταλυμα ,αρκουμαστε και με ενοικιαζομενα δωματια
Θελουμε ομως μια αξιοπρεπη νυχτερινη ζωη . ωραια barακια και ισως clubbing afterhours ,οχι σπιτι απο τις 3
Παραλιες και φαγητο κουτσα στραβα θα βρουμε παντου
Εχω διαβασει πως ειναι λιγακι ακριβα .ισχυει κατι τετοιο ;; και αν ισχυει ,που εγκειται η ακριβεια ;; στις μεταφορες εντος του νησιου ή σε εστιαση και διαμονη ;;
Ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Γενικά ο αργοσαρωνικός (και ειδικά οι Σπέτσες) δεν είναι ότι πιο φτηνό μπορείς να βρεις.,,
Ενδεικτικά μόνο τα μεταφορικά κοστίζουν όσο να πας Κρήτη!!
Η διαμονή πανάκριβη (τουλάχιστον 45-50€/διαμονη σε άθλιο δωμάτιο).
Τώρα μεταφορικά μεσα στο νησί δεν θα χρειαστείς. όλα είναι κοντά με τα πόδια και οι παραλιές με καραβάκι από το λιμάνι.
Για φαγητό (έχω να πάω και τέσσερα χρόνια), δεν έχει και ότι καλύτερο και αρκετά έως πολύ τσιμπημένο. Εκτός και αν αρκεστείς στα σουβλάκια και τις κρέπες...
Ζωή έχει, βέβαια δεν ξέρω μέχρι το πρωί τι γίνεται, αλλά δεν θα είναι και άσχημα.
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Καλησπερα.μολις εφτιαξα τον λογαριασμο μου
Θελουμε με την κοπελα μου να παμε στις σπετσες.
Δεν γνωριζουμε ακριβη ημερομηνια. τελη ιουλιου με τελη αυγουστου
Δεν εχουμε διπλωμα οδηγησης αλλα ξερω ηδη πως δεν χρειαζεται αμαξι
Δεν μας απασχολει το καταλυμα ,αρκουμαστε και με ενοικιαζομενα δωματια
Θελουμε ομως μια αξιοπρεπη νυχτερινη ζωη . ωραια barακια και ισως clubbing afterhours ,οχι σπιτι απο τις 3
Παραλιες και φαγητο κουτσα στραβα θα βρουμε παντου
Εχω διαβασει πως ειναι λιγακι ακριβα .ισχυει κατι τετοιο ;; και αν ισχυει ,που εγκειται η ακριβεια ;; στις μεταφορες εντος του νησιου ή σε εστιαση και διαμονη ;;
Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον geopap πως είναι ακριβό νησί. Σίγουρα τον μήνα που αναφέρεις για να επισκεφτείς τις Σπέτσες δεν θα βρείτε οικονομικό ξενοδοχείο..Λόγω του ότι το νησί έχει εύκολη πρόσβαση έχει και συνέχεια κόσμο ...ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες. Στο παλιό λιμάνι έχει πάρα πολλά νυχτερινά μπαράκια και για όλα τα βαλάντια και πίστεψε με είναι μέχρι αργά ανοικτά. Μέσα στο νησί δεν θα χρειαστείτε αυτοκίνητο , θα αρκεστείτε ή στα ποδαράκια σας ή σε καραβάκι που σας πάει στις παραλίες που βρίσκονται στην πίσω πλευρά του νησιού....αλλά έχει και λεωφορείο για αυτό τον σκοπό. Για φαγητό πάλι υπάρχουν τα μαγαζιά που είναι απλησίαστα στις τιμές.. Ωραίο μαγαζί με καλές τιμές είναι το Μπουμπουλίνα στην Nτάπια (το κεντρικό λιμάνι του νησιού) που έχει και μαγειρευτά..Επίσης μέσα στο νησί εκεί που είναι και τα τουριστικά μαγαζιά και καταστήματα με ρούχα έχει 2 καλές πιτσαρίες - μακαρονάδες οικονομικές αρκετά μπορώ να πω...γιατί μια φορά είχα πάει σε ένα ιταλικό (στο παλιό λιμάνι), δεν θυμάμαι όνομα, και είχαμε πληρώσει σχεδόν 30€ το άτομο, μας είχε φύγει το κεφάλι …..αααα και φυσικά τα σουβλατζίδικα που αναφέρθηκαν παραπάνω...
 

euthimis45

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ευχαριστω για την ανταποκριση και την βοηθεια παιδια. ενα σημειο που θελω την αποψη σας ακομα!
ας μου μιλησει καποιος για τις παραλιες
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
ευχαριστω για την ανταποκριση και την βοηθεια παιδια. ενα σημειο που θελω την αποψη σας ακομα!
ας μου μιλησει καποιος για τις παραλιες
Υπάρχει η παραλία της Αγ. Μαρίνας η οποία είναι οργανωμένη...έχει και ένα beach bar- εστιατόριο το paradise (λίγο τσουχτερές τιμές), η παραλία των Αγ. Αναργύρων και αυτή οργανωμένη με εστιατόριο και μπαράκι, για εμένα η καλύτερη είναι Η Ζωγεριά (έχει λίγο χωματόδρομο) ίσως πάνε με καραβάκι από το λιμάνι δεν ξέρω, η οποία έχει απίθανα νερά και τα πεύκα φτάνουν σχεδόν μέχρι την παραλία. Όσες ανέφερα είναι από την πίσω πλευρά....δεν έχω κολυμπήσει ποτέ μπροστά και δεν ξέρω αν θα το έκανα...Ααααα ξέχασα και τον Βρέλλο που είναι οργανωμένη.
 

penelopka

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ολα τα νησιά του κόσμου!
Λοιπόν, για τις Σπέτσες..
Καταρχάς ναι πράγματι έχει ακριβά εισητήρια για να πας γιατί δυστυχώς έκοψαν τα επιβατικά καράβια και έχει μόνο ταχύπλοα που κοστίζουν, όπως και σε όποιο άλλο νησί πας με ταχύπλοο, πολύ. Η φθηνή λύση όμως είναι με κτελ! Έχει κάθε πρωί (νομίζω 9) από Κηφισό και απλά είναι μια διαδρομή 4 ώρες-η διαδρομή είναι όμορφη και περνάς από Ισθμό και φτάνεις κρανίδι και μετά Πόρτο χέλι. Περνάς δλδ όμορφα μέρη και μπορείς να κάτσεις και για ένα μπάνιο Κόστα και να πας απόγευμα στο νησί. Φυσικά ακόμα πιο οικονομικά μπορεί να σου έρθει και σίγουρα να εκμεταλευτείς και τα μέρη της διαδρομής περισσότερο αν πάρεις το δικό σου αυτοκίνητο. Στο νησί δεν επιτρέπονται τα οχήματα και έτσι και αλλιώς δεν θα το χρειαστείς οπότε μπορείς να το αφήσεις στην Κόστα και να πάρεις καικάκι ή φέρυμποτ-όχι ταξί θαλάσσης που είναι πανάκριβα.
Μπαράκια έχει πάρα πολλά και όλα μαζεμένα στο Παλιό λιμάνι οπότε αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο ρώτα..
Ενοικιαζόμενα δωμάτια βρίσκεις και με 40-45 ευρώ και πολύ περιποιημένα και καθαρά ακόμα και Ιούλη και Αύγουστο και μέσα στο κέντρο. Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση οπότε στείλε μου προσωπικό μήνυμα και θα σου στείλω το λινκ.
Καλές παραλίες έχει και μπροστά.. πχ οι σχολές που μάλλον έχουν και αυτό που θέλεις βαβούρα, κόσμο και beach bar είναι πολύ κοντά στο κέντρο. Λιγονέρι, Γαρύφαλλο-οι αγαπημένες μου πολύ ήσυχες και μαγικά νερά. Αγ. Μαρίνα δεν θα στη πρότεινα με τίποτα-αλλά γούστα είναι αυτά. Επίσης Ζωγεριά είναι καταπληκτική και ναι έχει καραβάκι, Ξυλοκέριζα επίσης καταπληκτική και φυσικά Α. Παρασκευή και Α. Ανάργυροι οι καλύτερες οργανωμένες και μπορείς να πας με λεοφορείο αλλά και με καραβάκι.
Το νησί είναι ακριβό-αν και έχω πάει και σε ακριβότερα και σίγουρα αν ψάξεις βρίσκεις! πχ έχει ταβερνάκια στο εσωτερικό του νησιού που είναι πολύ προσιτά..Εννοείτε να μη φας στο παλιό λιμάνι που τρώνε μόνο όσοι έχουν αράξει τα κότερά τους εκεί. Οι πιτσαρίες που είναι στο κέντρο (περιοχή Ρολόι) είναι πράγματι πολύ καλές και λογικές τιμές! Οτι άλλο θέλεις ρώτα!
 

andrianna80

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Με το κτελ ή γενικά με συγκοινωνία μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε, πώς πάω από Πάτρα στις Σπέτσες??
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Με το κτελ ή γενικά με συγκοινωνία μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε, πώς πάω από Πάτρα στις Σπέτσες??
' Εχει ΚΤΕΛ από Πάτρα για Κόστα κατευθείαν;Τα ΚΤΕΛ πρέπει να ρωτήσεις.

Αν δεν έχει ίσως θα πρέπει να πάρεις το ΚΤΕΛ για Κόρινθο και εκεί να αλλάξεις για το ΚΤΕΛ που έρχεται από Αθήνα και πηγαίνει Κόστα.Φαντάζομαι ότι γίνεται.Και πάλι τα ΚΤΕΛ πρέπει να ρωτήσεις.
 

davel

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα θα ήθελα πληροφορίες για τις Σπέτσες είναι αναμεσά στις επιλογές για διακοπές τον Αύγουστο με την κοπέλα μου.

Αρχικά η μεγάλη μου απορία και ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με τις παράλιες.

είναι όλες προσβασιμες με καραβάκι ? ξέρω ότι βαράνε τα θαλασσιά ταξί
και αν έχω καταλάβει καλά υπάρχει μια παράλια με τα ποδιά κοντά αλλά διάβασα σε αξιολογήσεις ότι χρεώνουν τις ξαπλώστρες ανά 2 η 3 ζεύγη . αν πας και έχει ελεύθερες μόνο των 3ων ζευγών και είσαι ζευγάρι σε υποχρεώνουν να πάρεις και τις 3 με 15 ευρώ. Η ότι μπορεί να έχει αρκετές κρατημένες και να μην βρίσκεις να κάτσεις. Ισχύουν αυτά?

που μένεις που βγαίνεις το βραδύ που τρως γενικά οικονομικά ?
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Εγώ είχα μείνει πριν 2 χρόνια σε αυτό http://margaritahotel-spetses.gr/el/villa-margarita/
Πολύ αξιοπρεπές, καθαρό, με πισίνα, ευγενικό προσωπικό.

Οικονομικά τρως στην πλατεία Ρολογιού. Το βράδυ βγαίνεις στο παλιό λιμάνι. Έχει πολλά ωραία μπαράκια.

Για μπάνιο και πεντανόστιμο φαγητό, στην παραλία της Ζογκεριάς https://www.facebook.com/SpetsesZogergia/

Τέλειο ηλιοβασίλεμα από το ξενοδοχείο Ποσειδώνιο. https://www.poseidonion.com/el/ Είναι ακριβό, αλλά αν πας μόνο για καφέ, είναι ΟΚ
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Καλησπερα.μολις εφτιαξα τον λογαριασμο μου
Θελουμε με την κοπελα μου να παμε στις σπετσες.
Δεν γνωριζουμε ακριβη ημερομηνια. τελη ιουλιου με τελη αυγουστου
Δεν εχουμε διπλωμα οδηγησης αλλα ξερω ηδη πως δεν χρειαζεται αμαξι
Δεν μας απασχολει το καταλυμα ,αρκουμαστε και με ενοικιαζομενα δωματια
Θελουμε ομως μια αξιοπρεπη νυχτερινη ζωη . ωραια barακια και ισως clubbing afterhours ,οχι σπιτι απο τις 3
Παραλιες και φαγητο κουτσα στραβα θα βρουμε παντου
Εχω διαβασει πως ειναι λιγακι ακριβα .ισχυει κατι τετοιο ;; και αν ισχυει ,που εγκειται η ακριβεια ;; στις μεταφορες εντος του νησιου ή σε εστιαση και διαμονη ;;
Ευχαριστω εκ των προτερων :)
Καλησπέρα θα ήθελα πληροφορίες για τις Σπέτσες είναι αναμεσά στις επιλογές για διακοπές τον Αύγουστο με την κοπέλα μου.

Αρχικά η μεγάλη μου απορία και ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με τις παράλιες.

είναι όλες προσβασιμες με καραβάκι ? ξέρω ότι βαράνε τα θαλασσιά ταξί
και αν έχω καταλάβει καλά υπάρχει μια παράλια με τα ποδιά κοντά αλλά διάβασα σε αξιολογήσεις ότι χρεώνουν τις ξαπλώστρες ανά 2 η 3 ζεύγη . αν πας και έχει ελεύθερες μόνο των 3ων ζευγών και είσαι ζευγάρι σε υποχρεώνουν να πάρεις και τις 3 με 15 ευρώ. Η ότι μπορεί να έχει αρκετές κρατημένες και να μην βρίσκεις να κάτσεις. Ισχύουν αυτά?

που μένεις που βγαίνεις το βραδύ που τρως γενικά οικονομικά ?
Ειναι αρκετα ακριβα ναι...επισης εχετε κοιταξει αν εχει δωματια;;;γιατι παιζει και να μην βρειτε!εγω που κοιταζα αρχες ιουνη για μετα τον 15αυγουστο δε βρηκα τιποτα διαθεσιμο σε λογικη τιμη!!νυχτερινη ζωη στο παλιο λιμανι και φαι στη πλατεια ρολογιου...για παραλιες εχει 2 κτελ το ενα παει αγ.μαρινα και σε κατι αλλες απο κεινη την μερια και το αλλο προς καικι..ψαξτε στο google εχουν σιτε οι σπετσες οπου σε κατατοπιζουν για τις παραλιες...και για ξαπλωστρες αν δεν εχετε σκοπο να πηγαινετε απο πολυ νωρις για να βρειτε,καλυτερα να παιρνετε τηλ να κανετε κρατηση αν εχουν τετοια δυνατοτητα
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ξέρει κανείς κάθε πότε έχει καραβάκι για την παραλία της Ζωγεριάς και πόσο περίπου κοστίζει? Χρειάζεται και εκεί κράτηση ξαπλώστρας? (έχω καταλάβει ότι είναι μάστιγα στις Σπέτσες!)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom