Επιλογή πόλης για Χριστούγεννα

Μηνύματα
38
Likes
33
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Καλησπέρα αγαπητοί Ιταλόφιλοι,νέος στο site και πρώτη δημοσίευση οπότε δείξτε κατανόηση όσο μπορείτε για τυχόν λάθη και παραλείψεις,πιστεύω οτι από το δικό σας γκρούπ θα πάρω τις καλύτερες απαντήσεις οπότε απευθύνομαι εδώ.Πέρσι έκανα το πρώτο μου ταξίδι στην Ιταλία και συγκεκριμένα στην Ρώμη για 5 ημέρες με την κοπέλα μου.Ερωτευμένος πλέον με την Ιταλία θέλω να κάνω ένα χριστουγεννιάτικο ταξίδι ( 5-6 ημερών) αλλά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με τις επιλογές που έχω και χρειάζομαι βοήθεια...Οι επιλογές που έχω στο μυαλό μου όπως τα έχω σχεδιάσει είναι οι εξής :

1) Μπέργκαμο - Μιλάνο - Βερόνα
( 1 ημέρα σε Μπέργκαμο και 1 σε Βερόνα {χωρίς διανυκτέρευση} ,οι υπόλοιπες Μιλάνο)
2) Φλωρεντία - Πίζα ( Μέσω Ρώμης με τρένο,1 ημέρα στην Πίζα {χωρίς διανυκτέρευση} )
3) Νάπολη ( Μέσω Ρώμης πάλι με τρένο,όλες οι ημέρες στην Νάπολη )

/// Να σημειωθεί οτι οι πτήσεις για Μιλάνο ή Ρώμη αντίστοιχα θα είναι με Ryanair από Θεσσαλονίκη ( γιαυτό άλλωστε έμαθα και για το Μπέργκαμο ) /// .

Και τώρα να παραθέσω τις ερωτήσεις μου.


- Ποιο ταξίδι πιστεύεται οτι θα βγεί πιο οικονομικο? γιατί είμαστε και οι δυο φοιτητές και τα οικονομικά είναι ένας παράγοντας που πρέπει να σκεφτούμε.
- Ποιο ταξίδι θα προτείνατε εσείς για αυτές τις 5-6 μέρες που θα είμαστε εκεί ?
- Στο ταξίδι 2) και 3) χρειάζομαι το τρένο απο την Ρώμη.Στο Termini θα βγάλουμε άκρη με τα εισιτήρια αν τα αγοράσουμε εκείνη την στιγμή ? Γιατί θα είναι και φουλ η τουριστική περίοδος
- Σε ποιο ταξίδι υπάρχει πιο πολύ η χριστουγενιάτικη ατμόσφαιρα ?

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει αγαπητοί φίλοι ώστε να διαλέξω το καλύτερο από τα 3 ταξίδια που έχω στο μυαλό μου...Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

Love Italy <3
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
-1.Ποιο ταξίδι πιστεύεται οτι θα βγεί πιο οικονομικο? γιατί είμαστε και οι δυο φοιτητές και τα οικονομικά είναι ένας παράγοντας που πρέπει να σκεφτούμε.
2.Ποιο ταξίδι θα προτείνατε εσείς για αυτές τις 5-6 μέρες που θα είμαστε εκεί ?
3.Στο Termini θα βγάλουμε άκρη με τα εισιτήρια αν τα αγοράσουμε εκείνη την στιγμή ? Γιατί θα είναι και φουλ η τουριστική περίοδος
4.Σε ποιο ταξίδι υπάρχει πιο πολύ η χριστουγενιάτικη ατμόσφαιρα ?
1. Το 3 μακραν.
2. Φυσικα το 3.
3. Ναι, αλλα για ποιο λογο ακριβως να μην τα εχετε βγαλει πριν?
4. Σε κανενα. Τετοια μονο κεντρικη Ευρωπη...αντε κ Μπολζανο, Μερανο ως υποκαταστατα. Αν πρεπει να ακουσεις ενα, το 1.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Από θεσσαλονίκη πάντως έχει καλές τιμές η aegean σε πτήσεις προς Μόναχο. Οπότε ένας μία εκδρομή σε Μόναχο-Σάλτσμπουργκ ή ακόμα και Νυρεμβέργη πιστεύω θα ήταν πολύ καλύτερο για εκείνη την εποχή.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από θεσσαλονίκη πάντως έχει καλές τιμές η aegean σε πτήσεις προς Μόναχο. Οπότε ένας μία εκδρομή σε Μόναχο-Σάλτσμπουργκ ή ακόμα και Νυρεμβέργη πιστεύω θα ήταν πολύ καλύτερο για εκείνη την εποχή.
Βρε ιεροσυλε στο γκρουπ των ιταλοφιλων προτείνεις τετοια πραγματα? Περιορισου σε αυτα που ρωταει...ποιο νουμερο κ φτανει...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Ούτε ιερό ούτε όσιο αυτός ο @jimp βρε παιδάκι μου...παπαπα!
Τώρα βέβαια για χριστουγεννιάτικο κλίμα,έχει κάποιο δίκιο :icon_cheesygrin:
 
Μηνύματα
38
Likes
33
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
1. Το 3 μακραν.
2. Φυσικα το 3.
3. Ναι, αλλα για ποιο λογο ακριβως να μην τα εχετε βγαλει πριν?
4. Σε κανενα. Τετοια μονο κεντρικη Ευρωπη...αντε κ Μπολζανο, Μερανο ως υποκαταστατα. Αν πρεπει να ακουσεις ενα, το 1.
Αρχικά να ευχαριστήσω θερμά για την άμεση ανταπόκριση και εν συνεχεία να ρωτήσω..Κάθε μέρα περίπου στην Νάπολη με 2 γεύματα μεσημέρι-βράδυ(πίτσα-μακαρόνια κτλ),κανένα καφέ και κανένα ποτό πόσο περίπου χρειάζεσαι ?
Επίσης την πόλη μπορείς να την δεις αξιοπρεπώς με ποδαρόδρομο η χρειάζεσαι κάποιο μέσω ? (ποδήλατο έχω σκεφτεί οτι θα ήταν μια καλή ιδέα),και κάτι ακόμα.
Για μουσεία,εκθέσεις κτλ πόσα περίπου χρήματα χρειάζεσαι ?

*τα εισιτήρια από Ρώμη για Νάπολη θέλουμε να τα βγάλουμε εκεί για να έχουμε λίγο πιο χαλαρό πρόγραμμα μόλις φτάσουμε Ρώμη

Από θεσσαλονίκη πάντως έχει καλές τιμές η aegean σε πτήσεις προς Μόναχο. Οπότε ένας μία εκδρομή σε Μόναχο-Σάλτσμπουργκ ή ακόμα και Νυρεμβέργη πιστεύω θα ήταν πολύ καλύτερο για εκείνη την εποχή.
Ευχαριστώ για την ιδέα σου φίλε μου αλλά θέλω αποκλειστικά Ιταλία,για αυτό απευθύνομαι και στο συγκεκριμένο γκρουπ άλλωστε...Όσον αφορά το "χριστουγενιάτικο κλίμα" που έγραψα ας το αφήσω στην άκρη γιατί έχεις δίκιο.
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλε στο γκρουο ιταλοφιλοι ειμαστε; Αμαρτια μεγαλη, ευτυχως θα την εξομολογηθω στο επομενο φθινοπωρινο ταξιδι στη γειτονα χωρα.

Για ολες τις ερωτησεις λεω το 1. Για τρενα παντως να ξερεις παιζει και το italotreno εκτος απο trenitalia. Οπως και για λεωφορειο η flixbus.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1..Κάθε μέρα περίπου στην Νάπολη με 2 γεύματα μεσημέρι-βράδυ(πίτσα-μακαρόνια κτλ),κανένα καφέ και κανένα ποτό πόσο περίπου χρειάζεσαι ?
2. την πόλη μπορείς να την δεις αξιοπρεπώς με ποδαρόδρομο η χρειάζεσαι κάποιο μέσω ?
3.Για μουσεία,εκθέσεις κτλ πόσα περίπου χρήματα χρειάζεσαι ?
4.τα εισιτήρια από Ρώμη για Νάπολη θέλουμε να τα βγάλουμε εκεί για να έχουμε λίγο πιο χαλαρό πρόγραμμα μόλις φτάσουμε Ρώμη
1. Με 20Ε εισαι πολυ οκ. Πιτσα στα 7-8, παστα 5-6, καφες 1Ε στα ορθια κ φαγητο μπατζετ επιλογες πλην πιτσεριας.
2. Ναι. Ισως κανα λεωφορειο η το τελεφερικ αλλα μιλαμε για μερικα Ε μονο.
3. Γκουγκλαρισε οτι σε ενδιαφερει. Οι επιλογές ειναι απειρες που δεν μπορουν να αναφερθουν εδω κ οι τιμες αλλαζουν
4. Ον λαιν ομως μπορεις να πετυχεις καμια σοβαρη εκπτωση..πχ αυτη του σαββατου που ειχε με 9Ε αν θυμαμαι καλα. Επισης δες τα λεωφορεια που ανεφερε ο jimp πιο πανω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Όχι χειμώνα στη Νάπολι. Τα Νο 1 και 2 να δεις και να κάνεις στην περιοχή είναι η Costiera Amalfitana και το Capri. Αλλά δεν είναι μέρη για χειμώνα αυτά. Μην τον κάψεις τον προορισμό, χαθήκανε τα μέρη;
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη
Η Τοσκάνη είναι πανέμορφη πάντως αναφορικά με τα τοπία και την ατμόσφαιρα, ενώ η Φλωρεντία μία από τις πιο ρομαντικές πόλεις της Ευρώπης. Ειδικά εάν σας αρέσει η τέχνη, θα σας πρότεινα το 2. Εάν πάντως επιλέξετε την κουρτίνα νο 1, πιστεύω αξίζει μία διανυκτέρευση στη Βερόνα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όχι χειμώνα στη Νάπολι. Τα Νο 1 και 2 να δεις και να κάνεις στην περιοχή είναι η Costiera Amalfitana και το Capri. Αλλά δεν είναι μέρη για χειμώνα αυτά. Μην τον κάψεις τον προορισμό, χαθήκανε τα μέρη;
Διαβασες τα κριτηρια, σωστα? Τι θα πει να μην "καψεις"? Υπαρχει κανενα dashboard να συμπληρωσουμε? Ειναι ο πιο οικονομικος, με τον καλύτερο καιρο κ η κοστιερα-καπρι παμφθηνα. Αν πας ανοιξη- καλοκαιρι θες τριπλα-δεκαπλα..μην αφοριζετε ελαφρα τη καρδια κ τη σκεψη...
 
Μηνύματα
38
Likes
33
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Όχι χειμώνα στη Νάπολι. Τα Νο 1 και 2 να δεις και να κάνεις στην περιοχή είναι η Costiera Amalfitana και το Capri. Αλλά δεν είναι μέρη για χειμώνα αυτά. Μην τον κάψεις τον προορισμό, χαθήκανε τα μέρη;
Φίλε μου δεν έχω θέμα αν θα είναι χειμώνας,η ομορφιά της πόλης δεν αλλάζει πιστεύω με τις εποχές
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom