Ποιά είναι η ομορφότερη πόλη της Ελλάδος;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
...η δεν ξερεις που πεφτει ο Πυργος. Τοσο απλα..
Δεν αρκεί να ξέρει που πέφτει. Πρέπει να περπατήσει στον κεντρικό δρόμο με τα κρεοπωλεία και τα σφιχτά να κρέμονται εκατερωθεν. Γίνομαι κάπως σκληρή, αλλά μόνο ο Francis Bacon θα ένιωθε καλά με το σκηνικό :haha:
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Εγραψα καπου οτι το Ηρακλειο ειναι ωραιο? Συμφωνω αλλα απο το να λες οτι ειναι η πιο ασχημη πολη της Ελλάδας με διαφορα υπάρχει αποσταση...αν λοιπον δεν υπαναχωρεις εισαι η χανιωτισσα η δεν ξερεις που πεφτει ο Πυργος. Τοσο απλα..
Τίποτα από τα δύο! απλώς ήταν η πρώτη που μου ήρθε στο μυαλό. φυσικά κ υπάρχουν κ άλλες άσχημες πόλεις στην ελλάδα..

πχ άλλη μία που μου ήρθε τώρα : Κόρινθος .
αλλά τέλος πάντων !
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απορώ πως δεν έχει κλειδωθεί ακόμα αυτό το θέμα. Είναι ο ορισμός του "έλα κι εσύ να βγάλεις το σωβινισμό σου".
Λοιπόν, δεν έχω πάει σε όλες τις πόλεις της Ελλάδας, και άρα δεν ξέρω ποιά είναι η ομορφότερη. Ούτε αυτές που έχω πάει τις έχω γυρίσει ολόκληρες. Τελεία.

Πάντως έχω πάει σε ομορφότερες πόλεις από το Ναύπλιο και σε ασχημότερες από το Ηράκλειο.
 

epikouros

Member
Μηνύματα
9
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη ή/και Πόλη.
Ταξίδι-Όνειρο
ένα μήνα στην Ιταλία
Κατά την άποψή μου, στο θέμα θα έδινε ενδιαφέρον και το "γιατί".
Την πρώτη θέση τη δίνω στα Γιάννενα για την παραδοσιακή τους αρχιτεκτονική και την πολύ όμορφη παραλίμνια διαδρομή που έχουν δημιουργήσει και στα Τρίκαλα γιατί έχουν διατηρήσει εκπληκτικά την παλιά πόλη, έχουν πολύ αστικό και περιαστικό πράσινο και την ομορφότερη πεζογέφυρα που έχω δει πάνω από ποτάμι.
Το θέμα μάλλον θα κλειδωθεί αν επιμένετε εκτός θέματος να γράφεται ποιες είναι (αν είναι) οι άσχημες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Κατά την άποψή μου, στο θέμα θα έδινε ενδιαφέρον και το "γιατί".
Την πρώτη θέση τη δίνω στα Γιάννενα για την παραδοσιακή τους αρχιτεκτονική και την πολύ όμορφη παραλίμνια διαδρομή που έχουν δημιουργήσει

Οι λίμνες φαίνεται γενικά πως κερδίζουν πολλούς καθώς Γιάννενα και Καστοριά φιγουράρουν στις πρώτες θέσεις . Φυσικά τα κριτήρια της ομορφιάς είναι υποκειμενικά όπως άλλωστε και στα θέματα του τύπου: "Ποιά είναι η ωραιότερη πόλη της Ιταλίας" , όπου και εκεί οι απαντήσεις ποικίλλουν.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Εμένα πάντως μου αρέσει και η Πάτρα (όχι τόσο το κέντρο της όσο τα προάστεια). Τώρα που μεταφέρθηκε το λιμάνι, ρυθμίστηκε αλλιώς η κυκλοφορία και είναι πιο ήρεμα τα πράγματα. Φοιτητούπολη, δίπλα στη θάλασσα, σε πολύ λίγο χρόνο είσαι στην εξοχή, μπορείς να περπατήσεις όλη την ακτογραμμή της... Είναι μια σύγχρονη πόλη, αλλά αντέχεται περισσότερο απ' ότι η Αθήνα, κατά τη γνώμη μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom