Ολλανδία Ταξίδι στο Άμστερνταμ

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
αφου ξεκινησα να ζηταω πληροφοριες για Λονδινο, συνεχισα με Βιεννη, τελικα κατεληξα σε
ενα 4ημερο στο Αμστερνταμ!! τα εισιτηρια εχουν ηδη κλειστει κ ο Οκτωβρης μοιαζει τοοοσο μακρια....
σκεφτομαι να κανω την εκδρομη στα ψαροχωρια (waterland area) και απ οτι διαβασα μπορει να γινει με
ημερησιο εισιτηριο των 10€? το εχει κανει καποιος για να μου δωσει πληροφοριες?:rolleyes:
θα δεχομουνα κ καμμια προτασουλα για φαγητο/ποτο/καφε... :D
ποδηλατακι (εαν το επιτρεψει ο καιρος) νοικιαζω οπου βρω χωρις φοβο και παθος? θελουν πιστωτικη?
σκεφτομουν να παω και στο madurodam, αξιζει?
αυτα προς το παρον.... ευχαριστω :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.872
Είναι πραγματική πρόκληση το να βρεις και καλό και οικονομικό φαγητό στο Αμστερνταμ. Δύο προτάσεις:
Για βράδυ στο bistrot Bij Ons για ολλανδικη κουζίνα-καλύτερα να κρατήσεις τραπέζι από πριν https://www.tripadvisor.nl/Restaura...Bij_Ons-Amsterdam_North_Holland_Province.html
και για μεσημέρι στο εστιατοριο στην ταράτσα της Κεντρικής Βιβλιοθήκης του Αμστερνταμ για εκπληκτικη θέα και οργανικό φαγητό πολύ καλής ποιότητας. Η βιβλιοθηκη ειναι αξιοθεατο απο μονη της...
https://www.tripadvisor.com/Attract...iotheek-Amsterdam_North_Holland_Province.html
 
Last edited:

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Είναι πραγματική πρόκληση το να βρεις και καλό και οικονομικό φαγητό στο Αμστερνταμ. Δύο προτάσεις:
Για βράδυ στο bistrot Bij Ons για ολλανδικη κουζίνα-καλύτερα να κρατήσεις τραπέζι από πριν https://www.tripadvisor.nl/Restaura...Bij_Ons-Amsterdam_North_Holland_Province.html
και για μεσημέρι στο εστιατοριο στην ταράτσα της Κεντρικής Βιβλιοθήκης του Αμστερνταμ για εκπληκτικη θέα και οργανικό φαγητό πολύ καλής ποιότητας. Η βιβλιοθηκη ειναι αξιοθεατο απο μονη της...
https://www.tripadvisor.com/Attract...iotheek-Amsterdam_North_Holland_Province.html
ευχαριστω.. τα εχω σημειωσει!!!
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
να ξαναρωτησω..? μηπως τωρα που γυρισαμε ολοι απο διακοπες , υπαρχει καποιος που να εχει παει Αμστερνταμ κ θελει να βοηθησει?.... ευχαριστω..:icon_redface:
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
να ξαναρωτησω..? μηπως τωρα που γυρισαμε ολοι απο διακοπες , υπαρχει καποιος που να εχει παει Αμστερνταμ κ θελει να βοηθησει?.... ευχαριστω..:icon_redface:
Θέλει να βοηθήσει αλλά μπορει? :D
Σχετικά με αυτά που ρωτάς μόνο για το madurodam μπορώ να πω μια γνώμη. Έχει σε μικρογραφία όλα τα σημαντικά οικοδομήματα της χώρας παλαιά και σύγχρονα.
Συμπαθητικό είναι για μία βόλτα αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να ξοδέψω τον χρόνο μου στην πόλη της Χάγης η οποία αρχιτεκτονικά μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα.
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Θέλει να βοηθήσει αλλά μπορει? :D
Σχετικά με αυτά που ρωτάς μόνο για το madurodam μπορώ να πω μια γνώμη. Έχει σε μικρογραφία όλα τα σημαντικά οικοδομήματα της χώρας παλαιά και σύγχρονα.
Συμπαθητικό είναι για μία βόλτα αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να ξοδέψω τον χρόνο μου στην πόλη της Χάγης η οποία αρχιτεκτονικά μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα.
Ευχαριστώ. ... Κ θέλει κ βοηθάει;) , εξάλλου την γνώμη σας ζητησα:)
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Για φαγητο το bird, που ειναι ταυλανδεζικο και πολυ νοστιμο!!! Επισης συμφωνω για βιβλιοθηκη και για Burger, to burger bar φοβερο! Αν μεινεις 4 μερες να μεινεις μονο Αμστερνταμ για να προλαβεις να δεις κατι, μην κινηθεις εκτος!
 

MariaTravelayer

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα! Εχω κλείσει και εγω εισιτήρια για τετραήμερο στο Amsterdam τον Δεκέμβρη! Εν μέρη καλύφθηκα απο τις απαντήσεις σας αλλά ήθελα να ρωτήσω ακομα, η I Amsterdam card συμφερει; (Αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να συγκρίνει ξεχωριστή τις τιμά των μουσείων κλπ)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ποδηλατακι (εαν το επιτρεψει ο καιρος) νοικιαζω οπου βρω χωρις φοβο και παθος? θελουν πιστωτικη?
Δύο-τρεις φορές που νοίκιασα, απλά μου ζήτησαν 50 ευρώ σαν εγγύηση για το ποδήλατο και δέχτηκαν μετρητά.
 

iro n.

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Καλημέρα! Κανονίζουμε ένα ταξίδι Άμστερνταμ - και ίσως και σε κάποιες άλλες κοντινές πόλεις (θα εξαρτηθεί από το δικό σας feedback!) - για 4 με 8 Ιανουάριου. Θα ήθελα αρχικά να μου πεις όποις ξέρει για την κάρτα I Amsterdam card. Επίσης, για διαμονή κάποια πρόταση? Όχι κάτι πάααρα πολύ ακριβό αλλά ούτε και κανένα hostel.. :) Ακόμη, από άλλες περιοχές τριγύρω (π.χ. Ρότερνταμ κλπ) που αξίζει να πάμε και πόσες μέρες να διαθέσουμε μόνο άμστερνατμ και πόσο κάπου αλλού? Ευχαριστώ πολύυυυ!!!!
 

The Newbie

Member
Μηνύματα
22
Likes
30
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Βόρειο Σέλας
H δικές μου προτάσεις για το πολυαγαπημενο Amsterdam

Stay: στην πολύ όμορφη συνοικια Jordaan στο Jackie O
http://www.jackie-o.nl/index_eng.html

Museum Must:
  • Αν σας αρέσουν τα μουσεία οπωςδήποτε επίσκεψη στο μουσείο Van Gogh (εισητήριο κλεισμένο ηλεκτρονικά από το site του μουσείου για να αποφύγεις ουρές).
  • Επίσκεψη στο σπίτι της Anna Frank (τις απογευματινές ώρες έχει λιγότερη εώς ανύπαρκτη ουρά)
Something to eat or Drink:
  • το Werck Restaurant (δίπλα από το σπίτι της Anna Frank)
  • Το Ελληνικό Oresti's taverna πολύ ωραίος χώρος ενδιαφέρουσα πιάτα (μην φανταστείς Ελληνικό μαμαδιστικό φαγήτο...απλα λίγο πιο ψαγμένα πιάτα βασισμένα στην Ελληνική κουζίνα και ώραίος τύπος ο ΕλληνοΟλλάνδος ιδιοκτήτης που τις περισσότερες φορές σερβίρει ο ίδιος. https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...Taverna-Amsterdam_North_Holland_Province.html
  • Για καφεδάκι αν περνας "από την περιοχή" θα πρότεινα ένα από τα λίγα μέρη που σου δίνουν την δυνατότητα να δεις την πόλη από ψηλά. Την καφετέρια του πολυκαταστήματος Metz & Co στην οδό Leidsestraat & Keizersgracht (μπαίνεις στο πολυκατάστημα και πας στον 6ο όροφο)
Tips:
  • Στο Amsterdam έχουν ένα θεϊκό κατσικίσιο τυρί που ήταν ότι καλύτερο γευτήκαμε, αξίζει να το επίλεξεις αν τύχει σε κάποιο μενού ακόμα και σε σαλάτα
  • Πριν επισκέφτεις όποιοδήποτε μαγαζί τσεκαρε το ωραρίο του
  • Νοίκιασε οπωςδήποτε ποδήλατο...ποδηλάτωντας πας παντού
  • Χαλάρωσε και απόλαυσε αυτήν την πανέμορφη πόλη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.472
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom