Ρωσία Μόσχα και Αγ. Πετρούπολη πόσες μέρες να μείνω?

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
Λοιπόν λοιπόν!! Σκέφτομαι να πάω με την κοπέλα μου μόνοι μας Μόσχα και Αγ. Πετρούπολη για δέκα μερούλες τον Δεκέμβρη! Για την ακρίβεια 10 βράδια. Ψάχνω κάποιον που να έχει πάει, καταρχήν να μου πει πως να κάνω την κατανομή των ημερών στις πόλεις και κατά δεύτερον μερικά tips που μπορεί να μας χρειαστούν.
Οι ημερομηνίες είναι περίπου 9-19 Δεκέμβρη!
Thanks fellow travellers! :)
 

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
Πως προγραμματίζετε να πάτε από την μια πόλη στην άλλη;
Επειδή η πτήση που φτάνουμε είναι απόγευμα και έχουμε χάσει την πρώτη μέρα σκεφτόμαστε να πάρουμε κατευθείαν αεροπλάνο για Αγ. Πετρούπολη. Και μετά να γυρίσουμε με τρένο Μόσχα. Και από Μόσχα πίσω Αθήνα! Με λίγα λόγια 9 βράδυ, 10,11,12,13 μένουμε Αγ. Πετρούπολη και 14 πρωί φεύγουμε για Μόσχα και μένουμε εκεί 14,15,16,17,18 και 19 επιστροφή! Κάπως έτσι το σκεφτόμαστε!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Επειδή η πτήση που φτάνουμε είναι απόγευμα και έχουμε χάσει την πρώτη μέρα σκεφτόμαστε να πάρουμε κατευθείαν αεροπλάνο για Αγ. Πετρούπολη. Και μετά να γυρίσουμε με τρένο Μόσχα. Και από Μόσχα πίσω Αθήνα! Με λίγα λόγια 9 βράδυ, 10,11,12,13 μένουμε Αγ. Πετρούπολη και 14 πρωί φεύγουμε για Μόσχα και μένουμε εκεί 14,15,16,17,18 και 19 επιστροφή! Κάπως έτσι το σκεφτόμαστε!!
Καλά τα έχτε χωρίσει κατά την γνώμη μου.Τώρα για tips θα πρέπει να ρωτήσεις πιο συγκεκριμένα και ανάλογα με τα ενδιαφέροντα σας.
 

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
Καλά τα έχτε χωρίσει κατά την γνώμη μου.Τώρα για tips θα πρέπει να ρωτήσεις πιο συγκεκριμένα και ανάλογα με τα ενδιαφέροντα σας.
Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου! :p Για αυτό έλεγα μήπως κάποιος που πήγε μου έλεγε πχ "Πήγα εκεί και δεν άξιζε, ή πήγαινε να φας στο τάδε εστιατόριο, ή μην δώσεις τόσα λεφτά για τα Bolshoi" Ή οτιδήποτε θα μπορούσε να κάνει την οργάνωση του ταξιδιού ακόμη πιο εύκολη! :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Μια που ανέφερες τα μπαλέτα(για αυτό λέω ανάλογα τα ενδιαφέροντα του καθένα).Για παράσταση στο Μαρίνσκι στην Αγ.Πετρούπολη(και ανάλογα φυσικά με την παράσταση) προσωπικά θα έκανα την υπέρβαση στο budget και θα έκοβα από αλλού.
 

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
Μια που ανέφερες τα μπαλέτα(για αυτό λέω ανάλογα τα ενδιαφέροντα του καθένα).Για παράσταση στο Μαρίνσκι στην Αγ.Πετρούπολη(και ανάλογα φυσικά με την παράσταση) προσωπικά θα έκανα την υπέρβαση στο budget και θα έκοβα από αλλού.
Είδες?? Για αυτό θέλω να ακούσω γνώμες έτσι ώστε να ψάξω και να αποφασίσω τι θα κάνω και που θα πάω! :)
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.849
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εγω θα προτεινα να μεινεται 5 νυχτες αγ πετρουπολη και 4 μοσχα. Μια μερα θα τη φατε στο πετρχοφ, μια μερα στο ερμιταζ - λαβε υπ οψη σου οτι νυχτωνει πολυ νωρις. Στο τσερκοε σελο δεν θα πατε;;
 

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
Εγω θα προτεινα να μεινεται 5 νυχτες αγ πετρουπολη και 4 μοσχα. Μια μερα θα τη φατε στο πετρχοφ, μια μερα στο ερμιταζ - λαβε υπ οψη σου οτι νυχτωνει πολυ νωρις. Στο τσερκοε σελο δεν θα πατε;;
Δεν έχω κανονίσει ακόμα καθόλου το πρόγραμμα, ούτε καν τα εισιτήρια δεν έχω κλείσει και για αυτό ρωτάω! Για να έχω λίγο στα υπόψιν μου πως θα το κάνω! :) Δηλαδή 4 για Μόσχα αρκούν??
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.849
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Συγνωμη, 5 μερες εννοουσα αγ, πετρουπολη και 4 μοσχα.
Στο marinski ειχα κλεισει για οπερα απο εδω, μια παρασταση που θα δινοταν στο παλιο θεατρο, αλλα οταν πηγα εκει ειδα οτι ειχε αλλαξει και δινοταν σε νεα αιθουσα. Σπαστηκα αρκετα, αφηνω και το οτι το συγκεκριμενο εργο ηραν πολυ βαρυ. ....

Δεν έχω κανονίσει ακόμα καθόλου το πρόγραμμα, ούτε καν τα εισιτήρια δεν έχω κλείσει και για αυτό ρωτάω! Για να έχω λίγο στα υπόψιν μου πως θα το κάνω! :) Δηλαδή 4 για Μόσχα αρκούν??
Θεωρω οτι η αγ πετρουπολη εχει πιο πολλα να δεις και ειναι πολυ πιο ομορφη σαν πολη.

Το καλυτερο βεβαια θα ηταν να πατε απο αθηνα αγ πετρουπολη και να γυρισετε απο μοσχα, η το αναποδο.
 
Last edited by a moderator:

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
Το καλυτερο βεβαια θα ηταν να πατε απο αθηνα αγ πετρουπολη και να γυρισετε απο μοσχα, η το αναποδο.
Το ξέρω... Απλά είναι πιο οικονομικά Αθήνα-Μόσχα και πίσω για αυτό! Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες! :)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το ξέρω... Απλά είναι πιο οικονομικά Αθήνα-Μόσχα και πίσω για αυτό! Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες! :)
Μα αν πας στη μία και φύγεις από την άλλη γλυτώνεις σε χρόνο και χρήμα τη μία διαδρομή.
Θεωρω οτι η αγ πετρουπολη εχει πιο πολλα να δεις και ειναι πολυ πιο ομορφη σαν πολη.
Η Αγ. Πετρούπολη είναι όμορφη πόλη αλλά "δεν είναι" Ρωσία. Σχεδόν τίποτα δεν θυμίζει Ρωσία. Κάλλιστα θα μπορούσε να είναι Αυστρία ή Γερμανία. Η Μόσχα ΕΙΝΑΙ Ρωσία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom