ΗΠΑ Μόνιμη Διαμονή Στην Αμερική

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Καλημέρα! Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος την διαδικασία σχετικά με την λοταρία για την διεκδίκηση πράσινης κάρτας για την Αμερική.Πέρα από την υποβολή της αίτησης που γίνεται μέσα από το επίσημο site, χρειάζεται κάποια άλλη ενέργεια? Όπως επίσης αν δεν κερδίσουμε, υπάρχει κάποιο πρόβλημα σχετικά με μια μελλοντική επίσκεψη λόγω διακοπών σε κάποια περιοχή της Αμερικής?
Σας ευχαριστώ!
Για την διαδικασία της λοταρίας δεν ξέρω.Για τουριστική επίσκεψη θα βγάλεις Esta η βίζα.Από την στιγμή που θα σου δώσουν ένα από τα δύο γιατί να υπάρχει πρόβλημα;Ξεκινάς κάνοντας Esta και βλέπεις.
 

dimikana

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλή σας ημέρα και πάλι,
Μάλλον δεν με κατάλαβες, εννοούσα ότι σκέφτομαι να ξεκινήσω την διαδικασία εντάξεως στην λοταρία για πιθανή μετακίνηση στην Αμερική,αλλά αν δεν κληρωθώ γεγονός πολύ πιθανό και στο μέλλον θελήσω να επισκεφτώ λόγο διακοπών την Αμερική δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα?
Επίσης μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που ήδη έκανε την διαδικασία τι περίπου γίνεται? Αρχικά στην αίτηση τι ζητάνε να συμπληρώσεις?
Ευχαριστώ εκ το προτέρων για τις απαντήσεις σας!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Καλή σας ημέρα και πάλι,
Μάλλον δεν με κατάλαβες, εννοούσα ότι σκέφτομαι να ξεκινήσω την διαδικασία εντάξεως στην λοταρία για πιθανή μετακίνηση στην Αμερική,αλλά αν δεν κληρωθώ γεγονός πολύ πιθανό και στο μέλλον θελήσω να επισκεφτώ λόγο διακοπών την Αμερική δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα?
Επίσης μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που ήδη έκανε την διαδικασία τι περίπου γίνεται? Αρχικά στην αίτηση τι ζητάνε να συμπληρώσεις?
Ευχαριστώ εκ το προτέρων για τις απαντήσεις σας!
Αν δεν κληρωθείς στην λοταρία για να κάνεις τουριστική επίσκεψη δεν θα ζητήσεις ΕΣΤΑ;Κάνοντας την ΕΣΤΑ λοιπόν θα δεις τι θα σου πουν(θα εγκρίνουν ή όχι).Αν όχι θα αναγκαστείς να πας σε βίζα.
 

dimikana

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Αν δεν κληρωθείς στην λοταρία για να κάνεις τουριστική επίσκεψη δεν θα ζητήσεις ΕΣΤΑ;Κάνοντας την ΕΣΤΑ λοιπόν θα δεις τι θα σου πουν(θα εγκρίνουν ή όχι).Αν όχι θα αναγκαστείς να πας σε βίζα.
Σε ευχαριστώ ξανά για την άμεση απάντηση.
Αν κάποιος έχει γνώσεις πάνω στην όλη διαδικασία θα περιμένω κάποια σχόλια!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Σε ευχαριστώ ξανά για την άμεση απάντηση.
Αν κάποιος έχει γνώσεις πάνω στην όλη διαδικασία θα περιμένω κάποια σχόλια!
Μόλις στην προηγούμενη σελίδα η @Natalie είπε ότι κέρδισε στην λοταρία.Ας ελπίσουμε ότι θα δει τα μηνύματα και θα δώσει πληροφορίες.
 

Angelica85

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά!!! Ψάχνομαι κι εγώ εδώ και κάποιο καιρό να φύγω με την οικογένεια μου για Αμερική.Μίλησα στο τηλ. με μεταναστευτικό δικηγόρο και μου είπε ότι το κεφάλαιο επένδυσης έπεσε στις 250.000! Γνωρίζετε αν ισχύει??
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
468
Likes
1.533
Καλησπέρα παιδιά!!! Ψάχνομαι κι εγώ εδώ και κάποιο καιρό να φύγω με την οικογένεια μου για Αμερική.Μίλησα στο τηλ. με μεταναστευτικό δικηγόρο και μου είπε ότι το κεφάλαιο επένδυσης έπεσε στις 250.000! Γνωρίζετε αν ισχύει??
Αναφέρεσαι στην ΕΒ-5 visa ? τα διαφορα sites δεν λένε κατι τέτοιο αλλα ο δικηγόρος προφανώς ειναι ενημερωμένος . Κάποιος γνωστός στην Ελλαδα ενδιαφέρεται επισης αλλα κολλάει με τα Capital Controls .Υπαρχει κάποιος τρόπος παράκαμψης άραγε ;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Καλησπέρα παιδιά!!! Ψάχνομαι κι εγώ εδώ και κάποιο καιρό να φύγω με την οικογένεια μου για Αμερική.Μίλησα στο τηλ. με μεταναστευτικό δικηγόρο και μου είπε ότι το κεφάλαιο επένδυσης έπεσε στις 250.000! Γνωρίζετε αν ισχύει??
Για ενημέρωση για ήθελες να γράψεις δύο λόγια για την επένδυση;Η επένδυση αφορά σε ακίνητο ή επιχείρηση;Η μπορείς να επενδύσεις και σε τίτλους(πχ ομόλογα,μετοχές κτλ);

Edit:Βρήκα κάποια πρώτα στοιχεία.Ήταν 1.000.000(ή 500.000 για ορισμένες περιοχές) και έπεσε στις 250.000;Είναι δυνατόν τόση μείωση;
 
Last edited:

Angelica85

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Για ενημέρωση για ήθελες να γράψεις δύο λόγια για την επένδυση;Η επένδυση αφορά σε ακίνητο ή επιχείρηση;Η μπορείς να επενδύσεις και σε τίτλους(πχ ομόλογα,μετοχές κτλ);

Edit:Βρήκα κάποια πρώτα στοιχεία.Ήταν 1.000.000(ή 500.000 για ορισμένες περιοχές) και έπεσε στις 250.000;Είναι δυνατόν τόση μείωση;
Η επένδυση θέλω να γίνει με σκοπό την απόκτηση της πρασινης καρτας,οποτε η αγορα ενος ακινητου θα μου ηταν αχρηστη στη συγκεκριμενη περιπτωση! Πρεπει απ την επενδυση μου να προκυψουν νεες θεσεις εργασιας! Αυτο με τις 250.000 μου φανηκε κι εμενα περιεργο,γι'αυτο ρωτησα κι εσας..! Θα κανω ενα ραντεβου παντως μαζι του σε καμια βδομαδα να τον ρωτησω ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! χαχαχα

Αναφέρεσαι στην ΕΒ-5 visa ? τα διαφορα sites δεν λένε κατι τέτοιο αλλα ο δικηγόρος προφανώς ειναι ενημερωμένος . Κάποιος γνωστός στην Ελλαδα ενδιαφέρεται επισης αλλα κολλάει με τα Capital Controls .Υπαρχει κάποιος τρόπος παράκαμψης άραγε ;
Ναι την ΕΒ-5 λέω..και ψάχνω να δω αν η επιχειρηση-επενδυση δεν ευδοκιμησει τι γινεται?? Σε στελνουν πισω,η μπορεις να δουλεψεις καπου αλλου? Ουφ! Πολλα τα μετωπα!!!
 
Last edited by a moderator:

arabickostas

Member
Μηνύματα
468
Likes
1.533
Ναι

Ναι την ΕΒ-5 λέω..και ψάχνω να δω αν η επιχειρηση-επενδυση δεν ευδοκιμησει τι γινεται?? Σε στελνουν πισω,η μπορεις να δουλεψεις καπου αλλου? Ουφ! Πολλα τα μετωπα!!!
Αναμφισβήτητα ο δικηγόρος θα σου δώσει απαντήσεις για όλα. Εγώ από ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα θα σου παραθέσω τι αναφέρει αυτή τη στιγμή η Αμερικανική Πρεσβεία.

Επενδυτές:
Άτομα που δημιουργούν εργασία για τουλάχιστον δέκα μη συγγενικά πρόσωπα επενδύοντας κεφάλαιο σε νέα εμπορική επιχείρηση στις ΗΠΑ. Το ελάχιστο ποσόν του κεφαλαίου που απαιτείται είναι κανονικά $1,000,000 και εξαρτάται από τον δείκτη ανεργίας της περιοχής (10.000).

Δες και αυτό το σύνδεσμο:

https://www.uscis.gov/green-card/green-card-through-job/green-card-through-investment
 

Angelica85

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Αναμφισβήτητα ο δικηγόρος θα σου δώσει απαντήσεις για όλα. Εγώ από ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα θα σου παραθέσω τι αναφέρει αυτή τη στιγμή η Αμερικανική Πρεσβεία.

Επενδυτές:
Άτομα που δημιουργούν εργασία για τουλάχιστον δέκα μη συγγενικά πρόσωπα επενδύοντας κεφάλαιο σε νέα εμπορική επιχείρηση στις ΗΠΑ. Το ελάχιστο ποσόν του κεφαλαίου που απαιτείται είναι κανονικά $1,000,000 και εξαρτάται από τον δείκτη ανεργίας της περιοχής (10.000).

Δες και αυτό το σύνδεσμο:

https://www.uscis.gov/green-card/green-card-through-job/green-card-through-investment
Σε ευχαριστω πολυ! Καλα,αν ειναι 500.000 το ξεχναμε!!!!
 

CELIA

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΔΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Καλησπέρα παιδιά!!! Ψάχνομαι κι εγώ εδώ και κάποιο καιρό να φύγω με την οικογένεια μου για Αμερική.Μίλησα στο τηλ. με μεταναστευτικό δικηγόρο και μου είπε ότι το κεφάλαιο επένδυσης έπεσε στις 250.000! Γνωρίζετε αν ισχύει??
250χιλ για ποια περιοχή;;;Και πάλι λίγα μου φαίνονται...προσοχή στην επιλογή δικηγόρου γιατί πολλά ευτράπελα ακούμε πως γίνονται....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom