Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

pocopicos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
CUBA-COSTA RICA
Ταξίδι-Όνειρο
ANTARCTICA
Καλησπέρα!

Ετοιμάζομαι για Κούβα σε 20 μέρες. Μήπως θα μπορούσα να έχω κι εγώ το όνομα του στολιδακίου στο Τρονιδάδ; Θα με υποχρεώνατε!
Μηπως θα μπορουσα να τομαθω κ εγω;;;
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επίσης: Τι παίζει με τη μετακίνηση μέσα στην Αβάνα;
Έφυγα από Αβάνα πριν 2 μέρες και τώρα είμαι Μεξικο.Μεσα στην Αβάνα μετακινηθήκαμε με τα πάντα εκτός από λεωφορεία.Δεν μπήκα καν στην διαδικασια για δρομολόγια στάσεις ωράρια κλπ.Μπορω να σου πώ 2 πραγματα:1)δεν θα δυσκολευτεις ποτέ να βρεις ταξι(πειρατικο ή μη) και 2) κάνε πάντα παζάρια αφού ταξίμετρο δεν υπάρχει.Εμείς χρησιμοποιησαμε ταξί,cocotaxi,το αμαξι που νοικιασαμε,οτοστόπ,πειρατικό ταξί.Αν νοικιάσετε αμάξι προτείνω να έχετε στα κινητα σας ειτε το mapsme είτε το Here. Ειναι 2 εφαρμογες που κάνουν πλοηγηση χωρίς ιντερνετ.Τις χρησιμοποιησα και εντός Αβάνας αλλά και εκτός και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπορείτε να χρησιμοποιείτε τα almendrones που κοστίζουν μόλις 0,40€ και περνάνε κυριολεκτικά κάθε λίγα δευτερόλεπτα σε όλες τις κεντρικές αρτηρίες της πόλης, ακόμη και μεταμεσονύχτια.
 

fiesta

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Peru
Ταξίδι-Όνειρο
Mars
αποφάσιστηκε για κούβα τον μάρτιο. θα διαβάσω και τα παλιά θέματα (μετά μανίας αλλά έρχεται και εξεταστική γκρρ), αλλά επειδή θέλω να βγάζω πρόγραμμα και να φεύγει ένα άγχος από το κεφάλι μου, 1400 2 ατομα πηγαινελα είναι καλά; σκέφτομαι να τα κλείσω από τώρα να κοιτάζω και σπίτια. Είναι με air canada, εντάξει είναι 30 ωρες το πήγαινε, 20 το έλα, αλλά το χάλι της aeroflot, που στο τέλος ξεχνάς τον προορισμό δεν το έχει. 12 γεμάτες μέρες μου μένουν.
επίσης αυτοκίνητο είναι απαραίτητο ή θα βολευτώ αλλιώς; Αν ναι να το ψάξω από εδώ; Μην μου πείτε ότι άργησα για Κούβα, γενικώς έχω αργήσει αλλά έχω και εγώ τις πετριές μου και ειναι αγιάτρευτες! Αυτά!!
Γεια και χαρά...
προφανώς και τα έκλεισες τελικά, η τιμή πολύ καλή...
μην σε απογοητεύσω και η Air Canada δεν είναι αγγελούδι... να είσαι προετοιμασμένη για τα χειρότερα και ας βγώ ψεύτρα..
Αυτοκίνητο από εδώ κλείνεις μέσω των ιστοσελίδων που θα βρείς, ελεγχομενα από το κράτος αλλά διαφορετικές εταιρείες... εκεί τον Ιούλιο-Αύγουστο που έψαχνα μαζί με Κουβανό, δεν καταφέραμε να βρούμε διαθέσιμο τί-πο-τα σε 4 ημέρες έρευνα... δράμα...
αλλά είχαμε χρόνο κι έτσι πάνω κάτω το απόλαυσα όσο μπορούσα και στα πλαίσια που γινόταν...
Υπάρχουν ταdik;a toyw KTEL (Omnibus είναι last minute bus, πολύ οικονομικό, υπάρχει ακριβώς έξω από το τέρμιναλ τα collectivo που είναι παλιά φορτηγά για ζώα ας πούμε, τα οποία έχουν μετραραπεί σε λεωφορειάκια...αρκετό στρίμωγμα και κρεμασμένα πόδια, τα καθίσματα έχουν προσαρμοστεί με αυτοσχέδιες σιδεροκατασκευές και σε κάποια ίσα που φτάνουν να ακουμπήσουν κάτω τα πόδια... και είναι και λίγο ακριβότερο... ίσως να κάνει με λιγότερες ώρες ταξιδιού... τέλος πάντων δεν ξέρω ακριβώς τιμές και ώρες από Omnibus, εκεί βρίσκεις να πάς παντού... δεν είναι μονοπωλιο η Viazul....
Τιμές πχ: Viazul 44 CuC / Omnibus 10 CuC (ελπίζω να βοηθάει το 1/4)
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
σε ευχαριστω πολυ! θα τα κοιταξω, ακομα δεν εχω βρει χρονο αλλα ελπιζω μεσα στον μηνα να το κοιταξω. ουτε περιοχες δεν ξερω ακομα για να αποφασισω, πρεπει να αρχισω την μελετη!
ετοιμη για ολα ειμαι :rolleyes: δεν ειχα και αλλες επιλογες, μετα ολα τα αλλα που εβρισκα ξεφευγαν πολυ σε τιμη. αεροφλοτ δεν μπορουσα, αν ειχα τον χρονο ισως, αλλα ηταν πολλεεες οι ωρες.
 

Elenakjohn

Member
Μηνύματα
5
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Παιδιά αν έχει σκοπό κάποιος να επισκεφθεί την Μπαρακόα να αλλάξει σχέδια γιατί μίλησα με μια Κουβανή φίλη μου και με ενημέρωσε ότι η περιοχή καταστράφηκε από τον τυφώνα Matthew εδώ και δυο ημέρες.... Δεν υπάρχει τίποτα... ούτε ρεύμα φυσικά! όλοι οι άνθρωποι είναι στους δρόμους!
 

antonina

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
σε ευχαριστω πολυ! θα τα κοιταξω, ακομα δεν εχω βρει χρονο αλλα ελπιζω μεσα στον μηνα να το κοιταξω. ουτε περιοχες δεν ξερω ακομα για να αποφασισω, πρεπει να αρχισω την μελετη!
ετοιμη για ολα ειμαι :rolleyes: δεν ειχα και αλλες επιλογες, μετα ολα τα αλλα που εβρισκα ξεφευγαν πολυ σε τιμη. αεροφλοτ δεν μπορουσα, αν ειχα τον χρονο ισως, αλλα ηταν πολλεεες οι ωρες.
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΚΟΥΒΑ , εχω αρκετό χρόνο στη διαθεση μου, θα καθίσω 2-3 εβδομαδες και απο εκεί σκεφτομαι να παω αεροπορικως Μεξικό. οΙ ΤΙΜΈΣ που βρίσκω για Χαβάνα ειναι εξωφρενικές, η μόνη φθηνη με αεροφλοτ ειναι 9 Νοεμβριου πηγαινε μόνο 650 ευρω, οι αλλες εταιρίες πανω απο 1.350.- ευρω μονο πηγαινε.πρεπει να βρώ και που θα μείνω. εντός η εκτός πολης?? ολα στην VIAJE HAVANA AIRBNB ΕΧΟΥΝ κλεισει γιατι λενε, ειναι υψηλη περιοδος, υπάρχουν αρκετά αλλα εκτός. Μετά αρχίζει η αγωνία τι θα συναντίσω στο Μεξικό γιατι θα ταξιδεύω μονη μου. Μια μεγάλη μου επιθυμία απο το Δημοτικό και την Γεωγραφία ηταν να πάω στη Γουατεμάλα και Μπελιζ επειδή οπως ανεφερα πριν χρόνος υπάρχει. Το θέμα ειναι ποσο πολυ θα ταλαιπωρηθώ που δεν μιλω ισπανικα . Θα ηταν καλα οτι καλη πληροφορία θα μπορουσατε να μου στειλετε. Εχω παραγγειλει οδηγους απο το Lonely planet εχουν περάσει 2 εβδομάδες και δεν έχουν ελθει ακομα. Είναι δυο μεσάνυχτα και δεν βλεπω μπροστά μου. σας Καληνυχτώ
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παιδιά αν έχει σκοπό κάποιος να επισκεφθεί την Μπαρακόα να αλλάξει σχέδια γιατί μίλησα με μια Κουβανή φίλη μου και με ενημέρωσε ότι η περιοχή καταστράφηκε από τον τυφώνα Matthew εδώ και δυο ημέρες.... Δεν υπάρχει τίποτα... ούτε ρεύμα φυσικά! όλοι οι άνθρωποι είναι στους δρόμους!
ΚΑλά δεν καταστράφηκε κιόλας... Έχουν φθορές κάποια κτίρια, το ρεύμα έχει επιστρέψει, οι δρόμοι άνοιξαν όλοι, τουρισμός από σήμερα κανονικά. Ζημιές θα δείτε, αλλά μέχρι εκεί, ένας τυφώνας όπως όλοι.

Για τα δωμάτια, υψηλή περίοδος είναι ναι, αλλά κάτι θα βρεις. Στην τελική δε βλέπω και το λόγο να μείνεις στην παλιά πόλη, καλύτερα να επιλέξεις το κέντρο (Βεδάδο).
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΚΟΥΒΑ , εχω αρκετό χρόνο στη διαθεση μου, θα καθίσω 2-3 εβδομαδες και απο εκεί σκεφτομαι να παω αεροπορικως Μεξικό. οΙ ΤΙΜΈΣ που βρίσκω για Χαβάνα ειναι εξωφρενικές, η μόνη φθηνη με αεροφλοτ ειναι 9 Νοεμβριου πηγαινε μόνο 650 ευρω, οι αλλες εταιρίες πανω απο 1.350.- ευρω μονο πηγαινε.πρεπει να βρώ και που θα μείνω. εντός η εκτός πολης?? ολα στην VIAJE HAVANA AIRBNB ΕΧΟΥΝ κλεισει γιατι λενε, ειναι υψηλη περιοδος, υπάρχουν αρκετά αλλα εκτός. Μετά αρχίζει η αγωνία τι θα συναντίσω στο Μεξικό γιατι θα ταξιδεύω μονη μου. Μια μεγάλη μου επιθυμία απο το Δημοτικό και την Γεωγραφία ηταν να πάω στη Γουατεμάλα και Μπελιζ επειδή οπως ανεφερα πριν χρόνος υπάρχει. Το θέμα ειναι ποσο πολυ θα ταλαιπωρηθώ που δεν μιλω ισπανικα . Θα ηταν καλα οτι καλη πληροφορία θα μπορουσατε να μου στειλετε. Εχω παραγγειλει οδηγους απο το Lonely planet εχουν περάσει 2 εβδομάδες και δεν έχουν ελθει ακομα. Είναι δυο μεσάνυχτα και δεν βλεπω μπροστά μου. σας Καληνυχτώ
Μολις γύρισα απο Κουβα-Μεξικο. Η Interjet πετάει 2 φορές την ημέρα απο Αβάνα για Κανκούν με γύρω στα 100-120 ευρώ. Έχεις 2 βαλίτσες 25κιλών και χειραποσκευή στην τιμή. Νομίζω πιο φθηνά θα σου έρθει να πας με Aeroflot πηγαινε-έλα Αβάνα και απο Αβάνα πήγαινε έλα Κανκουν απ'οτι Αβανα-Μεξικο και πίσω με μεμονομένες πτήσεις. Αν θες να πας Κανκούν για να δεις την Riviera Maya προτείνω να μείνεις Playa del Carmen κι από εκεί να κατέβεις Μπελίζ. Αν θες και με pm σου στέλνω πληροφορίες για Μεξικό(Ενοικίαση αυτοκινήτου, ξενοδοχεία κλπ) μιας και τα έχω πρόσφατα.
 

poly0410

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Πετάμε για Κούβα σε 4 ημέρες και θα ήθελα να κάνω μια πιθανόν χαζή ερώτηση.
Ξέρω ότι οι τουρίστες έχουν κουκια αλλά είναι δυνατόν να κάνουμε συνάλλαγμα και σε κουπια... για φαγητό και διάφορες μικροαγορές ή είναι παράνομο;
Και επειδή όσοι έχουν μάθει ότι θα πάω Κούβα μου ζητάνε να τους κρατάω πούρα ... ξέρει κανείς πόσο κοστίζουν και από που να αγοράσουμε; Θα επισκεφτούμε το Βινιάλες και το Πιναρ δελ ριο, μήπως εκεί είναι πιο φθηνά;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπορείτε να πληρώνετε είτε σε cuc είτε σε cup, αλλά δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ διαφορά για την τσέπη σας. Όταν τα μεταφράζεις σε ευρώ, πάντα το ίδιο ποσό πληρώνεις. Η ιδέα ότι αν πληρώνεις σε ένα νόμισμα γλιτώνεις χρήματα είναι λάθος. Δεν παίζει ρόλο σε ποιο νόμισμα θα πληρώσεις γι' αυτό και σου επιτρέπουν να πληρώσεις σε όποιο θέλεις.

Τα νόμιμα πούρα έχουν παντού την ίδια τιμή, μονοπώλιο του κράτους είναι, δεν τα πουλάνε κάπου φθηνότερα και κάπου ακριβότερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom