Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Θα σου προτείνω την πρώτη σου επίσκεψη στη Fontana di Trevi να την κάνεις βράδυ, την ημέρα είναι ένα αδιάφορο ολόλευκο συντριβάνι. Ένα σημείο με εκπληκτική θέα είναι και το Parco Savello καθώς και η Terrazza Caffarelli. Παγωτό αξίζει να δοκιμάσεις και από το Giolitti, όπως και να πιεις καφέ από το Sant Eustacchio. Τέλος θα διαφωνήσω για το Castel Sant'Angelo, δεν είναι μόνο ένα μαυσωλείο αλλά ήταν μέρος του τείχους της πόλης και αργότερα μετατράπηκε σε φρούριο πριν λειτουργήσει ως παπική κατοικία και τέλος ως στρατώνας και στρατιωτική φυλακή, ενώ σήμερα λειτουργεί ως εθνικό μουσείο. Αφού σ'ενδιαφέρει η ιστορία και έχεις σκοπό να δεις ακόμα και τους ακάλυπτους που έχουν αγάλματα, είναι άδικο να υποτιμάς τόσο πολύ το συγκεκριμένο αξιοθέατο. Η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια ημέρα, πως να την γυρίσουμε εμείς σε μια ζωή;
 

unerhort

Member
Μηνύματα
18
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Θα σου προτείνω την πρώτη σου επίσκεψη στη Fontana di Trevi να την κάνεις βράδυ, την ημέρα είναι ένα αδιάφορο ολόλευκο συντριβάνι. Ένα σημείο με εκπληκτική θέα είναι και το Parco Savello καθώς και η Terrazza Caffarelli. Παγωτό αξίζει να δοκιμάσεις και από το Giolitti, όπως και να πιεις καφέ από το Sant Eustacchio. Τέλος θα διαφωνήσω για το Castel Sant'Angelo, δεν είναι μόνο ένα μαυσωλείο αλλά ήταν μέρος του τείχους της πόλης και αργότερα μετατράπηκε σε φρούριο πριν λειτουργήσει ως παπική κατοικία και τέλος ως στρατώνας και στρατιωτική φυλακή, ενώ σήμερα λειτουργεί ως εθνικό μουσείο. Αφού σ'ενδιαφέρει η ιστορία και έχεις σκοπό να δεις ακόμα και τους ακάλυπτους που έχουν αγάλματα, είναι άδικο να υποτιμάς τόσο πολύ το συγκεκριμένο αξιοθέατο. Η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια ημέρα, πως να την γυρίσουμε εμείς σε μια ζωή;
fontana την εχω γυρίσει όλες τις ώρες,δυστυχώς και τις δύο φορές γινόντουσαν εργασίες αφού είχαν βάλει σκαλωσιές παντού...εννοείτε ότι η 1η επίσκεψη θα είναι αργά το βράδυ...
σ ευχαριστώ για τις προτάσεις σου,σιγουρα θα τις επισκεφτώ!
όσον αφορά το κάστρο,μάλλον παρεξήγξησες...δεν υποτιμάω το συγκεκριμένο αξιοθέατο,απλά έχωντας εισέλθει και έχοντας μελετήσει το κτίριο,έφτασα στο συμπέρασμα ότι δεν αξίζει να πληρώσεις αφού τα έξω είναι πιο όμορφα από τα μέσα..
Και η συμβουλή μου είναι ξεκάθαρη στο οικονομικό και στο χρονικό κομμάτι και περιθώριο αντίστοιχα που έχει ένα ζευγάρι όταν πάει ταξίδι στη Ρώμη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θα σου προτείνω την πρώτη σου επίσκεψη στη Fontana di Trevi να την κάνεις βράδυ, την ημέρα είναι ένα αδιάφορο ολόλευκο συντριβάνι.
Κορυφαιο...ε τι να δεις την ημερα..

Fontana-di-Trevi-le-prime-foto-dopo-in-restauro_oggetto_editoriale_850x600.jpg
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
ι μετά σαν μπόνους δεν περιμένεις στη ουρά του Αγίου Πέτρου αλλά σε πετάνε από μυστική δίοδο τύπου illuminati(αν και δεν τους γουστάρω δείτε την ταινία πριν πάτε Ρωμη) κατευθείαν μέσα στην εκκλησία.
μόλις τελειώσαμε είχε μια πόρτα για τα γκρουπ και σε πεταγε στην εκκλησια του Αγιου Πετρου,όντως χωρις να περιμένεις στη δεύτερη ουρά.
Δεν είναι πλέον μυστική η δίοδος, ούτε αφορά μόνο τα γκρουπ. Δεν έχει όμως ενημερωτική πινακίδα και μπορεί να χρειαστεί να ρωτήσεις, για να σιγουρευτείς ποιά από τις δύο εξόδους είναι.
 

unerhort

Member
Μηνύματα
18
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
φίλε STKF αν θυμάμαι καλά,αυτή η πόρτα είναι μόνο για τα γκρούπ,καθώς άμα περάσεις χωρίς να έχεις τη συσκευή ακουστικών του ξεναγού(είναι σαν walkman για να ακούς τη ξενάγηση) η ομάδα security σε στέλνει πίσω.
τώρα άμα το αλλάξανε..ακόμα καλύτερα,σημαίνει ότι δεν χρειάζεται πλέον να περιμένεις σε δύο ουρές!
και όταν οήγα είχε ταμπέλες,για γκρούπ από εδώ,οι μπατήριδες από εκεί!χαχα
μακάρι πάντως,σου εξικονομεί απίστευτο χρόνο άμα το κάνανε έτσι όπως λες..
και στη Ρώμη ο χρόνος είναι πολύτιμος..

φίλε Viaggi τώρα πρόσεξα την έκφραση αδιάφορο την ημέρα...
φάουλ!
ο φίλος Samion νομίζω με κάλυψε με τη φώτο του...
αν και εγώ δε το έχω δει ετσι..ρημάδες σκαλωσιές!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
φίλε STKF αν θυμάμαι καλά,αυτή η πόρτα είναι μόνο για τα γκρούπ,καθώς άμα περάσεις χωρίς να έχεις τη συσκευή ακουστικών του ξεναγού(είναι σαν walkman για να ακούς τη ξενάγηση) η ομάδα security σε στέλνει πίσω.
τώρα άμα το αλλάξανε..ακόμα καλύτερα,σημαίνει ότι δεν χρειάζεται πλέον να περιμένεις σε δύο ουρές!
Το έγραψα από προσωπική εμπειρία, επειδή περάσαμε τριά άτομα, τον Φεβρουάριο, απλά ρωτώντας για να είμαστε σίγουροι. Πριν το κάνω, είχα διαβάσει σχετικές αναφορές στο διαδίκτυο.
Η ουρά στον Άγιο Πέτρο δημιουργείται λόγω των μέτρων ασφαλείας, αφού δεν έχει εισητήριο.

αν και εγώ δε το έχω δει ετσι..ρημάδες σκαλωσιές!
Τις έχουν βγάλει φίλε !:xalara:
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Επιμένω πως την ημέρα σε σχέση με το βράδυ είναι αδιάφορο.
14502845_10210975551691587_8305387067352669113_n.jpg
14495338_10210975547851491_1886331774390039912_n.jpg

Αν λοιπόν κάποιοι δεν βλέπουν διαφορά μεταξύ ημέρας και νύχτας, πάω πάσο.

φίλε Viaggi τώρα πρόσεξα την έκφραση αδιάφορο την ημέρα...
φάουλ!
ο φίλος Samion νομίζω με κάλυψε με τη φώτο του...
αν και εγώ δε το έχω δει ετσι..ρημάδες σκαλωσιές!
Παραθέτω λοιπόν στο προηγούμενο σχόλιο μου 2 δικές μου φωτό και όχι κάποιου επαγγελματία, χωρίς τη παραμικρή επεξεργασία για να συγκρίνεις.
 
Last edited by a moderator:

unerhort

Member
Μηνύματα
18
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
η αρχιτεκτονική και γενικά η τέχνη της Ρώμης και συγκεκριμένα η λεπτομέρεια μου προκαλεί δέος!!!πιστεύω ότι λόγω σπουδών(μηχανικός δομικών ΤΕΙ) το ενδιαφέρον μου εκτοξεύεται...
θα είμαι ειλικρινής,φίλε Viaggi,μου αρέσει πιο πολύ η φώτο της ημέρας!
από εκεί και πέρα όλα ειναι υποκειμενικά,όσον αφορά τι θέλει ο καθένας και τι του αρέσει περισσότερο.
καλό θα είναι να παραθέτουμε εμπειρίες και περισσότερες φώτος φυσικά,παρά να ''τσaκανωνόμαστε'' πότε είναι πιο μαγευτική η fontana di trevi!
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
η αρχιτεκτονική και γενικά η τέχνη της Ρώμης και συγκεκριμένα η λεπτομέρεια μου προκαλεί δέος!!!πιστεύω ότι λόγω σπουδών(μηχανικός δομικών ΤΕΙ) το ενδιαφέρον μου εκτοξεύεται...
θα είμαι ειλικρινής,φίλε Viaggi,μου αρέσει πιο πολύ η φώτο της ημέρας!
από εκεί και πέρα όλα ειναι υποκειμενικά,όσον αφορά τι θέλει ο καθένας και τι του αρέσει περισσότερο.
καλό θα είναι να παραθέτουμε εμπειρίες και περισσότερες φώτος φυσικά,παρά να ''τσaκανωνόμαστε'' πότε είναι πιο μαγευτική η fontana di trevi!
Σίγουρα τώρα είναι πιο ωραία παρά με τις σκαλωσιές!!
14502683_10210975690975069_4590727753972476397_n.jpg
14432953_10210975685654936_298613047095553007_n.jpg
14446232_10210975687654986_7611164302007307999_n.jpg
14462718_10210975686614960_6564870661822453986_n.jpg
14479572_10210975684854916_2603475966594712594_n.jpg
14484956_10210975689295027_7271022260411204400_n.jpg

Θα κατάλαβες ότι με συναρπάζουν τα φωταγωγημένα αξιοθέατα!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επιμένω πως την ημέρα σε σχέση με το βράδυ είναι αδιάφορο.
View attachment 157055 View attachment 157056
Αν λοιπόν κάποιοι δεν βλέπουν διαφορά μεταξύ ημέρας και νύχτας, πάω πάσο.


Παραθέτω λοιπόν στο προηγούμενο σχόλιο μου 2 δικές μου φωτό και όχι κάποιου επαγγελματία, χωρίς τη παραμικρή επεξεργασία για να συγκρίνεις.
Ψηφίζω μέρα! Μπορεί να μη βλέπω τη διαφορά, αλλά τουλάχιστον θα βλέπω που πατάω :p
 

unerhort

Member
Μηνύματα
18
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
1.jpg


εγώ έψαχνα να βρώ τη συγκεκριμένη φώτο,δεν είναι από τα συχνά αξιοθέατα,καθώς μπορείς δεις φωτος απο αυτά παντού
είναι το συντριβάνι
Fontana dell'Acqua Paola
πάνω από την Τραστέβερε,αξίζει να το δείς!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom