Μάλτα Μάλτα

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Καλημέρα
Πήγατε γράψε πως πέρασες να μάθουμε και εμείς που θα πάμε σε λίγο καιρό.
Καλησπέρα και από εμένα, έχω να συμφωνήσω στο πρόγραμμα του aroukos10 κατά 90% όπου κάναμε παρόμοιο με κάποιες προσθαφαιρέσεις για κάποια μέρη, οπότε δεν τα ξανά επαναλαμβάνω.
Για όσους δεν έχετε πάει ακόμα, έχω να προτείνω και την περιπλάνηση στο Γκότζο και μην αφήσετε για κανένα λόγο το Γαλάζιο παράθυρο.
Εμείς χρησιμοποιήσαμε για όλες μας τις διαδρομές τα λεωφορεία με την γνωστή κάρτα που ανέφερε ο aroukos10, λίγη ταλαιπωρία ναι, αλλά με τέτοια εμπειρία από τα δικά μας, πιστεύω είναι υποφερτή και κυρίως συμφέρει.
Ότι πληροφορία θέλετε, ακόμα και για το ποιο λεωφορείο πάει που, αν μπορώ να βοηθήσω, στην διάθεση σας.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Καλησπέρα και από εμένα, έχω να συμφωνήσω στο πρόγραμμα του aroukos10 κατά 90% όπου κάναμε παρόμοιο με κάποιες προσθαφαιρέσεις για κάποια μέρη, οπότε δεν τα ξανά επαναλαμβάνω.
Για όσους δεν έχετε πάει ακόμα, έχω να προτείνω και την περιπλάνηση στο Γκότζο και μην αφήσετε για κανένα λόγο το Γαλάζιο παράθυρο.
Εμείς χρησιμοποιήσαμε για όλες μας τις διαδρομές τα λεωφορεία με την γνωστή κάρτα που ανέφερε ο aroukos10, λίγη ταλαιπωρία ναι, αλλά με τέτοια εμπειρία από τα δικά μας, πιστεύω είναι υποφερτή και κυρίως συμφέρει.
Ότι πληροφορία θέλετε, ακόμα και για το ποιο λεωφορείο πάει που, αν μπορώ να βοηθήσω, στην διάθεση σας.

Ευχαριστούμε.
 

xrysanthi

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Γεια σας! Θα επισκεφθώ την Μάλτα 13 με 17 Οκτώβρη, θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιε συμβουλές διότι ακόμα δε έχω αποφασίσει αν θα μείνω Βαλέττα ή Σλιέμα.. Εχω βρει ξενοσοχεία και για τις δύο περιοχές. για την Βαλέττα το Valletta Merisi Suites και για την Σλιέμα το http://www.booking.com/hotel/mt/pebbles-aparthotel..
Ευχαριστώ πολύ!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
ex
Γεια σας! Θα επισκεφθώ την Μάλτα 13 με 17 Οκτώβρη, θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιε συμβουλές διότι ακόμα δε έχω αποφασίσει αν θα μείνω Βαλέττα ή Σλιέμα.. Εχω βρει ξενοσοχεία και για τις δύο περιοχές. για την Βαλέττα το Valletta Merisi Suites και για την Σλιέμα το http://www.booking.com/hotel/mt/pebbles-aparthotel..
Ευχαριστώ πολύ!
Γεια σου, έχω μείνει και στις 2 περιοχές, ωραία ήταν και στη Σλιέμα αλλά προτιμώ τη Βαλέττα, είναι πιο όμορφη και παραδοσιακή. Στη Σλιέμα μπορείς να πας βόλτα αλλά εγώ θα πρότεινα τη Βαλέττα για να είσαι στο κέντρο και κοντά στην αφετηρία των λεωφορείων που σε πάνε σε όλο το νησί, έχει αξιοθέατα, μαγαζιά, εστιατόρια. Ελπίζω όπου διαλέξεις να περάσεις ωραία.
 
Last edited by a moderator:

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Καλησπέρα σας,
σε ένα μήνα θα πάω Μάλτα με μια φίλη. Ύστερα από ανάγνωση του άρθρου έκλεισα ξενοδοχείο μέσω hotelscompined.
Μου έστειλαν την επιβεβαίωση της κράτησης αλλά εκεί που λέει διαχείριση κράτησης και εκτύπωση κράτησης μου βγάζει error στον server.
Έχει τύχει σε κανέναν; ανησυχώ λίγο.

Επιπλέον θα μείνω 4 μέρες (3 γεμάτες).
Έχω βρει κάτι combo εισιτήρια για όλα τα αξιοθέατα με 50€. Πιστεύετε αξίζει η θα δώσω τσάμπα λεφτά; Γενικά είμαι λίγο μπερδεμένη και δεν ξέρω πως να βγάλω το πρόγραμμα.
Υγ οι κατακόμβες είναι κλειστές για έργα συντήρησης. :(((

Ευχαριστώ
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
188
Likes
436
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
Καλησπέρα, τα combo των 50ευρω αν δεν κανω λαθος αφορούν τ'αξιοθέατα ολου του νησιου μαζι με το Γκότζο οποτε ειναι μαλλον απίθανο να προλαβετε να τα γυρισετε όλα σε 4 μερες, το Valleta ticket αξιζει στα 25 που εχει σχεδόν τα πάντα (εκτός απο τον ναο του Ιωάννη) στην πρωτεύουσα μαζι με το 5D και σε μια μέρα βγαίνει άνετα , εξαρτάται βέβαια και που θα μείνετε, σε γενικές γραμμές πάντως θα πρεπει να εστιασετε σε πράγματα που σας ενδιαφερουν περισσότερο γιατι οι μέρες ίσως ειναι λίγες για όλο το νησι και το Γκότζο.

- Λεγοντας κατακόμβες μαλλον εννοείς την νεκρόπολη (hypogeum) , γιατί οι κατακόμβες του Αγ.Παυλου δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο που θα πρεπει να δεις.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Καλησπέρα, τα combo των 50ευρω αν δεν κανω λαθος αφορούν τ'αξιοθέατα ολου του νησιου μαζι με το Γκότζο οποτε ειναι μαλλον απίθανο να προλαβετε να τα γυρισετε όλα σε 4 μερες, το Valleta ticket αξιζει στα 25 που εχει σχεδόν τα πάντα (εκτός απο τον ναο του Ιωάννη) στην πρωτεύουσα μαζι με το 5D και σε μια μέρα βγαίνει άνετα , εξαρτάται βέβαια και που θα μείνετε, σε γενικές γραμμές πάντως θα πρεπει να εστιασετε σε πράγματα που σας ενδιαφερουν περισσότερο γιατι οι μέρες ίσως ειναι λίγες για όλο το νησι και το Γκότζο.

- Λεγοντας κατακόμβες μαλλον εννοείς την νεκρόπολη (hypogeum) , γιατί οι κατακόμβες του Αγ.Παυλου δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο που θα πρεπει να δεις.

Ναι αυτό εννοώ! Θα μείνουμε Σλιέμα! Το Valleta ticket που μπορώ να το προμηθευτώ; Το Γκότζο προτείνεις να το αφήσω εκτός; Δλδ να πάω μια μέρα Βαλέτα με το συγκεκριμένο εισιτήριο και μετά προς τα που να κατευθυνθώ;
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
188
Likes
436
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
Το valleta ticket μπορείς να το αγοράσεις online και να το εκτυπώσεις απο εδω ή να το βγαλεις επι τόπου στα εκδοτήρια

- http://shop.heritagemalta.org/index.asp?comboid=188

Το Γκότζο θέλει μια επίσκεψη,ειναι πολύ ωραίο νησί. Αυτο που θα σου πρότεινα επειδη εχετε λιγες μέρες ειναι να δείτε το τουριστικο λεοφωρειο Hop -on/off (αυτα τα κάμπριο), που κάνει 3 διαδρομες, 2 στη Μάλτα και ενα στο Γκότζο, θα βοηθουσε αν παίρνατε το North tour ωστε να σας γυρίσει στο μισό νησι και μπορείτε να κατεβείτε σε διαφορα σημεια ενδιαφέροντος όπως πχ η Mεντίνα, με αυτο ξεκινατε το πρωι και τελειωνετε τις διαδρομες γυρω στις 6-7 το απογευμα με το ίδιο εισιτήριο οπότε συμφέρει όταν δεν υπάρχει πολύς χρόνος.

Μετα την πρωτεύουσα αξίζει να πάτε με το καραβάκι απέναντι,στις τρεις πολεις, νότια δεν προλάβαμε να πάμε δυστηχώς για να σου πω σίγουρα.
 
Last edited:

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Γεια σας! Εκλεισα και εγώ για Μάλτα ένα σκάρτο τριήμερο! Θα μείνουμε στη Σλιέλμα. Αξίζει να προμηθευτεί κανείς την κάρτα εισιτηρίων (νομίζω 21 ευρώ κοστίζει) ή είναι προτιμότερο να πορευτεί με τα ταπεινά εισιτήρια του 1,50Ε; Γενικά, τι προτείνετε από αξιοθέατα;; Ευχαριστώωωω :) :) :)
 

tzotzos

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
λισαβονα
Ονειρεμένο Ταξίδι
βραζιλια,νεα υορκη
Καλησπέρα. Ηθελα να ρώτησω ποια μερη να επισκεφθω καθως και αν στην Σλιεμα που θα μεινω ειναι καλα. το ταξι απο αεροδρομιο προς Σλιεμα ποσο περιπου κανει?ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Καλησπέρα! Στη Σλιέμα είχα μείνει στο Plevna hotel. Αρκετά καλό για τα χρήματα του όμως δεν θα το πρότεινα αν δεν έχετε θέμα να δώσετε λίγα χρήματα παραπάνω ή αν ειστε τουλάχιστον δυο για να μοιραστείτε το έξοδο. Πήγα εκεί μονο και μόνο για να μην καταξοδευτώ στο δωμάτιο μιας και είχα μονόκλινο. Θα πρότεινα το Sliema hotel με ωραία θέα προς τον κόλπο και την Βαλέτα. Αλλα κατά τη γνώμη μου το καλύτερο πρέπει να είναι, το British Hotel στη Βαλέτα με φοβερή θέα προς τις τρις πόλεις. Αλλά είναι σχετικά ακριβό... Και τα δυο όπως τα είδα απ εξω και από φωτογραφίες, δεν εχω μεινει σε κανένα από τα δυο.

Τώρα για το αν είναι καλή περιοχή, εξαρτάται τι θέλετε. Αν θέλετε ησυχία και όχι πολλή βαβούρα τότε καλύτερα στη Βαλέτα. Αν όμως θέλετε να είστε σε μια ζωντανή περιοχή τότε είναι καλα.

Τώρα για το τι θα δείτε... Ανάλογα πόσες μέρες θα μείνετε. Εγω έμεινα δυο μέρες και πηγα σε Mdina, λίγο Rabat, Valletta, 3cities. Αν είχα μια μέρα παραπάνω θα έβαζα το Gozo ενώ αν είχα και μια τέταρτη Marsaskala - Marsaxlokk. Για το ταξί δεν ξέρω, υπάρχουν όμως και λεωφορεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom