Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
View attachment 157063

εγώ έψαχνα να βρώ τη συγκεκριμένη φώτο,δεν είναι από τα συχνά αξιοθέατα,καθώς μπορείς δεις φωτος απο αυτά παντού
είναι το συντριβάνι
Fontana dell'Acqua Paola
πάνω από την Τραστέβερε,αξίζει να το δείς!!!
Η φετινή μου επίσκεψη στη Ρώμη περιελάμβανε τα αξιοθέατα δυτικά του Circo Massimo, έτσι τουλάχιστον το είχα οριοθετήσει εγώ (colle del Gianicolo, parco Savello, piramide cestia, κλειδαρότρυπα κ.α), λιγότεροι τουρίστες, αλλά το ίδιο εντυπωσιακά αξιοθέατα. Η fontana di trevi είναι το γνωστότερο και δημοφιλέστερο αλλά υπάρχουν και άλλα εξίσου όμορφα συντριβάνια στη πόλη. Επιφυλάσσομαι για του χρόνου που η επίσκεψή μου θα είναι εξολοκλήρου στη (ή στο) Τίβολι, για να έχω ολοκληρωμένη άποψη για τα συντριβάνια της Ρώμης.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ο φίλος Samion νομίζω με κάλυψε με τη φώτο του...
αν και εγώ δε το έχω δει ετσι..ρημάδες σκαλωσιές!
η φωτο (του αδιαφορου συντριβανιού) ειναι προσφατη, μετα τα εργα της Fendi.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Πρώτη φορά στη Ρώμη και μόνη μου:rolleyes-80:. Φθάνω στο Ciampino στις 8 Οκτωβρίου ώρα 21.00 και θα μείνω στο Trastevere εδώ www.orsamaggiorehostel.com.

Μου είπαν από το χόστελ να πάρω το λεωφορείο Νο 64 και να κατέβω στη Piazza della Rovere. Αν και διαβάζω πως η περιοχή είναι ασφαλής, επειδή θα έχει νυχτώσει μια ανησυχία (μην πω δυο - τρεις) την έχω :eek:. Τώρα θα μου πείτε αφού φοβάσαι που πας; Ααααλο αυτό! :lol:

Η γνώμη σας;
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Πρώτη φορά στη Ρώμη και μόνη μου:rolleyes-80:. Φθάνω στο Ciampino στις 8 Οκτωβρίου ώρα 21.00 και θα μείνω στο Trastevere εδώ www.orsamaggiorehostel.com.

Μου είπαν από το χόστελ να πάρω το λεωφορείο Νο 64 και να κατέβω στη Piazza della Rovere. Αν και διαβάζω πως η περιοχή είναι ασφαλής, επειδή θα έχει νυχτώσει μια ανησυχία (μην πω δυο - τρεις) την έχω :eek:. Τώρα θα μου πείτε αφού φοβάσαι που πας; Ααααλο αυτό! :lol:

Η γνώμη σας;
Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Αν πάλι νιώσεις ανασφάλεια απλά ζήτα βοήθεια από έναν αστυνόμο, είναι ευγενικοί και εξυπηρετικοί.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Αν πάλι νιώσεις ανασφάλεια απλά ζήτα βοήθεια από έναν αστυνόμο, είναι ευγενικοί και εξυπηρετικοί.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Όσο για τις φωτογραφίες, τι να πώ, απλά φοβερές! Αν και είμαι κυρίως πρωινός τύπος δελεάστηκα και αποφάσισα να κάνω την βόλτα και βράδυ :)
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Όσο για τις φωτογραφίες, τι να πώ, απλά φοβερές! Αν και είμαι κυρίως πρωινός τύπος δελεάστηκα και αποφάσισα να κάνω την βόλτα και βράδυ :)
Αν και τα προσωπικά γούστα κατακρίνονται με αρκετή δόση ειρωνείας, μπορώ να σου πω πως και η νυχτερινή Ρώμη είναι εξίσου όμορφη και γοητευτική.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν και τα προσωπικά γούστα κατακρίνονται με αρκετή δόση ειρωνείας, μπορώ να σου πω πως και η νυχτερινή Ρώμη είναι εξίσου όμορφη και γοητευτική.
Να εισαι πιο συγκεκριμενος. Αν αναφερεσαι σε μενα, ε δεν μιλαμε για προσωπικα γουστα οταν χαρακτηριζεις ενα απο τα τοπ αξιοθεατα της πολης (κ ολοκληρης της Ευρωπης) ως "αδιαφορο συντριβανι"...αλλο να την προτιμας το βραδυ αλλο να την εξισωνεις με την Ομονοια..δεκτη η συγκριση για το βραδυ, απαραδεκτο το " συντριβανι" . Εκτος αν σπας πλακα, πες το να γελασουμε..
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
To πως φαίνεται κάτι έχει να κάνει με το πως το αντιλαμβάνεσαι. Όταν είσαι περικυκλωμένος από κόσμο που στριμώχνεται πάνω σου και τα αυτιά σου γεμίζουν από τις φωνές των τουριστών ίσως να μην έχεις τα κατάλληλα μάτια για να αντιληφθείς το πλήρες μεγαλείο ενός αξιοθέατου ειδικά εάν έχεις μικρές τάσεις αγοραφοβείας .
Έχω δει την φοντάνα ντι τρέβι 5 φορές(δεν έριξα νόμισμα καμία:haha:). Η φορά που την απόλαυσα περισσότερο από όλες ήταν το 2011 αρχές Νοέμβρη 2 με 3 το βράδυ με θερμοκρασία γύρω στους 13 βαθμούς. Κάτσαμε για μιάμιση ώρα δίπλα της και την παρατηρούσαμε χωρίς να υπάρχει ψυχή γύρω μας με τον ήχο από το νερό που έρεε να μας γαληνεύει.
Στις φωτογραφίες από τον υπολογιστή πιθανόν να τονίζονται πιο πολύ οι λεπτομέρειες της με το φως της ημέρας. Όταν είσαι όμως εκεί τα πράγματα είναι διαφορετικά.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Να εισαι πιο συγκεκριμενος. Αν αναφερεσαι σε μενα, ε δεν μιλαμε για προσωπικα γουστα οταν χαρακτηριζεις ενα απο τα τοπ αξιοθεατα της πολης (κ ολοκληρης της Ευρωπης) ως "αδιαφορο συντριβανι"...αλλο να την προτιμας το βραδυ αλλο να την εξισωνεις με την Ομονοια..δεκτη η συγκριση για το βραδυ, απαραδεκτο το " συντριβανι" . Εκτος αν σπας πλακα, πες το να γελασουμε..
Μάλλον κολλάς στις λέξεις, ας αποσύρω λοιπόν τη λέξη "συντριβάνι" και ας την αντικαταστήσω με τη λέξη "κρήνη". Σε σχόλιό μου διευκρίνισα πως μου αρέσει το εκ των κορυφαίων αξιοθέατο η νυχτερινή του όψη για τον απλό εξής λόγο. Η τεράστια αντίθεση μεταξύ των φωτισμένων και των σκοτεινών σημείων. Παρέλειψα να αναφέρω πως έχω χόμπι τη φωτογραφία και έφεση στα νυχτερινά τοπία.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
@Viaggi Πες μας το μυστικο σου για να βγαζουμε και εμεις τοσο ωραιες φωτογραφιες!!!!! :clap::clap::clap:
Μα αφού είναι μυστικό, πως να στο πω; :p
100_1818a.JPG
20140822_212135.jpg

Αυτές μπόνους για τα καλά σου λόγια! (ακούω και στη λέξη ...ψώνιο!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.612
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom