Γαλλία Γερμανία Ελβετία Φωτο-ιστορία: Ελβετία-Γερμανία-Αλσατία

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
. Άρα συνοψίζοντας, απ' ότι κατάλαβα όταν νοικιάσεις αυτοκίνητο, δεν σε ρωτάνε σε ποιες χώρες θα πας κτλ. Κατάφερες να επιστρέψεις το αυτοκίνητο αγρατζούνιστο μετά από τόσες διαδρομές; :)
Σε μερικά sites, το δηλώνεις από πριν αν θα πας σε άλλες χώρες. Αλλά μη σε φοβίζει καθόλου αυτό. Ελβετία, Γαλλία, Γερμανία είσαι μια χαρά. Απ' ότι κατάλαβα, τους φοβίζουν πιο πολύ χώρες όπως Βουλγαρία κτλ.

Συνήθως το επιστρέφεις αγρατζούνιστο ακριβώς επειδή φοβάσαι και οδηγείς προσεκτικά. Απολύτως φυσιολογικό να αγχώνεσαι λίγο (ειδικά αν νοικιάζεις πρώτη φορά στο εξωτερικό). Εμείς στην αρχή βάζαμε φουλ ασφάλεια. Τώρα, έχω νοικιάσει και χωρίς φουλ ασφάλεια.
Λεπτομέρειες για το πώς λειτουργεί η ασφάλεια στα αυτοκίνητα:
https://www.poseidoncarrentals.com/full-damage-waiver-protection/?lang=el
http://www.steea.gr/articleinfo.aspx?guid=7fce34d8-7273-49e5-a52f-b8a3fad212b1
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Αναλυτικότατος ο George! Ευχαριστούμε.
Μια ιδέα:

Ημερομηνία Παραλαβής: 9 Aug 2016 12:00
Ημερομηνία Επιστροφής: 17 Aug 2016 13:00
Αν έχω καταλάβει καλά από τις ενοικιάσεις που έχω κάνει, αν το επιστρέφατε 11:30, θα γλιτώνατε 1 ολόκληρη μέρα. Τώρα, λογικά, σας χρέωσαν ολόκληρη τη 17η Αυγούστου, απλώς επειδή ξεπεράσατε την ώρα παραλαβής (έστω και για 1 ώρα).

Διόδια Ελβετίας:
Δεν υπάρχουν. Αλλά αν κινηθείς σε αυτοκινητόδρομους (λογικά, θα κινηθείς), πρέπει να αγοράσεις τη βινιέτα, που την κολλάς στο παρμπρίζ. Δυστυχώς, δεν υπάρχει επιλογή 1 εβδομάδας. Αγοράζεις υποχρεωτικά την ετήσια με 38.50 ευρώ. :eek::eek::eek: [ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΛΒΕΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗ;;;] :haha:

I only need the vignette for one trip to Switzerland. Do I have to buy the 1-year vignette for this?
As opposed to other European countries, vignettes are not issued in various denominations in Switzerland. The law in force does not allow the issue of vignettes for shorter periods.

https://www.tolltickets.com/country/swiss/vignette.aspx?lang=en-GB&mnu=c#se

Να μου πεις, αν πάρεις αμάξι από Ελβετία, δεν θα έχει πάνω του και βινιέτα; Λογικά, θα έχει.

Όσο για τον 2ο οδηγό, συνήθως το λέει στα πολύ ψιλά γράμματα... Αλλά είναι μαέστροι οι τύποι και τα κρύβουν καλά! :rolleyes:
Πάντως, ευτυχώς που σας το έδωσαν με τη χρεωστική. Νόμιζα ότι γίνεται μόνο με πιστωτική. Αλήθεια, τι αμάξι ήταν;
Το αυτοκίνητο ήταν Skoda Fabia.
Αυτό με τη βινιέτα τώρα το ακούω πρώτη φορά. Ή για να το θέσω καλύτερα τώρα το θυμήθηκα που το είχα ξαναδιαβάσει κάποτε στο forum. Ειλικρινά δεν πήραμε καμία βινιέτα απο πουθενά και αρχίζω να πιστεύω οτι κινούμασταν παράνομα στους αυτοκινητόδρομους μεταξύ Ελβετίας, Γαλλίας και Γερμανίας. :p Εκτός κι αν το είχε ήδη το αυτοκίνητο όπως λες εφόσον το νοικιάσαμε απο την Ελβετία (στο site που παρέθεσες γράφει "for trips TO Switzerland". Υποθέτω θα το είχε ήδη απο την εταιρεία ενοικίασης. Αλλιώς μάλλον ήμασταν απλώς πολύ τυχεροί :)
Με την ώρα επιστροφής δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα, το επιστρέψαμε περίπου 1 ώρα αργότερα. Νομίζω είναι τυπικό. Αυτό που έχει σημασία είναι το επιστρέψεις με γεμάτο ντεπόζιτο.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Δεν θα με βγάλει ο προυπολογισμός για περισσότερες από 6 γεμάτες μέρες. Άρα λες να μείνω 2 μέρες στο Europa Park, και τις υπόλοιπες σε Freiburg, black forest, χωριά ωρολογοποιών, Ζυρίχη-Βασιλεία. Να σε ρωτήσω, ο δρόμος του "Fairy Tale Route" αξίζει; Είδα στην αναφορά σου ότι διένυσες πολλά χιλιόμετρα, άραγε θα το εκτιμήσουν τα πιτσιρίκια;
Για το fairy tale route δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει με πιτσιρίκια αυτής της ηλικίας. Είναι πολύ μικρά και ίσως κουραστούν τόσες ώρες στο αυτοκίνητο.
Δεν θυμάμαι συγκεκριμένα πιάτα που να μου άρεσαν, δεν είμαι πολύ φίλος με το κρέας και έτρωγα κυρίως ζυμαρικά και αν έβρισκα, κάτι με κοτόπουλο ίσως... Ρολόι κούκο αγοράσαμε ναι. Κόστιζε γύρω στα 120 ευρώ, ήταν απο τα πιο οικονομικά. Κάτι τελευταίο για το Europa Park. Δε σου συνιστώ να μείνεις μέσα στο πάρκο. Η διαμονή στα ξενοδοχεία εκεί είναι υπερβολικά ακριβή. Όπως βολεύεται ο καθένας βέβαια. Εμείς πήγαμε δύο φορές οδικώς απο το Φράιμπουργκ.
Black Forest ήταν να δοκιμάσουμε στο Triberg (μαγαζί με την αυθεντική συνταγή!) αλλά δυστυχώς ήταν κλειστό για διακοπές.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Μα τι φωτογραφίες!!!!!!!!!
Σ'ευχαριστώ :)

Απίστευτη Γερμανία .... αγαπώ την παραμυθόσκονη της .... καλά οι φωτογραφίες σου -οπως πάντα - φανταστικές ......
Ευχαριστώ. Κι εγώ την αγάπησα τη Γερμανία! Και πόσο ευγενικός κόσμος... Πραγματικά έχει τόσα μέρη που θα ήθελα να δω. Και φυσικά Βερολίνο! Δεν έχω πάει ακόμα.
 
Last edited by a moderator:

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία, Περσία
εχω πάει Μόναχο-Βερολίνο αλλά καθόλου επαρχία ..... νομίζω εκεί κρύβεται η γνήσια Γερμανία .... όσο για τον κόσμο ΑΠΙΘΑΝΟΣ συνυπογράφω... το μόνο μέρος που μας έβλεπαν με τον χάρτη ..σταματούσαν μόνοι τους (χωρις να το ζητήσουμε ) και μας ρωτούσαν αν χρειαζόμασταν βοήθεια ..... κι ενω είχαμε πάει στην "καρδιά" της κρίσης και περιμέναμε ρατσισμό λόγω των άρθρων όλων των γερμανικών εφημερίδων σε πρωτοσέλιδα για την Ελλάδα ... τουναντίον μόλις άκουγαν "Griechenland" όλοι είχαν να πουν μια καλή κουβέντα απο τις δικές τους διακοπές στην χώρα μας ...και οδηγίες για το πως θα περάσουμε καλά στην δική τους .... Εμείς μάλλον πήγαμε περισσότερο προκατελημμένοι απο εκείνους ...(ξέρεις τύπου "Was?????? Griechen ???? raus !!!!!)
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Με την ώρα επιστροφής δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα, το επιστρέψαμε περίπου 1 ώρα αργότερα. Νομίζω είναι τυπικό. Αυτό που έχει σημασία είναι το επιστρέψεις με γεμάτο ντεπόζιτο.
Μάλλον εγώ σε μπέρδεψα.
Εννοούσα το πόσο θα σου κοστίσει η ενοικίαση.
Όταν είσαι στο ψαχτήρι και κανείς αναζήτηση αυτοκινήτου, αν το πάρεις π.χ. Δευτέρα 08:00 και το επιστρέψεις Τρίτη 09:00, θα χρεωθείς για 2 μέρες. Αλλά αν το επιστρέψεις Τρίτη 07:30, χρεώνεσαι για 1 μέρα. Γενικά, αν μπορείς και σε βολεύει, η ώρα επιστροφής συμφέρει να είναι πριν την ώρα παραλαβής.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Kαλά οι φωτογραφίες αριστούργημα τα έχουμε ξαναπεί αυτά! Τι να σχολιάσω. Πολύ ωραίο ταξίδι Γιώργο. Αν και η ευρύτερη περιοχή ξέρω πως είναι από τις ομορφότερες της Ευρώπης, δεν μπορώ να πω πως το έχω στόχο ένα αντίστοιχο ταξίδι ή όνειρο να επιστεφτώ αυτά τα μέρη. Μάλλον έχω αποκτήσει περίεργα γούστα τώρα τελευταία:p

Μα τι βίτσιο κι αυτό με τα roller coasters?:D
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Φτάνοντας στη Βασιλεία....

Πανέμορφη πόλη, με το δικό της χρώμα-χαρακτήρα.

To δημαρχείο της πόλης.
Κατά τη γνώμη μου ένα από τα πιο όμορφα κτίρια που έχω δει στα ταξίδια μου. Από μόνο του λόγος ταξιδιού!

Όπως μπορείτε να δείτε, γύρω-γύρω απο τις πεδιάδες και το δρόμο όπου είμαστε, περικυκλώνει όλη την περιοχή το δάσος...
Πρώτη στάση στο Triberg, το "Σπίτι με τα 1.000 ρολόγια".

Μερική άποψη του Triberg.
Οι διαδρομές στο Μαύρο δάσος είναι υπέροχες. Όπου και να πας.
Στο Triberg υπάρχει και το ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΟΥ ΜΑΥΡΟΥ ΔΑΣΟΥΣ. Εκεί κατά τη γνώμη μου θα περάσουν καλά και τα παιδιά, ειδικά αν δεν είναι πολύ μικρά.

Το Alsfeld ήταν το πρώτο μέρος που πήραμε μια γερή δόση Γερμανικής (αλλά και Αλσατικής) αρχιτεκτονικής, τα γνωστά ξύλινα σπιτάκια δηλαδή με τα δοκάρια στις προσόψεις.
Την αρχιτεκτονική αυτή την έχω δει, εκτός Γερμανίας και Αλσατίας, σε Ελβετία, όλη τη Βόρεια Γαλλία, αλλά και στη Βρετανία.
 

Eleni_Alfa

Member
Μηνύματα
22
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Είχαμε ταξιδέψει πέρυσι τέτοια εποχή Φρανκφούρτη Στρασβούργο και θυμάμαι ότι η διαδρομή μου είχε φανεί αρκετά βαρετή..Το μόνο που έβλεπες από τον δρόμο ήταν δάση.. Έψαχνα απεγνωσμένα με τα μάτια κάποιο χωριουδάκι για να χωθούμε μέσα αλλά μόνο πόλεις προσπερνούσαμε.. Αυτή η faitytaile route είναι σαν επαρχιακή οδός ή δεν κατάλαβα καλά?!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Είχαμε ταξιδέψει πέρυσι τέτοια εποχή Φρανκφούρτη Στρασβούργο και θυμάμαι ότι η διαδρομή μου είχε φανεί αρκετά βαρετή..Το μόνο που έβλεπες από τον δρόμο ήταν δάση.. Έψαχνα απεγνωσμένα με τα μάτια κάποιο χωριουδάκι για να χωθούμε μέσα αλλά μόνο πόλεις προσπερνούσαμε.. Αυτή η faitytaile route είναι σαν επαρχιακή οδός ή δεν κατάλαβα καλά?!
Προφανώς χρησιμοποιήσατε τον αυτοκινητόδρομο. Τα χωριά τα βλέπεις από τους επαρχιακούς δρόμους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom