Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία, Περσία
Πρώτη φορά στη Ρώμη και μόνη μου:rolleyes-80:. Φθάνω στο Ciampino στις 8 Οκτωβρίου ώρα 21.00 και θα μείνω στο Trastevere εδώ www.orsamaggiorehostel.com.

Μου είπαν από το χόστελ να πάρω το λεωφορείο Νο 64 και να κατέβω στη Piazza della Rovere. Αν και διαβάζω πως η περιοχή είναι ασφαλής, επειδή θα έχει νυχτώσει μια ανησυχία (μην πω δυο - τρεις) την έχω :eek:. Τώρα θα μου πείτε αφού φοβάσαι που πας; Ααααλο αυτό! :lol:

Η γνώμη σας;

επειδή ως γυναίκα καταλαβαίνω τις ανασφάλειες του να τριγυρίζεις βράδυ στην Τραστεβέρε (παρόλη την μοναδική γοητεία της περιοχής δεν παύει να ειναι ατμοσφαιρικά= σκοτεινά και στενα) θα σου πρότεινα να πάρεις "μοιρασμένο" mini bus να σε αφήσει έξω απο την πόρτα του ξενοδοχείου..... ούτε ψάξιμο , ούτε ταλαιπωρία ...ούτε βαλίτσα κλακ κλακ κλακ στα πλακόστρωτα της Τραστεβέρε νυχτιάτικα....
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
επειδή ως γυναίκα καταλαβαίνω τις ανασφάλειες του να τριγυρίζεις βράδυ στην Τραστεβέρε (παρόλη την μοναδική γοητεία της περιοχής δεν παύει να ειναι ατμοσφαιρικά= σκοτεινά και στενα) θα σου πρότεινα να πάρεις "μοιρασμένο" mini bus να σε αφήσει έξω απο την πόρτα του ξενοδοχείου..... ούτε ψάξιμο , ούτε ταλαιπωρία ...ούτε βαλίτσα κλακ κλακ κλακ στα πλακόστρωτα της Τραστεβέρε νυχτιάτικα....
Πως γινεται αυτο με το mini bus; Με ενδιαφερει. Μπορεις να μου πεις περισσοτερα; Εχεις ιδεα απο τιμες;
 

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία, Περσία
Πως γινεται αυτο με το mini bus; Με ενδιαφερει. Μπορεις να μου πεις περισσοτερα; Εχεις ιδεα απο τιμες;
δες εδω : https://www.getyourguide.com/rome-l...xTk54Hs9oNU1j8st7LZqPOYIMcWcZtjTdEaAj4h8P8HAQ μπορεις να βρεις κατι ανάλογο απο Ciampino , εγω ειχα χρησιμοποιησει αυτην την εταιρεία , κοστιζει 7-10 ευρώ /άτομο αν θυμάμαι καλά.


και απο ciampino https://www.rometoolkit.com/airport/ciampino_airport_hotel_shuttle.html
 
Last edited:

unerhort

Member
Μηνύματα
18
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Πρώτη φορά στη Ρώμη και μόνη μου:rolleyes-80:. Φθάνω στο Ciampino στις 8 Οκτωβρίου ώρα 21.00 και θα μείνω στο Trastevere εδώ www.orsamaggiorehostel.com.

Μου είπαν από το χόστελ να πάρω το λεωφορείο Νο 64 και να κατέβω στη Piazza della Rovere. Αν και διαβάζω πως η περιοχή είναι ασφαλής, επειδή θα έχει νυχτώσει μια ανησυχία (μην πω δυο - τρεις) την έχω :eek:. Τώρα θα μου πείτε αφού φοβάσαι που πας; Ααααλο αυτό! :lol:

Η γνώμη σας;
πιστεύω ότι χρειάζεσαι σωματοφύλακα αλλά και ξεναγό!μπορώ να στα προσφέρω και τα δύο αμισθί.Το μόνο που θα μου καλύψεις είναι τα έξοδα μεταφοράς,διαμονής και ένα γεύμα τη μέρα!
χαχαχαχαχαχα

πέρα από τη πλάκα τι ωρα διάλεξες βρε Ντίνα μου???
τεσπα,η μόνη περιοχή που χρειάζεται να φοβάσαι λιγάκι το βράδυ είναι το termini.
από εκεί και πέρα επειδή είναι πρώτη φορά στη Ρώμη,για μένα δώσε 10€ παραπάνω πάρε το minibus που πρότεινε η φιλενάδα μας,έτσι για να σου φυγει το αγχος και να ευχαριστηθεις το ταξιδάκι σου!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
δες εδω : https://www.getyourguide.com/rome-l...xTk54Hs9oNU1j8st7LZqPOYIMcWcZtjTdEaAj4h8P8HAQ μπορεις να βρεις κατι ανάλογο απο Ciampino , εγω ειχα χρησιμοποιησει αυτην την εταιρεία , κοστιζει 7-10 ευρώ /άτομο αν θυμάμαι καλά.
Πηνελόπη σε ευχαριστώ πάααρα πολύ και για την πληροφορία και για την άμεση ανταπόκριση. Θα το δώ.:)
 
Last edited by a moderator:

Stelios1991

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά θέλω αν γνωρίζει καπιος πληροφορίες για τις κατακομβες στην Ρώμη και που είναι οι καλύτερες ευχαριστώ
 

gkoneas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Αξίζει η ενοικιαση αυτοκινητου στη Ρώμη για τετραμελη οικογενεια την πρωτοχρονια με διαμονη 4 ημερων η θα ειναι δυσκολα οι μετακινησεις και καλυτερα διαμονη κεντρο? Επισης σκεφτομαι να παω και μια ημερα φλωρεντια !
 
Last edited by a moderator:

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία, Περσία
Αξίζει η ενοικιαση αυτοκινητου στη Ρώμη για τετραμελη οικογενεια την πρωτοχρονια με διαμονη 4 ημερων η θα ειναι δυσκολα οι μετακινησεις και καλυτερα διαμονη κεντρο? Επισης σκεφτομαι να παω και μια ημερα φλωρεντια !
κοίτα η Ρώμη έχει κυκλοφοριακό πρόβλημα γενικότερα ..θεωρώ ότι θα ενταθεί τις γιορτινές ημέρες , καλύτερα να μείνετε κέντρο να απολαύσετε και τους ρυθμούς του.... έχει τόσα πράγματα να δεις ! Για Φλωρεντία πάρε αμάξι να μη ταλαιπωρηθούν και τα παιδιά
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Αξίζει η ενοικιαση αυτοκινητου στη Ρώμη για τετραμελη οικογενεια την πρωτοχρονια με διαμονη 4 ημερων η θα ειναι δυσκολα οι μετακινησεις και καλυτερα διαμονη κεντρο? Επισης σκεφτομαι να παω και μια ημερα φλωρεντια !
Δεν χρειάζεται αυτοκίνητο αν έχεις σκοπό να κινηθείς στα τουριστικά αξιοθέατα. Φλωρεντία πας με το τρένο, δεν κυκλοφορείς με αμάξι στο κέντρο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φλωρεντία πας με το τρένο, δεν κυκλοφορείς με αμάξι στο κέντρο.
Κυκλοφορεις την Κυριακη ανετα. Με 4μελη οικογενεια θα το συνιστουσα...κ μπορείς να πεταχτεις κ στα περιξ η να κανεις ενδιαφερουσες στασεις..
Αλλη λυση για να μπεις οπότε θες με ΙΧ ειναι να πας σε παρκινγκ εντος δακτυλιου:
http://www.florenceparking.it/ztl/
 
Last edited:

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Η Φλωρεντία είναι αρκετά μικρή και τα αξιοθέατα είναι όλα πολύ κοντά, οπότε τη γυρίζεις με τα πόδια. Το ιστορικό κέντρο ορίζεται ως ζώνη περιορισμένης κυκλοφορίας και μπαίνεις μόνο με ειδική άδεια. Ρώμη - Φλωρεντία με αυτοκίνητο 3 ώρες, με τρένο 1:30. Σε μια μέρα τώρα να πας να γυρίσεις να κάνεις και στάσεις στα πέριξ και να δεις και τη Φλωρεντία, άνοιξε καλύτερα google maps, πιο πολλά θα δεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom