Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.197
Καλησπέρα,

Πραγματοποίησα κράτηση στην booking μέσω του σαιτ της Aegean για να πάρω μίλια (28-31 Ιουλίου), τα μίλια ακόμα δεν έχουν μπεί αλλά το πρόβλημα έιναι ότι δεν θυμάμαι και τον αριθμό κράτησης. Υπάρχει περίπτωση να τα διεκδικήσω με κάποιο τρόπο χωρίς να γνωρίζω τον αριθμό της κράτησής μου;
Απόδειξη η τιμολόγιο από το ξενοδοχείο έχεις;Μέσω της αναζήτησης μιλίων από συνεργάτες(ξενοδοχεία) θα τους στείλεις σκαναρισμένη την απόδειξη του ξενοδοχείου.
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Απόδειξη η τιμολόγιο από το ξενοδοχείο έχεις;Μέσω της αναζήτησης μιλίων από συνεργάτες(ξενοδοχεία) θα τους στείλεις σκαναρισμένη την απόδειξη του ξενοδοχείου.
Βέβαια την εχω..Ευχαριστώ!
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Με εξαργύρωση πόντων από Mastercard Bonus υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμισης θέσης σε πτήσεις της Star Alliance (εκτός Aegean), όπως με την κάρτα Miles & Bonus της Aegean?
Γενικά γνωρίζετε αν υπάρχει έστω η δυνατότητα αγοράς εισιτηρίου εκτός της Aegean?
Ψάχνω στο site της Alpha και βρίσκω μόνο εξαργύρωση πόντων για αγορά εισιτηρίου σε πτήσεις της Aegean.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Με εξαργύρωση πόντων από Mastercard Bonus υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμισης θέσης σε πτήσεις της Star Alliance (εκτός Aegean), όπως με την κάρτα Miles & Bonus της Aegean?
Γενικά γνωρίζετε αν υπάρχει έστω η δυνατότητα αγοράς εισιτηρίου εκτός της Aegean?
Ψάχνω στο site της Alpha και βρίσκω μόνο εξαργύρωση πόντων για αγορά εισιτηρίου σε πτήσεις της Aegean.
Όχι. Μόνο Aegean.
 

StamatisK

Member
Μηνύματα
38
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγια Περουπολη
Τις 24 Αυγούστου έκλεισα εισιτήρια με την Aegean για ταξίδι στην Βαρκελώνη τον Φεβρουάριο του 2017. Κόστος ανα εισιτήριο 164€ και κέρδος 1.778 μίλια Μiles & Βonus.

Πρίν λίγες μέρες, στις 23 Σεπτεμβρίου κλείνω και άλλα εισιτήρια πάλι με την Aegean για ταξίδι στην Μαδρίτη τον Νοέμβριο. Κόστος ανα εισιτήριο 174€ και κέρδος 2.218 μίλια Μiles & Βonus.

Να σημειώσω ότι και οι δύο αγορές αφορούν εισιτήρια «GoLight» και δεν έγιναν σε περίοδο κάποιας προσφοράς, ήταν οι «κανονικές» τιμές των εισιτηρίων.

Έτσι για πλάκα ξαναμπήκα σήμερα στο site της Aegean και τσέκαρα τις τιμές των εισιτηρίων που ήδη έχω αγοράσει (ίδιες ημερομηνίες, ίδια κατηγορία). Τι βρήκα ?

Το εισιτήριο για Βαρκελώνη κοστίζει 150€ (14€ φτηνότερο) και δίνει πλέον 2.370 μίλια (592 μίλια ή 30% περισσότερα)

Το εισιτήριο για Μαδρίτη κοστίζει 164€ (10€ φτηνότερο) και δίνει 2.587 μίλια (369 μίλια ή 15% περισσότερα)

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την πολιτική της Aegean που δείχνει να «τιμωρεί» όσους αγοράζουν τα εισιτήριά τους νωρίς. Εντάξει, για τις μικροδιαφορές στην τιμή μπορεί να υπάρχει κάποια δικαιολογία (συναλλαγματικές ισοτιμίες, τιμή καυσίμων, ζήτηση εισιτηρίων κτλ) Αλλά για τις τόσο μεγάλες διαφορές στα μίλια τι δικαιολογία μπορεί να υπάρχει ? Υποτίθεται ότι είναι μίλια «επιβράβευσης» για τους πιστούς και τακτικούς επιβάτες της εταιρείας. Τι είδους επιβράβευση είναι αυτή που στην ουσία τιμωρεί τον πελάτη που εμπιστεύεται την εταιρεία και δίνει τα χρήματά του ως και 6 μήνες νωρίτερα ?
 

StamatisK

Member
Μηνύματα
38
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγια Περουπολη
Όλα τα εισιτήρια είναι GoLight. Τα αρχικά εισιτήρια είναι Ναύλοι U και T , γι αυτό δίνουν τόσα λίγα μίλια. Τα τωρινά δεν μπορώ να δώ τι ναύλος είναι αλλά προφανώς είναι ψηλότερης κατηγορίας και γι’ αυτό δίνουν και περισσότερα μίλια.

Προφανώς η Aegean τυπικά είναι σωστή. Δεν είναι εκεί το θέμα. Δεν λέω ότι με κορόιδεψαν ή με αδίκησαν με κάποιο τρόπο. Απλώς απορώ με την πολιτική τους που δεν μου δίνει κανένα κίνητρο να κλείσω τα εισιτήριά μου νωρίς και με οδηγεί την επόμενη φορά να περιμένω μέχρι την τελευταία στιγμή για να πάρω περισσότερα μίλια και πιθανόν να πετύχω και καλύτερη τιμή.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.197
ΟΚ.Αλλά είναι κανόνας αυτός ή απλά έτυχε;Και πόσο μπορεί να περιμένει και να ρισκάρει κανείς για να κερδίσει περισσότερα μίλια;Για τα χρήματα οι διαφορές είναι μικρές και πιο πιθανό είναι να πληρώσει κανείς περισσότερα παρά λιγότερα.΄Οσες φορές κοίταξα(από περιέργεια) κλεισμένο εισιτήριο πάντα ήταν ακριβότερο.Με τα μίλια δεν ασχολήθηκα να δω αν ήταν περισσότερα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Απλώς απορώ με την πολιτική τους που δεν μου δίνει κανένα κίνητρο να κλείσω τα εισιτήριά μου νωρίς και με οδηγεί την επόμενη φορά να περιμένω μέχρι την τελευταία στιγμή για να πάρω περισσότερα μίλια και πιθανόν να πετύχω και καλύτερη τιμή.
Στην περίπτωση αυτή δε φταίει η Αegean αλλά εσύ που βιάστηκες να κλείσεις εισιτήρια 6 μήνες πιο πριν σε μια low season περίοδο όπως ο Φεβρουάριος. Το συνηθισμένο παράθυρο που κλείνουμε εισιτήρια ξεκινά περίπου 3 μήνες πριν την πτήση (για μη high season περιόδους) .
Αυτό συνέβη γιατί όταν εσύ έκλεισες το εισιτήρια, η Aegean προφανώς είχε πολλές διαθέσιμες θέσεις και αρκετό χρόνο μέχρι το Φεβρουάριο ώστε να παρακολουθήσει την εξέλιξη της πληρότητας των πτήσεων και είτε να προσφέρει προσφορές ώστε να τις γεμίσει είτε να αυξήσει τις τιμές αν δει ότι οι πτήσεις έχουν ζήτηση. Άρα δεν είχε κάποιο λόγο να προσφέρει κάποια φοβερή προσφορά απ΄τον Αύγουστο μην ξέροντας πώς θα εξελιχθούν οι πληρότητες τους επόμενους μήνες.
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.197
Μήπως παίζει ρόλο η προσφορά έως 40% σε πτήσεις εξωτερικού που τρέχει στην Aegean?
Πιθανότατα θα παίζει ρόλο.Η προσφορά τυπικά βγήκε χθές βράδυ αλλά θα "φορτώθηκε" στο σύστημα νωρίτερα.Και έτσι ο συμφορουμίτης είδε τις χαμηλότερες τιμές.
 

StamatisK

Member
Μηνύματα
38
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγια Περουπολη
Αγαπητοί συμφορουμίτες το έγραψα στο αρχικό μου post, να το διευκρινίσω και πάλι ότι δεν μιλάω για τις διαφορές στις τιμές αλλά για τις μεγάλες διαφορές στα μίλια. Γι’ αυτό άλλωστε και ποστάρω σε αυτό το νήμα και όχι στο νήμα που αφορά την τιμολογιακή πολιτική της Aegean. Όταν αγοράζεις εισιτήρια μια δεδομένη στιγμή και μάλιστα αρκετά νωρίς, πάντα παίρνεις το ρίσκο μετά από λίγο καιρό (ή ακόμα και την επόμενη μέρα) να βγεί μια προσφορά και τα εισιτήρια που ήδη έχεις πάρει να κοστίζουν φτηνότερα. Αυτό το ρίσκο αυτονόητα το αποδέχομαι.

Τα μίλια όμως δεν είναι το ίδιο πράγμα με τα Ευρώ. Τι σχέση πρέπει να έχουν τα μίλια με προσφορές για έκπτωση στην τιμή ? Υποτίθεται ότι είναι ανταμοιβή, η «επιβράβευση» της εταιρείας στον τακτικό επιβάτη. Τι επιβράβευση είναι αυτή στην συγκεκριμένη περίπτωση ? Ήλθες νωρίς, σε έχουμε σίγουρο γι αυτό σου δίνουμε στην κανονική τιμή το πακέτο με τις λιγότερες δυνατές παροχές ? Αυτό ρωτάω.

Όσο αφορά το σχόλιο σου φίλε North66, εγώ ποτέ δεν είπα ποτέ ότι φταίει σε κάτι η Aegean. Απλά να ρωτήσω το εξής : την επομένη φορά που θα βγάλω εισιτήρια 2 μήνες πρίν (και όχι 6 όπως βλακωδώς έκανα) και η εταιρεία δεν θα έχει για 4 μήνες αφενός δύο εξασφαλισμένους πελάτες και αφετέρου τα χρήματά μου στα χέρια της ποιος θα χάσει εγώ ή η Aegean ? Και να θυμίσω ότι τα εισιτήρια για Μαδρίτη βγήκαν λιγότερο από 2 μήνες πρίν το ταξίδι και πάλι το ίδια πράγμα έγινε όσο αφορά τα μίλια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom