Ισπανία Aπο girona - barcelona

tabakakos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Χαχαχα ειναι αυτη η αισιοδοξια που με διακατεχει....Πες οτι το χανω τι γινεται??? Περιμενω το επομενο που ειναι μετα απο 2,5 ωρες???
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Δε γίνεται να το χάσεις νομίζω.
Χαχαχα ειναι αυτη η αισιοδοξια που με διακατεχει....Πες οτι το χανω τι γινεται??? Περιμενω το επομενο που ειναι μετα απο 2,5 ωρες???
να πω κ εγώ ότι δε γινεται να το χάσεις. Από εκεί δεν υπαρχει άλλος τρόπος να φύγεις εκτος από ταξί . (διάβασε κ παλιοτερες αναρτήσεις του panpan-ειχε απαντήσει κ σε μένα το καλοκαίρι )
 

tabakakos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Δηλαδη γιατι δε γινεται...Αμα καθυστερησει η πτηση και φτασω εκει πιο αργα αναγκαστικα το χανω και περιμενω το επομενο στις 22 00...Τεσπα ευχαριστω πολυ για την ενημερωση :)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.666
.Αμα καθυστερησει η πτηση και φτασω εκει πιο αργα αναγκαστικα το χανω
Άμα καθυστερήσει η πτήση,απλά τα λεωφορεία δεν θα φύγουν άδεια.Θα φύγουν
όταν θα έρθει η πτήση.
Πως αλλιώς να το γράψω;ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ,ΜΟΝΟ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ,ΤΟ ΧΑΝΕΙΣ.ΑΝ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΣ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.089
Likes
23.823
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα παιδιά.

Και εμείς φτάνουμε Βαρκελώνη στις 10 Οκτωβρίου με Ryanair. Ξέρουμε πόση ώρα περίπου κάνει το λεωφορείο για τον σταθμό? Έχω διαβάσει πολλά στο ίντερνετ.Άλλα site λένε 1:15 άλλα 1:30 άλλα 1 ώρα.

Υπάρχει περίπτωση να είμαστε μέχρι τις 21:00 στην La Rambla όπου μένουμε? Επίσης για το ταξί διάβασα ότι υπάρχει ελάχιστη χρέωση 7 ευρώ. Οπότε αν πάρουμε ταξί από τον σταθμό έως Placa Catalunya θα μας πάρει 7 ευρώ + την διαδρομή?

Ευχαριστώ πολύ.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα παιδιά.

Και εμείς φτάνουμε Βαρκελώνη στις 10 Οκτωβρίου με Ryanair. Ξέρουμε πόση ώρα περίπου κάνει το λεωφορείο για τον σταθμό? Έχω διαβάσει πολλά στο ίντερνετ.Άλλα site λένε 1:15 άλλα 1:30 άλλα 1 ώρα.

Υπάρχει περίπτωση να είμαστε μέχρι τις 21:00 στην La Rambla όπου μένουμε? Επίσης για το ταξί διάβασα ότι υπάρχει ελάχιστη χρέωση 7 ευρώ. Οπότε αν πάρουμε ταξί από τον σταθμό έως Placa Catalunya θα μας πάρει 7 ευρώ + την διαδρομή?

Ευχαριστώ πολύ.
Αν θυμάμαι καλά κάνει γύρω στη 1 ώρα και 15 λεπτά αλλά είναι άνετη διαδρομή (εθνική οδός) οπότε δεν έχει τόση σημασία νομίζω.
Έξω από το σταθμό που θα σε αφήσει το λεωφορείο έχει τη στάση μετρό L1 που με αλλαγή φτάνεις πανεύκολα Rambla.Αν δεις κάποια σχόλια πριν στο θέμα αυτό, κάποιος φίλος περιγράφει ακριβώς και τη διαδρομή με τις αλλαγές που θα κάνεις.
Μάλιστα πολύ εύκολα μέσα στο μετρό μπορείς να βγάλεις κάρτα για 10 διαδρομές.
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες για το ταξί. Πήρα 3 φορές ταξί και σε όλες πλήρωσα κάτω από 7 ευρώ. Και τις δύο φορές μάλιστα ήταν μάλιστα από και προς σταθμό λεωφορείων και τη μια μετά τα μεσάνυχτα (από ότι είδα τώρα ο PanPan σε παλιότερη ανάρτηση λέει ότι μετά τις 2000 αλλάζει η ταρίφα).
Και πάλι να πω ότι δε μου φάνηκαν πολύ ακριβά τα ταξί στη Βαρκελώνη, ιδιαίτερα αν έχεις συνηθίσει τα ελληνικά.

Συμπληρωματικά να πω, ότι αν βάλεις στο google maps θα δεις ότι μιλάμε για μια απόσταση 90 χλμ. Φυσικά και το πόσο διαρκεί είναι σχετικό.
Στο google maps για τη διαδρομή με λεωφορείο υπολογίζει 1 ώρα και 15 λεπτά.
Επίσης -μιας μου μπήκα στη διαδικασία να τα ξαναψάξω- αν θες να κατέβεις στη Plaza Catalunya η γραμμή του μετρό L1 από το σταθμό των λεωφορείων (στάση Arc de Trionf) σε βγάζει καρφί, χωρίς αλλαγή σε 2 στάσεις (κατεύθυνση Hospital de Bellvitge)
http://www.mapametrobarcelona.net/mapas-metro/linea-1-metro-barcelona-roja-2016.png
 

Attachments

Last edited by a moderator:

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.666
Επίσης για το ταξί διάβασα ότι υπάρχει ελάχιστη χρέωση 7 ευρώ. Οπότε αν πάρουμε ταξί από τον σταθμό έως Placa Catalunya θα μας πάρει 7 ευρώ + την διαδρομή?
Ναι υπάρχει η χρέωση,αλλά είναι γιατί θα το πάρεις μετά τις 20.00.
Θα σου πάρει ότι γράφει το ταξίμετρο. Αν γράψει 10 ,θα σου πάρει 10.Αν γράψει
5,50 θα σου πάρει το μιν.που είναι 7.
 

nora13

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Άμα καθυστερήσει η πτήση,απλά τα λεωφορεία δεν θα φύγουν άδεια.Θα φύγουν
όταν θα έρθει η πτήση.
Πως αλλιώς να το γράψω;ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ,ΜΟΝΟ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ,ΤΟ ΧΑΝΕΙΣ.ΑΝ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΣ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ.
καλησπερα. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι απ οτι φαινεται ειστε γνωστης. οι πτησεις του μαρτιου και απριλιου που με ενδιαφερουν ξεκιναν 9μιση και φτανουν girona 11μιση. σε ενα προγραμμα ειδα οτι το τελευταιο δρομολογιο δευτερας ειναι 11 και 15 οποτε δε το προλαβαινω σιγουρα. το προγραμμα αυτο ωστοσο ισχυει μεχρι 29/10. υοαρχει περιπτωση να αλλαζουν τα δρομολογια αργοτερα προκειμενου και εμεις με τις βραδινες πτησεις να τα προλαβαινουμε?
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλημέρα.Επειδη τα λεωφορεία αυτα ουσιαστικά υπάρχουν για να καλύπτουν τις συγκεκριμένες πτήσεις της ryanar,είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα αλλάξουν κ αυτά μετά τις 29/10 τα δρομολόγιά τους.
Αν φεύγεις από τζιρονα να βγάλεις μετ επιστροφής στο λεωφορείο γιατί έχεις έκπτωση.
 

Christinazr

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Παιδιά θέλω την βοήθεια σας . Ταξιδεύω γ Ισπανία και φτάνω στο αεροδρόμιο της γκιρονα . Πως μπορώ να παω στο Κέντρο της βαρκελωνης;;; πόση ώρα είναι;;; και που μπορώ να δω δρομολόγια κ τιμές;;; help mee !!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Αν φτάνεις με ryanair θα δεις στο site της ότι υπάχουν λεοφωρεία για την Βαρκελώνη, με τιμές και μάλλον δυνατότηα κράτησης.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.463
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom