Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ευχαριστώ πολύ για την προτασή σας!Βρήκα μια προσφορά στο booking και έκανα κράτηση επειδή είχε δωρεάν ακύρωση.Θέλετε να μου πείτε την γνώμη σας? Αυτό είναι το ξενοδοχείο https://www.google.gr/maps/uv?hl=el...d=0ahUKEwjEqvH28q7PAhWKbRQKHTQaBpUQoioIpQEwCg

HOTEL DE NEMOURS
Ζωντανή περιοχή με ωραία -και πολλά- μπαρ και εστιατόρια, κεντρική, όχι τέρμα βολική για πρώτο ταξιδιώτη, αλλά καλή σε γενικές γραμμές. Αυτό που θα με ανησυχούσε είναι οι κριτικές για το ξενοδοχείο.
 

eleni.mak

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Ζωντανή περιοχή με ωραία -και πολλά- μπαρ και εστιατόρια, κεντρική, όχι τέρμα βολική για πρώτο ταξιδιώτη, αλλά καλή σε γενικές γραμμές. Αυτό που θα με ανησυχούσε είναι οι κριτικές για το ξενοδοχείο.
Αυτό βλεπω και εγώ!δεν είναι πολύ καλες οι κριτικές για αυτό ψάχνω πάλι στο booking και airbnb μηπως βρω κατι καλυτερο!εχω βρει και αυτα.Τι γνώμη έχεις?

http://www.booking.com/hotel/fr/jar...7b4241587ef5f069f78f645fX1;type=total;ucfs=1&

http://www.booking.com/hotel/fr/hip...0629366b5447cdad58f00e04X1;type=total;ucfs=1&
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Αν και η περιοχή του πρώτου έχει ενδιαφέροντα μαγαζιά και κόσμος πλέον, τουριστικά ασυζητητί το δεύτερο για κάποιον που πηγαίνει Παρίσι πρώτη φορά. Εξαιρετική τοποθεσία από αυτή την άποψη το Petit Beloy, την οποία και προφανώς πληρώνεις καθότι το πρώτο φαινόταν λίγο πιο ποιοτικό. Αλλά πρώτη φορά Παρίσι, δώστε βάση στην τοποθεσία εφόσον το κατάλυμα φαίνεται αξιοπρεπές.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Το πρωτο απο τοποθεσια ειναι καπως...μετρια για να μην πω χαλια. Σε hipotel απο την αλλη δεν εμενα και στην Notre Dame διπλα να ηταν και να με πληρωναν. Θεωρω πως στο δυτικο κοσμο δεν πρεπει να υπαρχει πιο βρωμικη αλυσιδα ξενοδοχειων.

Κανε μια εγγραφη στη yeego.com και ψαξε δωματια απο εκει. Κατι καλυτερο θα βρεις. Χρησιμοποιησε και τον κωδικο bigdiscount για να πληρωσεις 25€ λιγοτερα (η εκπτωση γινεται στο τελος αφου εχουν περαστει τα στοιχεια της καρτας και πριν την τελικη επιβεβαιωση)
 

eleni.mak

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Το πρωτο απο τοποθεσια ειναι καπως...μετρια για να μην πω χαλια. Σε hipotel απο την αλλη δεν εμενα και στην Notre Dame διπλα να ηταν και να με πληρωναν. Θεωρω πως στο δυτικο κοσμο δεν πρεπει να υπαρχει πιο βρωμικη αλυσιδα ξενοδοχειων.

Κανε μια εγγραφη στη yeego.com και ψαξε δωματια απο εκει. Κατι καλυτερο θα βρεις. Χρησιμοποιησε και τον κωδικο bigdiscount για να πληρωσεις 25€ λιγοτερα (η εκπτωση γινεται στο τελος αφου εχουν περαστει τα στοιχεια της καρτας και πριν την τελικη επιβεβαιωση)
Σε ευχαριστώ παρα πολύ για την συμβουλή !!!!θα μπω σε αυτό που μου είπες!δεν εχω ιδέα τι ειναι τα hipotel.Είναι τελείως χάλια????
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
το δευτερο πιο καλη τοποθεσια.απο τις καλλιτερες,ειναι ομως 5ος χωρις ασανσερ και μικρο.Το αλλο μεγαλυτερο,ασανσερ κλπ αλλα λιγωτερο κεντρικο.Εσυ διαλεγεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Το δευτερο οπως γραφει ο οικοδεσποτης του δεν εχει επισης κουζινα, τηλεοραση και ξεχωριστα ντους και τουαλετα (κατι που για ενα περιεργο λογο οι Γαλλοι το θεωρουν αρνητικο).
Οτι δεν υπαρχει ασανσερ δεν ειναι κακο. Εζησα για χρονια σε 5ο ή 6ο οροφο χωρις ασανσερ και δεν ηταν κουραστικο καθολου. Εκεινο που παντα με προβληματιζε ειναι μην πιασει φωτια το κτιριο. Εχω δει δεκαδες πολυκατοικιες να καιγονται στο Παρισι live. Η πυροσβεστικη ερχεται αμεσα και σωζει σχετικα γρηγορα και ευκολα τους ανθρωπους των διαμερισματων που εχουν προσοψη σε δημοσιο δρομο. Τα προβληματα αντιμετωπιζονται στους ενοικους των διαμερισματων που με ανοιγματα στο αιθριο ή σε ακαλυπτο. Αν η φωτια εξαπλωθη στον διαδρομο και εγκλωβιστουν στο διαμερισμα τους τα πραγματα ειναι εξαιρετικα δυσκολα και η ζωη τους τιθεται σε σοβαρο κινδυνο. Το εχω ξαναγραψει αλλα αλλη μια φορα δεν βλαπτει. Βεβαιωθειτε πως το διαμερισμα εχει παραθυρο ή μπαλκονι που κοιταει σε δρομο ωστε να μπορει να εχει προσβαση το πυροσβεστικο οχημα. Ψιλα γραμματα αλλα σημαντικα για την ασφαλεια μας.
 

eleni.mak

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Το δευτερο οπως γραφει ο οικοδεσποτης του δεν εχει επισης κουζινα, τηλεοραση και ξεχωριστα ντους και τουαλετα (κατι που για ενα περιεργο λογο οι Γαλλοι το θεωρουν αρνητικο).
Οτι δεν υπαρχει ασανσερ δεν ειναι κακο. Εζησα για χρονια σε 5ο ή 6ο οροφο χωρις ασανσερ και δεν ηταν κουραστικο καθολου. Εκεινο που παντα με προβληματιζε ειναι μην πιασει φωτια το κτιριο. Εχω δει δεκαδες πολυκατοικιες να καιγονται στο Παρισι live. Η πυροσβεστικη ερχεται αμεσα και σωζει σχετικα γρηγορα και ευκολα τους ανθρωπους των διαμερισματων που εχουν προσοψη σε δημοσιο δρομο. Τα προβληματα αντιμετωπιζονται στους ενοικους των διαμερισματων που με ανοιγματα στο αιθριο ή σε ακαλυπτο. Αν η φωτια εξαπλωθη στον διαδρομο και εγκλωβιστουν στο διαμερισμα τους τα πραγματα ειναι εξαιρετικα δυσκολα και η ζωη τους τιθεται σε σοβαρο κινδυνο. Το εχω ξαναγραψει αλλα αλλη μια φορα δεν βλαπτει. Βεβαιωθειτε πως το διαμερισμα εχει παραθυρο ή μπαλκονι που κοιταει σε δρομο ωστε να μπορει να εχει προσβαση το πυροσβεστικο οχημα. Ψιλα γραμματα αλλα σημαντικα για την ασφαλεια μας.
Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου κάθε συμβουλη σας μου είναι χρήσιμη!!!!!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Παιδιά αν έχω καταλάβει καλά, κάποιος που πάει πρώτη φορά στο Παρίσι και για λίγο, είναι προτιμότερο να επιλέξει ανάμεσα σε Marais και 6ο διαμέρισμα. Σωστά;

Βεβαιωθειτε πως το διαμερισμα εχει παραθυρο ή μπαλκονι που κοιταει σε δρομο ωστε να μπορει να εχει προσβαση το πυροσβεστικο οχημα. Ψιλα γραμματα αλλα σημαντικα για την ασφαλεια μας.
Τι λες τώρα! Αυτή είναι η σούπερ πληροφορία της ημέρας! Σε κανένα ταξιδιωτικό οδηγό δεν θα βρεις κάτι τέτοιο! :clap:
Γι αυτό travelstories και μόνο travelstories!
 
Last edited by a moderator:

Olympial

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβια, Ρωσια
Το ημερησιο εισιτηριο (mobilis) για το κεντρο (1-2) κοστιζει 7,30€. Δηλαδη οσο 5 t+. Μαλλον το καρνε θα σας βολεψει καλυτερα. Για εξοδους θα μιλησουμε αφου καταληξετε σε ξενοδοχειο.
Οσο για μουσεια νομιζω επιβαλεται η εισοδος στο Λουβρο και απο κει και περα αναλογα τα γουστα και την περιοχη διαμονης. Αν μεινεις Marais θα πας Musee Carnavalet και Georges Pompidou, αν μεινεις Quartier Latin θα πας στο Φυσικης Ιστοριας και στο Μουσειο Cluny-Moyan Age (Μεσαιωνικο), αν μεινεις στον Αιφελ θα πας στο υπεροχο Quai Branly ή στο εξαιρετικο μουσειο γλυπτικης του Rodin , αν μεινεις Pigalle στο Musee de la Vie Romantique (Ρομαντικης ζωης) κι αν μεινεις Parc Monceau στα Musee Nissim de Camondo και Musee Jacquemart Andre. Τελος αν μεινεις στο Δασος της Βουλονης (Bois de Boulogne) θα πας στο Musee Marmottan Monet και στο υψηλης αρχιτεκτονικης Fondation Louis Vuitton.
Βεβαιως υπαρχει πληθος αλλων αξιολογων μουσειων οπως τα Γκραν και Πτι Παλε (Grand Palais, Petit Palais), το Orsay κ.α.
Εσυ απ οτι καταλαβαινω μενεις παρισι, ποια περιοχη θα μου προτεινες για διαμονη;;;;εχω χαθει λιγο με τα τοσα σχολια.....
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
ευχαριστω παρα πολυ tripakias.εχω βρει καποια ξενοδοχεια με πρωινο κ φαινονται αρκετα καλα...θα ποσσταρω ν μου πειτε....τωρα για το που θα βγαινουμε δεν ξερω αλλα ελπιζω οι λατρεις του παρισιου να μ κατατοπισουν πληρως...οποτε εναποθετω τισ ελπιδες μου σε σασ.....απο ηλικιες ολες ειμαστε στα 30 αρα δεν νομιζω ν υπαρχει καποια εκπτωση.απο περιοχες λογωτων λιγων ημερων μαλλον μονο disney θ παμε εκτος κ απο μουσεια εσυ ποιο προτεινεις;

θα ειμαστε γαλλια 14-17 γεναρη.
Για κοιτά λίγο εδώ.Jardins de Montmartre
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom