Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική

jimp

Member
Μηνύματα
5.019
Likes
6.398
Σε ευχαριστώ πολύ! Στο tfl μου βγάζει αλλα αντ' άλλων. Τι εννοείς 2 φορές;
Μια χαρά τα βγάζει στο tfl, μάλλον δεν το έχεις καταλάβει καλά. Αν δεις τον χάρτη θα παρατηρήσεις πως έχει κάτι σαν κουκίδες (πως να τα χαρακτηρίσω δεν ξέρω!!) τα οποία σου δείχνουν πως ο σταθμός συνδέεται και με τις υπόλοιπες γραμμές που ακουμπάνε αυτές οι κουκίδες.
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Τι εννοείς ότι σου βγάζει άλλα αντ΄άλλων; Μια χαρά τα βγάζει...https://tfl.gov.uk/hub/stop/HUBPAD/paddington/?Input=Paddington
Πχ βάζω εκκίνηση απο τον σταθμό μετρό του Paddington με προορισμό τον σταθμό μέτρο του Westminster και δεν μου δίνει ως επιλογή να πάω με την γραμμή circle απευθείας, αλλά με την bakerloo και αλλαγή μετά με την jubilee. Επίσης μου βγάζει ότι απο το ξενοδοχείο μου ο σταθμός μετρο Paddington που είναι οπως αναφέρει 89 μέτρα, θέλω 9 λεπτά περπάτημα.

Η circle κανει καπως κυκλική διαδρομή και απο το Paddington περναει 2 φορες.
Δες το χαρτη για λεπτομερειες

http://www.politicsplus.org/blog/wp-content/uploads/2016/09/Cats_London-Subway_Tube-Map.png
Ευχαριστώ!!
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.019
Likes
6.398
Πχ βάζω εκκίνηση απο τον σταθμό μετρό του Paddington με προορισμό τον σταθμό μέτρο του Westminster και δεν μου δίνει ως επιλογή να πάω με την γραμμή circle απευθείας, αλλά με την bakerloo και αλλαγή μετά με την jubilee. Επίσης μου βγάζει ότι απο το ξενοδοχείο μου ο σταθμός μετρο Paddington που είναι οπως αναφέρει 89 μέτρα, θέλω 9 λεπτά περπάτημα.
Τον κοιταξες τον χαρτη; Κατευθειαν ειναι 10 στασεις ενω με επιλογη hammersmith ή circle και αλλαγη σε jubille στην baker street ειναι οι μισες στασεις. To tfl εχει ρυθμισεις για γρηγοροτερη διαδρομη ή για λιγοτερο περπατημα.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.813
Πχ βάζω εκκίνηση απο τον σταθμό μετρό του Paddington με προορισμό τον σταθμό μέτρο του Westminster και δεν μου δίνει ως επιλογή να πάω με την γραμμή circle απευθείας, αλλά με την bakerloo και αλλαγή μετά με την jubilee.
Τον κοιταξες τον χαρτη; Κατευθειαν ειναι 10 στασεις ενω με επιλογη hammersmith ή circle και αλλαγη σε jubille στην baker street ειναι οι μισες στασεις. To tfl εχει ρυθμισεις για γρηγοροτερη διαδρομη ή για λιγοτερο περπατημα.
Ακριβώς. Από Paddington για Westminster υπάρχει μόνο η επιλογή της Circle line. Επειδή όμως ίσως ακόμα δεν το έχεις καταλάβει το εξηγώ και εγώ όπως σου έγραψαν και τα ανωτέρω μέλη.
Θεωρητικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε και από τις 4 γραμμές που περνούν από Paddington, με τις απαραίτητες και χρονοβόρες όμως αλλαγές γραμμών (καμμιά φορά μπορεί να είναι και περισσότερες των δύο ή και τριών). Επειδή όμως πάντα κοιτάμε την συντομότερη λύση (με προτεραιότητα την απευθείας, με τη χρήση μίας ει δυνατόν γραμμής) τότε θα χρησιμοποιήσεις μόνο την Circle και όχι την Hammersmith.
Από μόνο του το tfl σου επιλέγει τη διαδρομή ''the fastest route'' αν πας στις επιλογές και κλικάρεις ''routes with fewest changes'' τότε θα σου εμφανίσει την απευθείας για Westminster, που είναι μόνο η Circle.
Μην πολυασχολείσαι με το tfl, αν δεν κλικάρεις τα σωστά φίλτρα μπορεί να σου δώσει λάθος ή άσχετες πληροφορίες, παρά μόνο με τον χάρτη του μετρό, όπου και βλέπεις τους σταθμούς αλλά και τους συνδυασμούς που θα χρειαστείς να κάνεις.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Πχ βάζω εκκίνηση απο τον σταθμό μετρό του Paddington με προορισμό τον σταθμό μέτρο του Westminster και δεν μου δίνει ως επιλογή να πάω με την γραμμή circle απευθείας, αλλά με την bakerloo και αλλαγή μετά με την jubilee. Επίσης μου βγάζει ότι απο το ξενοδοχείο μου ο σταθμός μετρο Paddington που είναι οπως αναφέρει 89 μέτρα, θέλω 9 λεπτά περπάτημα.


Ευχαριστώ!!
Ναι στην προκειμένη όμως ειδικά αν το ξενοδοχείο σου είναι στη νότια μεριά του σταθμού η λύση bakerloo/jubilee με ανταπόκριση στην baker street είναι πραγματικά η καλύτερη και γρηγορότερη λύση, καθότι η ανταπόκριση συνίσταται στο να πάτε στην άλλη μεριά της αποβάθρας.

Επίσης οι διάφορες γραμμές στο Paddington είναι σε χονδρικά δύο χωριστά σημεία. Η bakerloo/circle (via south kensington)/district έχουν είσοδο στα νότια του σταθμού ενώ η hammersmith/circle (via kings cross ή προς hammersmith) στα βόρεια. Εξού ίσως και οι διαφορές στους χρόνους.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.474
Likes
28.918
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ακριβώς. Από Paddington για Westminster υπάρχει μόνο η επιλογή της Circle line. Επειδή όμως ίσως ακόμα δεν το έχεις καταλάβει το εξηγώ και εγώ όπως σου έγραψαν και τα ανωτέρω μέλη.
Θεωρητικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε και από τις 4 γραμμές που περνούν από Paddington, με τις απαραίτητες και χρονοβόρες όμως αλλαγές γραμμών (καμμιά φορά μπορεί να είναι και περισσότερες των δύο ή και τριών). Επειδή όμως πάντα κοιτάμε την συντομότερη λύση (με προτεραιότητα την απευθείας, με τη χρήση μίας ει δυνατόν γραμμής) τότε θα χρησιμοποιήσεις μόνο την Circle και όχι την Hammersmith.
Από μόνο του το tfl σου επιλέγει τη διαδρομή ''the fastest route'' αν πας στις επιλογές και κλικάρεις ''routes with fewest changes'' τότε θα σου εμφανίσει την απευθείας για Westminster, που είναι μόνο η Circle.
Μην πολυασχολείσαι με το tfl, αν δεν κλικάρεις τα σωστά φίλτρα μπορεί να σου δώσει λάθος ή άσχετες πληροφορίες, παρά μόνο με τον χάρτη του μετρό, όπου και βλέπεις τους σταθμούς αλλά και τους συνδυασμούς που θα χρειαστείς να κάνεις.
Μόνο αν είσαι πόντιος θα πας με τη Circle. Αν δεν είσαι, αλλαγή στη Baker Street για Jubilee. Μιλάμε για πολλαπλάσιο χρόνο μαζί με το περπάτημα. H Circle πάει για το ρεκόρ της πιο αργοκίνητης γραμμής.
Καλά τα λέει το TFL.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.813
Μόνο αν είσαι πόντιος θα πας με τη Circle
Ναι, επειδή τυγχάνει να είμαι πόντιος (ξέρω δεν απευθύνεσαι προσωπικά, γενικά αναφέρεσαι) και επειδή μου αρέσει να ταλαιπωρούνται οι άλλοι, γι' αυτό πρότεινα στο μέλος @dimigogu να χρησιμοποιήσει την Circle για να πάει στο Westminster.
Πρότεινα όμως στο συγκεκριμένο μέλος τη χρήση της απευθείας Circle έναντι της Bakerloo και Jubilee γιατί στο προσεχές ταξείδι τους στο Λονδίνο θα έχουν μαζί τους και τα δύο πολύ μικρά παιδάκια τους αλλά θα μεταφέρουν συγχρόνως και παιδικό καροτσάκι για το ένα από αυτά. Έτσι πιστεύω ότι μάλλον θα είναι πιό βολικό η μία γραμμή έναντι των δύο με την ταλαιπωρία που θα αντιμετωπίσουν στην αλλαγή των γραμμών. Επιπλέον απάντησα και στην απορία της γιατί το tfl παρουσιάζει μόνο την Bakerloo και την Jubilee και όχι την Circle και αυτό γιατί ήταν κλικαρισμένη η επιλογή ''the fastest route'' ενώ με την επιλογή της ''routes with fewest changes'' εμφανίζεται και η Circle.
Αν πάλι έκανα λάθος, ζητώ την κατανόηση του forum. Mea culpa!
Γνωρίζω πολύ καλά τι είναι η Circle line γιατί στα 25 και βάλε χρόνια που βρίσκομαι στο Λονδίνο, σχεδόν κάθε εξάμηνο και όχι μόνο, και επειδή έχω περάσει μεγάλο χρόνο στη Bayswater και πολλές φορές η συγκεκριμένη γραμμή είναι μονόδρομος, γνωρίζω από πρώτο χέρι τις καθυστερήσεις και την ταλαιπωρία. Όπως πρόσφατα που χρειάστηκε να πάω στο Reading από το Paddington και ο κόσμος στην αποβάθρα του South Kensington ήταν υπερβολικά πολύς λόγω της αναμονής.
Προσωπικά προτιμώ, όσο είναι εφικτό, το λεωφορείο όσες αλλαγές και να χρειαστεί να κάνεις (πλην των πολύ μακρυνών αποστάσεων βέβαια) γιατί χαζεύεις και τη διαδρομή αλλά και γλυτώνεις την ταλαιπωρία του ανέβα - κατέβα του υπόγειου αλλά και προφυλάσσεσαι από την μολυσμένη ατμόσφαιρα των σταθμών. Βέβαια για κάποιον που επισκέπτεται για πρώτη φορά μία άγνωστη πόλη η χρήση του μετρό είναι ασφαλής επιλογή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.474
Likes
28.918
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έτσι πιστεύω ότι μάλλον θα είναι πιό βολικό η μία γραμμή έναντι των δύο με την ταλαιπωρία που θα αντιμετωπίσουν στην αλλαγή των γραμμών.
Έχεις αλλάξει ποτέ από bakerloo southbound σε jubilee southbound στη Baker Street? Οι πλατφόρμες είναι απέναντι. Ούτε μισό σκαλοπάτι. Ουδεμία ταλαιπωρία...
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.813
Έχεις αλλάξει ποτέ από bakerloo southbound σε jubilee southbound στη Baker Street? Οι πλατφόρμες είναι απέναντι. Ούτε μισό σκαλοπάτι. Ουδεμία ταλαιπωρία...
Έχεις απόλυτο δίκιο και ευχαριστούμε για την επισήμανση!
Αντιγράφω και από το internet:
To Platforms 7 - 8, Bakerloo and Jubilee Line Southbound
You need to find the downward steps, leading towards the front of departing trains, about in the middle of the platform. if you find upward steps, you've overshot to either bridge. There are railings around the stairwell.
Go down two flights of steps into the lower concourse, turn right and follow the right-hand wall, past the gap leading to steps up to platforms 3 - 4, to the escalator to the southbound platforms. At the bottom, turn left for the Jubilee Line, platform 7, right for the Bakerloo Line, platform 8, you're near the front of the train.


Όπως είπα και πριν... μπορεί να κάνω λάθος για την συγκεκριμένη εναλλαγή των γραμμών. Σε πολλές διακλαδώσεις γραμμών όμως, άλλοτε χρειάζεται πολύ περπάτημα για να κάνεις το transit (είναι και παμπάλαιος ο tube και χωρίς κυλιόμενες σκάλες παντού - σε κάποιους σταθμούς θα χρειαστεί και η χρήση ασανσέρ) και άλλοτε είναι δίπλα η μία στάση με την άλλη.
Γενικά πάντως όταν έχεις αποσκευές ή κουβαλάς παιδικό καροτσάκι η μία γραμμή είναι πιό εξυπηρετική. Επιμένω βέβαια ότι το λεωφορείο είναι η καλύτερη λύση.
Σταματώ όμως εδώ γιατί θα βρεθώ offtopic.
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Σαγαπώ πολύ και το ξέρεις!
Ναι, επειδή τυγχάνει να είμαι πόντιος (ξέρω δεν απευθύνεσαι προσωπικά, γενικά αναφέρεσαι) και επειδή μου αρέσει να ταλαιπωρούνται οι άλλοι, γι' αυτό πρότεινα στο μέλος @dimigogu να χρησιμοποιήσει την Circle για να πάει στο Westminster.
Πρότεινα όμως στο συγκεκριμένο μέλος τη χρήση της απευθείας Circle έναντι της Bakerloo και Jubilee γιατί στο προσεχές ταξείδι τους στο Λονδίνο θα έχουν μαζί τους και τα δύο πολύ μικρά παιδάκια τους αλλά θα μεταφέρουν συγχρόνως και παιδικό καροτσάκι για το ένα από αυτά. Έτσι πιστεύω ότι μάλλον θα είναι πιό βολικό η μία γραμμή έναντι των δύο με την ταλαιπωρία που θα αντιμετωπίσουν στην αλλαγή των γραμμών. Επιπλέον απάντησα και στην απορία της γιατί το tfl παρουσιάζει μόνο την Bakerloo και την Jubilee και όχι την Circle και αυτό γιατί ήταν κλικαρισμένη η επιλογή ''the fastest route'' ενώ με την επιλογή της ''routes with fewest changes'' εμφανίζεται και η Circle.
Αν πάλι έκανα λάθος, ζητώ την κατανόηση του forum. Mea culpa!
Γνωρίζω πολύ καλά τι είναι η Circle line γιατί στα 25 και βάλε χρόνια που βρίσκομαι στο Λονδίνο, σχεδόν κάθε εξάμηνο και όχι μόνο, και επειδή έχω περάσει μεγάλο χρόνο στη Bayswater και πολλές φορές η συγκεκριμένη γραμμή είναι μονόδρομος, γνωρίζω από πρώτο χέρι τις καθυστερήσεις και την ταλαιπωρία. Όπως πρόσφατα που χρειάστηκε να πάω στο Reading από το Paddington και ο κόσμος στην αποβάθρα του South Kensington ήταν υπερβολικά πολύς λόγω της αναμονής.
Προσωπικά προτιμώ, όσο είναι εφικτό, το λεωφορείο όσες αλλαγές και να χρειαστεί να κάνεις (πλην των πολύ μακρυνών αποστάσεων βέβαια) γιατί χαζεύεις και τη διαδρομή αλλά και γλυτώνεις την ταλαιπωρία του ανέβα - κατέβα του υπόγειου αλλά και προφυλάσσεσαι από την μολυσμένη ατμόσφαιρα των σταθμών. Βέβαια για κάποιον που επισκέπτεται για πρώτη φορά μία άγνωστη πόλη η χρήση του μετρό είναι ασφαλής επιλογή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.403
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom