Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

Spy_I

Member
Μηνύματα
67
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Γενικά προσωπικά εγώ θα πρότεινα Cesky Krumlov αλλά αν δεν θέλεις να πάς "τόσο" μακριά εδώ μπορείς να βρείς κάποιες εναλλακτικές :
http://www.travel2prague.gr/gr/ekdromes-stin-tsechia/kastra-voimias-karlste-n-karlstejn.html
http://www.travel2prague.gr/gr/ekdromes-stin-tsechia/koytna-chora-kutna-hora.html
http://www.travel2prague.gr/gr/ekdromes-stin-tsechia/kastra-voimias-krivoklat-krivoklat

Σε ευχαριστώ Πηνελόπη.. Απλά το σκεπτικό μου είναι όταν επιστρέψω από το ταξίδι μου, πού θα μετανιώσω αν δεν θα πάω? θέλω να ρουφήξω όσες αναμνήσεις μπορώ... :rolleyes: Σε ποια μέρη πήγες στα παραπάνω και σου άρεσε?

Για Μαύρο Θέατρο επίσης τι αξίζει? δεν ξαναείδα καμιά παράσταση.. Ο @Traveller συνέστησε το laterna magica.. Έχεις άποψη σε αυτά? τι είδες και σου άρεσε?
 

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία, Περσία
εγω έχω επισκεφτεί Cesky Krumlov , Karlovy Vary και Δρέσδη απο Πράγα , αλλα προσωπικά σε εμένα λειτουργεί σαν "μαγνήτης" η ίδια η πόλη της Πράγας (σύνολο 21 ημέρες έχω μείνει στα 3 ταξίδια ) οπότε δεν ήθελα να μετακινούμε εκτός ιδιαίτερα ... Επειδή όμως αυτά είναι εντελώς προσωπικά γούστα νομίζω ότι αν θα πήγαινα ξανά θα επέλεγα τις περιοχές που έχω βάλει στο προηγούμενο μνμ μου.
 

Spy_I

Member
Μηνύματα
67
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Για Μαυρο Θέατρο έχει δει κανείς καμια παράσταση τελευταια;
 

andalusia

Member
Μηνύματα
37
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή, Κούβα, Μεξικό
Καλησπέρα. Αρχικά μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως δημιουργω καινούργιο θέμα συζήτησης; Είμαι άσχετη. Ευχαριστώ προκαταβολικά. Δευτερη απορία. Έχει επισκεφθεί κάποιος την Πράγα πρόσφατα; Ti μου προτείνει απο μαύρο θέατρο; Εχω διαβάσει διάφορα και μπερδεύτηκα. Αν κάποιος έχει πάει πρόσφατα μπορεί να μου προτείνει επίσης παραδοσιακές ταβέρνες . ντόπιες μπυραρίες και γενικότερα θεάματα για το βράδυ. Ειδα κάποιες παραστάσεις στο θέατρο που θέλω να πάω και μαυρο θεατρο , ενώ την τρίτη μέρα υποσχέθηκα στην παρέα παραδοσιακή μουσική και μπύρα. Υπάρχουν προτάσεις; Σας ευχαριστώ πολύ !
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
καλημερα και απο μένα, νη με μαλώσετε γιατι ήδη μπορεί να το εχετε απαντήσει ,αλλα θα παω με το σύζυγό μου και τις κορες μου τον ιανουάριο 12-16/01 στην πράγα και θα ήθελα να μυο πειτε πως μπορώ απο το αεροδρόμιο να παω στο κέντρο ή μαλλον στη περιοχή πραγα 2 όπου είναι οτ ξενοδοχείο μας.
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Κάνω υπομονή κάνω υπομονή αλλά...

1. Το Κάρλοβυ Βάρυ έχει τα χαλιά του είτε πας καλοκαίρι είτε πας χειμώνα... το πως κάποιος βρίσκει πανέμορφο ένα τουριστικό πανηγύρι γεμάτο ξενοδοχεία είναι απορίας άξιο... για τους μερακλήδες που γουστάρουν λουτροπόλεις τραβάτε τουλάχιστον στο Μαρίεμπαντ και αφήστε το φουκαριάρικο Κάρλοβυ Βάρυ σε αυτούς που πραγματικά το αξίζουν, τους γυφτοκυριλέ Ρώσους...

2. Η Πράγα είναι υπερτιμημένη του κερατά... μετριότατη... εκτός από τον ζωολογικό κήπο του κέντρου και το κάστρο, έχει μεγάλα χάλια... συνεπώς σε δυο μέρες άντε τρεις τα βλέπεις όλα και με τα παραπάνω... 6 ημέρες στην Πράγα και μάλιστα χειμωνιάτικα είναι βαρετός εφιάλτης... με άλλα λόγια η καλύτερη εποχή να βρεθείς στην Πράγα είναι ένα ένα καλό από πλευράς καιρού, Απριλιάτικο ή Μαγιάτικο τριήμερο και όχι φυσικά οι γιορτές των Χριστουγέννων... την στιγμή που έχεις την ευκαιρία να περάσεις υπέροχες γιορτές στην Γερμανία δεν μπορώ να καταλάβω τι διάολο θέλεις την Πράγα...

3. Καλύτερη επιλογή εκδρομής είναι σαφώς το Τσέσκι αλλά δυστυχώς πρέπει να βοηθήσει και ο καιρός... αν βρέχει απλά μην το κάνεις... άλλη σίγουρη και πολιτισμένη λύση φυσικά και είναι η Δρέσδη...

4.Η εποχή δεν είναι και η καλύτερη για επίσκεψη στην κεντρική Ευρώπη... αν εξαιρέσεις την Γερμανία και την Αυστρία που έχουν Χριστουγεννιάτικη παράδοση και είναι πραγματικά υπέροχα, όλες οι χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ αποπνέουν μιζέρια... αν σε αυτό προσθέσεις το ότι σκοτεινιάζει νωρίς και ψιλοβρέχει τότε κλάφτα Χαράλαμπε...

5. Η γαστριμαργική σκηνή της Πράγας είναι για γέλια και για κλάματα... τα αξιόλογα εστιατόρια είναι ελάχιστα, υπερτιμημένα και είναι αμφίβολο αν θα ανοίξουν την παραμονή της πρωτοχρονιάς...

6. Το βράδυ της πρωτοχρονιάς το μόνο που μπορεί να ευχαριστήσει ίσως κάποιον είναι τα πυροτεχνήματα... εγώ είχα βρεθεί με το ζόρι στην κεντρική πλατεία η οποία είχε συγκλονιστικές ομοιότητες με την πλατεία Συντάγματος παραμονή πρωτοχρονιάς... δηλαδή αίσχος...

7. Στο δια ταύτα... εγώ πρωτοχρονιά στην Πράγα δεν θα έκανα ούτε δεμένος... είναι εντελώς άκαιρη εποχή... αν παρά ταύτα βρισκόμουν θα προσπαθούσα να κλείσω ένα πολύ καλό εστιατόριο αλλά βέβαια πάντα θα είχα στο μυαλό μου ότι και αυτό θα ήταν υπερτιμημένο... θα διάλεγα να φάω κυνήγι και θα άνοιγα και κανένα καλό κρασί... θα τα πλήρωνα βέβαια όλα αυτά, αλλά από το να ήμουν στην πλατεία να τρώω βρώμικα στο χέρι και να βλέπω ντραγκ κουινς σοους σίγουρα θα ήταν καλύτερα...

Σόρυ που σε απογοητεύω αλλά εγώ έτσι βλέπω τα πράγματα...
Μου έκανες την καρδιά περιβόλι Traveller! :D Έχω κερδίσει ένα ταξίδι για 2 άτομα στην Πράγα με ταξιδιωτικό γραφείο και θα κάνω εκεί πρωτοχρονιά φέτος με την κοπέλα μου. Πέρα του ότι ψάχνουμε τι θα κάνουμε στην αλλαγή (το γκρουπ φαντάζομαι θα βλέπει πυροτεχνήματα σε κάποια πλατεία αλλά εμάς δε μας ψήνει και τόσο) θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο.
Θα μένουμε στο Holiday Inn το οποίο βρίσκεται στην περιοχή Vysehrad και συγκερκιμένα εδώ: https://goo.gl/maps/fkeF3XB9LKH2 . Το ερώτημα είναι τι εδνιαφέρον υπάρχει εκεί τριγύρω για να δούμε, φάμε, πιούμε; Το βράδυ έχει επιλογές για έξω εκεί ή αναγκαστικά θα βγαίνουμε κάπου στο κέντρο και θα επιστρέφουμε με ταξί;
 

xrusa_89

Member
Μηνύματα
21
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σας!
Πρόκειται να ταξιδέψω στην Πράγα τέλος Φεβρουαρίου. Έχουμε προγραμματίσει να πάμε την μία μέρα εκδρομή. Τέτοια εποχή... που πιστεύετε είναι καλύτερα να πάμε? Δρέσδη ή Τσέσκι Κρούμλοβ?
 

poizubc

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα ✔
Οποιος εχει αποριες για Πραγα να μου στειλει πμ.

Επισης (βαριεμαι να ψαξω αν εχει υποθει) οποιος θελει να αλλαξει λεφτα να παει στην οδο jindriska στα 2 ανταλλακτηρια που ειναι διπλα απο το NAGRILU στο Praha Exchange Směnárna.

Και ποτε μα ποτε μην αλλαξετε χρηματα στην old town square η απο ασχετους στο δρομο.
Οταν ειχα προτοερθει ο αλλος αντι για κορωνες ηθελε να μου δωσει λεφτα απο τη monopoly.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Εντάξ, λεφτά από την Μονόπολυ...
Ξέρω για Σλοβάκικες ή Τσεχοσλοβάκικες κορώνες, μιας και η γλώσσα είναι ίδια.
Αν και ξέρω κάτι σούργελα που αλλάξαν σε Λευκορωσικά Ρούβλια.
 

poizubc

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα ✔
:haha::haha: αυτοι το τερματισαν.
Το κορυφαίο ειναι πως ο θεουλης μου λεει θα σου αλλαξω 1ευρω 28 κορώνες. Εμπαινε και μέσα δηλαδη...
Btw προφανως και υπερβαλω με τη μονοπολυ. Δεν ξερω καν τι λεφτα ηταν αυτα που προσπαθησε να μου πασάρει.
 

poizubc

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα ✔
Σε αυτα τα δυο παω αρκετα συχνα

Smíchovský radniční sklípek
Restaurace Kulový Blesk

Το πρωτο εχει και καλο φαγητο αλλα και πολυ ωραια ατμοσφαιρα. Με καδρα των Σταλιν και Λενιν στους τοιχους.

Για καλοφαγαδες, το αγαπημενο μου ειναι το Brasileiro στη Na Příkopě 22, οπου με 800 κορωνες (30 ευρω) τρως οσο θες.
Εχει μπουφε με καθε λογης φαγητo. Eπισης περνανε συνεχεια οι σερβιτοροι με κατι μεγαλες σουβλες με διαφορα ειδη κρεατος και σε σερβιρουν, μεχρι να γυρισεις το ταμπελακι που σου δινουν στο κοκκινο.
Το καλυτερο φαγητο που χω φαει στη Πραγα για την ακριβεια.
ΥΓ επιβαλεται κρατηση

Καλα ειναι επισης τo Restaurant 2+kk και η Kozlovna Lidická

Ασε τα φαγαδικα και ρωτα με για καφε που το χω καλυτερα :)

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom