Τρόποι για να εξοικονομίσουμε λεφτά για ταξίδι

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Συχνά κάνω οικονομία σε ένα ταξίδι και με τα χρήματα που απομένουν κάνω άλλο ένα.Π.χ.εισητήρια σε περίοδο προσφορών για εξωτερικό, ξενοδοχείο μετά από πολύ ψάξιμο, φαγητό στο εξωτερικό μία φορά τη μέρα και κανένα σνακ ενδιάμεσα (άλλωστε αν έχει καλό πρωινό το ξενοδοχείο, μετά από πολλές ώρες ξαναπεινάω), νεράκι στο εξωτερικό μόνο από σούπερ μάρκετ, αποφεύγω τα ταξί και συνήθως προτιμώ τραμ,μετρό, περπάτημα κτλ.

Με αυτά που εξοικονομήθηκαν μένουν για ένα ακόμα ταξίδι είτε κάπου στην Ευρώπη, είτε το χειμώνα π.χ.σε κάποιο ορεινό γραφικό χωριό, σε κομψούς ξενώνες π.χ. στα υπέροχα Ζαγοροχώρια, την ορεινή Ναυπακτία κτλ....:D
Πολυ καλη ιδεα..να πω την αληθεια εγω δε το κανω αυτοο:(, οταν παω ταξιδι του δινω και καταλαβαινει, απο θεμα ξενοδοχειου και μεταφορικων μεσων θα ελεγα οτι δε προσεχω, απο φαγητο οκ συνηθως καλο πρωινο στο ξενοδοχειο ( ξερετε και στις τσεπες τοστακια χαχαχ:bleh:) και σνακ στη διαδρομη και προχειρο φαγητο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Πολυ καλη ιδεα..να πω την αληθεια εγω δε το κανω αυτοο:(, οταν παω ταξιδι του δινω και καταλαβαινει, απο θεμα ξενοδοχειου και μεταφορικων μεσων θα ελεγα οτι δε προσεχω, απο φαγητο οκ συνηθως καλο πρωινο στο ξενοδοχειο ( ξερετε και στις τσεπες τοστακια χαχαχ:bleh:) και σνακ στη διαδρομη και προχειρο φαγητο.

Κι όμως θα δεις ότι θα εξοικονομήσεις αρκετά χρήματα έτσι. Τα ταξί π.χ.είναι αρκετά ακριβά σε κάποιες χώρες. Επίσης πάντα ψάχνω τις διάφορες κάρτες με εκπτώσεις σε ΜΜΜ ή εισόδους σε μουσεία να δω αν με συμφέρουν ή όχι. Είναι σημαντική η διαφορά και είτε την διαθέσω σε ένα ακόμα νησάκι το καλοκαίρι είτε σε ένα π.χ.τριήμερο στο Πήλιο, κέρδος είναι.;)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ας γράψω και τα δικά μου tips για εξοικονόμηση χρημάτων.

Ψώνια: για σουπερμάρκετ πηγαίνω κατά βάση σε αυτό που συνεργάζεται με την πιστωτική μου, ούτως ώστε να μαζεύω πόντους και να τους εξαργυρώνω (πού αλλού) στην aegean. Φυσικά έχω και κάρτα μέλους στο σουπερμάρκετ και ανά τακτά χρονικά διαστήματα μου δίνουν εκπτωτικά κουπόνια. Κάποια προϊόντα τα αγοράζω βέβαια σε άλλα σουπερμάρκετ βάσει τιμών, προσφορών κλπ. Επιπλέον έχω κάρτες μέλους και για άλλα καταστήματα από τα οποία ψωνίζω τακτικά, εξασφαλίζοντας διάφορες εκπτώσεις.

Προϊόντα όπως σαμπουάν, αφρόλουτρα, αποσμητικά, στοματικό διάλυμα κλπ αγοράζω μόνο από προσφορές 1+1. Τα μόνα καλλυντικά στα οποία επενδύω είναι οι κρέμες προσώπου/ματιών κλπ, τις οποίες όμως αγοράζω από το κατάστημα με την καλύτερη τιμή ή σε περίοδο εκπτώσεων ή αν βρεθώ σε κάποιο οικονομικό duty free εξωτερικό.

Ηλεκτρονικά, gadget κλπ έχω λίγα και καλά. Ας πούμε σπίτι δεν έχω τηλεόραση, από την άλλη έχω επενδύσει σε πράγματα που με ενδιαφέρουν, όπως καλό κινητό, καλή φωτογραφική κλπ. Για "μεγάλες" αγορές ενίοτε πληρώνω με δόσεις μέσω πιστωτικής. Το θεωρώ πολύ καλό σύστημα, από την άλλη ξέρω ότι οι πιστωτικές δεν είναι για όλο τον κόσμο, καθώς πολλοί έχουν την τάση να ξεφεύγουν και να (υπερ) χρεώνονται.

Παπούτσια αγοράζω μόνο στις εκπτώσεις. Ρούχα επίσης, αν και ενίοτε "ξεφεύγω" επειδή μου αρέσουν πολύ. Αλλά γενικώς ψωνίζω κατά βάση on line, ψάχνω προσφορές, ενώ πηγαίνω πολύ συχνά στο εκπτωτικό χωριό (ειδικά για πράγματα που δεν με ενδιαφέρει πολύ το στυλ τους, όπως φόρμες, αθλητικά κλπ).

Καθημερινά έξοδα: δεν πίνω καφέ, έτσι δεν μπαίνω ποτέ στο δίλημμα να αγοράσω από έξω. Δεν παραγγέλνω ποτέ από τη δουλειά φαγητό, σπάνια κανά χυμό (και γενικά αν αγοράζω κάτι στο χέρι απέξω αυτό είναι χυμοί και smoothies-και σπανιότερα κανά σαντουιτσάκι). Γενικώς προσπαθώ να φέρνω κάτι ελαφρύ από το σπίτι μου.

Ενώ συνήθιζα να παίρνω σχεδόν καθημερινά ταξί (δεν οδηγώ), εδώ και 7 μήνες που έχω μετακομίσει πιο κοντά στο μετρό τα έχω κόψει. Θα πάρω σπάνια, κανά βράδυ αργά. Εννοείται βγάζω κάθε μήνα κάρτα ΜΜΜ και δεν κόβω ξεχωριστά εισιτήρια. Αν χρειαστεί να ταξιδέψω αεροπορικά πάνω από μία φορά το μήνα βγάζω κάρτα αεροδρομίου-συμφέρει.

Γενικά κάνω σπανιότατα τα διάφορα "γυναικεία" (αισθητικούς, νύχια κλπ), ενώ έχω βρει μια πάρα πολύ καλή κομμώτρια που χρεώνει πολύ οικονομικά, αλλά σε έναν απλούστατο, καθόλου "μουράτο" χώρο.

Όσον αφορά το ζήτημα της γυμναστικής, όταν έληξε η συνδρομή μου σε ένα πολύ καλό και "στυλάτο" που πήγαινα, την αντικατέστησα με μία σε ένα άλλο, πολύ πιο οικονομικό (σίγουρα με λιγότερες παροχές, αλλά πολύ αξιοπρεπές-άλλωστε δεν είμαι το fitness freak).

Έξοδοι: γενικώς δεν βγαίνω πάρα πολύ, ενώ μου αρέσουν περισσότερο τα outdoors (προτιμώ να πάω για περπάτημα παρά στο μπαρ). Μου αρέσει πολύ να πηγαίνω για φαγητό, αλλά το ψάχνω πολύ για μενού/προσφορές κλπ (τον τελευταίο καιρό που έχω κόψει το κρέας είναι πιο challenging αυτό, αλλά όταν ψάχνεις βρίσκεις!). Αν βγω απλά για καφέ να δω ένα φίλο να τα πούμε θα παραγγείλω απλά καμιά σουρωτή ή σόδα. Γενικά μου αρέσει να επενδύω σε δραστηριότητες όπως σινεμά, θέατρο κλπ, αλλά κι εκεί το ψάχνω για λαϊκή απογευματινή, εισιτήρια 1+1 κλπ. Επίσης σε αυτή τη φάση γίνονται πολλά free events τα οποία δεν σνομπάρω.

Ταξίδια: είναι τόσοι οι προορισμοί που με ενδιαφέρουν, οπότε κλείνω σχεδόν αποκλειστικά με προσφορές. Δεν σνομπάρω τις low-cost, χρησιμοποιώ πολύ ryanair, ενώ για ταξίδια διάρκειας μέχρι μία εβδομάδα παίρνω χειραποσκευή. Γενικά είμαι οριοθετημένη στην τιμή του καταλύματος που θα επιλέξω και στα έξοδα που θα κάνω, αλλά θα κακομάθω μια στο τόσο τον εαυτό μου με ένα καλύτερο ξενοδοχείο ή με ένα πολύ καλό γεύμα ή δραστηριότητα. Επίσης έχω καταργήσει τα νησιά για τα οποία χρειάζεται να πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλά σου σε ακτοπλοϊκά. Τα θεωρώ πολύ υπερτιμημένα και, εκτός από τα πολύ κοντινά, ταξιδεύω μόνο αεροπορικώς.

Αυτά τα ολίγα. Νομίζω πως, μέσα στα τόσα αρνητικά της κρίσης, υπάρχει το θετικό ότι οι Έλληνες, λαός που δίνει μεγάλη σημασία στο "φαίνεσθαι", έκοψε αρκετά από διάφορα επιφανειακά και άνευ ουσίας έξοδα. Ο καθένας επιλέγει πού θα επενδύσει και υπάρχει μεγάλη απενοχοποίηση στο ζήτημα της οικονομίας και της αποταμίευσης. Παλιότερα εύκολα "κακοχαρακτηριζόσουν" τσιγγούνης, μίζερος κλπ, τώρα ελάχιστοι είναι αυτοί που θα σε κρίνουν πάνω σε αυτό.
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Νομίζω πως, μέσα στα τόσα αρνητικά της κρίσης, υπάρχει το θετικό ότι οι Έλληνες, λαός που δίνει μεγάλη σημασία στο "φαίνεσθαι", έκοψε αρκετά από διάφορα επιφανειακά και άνευ ουσίας έξοδα. Ο καθένας επιλέγει πού θα επενδύσει και υπάρχει μεγάλη απενοχοποίηση στο ζήτημα της οικονομίας και της αποταμίευσης. Παλιότερα εύκολα "κακοχαρακτηριζόσουν" τσιγγούνης, μίζερος κλπ, τώρα ελάχιστοι είναι αυτοί που θα σε κρίνουν πάνω σε αυτό.
Τα είπες όλα, με κάλυψες πλήρως αν και έχω μια μικρή ένσταση για το "φαίνεσθαι" των Ελλήνων. Δεν το έχουν ξεπεράσει ακόμα, έχει και άλλο να περικόψουν από τη "φιγούρα" τους!
 

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Περσία
Αυτά τα ολίγα. Νομίζω πως, μέσα στα τόσα αρνητικά της κρίσης, υπάρχει το θετικό ότι οι Έλληνες, λαός που δίνει μεγάλη σημασία στο "φαίνεσθαι", έκοψε αρκετά από διάφορα επιφανειακά και άνευ ουσίας έξοδα. Ο καθένας επιλέγει πού θα επενδύσει και υπάρχει μεγάλη απενοχοποίηση στο ζήτημα της οικονομίας και της αποταμίευσης. Παλιότερα εύκολα "κακοχαρακτηριζόσουν" τσιγγούνης, μίζερος κλπ, τώρα ελάχιστοι είναι αυτοί που θα σε κρίνουν πάνω σε αυτό.

συμφωνώ απόλυτα!!!!! πλέον θεωρείσαι "συνετός" και "ψαγμένος" που μπορείς και τα βάζεις όλα στο ζύγι και τα καταφέρνεις !!!! Παλιότερα θα το θεωρούσαν κακομοιριά...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.467
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν έχω αμάξι, άρα δεν πληρώνω φόρους, βενζίνες, πάρκινγκ, σέρβις κλπ.
Δεν πίνω καφέ και αλκοόλ (δεν έπινα ποτέ).
Δεν έχω αγοράσει ποτέ μου βαλίτσα (μου πληρώνουν για τη νέα βαλίτσα οι φίλες μου οι αεροπορικές όποτε χαλάει)
Δεν αγοράζω σαπούνια, σαμπουάν, χαρτιά υγείας κλπ, διαμένω συχνά σε ξενοδοχεία λόγω δουλειάς και τα παίρνω από εκεί
Δεν έχω κινητό τεχνολογίας (είναι ένα της εποχής προ touch screen, τα άλλα δεν τα πολυκαταλαβαίνω)
Δεν ψωνίζω σχεδόν ποτέ τίποτε, διότι εκτός των άλλων δε χωράνε και στο σακίδιό μου. Π.χ. πάντα έχω μόνο ένα ζευγάρι παπούτσια, όταν τρυπήσουν παίρνω άλλα, έχω μόνο δύο πουκάμισα εδω και χρόνια (έτσι κι αλλιώς τα φοράω 1-2 φορές το χρόνο)
Το τσιγάρο κόπηκε προ πολλού. Δεν κόστιζε πολύ αλλά δεν παύει να είναι μια εξοικονόμηση
Συγκατοικώ (με δικό μου δωμάτιο αλλά κοινό μπάνιο) και μάλιστα με αρκετούς (το μπάνιο μόνο με έναν). Δε θα το άλλαζα με τίποτε, μου αρέσει η συγκατοίκηση.

Συμβουλη για εξοικονόμηση χρημάτων: παρακολουθείστε τις προτάσεις μου στο στοίχημα στο ποδόσφαιρο και παίξτε τα αντίθετα, σίγουρη επιτυχία.
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Προσωπικά για την εξοικονόμηση χρημάτων , πέραν των καθημερινών περικοπών , για ταξίδια εφαρμόζω τα κάτωθι :

α) Άνοιγμα δευτερου λογαρισμού όψεως στην τράπεζα που μπαίνει η μισθοδοσία και πάγια εντολή σε ημερομηνία της επιλογής μου για μεταφορά σε αυτόν συγκεκριμένου ποσού από τον βασικό λογαριασμό.

β) Κουμπαράς στο σπίτι , με τακτική κατάθεση από κοινού με την κυρά , σε κάθε σαββατοκύριακο που δεν θα προκύψει έξοδος.

γ) Ενημερωτικά mail από εταιρίες (αεροπορικές,ξενοδοχείων κλπ) που με εκφράζουν και μπορώ να πετύχω καλύτερες τιμές ή προσφορές.

Το ποσό της αποταμίευσης είναι καθαρά θέμα του καθενός και της δυνατότητάς του. Πλέον θεωρώ οτι είναι πιο εύκολο στις μέρες μας αν οχι το να αποταμιεύουμε , το να μπορούμε μέσω διαδικτύου να βρίσκουμε προσφορες σε φτηνά εισιτήρια και ξενοδοχεία.

Και κάτι ακόμη..Προσωπικά , παρατήρησα στο παρελθόν οτι στα ταξίδια μου , τα περισσότερα δυστυχώς χρήματα που μου έφευγαν είχαν να κάνουν με δώρα και σουβενίρ για την πατρίδα παρά στα υπόλοιπα προσωπικά μου έξοδα.Ακόμη και εκεί μπορούμε να εξοικονομήσουμε χρήματα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.828
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
η δική μου λύση είναι να κάνεις παιδιά...οπότε αναγκάζεσαι να κόψεις πολλά...

κοβεις εξόδους για ποτά και φαγητά, επισκέψεις εδώ και εκεί (ε να τους πάρουμε κάτι μην πάμε με άδεια χέρια), κόβεις το τσιγάρο (εδώ που μένουμε έχει ψοφόκρυο να βείς στο μπαλκόνι), κόβεις το γυμναστήριο (σιγά μην βρείς χρόνο να πας...κάνα τρέξιμο στην φύση μόνο), κόβεις τους γάμους και βαφτίσια που σε καλούνε κάθε τρεις κ λίγο, κόβεις το ένα κόβεις το άλλο...
και νομίζεις ότι κάνεις οικονομία και μαζεύεις λεφτά για ταξίδια...
νομίζεις όμως...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Μερικοί τρόποι που χρησιμοποιώ για να εξοικονομώ χρήματα

Δεν αγοράζω βιβλία:

Διαβάζω βιβλία από δανειστικές βιβλιοθήκες(το ίδιο και ο Φιλέας Φόγκ. Σύμπτωση; ) από ανταλλακτικές, δανείζομαι από φίλους η βρίσκω βιβλία σε μορφή pdf από το internet

Δεν αγοράζω έπιπλα:

Εχω την παλιά επίπλωση της αδερφής μου αλλά και πολλά έπιπλα που μου δώσανε φίλοι που δεν τα θέλανε(προ κρίσης όλα αυτά)

Δεν δίνω χρήματα σε άχρηστες τροφές:

Πατατάκια, αναψυκτικά, γλυκά κτλ. δεν έχουν κανένα όφελος για το σώμα και μόνο βλάβη προκαλούν. Η καλή διατροφή δεν είναι ακριβή. Την προηγούμενη εβδομάδα πήρα 5 κιλά φρούτα εποχής από την λαική με 2,5 ευρώ (όσο και ένα πιτόγυρο) Οσπρια και λαχανικά επίσης είναι σε χαμηλές τιμές. Όταν είναι να βγω έξω τρώω καλά πριν από το σπίτι η μπορεί να πάρω και κολατσιό μαζί μου.

Δεν δίνω χρήματα σε γυμναστήρια:

Το γρήγορο περπάτημα είναι από τις καλύτερες ασκήσεις σύμφωνα με έρευνες και με ελάχιστες πιθανότητες για τραυματισμούς. Εχω και βαράκια σπίτι όπου μπορώ να κάνω με αυτά ασκήσεις για όλο το σώμα ότι ώρα θέλω και χωρίς τον συνωστισμό και την βαβούρα του γυμναστηρίου.

Κάνω αγορές από το internet:

Γλιτώνω τουλάχιστον 300€ τον χρόνο απλά γιατί αγοράζω 2 συμπληρώματα διατροφής μέσω internet και όχι από καταστήματα στην Ελλάδα.

Προσπαθώ να φτιάχνω μέσα στο σπίτι ότι μπορώ μόνος:

Με οδηγίες που βρήκα στο internet έκανα συντήρηση του κλιματιστικού, ενώ με οδηγίες ενός φίλου μου ελαιοχρωματιστή έβαψα μόνος μου το σπίτι.

Δεν ξοδεύω χρήματα για «διασκέδαση» έξω:

Στα σπίτια των φίλων αλλά και στο δικό μου με παρέα καθόμαστε πολύ πιο αναπαυτικά ,ακούμε την μουσική που εμείς θέλουμε και στην ένταση που θέλουμε, δεν αναπνέουμε καρκινογόνο καπνό και δεν φοβόμαστε να μην μας παρεξηγήσει κάποιος επειδή ξεφύγαμε. Επίσης ψάχνομαι από το internet και βρίσκω συνέχεια συναυλίες, παραστάσεις και εκθέσεις δωρεάν.

Ξοδεύω ελάχιστα χρήματα για ντύσιμο:

Αγοράζω μαύρα παπούτσια που πηγαίνουν με όλα τα ρούχα και ψωνίζω ρούχα secondhand.H Θεσσαλονίκη έχει γεμίσει με τέτοια μαγαζιά όπου παίζει πολύ σαβούρα μεν αλλά αν αφιερώσεις πολύ χρόνο μπορεί να βρεις και αξιόλογα κομμάτια. Αγόρασα 3 μπλουτζίν Ιταλικά με 10€ χωρίς φθορές που για να αγοράσω ανάλογα κομμάτια σε άλλα μαγαζιά θα ήθελα 200€ τουλάχιστον.

Κάνω αγορές από διαφορετικά supermarket και καταστήματα μέσω έρευνας:

Είναι πολύ βαρετό να κάνεις έρευνα για το κάθε προϊόν που αγοράζεις αλλά υπάρχουν 10-15 πράγματα που τα αγοράζω συνέχεια οπότε έκανα μια μικρή έρευνα για να βρω ποιος έχει φθηνότερο το καθένα τουλάχιστον σε αυτά και επίσης ενημερώνομαι και από τα φυλλάδια προσφορών φυσικά. Σε κάποιο γερμανικό super σου στέλνουν και mail κάθε εβδομάδα αν γραφτείς.
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
η δική μου λύση είναι να κάνεις παιδιά...οπότε αναγκάζεσαι να κόψεις πολλά...
Αλλά αυτό είναι με διαφορά το ακριβότερο σπορ! Όσα κι αν κόψεις μετά τι να σου μείνει για ταξίδια; :haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom