Airbnb

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
να κανεις παράπονα στην airbnb αναφέροντας το, δηλαδή την διαφορά τιμής που υπάρχει τώρα κτλ. Είναι πολύ πιθανόν να σου δώσουν κάποιο κουπόνι. Εγώ όποτε υπέβαλλα παράπονα πάντα μου έδιναν κουπόνι.
 

eleni.mak

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο! πως λειτουργεί το σύστημα της airbnb? θα στείλω μήνυμα στον ιδιοκτητη να τον ρωτησω και να γνωριστούμε και μετά αν κάνω κράτηση θα του στείλω κάποια προκαταβολή? είναι ασφαλές το σύστημα?
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Μη στείλεις μήνυμα στον ιδιοκτήτη.Όσοι αναφέρουν επικοινωνία εκτός πλατφόρμας είναι μάλλον απατεώνες. Όλες οι συναλλαγές πρέπει να γίνονται μέσα από την πλατφόρμα. Αν σου έρθει μήνυμα από email του στυλ [email protected] είναι απάτη. Το email φαίνεται να είνα του airbnb αλλα δεν είναι. Πρέπει να ψάξεις να βρείς ποια είναι τα επίσημα email της εταιρείας και μόνο αυτά να εμπιστεύεσαι. Η aribnb δεν θα σου ζητήσει ποτέ να κάνεις έμβασμα μέσω τραπέζης κτλ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μη στείλεις μήνυμα στον ιδιοκτήτη.
Από το airbnb δεν έχεις τη δυνατότητα να στείλεις μήνυμα εκτός πλατφόρμας. Δεν εμφανίζονται τα mail τους, ιδίως πριν κάνεις κράτηση. Η επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη είναι για εμένα απαραίτητη πριν την κράτηση. Πάντα στέλνω μήνυμα, έστω και μια τυπικούρα. Η απάντησή του μετράει στην τελική επιλογή.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Από το airbnb δεν έχεις τη δυνατότητα να στείλεις μήνυμα εκτός πλατφόρμας. Δεν εμφανίζονται τα mail τους, ιδίως πριν κάνεις κράτηση. Η επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη είναι για εμένα απαραίτητη πριν την κράτηση. Πάντα στέλνω μήνυμα, έστω και μια τυπικούρα. Η απάντησή του μετράει στην τελική επιλογή.
Εννοούσα μην στείλει μήνυμα μέσω email. Από την πλατφόρμα εννοείται ότι μπορεί να στείλει και εγώ το κάνω. Κάποιοι ιδιοκτήτες έχουν το email τους στις φωτογραφίες και σου ζητάνε να επικοινωνήσεις εκτός πλατφόρμας. Αυτούς πρέπει να τους αποφεύγουμε. Το αναφέρω γιατί στην αρχή και εγώ την πάτησα με απατεώνα. Ευτυχώς που με πρόλαβε η airbnb στέλνοντας μου email ότι υπάρχει πρόβλημα με τον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη (είναι απάτη) και δεν πλήρωσα.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο! πως λειτουργεί το σύστημα της airbnb? θα στείλω μήνυμα στον ιδιοκτητη να τον ρωτησω και να γνωριστούμε και μετά αν κάνω κράτηση θα του στείλω κάποια προκαταβολή? είναι ασφαλές το σύστημα?
Εγώ επιλέγω ιδιοκτήτες με πολλές κριτικές και χωρίς ακυρώσεις.
Απο εκεί και πέρα η επικοινωνία γίνεται ΜΟΝΟ μέσα από την πλατφόρμα.

Χρήματα ΔΕΝ πληρώνουμε στον ιδιοκτήτη. Τα χρήματα δεσμεύονται στην κάρτα από την airbnb και ο ιδιοκτήτης τα εισπράτει 24 ώρες μετά την άφιξη του επισκέπτη. Αν ο χώρος δεν είναι όπως περιγράφεται, υπάρχει μια διαδικασία την οποία πρέπει να ακολουθήσεις έγκαιρα. Αν διαβάσεις προσεκτικά όρους και προϋποθέσεις θα καταλάβεις.
Πριν κανεις κράτηση να συνεννοηθείς για κάθε λεπτομέρεια και για την ώρα άφιξης και αναχώρησης.
Η ασφάλεια είναι σχετική, όπως σε όλα τα πράγματα. :)
 

eleni.mak

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Εγώ επιλέγω ιδιοκτήτες με πολλές κριτικές και χωρίς ακυρώσεις.
Απο εκεί και πέρα η επικοινωνία γίνεται ΜΟΝΟ μέσα από την πλατφόρμα.

Χρήματα ΔΕΝ πληρώνουμε στον ιδιοκτήτη. Τα χρήματα δεσμεύονται στην κάρτα από την airbnb και ο ιδιοκτήτης τα εισπράτει 24 ώρες μετά την άφιξη του επισκέπτη. Αν ο χώρος δεν είναι όπως περιγράφεται, υπάρχει μια διαδικασία την οποία πρέπει να ακολουθήσεις έγκαιρα. Αν διαβάσεις προσεκτικά όρους και προϋποθέσεις θα καταλάβεις.
Πριν κανεις κράτηση να συνεννοηθείς για κάθε λεπτομέρεια και για την ώρα άφιξης και αναχώρησης.
Η ασφάλεια είναι σχετική, όπως σε όλα τα πράγματα. :)
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!θα τα κάνω όλα όπως λες!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!θα τα κάνω όλα όπως λες!
Δώσε προσοχή σε κάθε κριτική. Οι άνθρωποι δεν μεταλάσσονται. Άν κάποιος είναι σωστός, μάλλον θα είναι σωστός με όλους. Άν την έχει κάνει μια φορά, μπορεί να την ξανακάνει.
Εμένα η Σουηδέζα με έπρηξε για το πως θα παραλάβω τα κλειδιά και τι ώρα. Στο τέλος πήγαν όλα καλά αλλά εγώ εν τω μεταξύ είχα αγχωθεί. Φυσικά τα έγραψα στη κριτική μου και με τον επόμενο θα συνεννοηθώ για την παραμικρή λεπτομέρεια προκαταβολικά.

Πάντως η airbnb είναι μεγάλη πλατφόρμα και οι "επαγγελματίες" ιδιοκτήτες ενδιαφέρονται για τις κριτικές. Οπότε διάβασε προσεκτικά το μάθημά σου και όλα θα πάνε καλά! :D
 

eleni.mak

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Καλημέρα!Ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση σχετικά με την έκπτωση που θα μπορούσα να πάρω τα 25 ευρώ αν με προσκαλέσει κάποιος!Με προσκάλεσε λοιπόν μία κοπέλα αλλά έγω έχω ήδη λογαριασμό.Πώς θα πάρω την έκπτωση?Μήπως αυτήν την πρόσκληση να την στείλω στο αγόρι μου να κάνει λογαριασμό και να πάρει αυτός την έκπτωση και να κλείσουμε απο εκεί το ταξίδι?
 

eleni.mak

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Παιδιά καλσπέρα δεν ξέρω τι κάνω λάθος!!μια κοπέλα από αυτό το φόρουμ μου έστειλε πρόσκληση για να κάνω σύνδεση κ,αι να κλείσω ταξίδι στν airbnb με σκοπό όταν κλείσω ταξίδι να πάρω τν έκπτωση.εγώ επειδή είχα ήδη λογαριασμό το εστειλα στο αγόρι μου ώστε να προσκαλεστεί αυτός και να κλείσουμε από το λογαριασμό του.δεν μας εγραψε κατι πουθενα για εκπτωσηη.τι να κάνω??????? ισχύει εκπτωση???
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παιδιά καλσπέρα δεν ξέρω τι κάνω λάθος!!μια κοπέλα από αυτό το φόρουμ μου έστειλε πρόσκληση για να κάνω σύνδεση κ,αι να κλείσω ταξίδι στν airbnb με σκοπό όταν κλείσω ταξίδι να πάρω τν έκπτωση.εγώ επειδή είχα ήδη λογαριασμό το εστειλα στο αγόρι μου ώστε να προσκαλεστεί αυτός και να κλείσουμε από το λογαριασμό του.δεν μας εγραψε κατι πουθενα για εκπτωσηη.τι να κάνω??????? ισχύει εκπτωση???
Διάβασε εδώ τους όρους των κουπονιών (της έκπτωσης δηλαδή) https://www.airbnb.gr/referrals/terms_and_conditions?offer_name=GR_localized_v3
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom