Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αγαπητοί συμφορουμίτες το έγραψα στο αρχικό μου post, να το διευκρινίσω και πάλι ότι δεν μιλάω για τις διαφορές στις τιμές αλλά για τις μεγάλες διαφορές στα μίλια. .
ειναι αλληλενδετα, δεν μπορεις να τα ξεχωριζεις. πιο ακριβος ναυλος, πιο πολλα μιλια, απλα πραγματα. μεχρι να γινει οπως στις ΗΠΑ, ευρω και μιλι (ή περιπου μιλι) ασχετα απο ναυλους, αποστασεις κλπ.
 

StamatisK

Member
Μηνύματα
38
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα
Ταξίδι-Όνειρο
Αγια Περουπολη
ειναι αλληλενδετα, δεν μπορεις να τα ξεχωριζεις. πιο ακριβος ναυλος, πιο πολλα μιλια, απλα πραγματα. μεχρι να γινει οπως στις ΗΠΑ, ευρω και μιλι (ή περιπου μιλι) ασχετα απο ναυλους, αποστασεις κλπ.
Μόνο που στην δική μου περίπτωση ισχύει το αντίθετο : πιο ακριβός ναύλος και λιγότερα μίλια !:(
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μόνο που στην δική μου περίπτωση ισχύει το αντίθετο : πιο ακριβός ναύλος και λιγότερα μίλια !:(
Για την ακριβεια πληρωσες πιο πολλα το χαμηλοτερο ναυλο. Αλλα δεν μπορεις να το ξερεις εκ των προτερων. Εχει καποιο ρισκο μα κλεινεις πολυ η κ λιγο καιρο πριν. Το καλυτερο ειναι να παρακολουθεις την τιμη.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Υποθετικό παράδειγμα με 3 κατηγορίες ναύλων Α,Β,Γ με το Α να είναι π.χ. το business και το Γ το πιο οικονομικό.
Σε μια ημερομηνία (π.χ. 1 Ιανουαρίου) για ταξίδι τον Αύγουστο έχουμε τα εξής δεδομένα:
Α: Τιμή 200€, μίλια 40
Β: Τιμή 150€, μίλια 20
Γ: Τιμή 100€, μίλια 10
Σε μεταγενέστερη ημερομηνία (π.χ. 1 Μαρτίου) έχουν εξαντληθεί τα "πολύ φθηνά εισιτήρια" με κατηγορία ναύλου "Γ" και βγάζει η εταιρία προσφορά 50% σε όλα τα εισιτήρια. Υποθετικά:
Α: Αρχική Τιμή 260€, Τιμή μετά την έκπτωση 130€, μίλια 40
Β: Αρχική Τιμή 180€, Τιμή μετά την έκπτωση 90€, μίλια 20.
Στην περίπτωση αυτή αν κλείσει κάποιος εισιτήριο το Μάρτιο πετυχαίνει φθηνότερο εισιτήριο (90€ έναντι 100€) και περισσότερα μίλια (20 έναντι 10)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Επομένως παρ΄όλο που δεν φαίνεται δίκαιο,να πληρώνεις περισσότερο και να παίρνεις λιγότερα μίλια,φταίει η σύνδεση των μιλίων με την κατηγορία ναύλου.Αν πληρώσεις την χαμηλή κλάση ακριβά παίρνεις λιγότερα μίλια.Και αν βγεί προσφορά η μείωση τιμών και αγοράσεις φθηνά(ή ίδια τιμή) την ακριβή κλάση παίρνεις περισσότερα μίλια.Μπερδεμένο φαίνεται και όχι δίκαιο αλλά αυτό φαίνεται να ισχύει.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Αγαπητοί συμφορουμίτες το έγραψα στο αρχικό μου post, να το διευκρινίσω και πάλι ότι δεν μιλάω για τις διαφορές στις τιμές αλλά για τις μεγάλες διαφορές στα μίλια. Γι’ αυτό άλλωστε και ποστάρω σε αυτό το νήμα και όχι στο νήμα που αφορά την τιμολογιακή πολιτική της Aegean. Όταν αγοράζεις εισιτήρια μια δεδομένη στιγμή και μάλιστα αρκετά νωρίς, πάντα παίρνεις το ρίσκο μετά από λίγο καιρό (ή ακόμα και την επόμενη μέρα) να βγεί μια προσφορά και τα εισιτήρια που ήδη έχεις πάρει να κοστίζουν φτηνότερα. Αυτό το ρίσκο αυτονόητα το αποδέχομαι.

Τα μίλια όμως δεν είναι το ίδιο πράγμα με τα Ευρώ. Τι σχέση πρέπει να έχουν τα μίλια με προσφορές για έκπτωση στην τιμή ? Υποτίθεται ότι είναι ανταμοιβή, η «επιβράβευση» της εταιρείας στον τακτικό επιβάτη. Τι επιβράβευση είναι αυτή στην συγκεκριμένη περίπτωση ? Ήλθες νωρίς, σε έχουμε σίγουρο γι αυτό σου δίνουμε στην κανονική τιμή το πακέτο με τις λιγότερες δυνατές παροχές ? Αυτό ρωτάω.

Όσο αφορά το σχόλιο σου φίλε North66, εγώ ποτέ δεν είπα ποτέ ότι φταίει σε κάτι η Aegean. Απλά να ρωτήσω το εξής : την επομένη φορά που θα βγάλω εισιτήρια 2 μήνες πρίν (και όχι 6 όπως βλακωδώς έκανα) και η εταιρεία δεν θα έχει για 4 μήνες αφενός δύο εξασφαλισμένους πελάτες και αφετέρου τα χρήματά μου στα χέρια της ποιος θα χάσει εγώ ή η Aegean ? Και να θυμίσω ότι τα εισιτήρια για Μαδρίτη βγήκαν λιγότερο από 2 μήνες πρίν το ταξίδι και πάλι το ίδια πράγμα έγινε όσο αφορά τα μίλια.
Πάντως εγώ αυτήν ακριβώς την απορία σου για την πιστότητα του μέλους κ την ανταμοιβή θα την απηύθηνα κατευθείαν στην Aegean. Ενδεχόμενα να σε διαφωτίσουν για επόμενες αγορες
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Tι εννοείς να τον διαφωτίσουν; Εννοείς να του πουν πότε βγάζουν τα φθηνότερα εισιτήρια που να κερδίζουν τα περισσότερα μίλια;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομίζω ότι ξεχνάς τον τρίτο παράγοντα, πέραν εσού και της αεροπορικής: τους άλλους επιβάτες. Η Aegean έβγαλε μια προσφορά, ήθελε να γεμίσει τις θέσεις όσο νωρίτερα γίνεται, αλλά η προσφορά δεν είχε την ανταπόκριση που ήθελε, διότι δεν ανταποκρίθηκαν οι πελάτες. Αναγκάστηκε λοιπόν να βγάλει καλύτερη προσφορά, προσφέροντας ακριβότερο ναύλο (άρα περισσότερα μίλια) σε χαμηλότερη τιμή. Αν ελιχαν ανταποκριθεί κι άλλοι πελάτες στην αρχική προσφορά δε θα είχε αναγκαστεί να το κάνει αυτό, αλλά η Aegean και η κάθε εταιρεία έχει κάποια εργαλεία για να μαντέψει/υπολογίσει την ανταπόκριση σε κάθε προσφορά, τα οποία δεν μπορούν να είναι ακριβή, δεν έχουν και κρυστάλλινη μπάλα. Δεν είναι ότι το θέλησε έτσι η εταιρεία, δεν είναι ότι αυτή είναι η τακτική της, απλά δεν της βγήκε.
 

StamatisK

Member
Μηνύματα
38
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα
Ταξίδι-Όνειρο
Αγια Περουπολη
Νομίζω ότι ο fotast και ο yorgos το συνόψισαν ωραιότατα παραπάνω. Στην ουσία όλοι το ίδιο πράγμα λέμε. Η εταιρεία "παίζει" με τους ναύλους και τις τιμές με αποκλειστικό σκοπό να γεμίσει το αεροπλάνο. Όποιος έχασε, έχασε και όποιος κέρδισε, κέρδισε.Και το συμπέρασμα (για μένα τουλάχιστον) είναι αυτό που είπε ο North66 : Είναι λάθος τακτική να αγοράζεις νωρίς τα εισιτήρια (μιλάμε πάντα για off season περιόδους) γιατί το πιθανότερο είναι ότι στο μέλλον θα βρείς πολύ καλύτερη προσφορά.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Κόπηκαν από 1/10 οι αναβαθμίσεις σε business στους φθηνούς ναύλους(U,P,T) go light.Δεν το ήξερα και προσπάθησα χτες να κάνω αναβάθμιση που δεν πέρασε φυσικά.

Ισχύει και για silver και για gold.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Κόπηκαν από 1/10 οι αναβαθμίσεις σε business στους φθηνούς ναύλους(U,P,T) go light.Δεν το ήξερα και προσπάθησα χτες να κάνω αναβάθμιση που δεν πέρασε φυσικά.

Ισχύει και για silver και για gold.
Και όπως πάντα σχεδόν, χωρίς καμία ενημέρωση από την εταιρία. Κρίμα και τα φυλούσα για τη συνέχεια του έτους.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κόπηκαν από 1/10 οι αναβαθμίσεις σε business στους φθηνούς ναύλους(U,P,T) go light.Δεν το ήξερα και προσπάθησα χτες να κάνω αναβάθμιση που δεν πέρασε φυσικά.

Ισχύει και για silver και για gold.
Μιλάς για upgrade vouchers ή για αναβαθμίσεις με μίλια;
Δε θυμάμαι να έχω αποδεχθεί τέτοια αλλαγή στους όρους, ούτε να μου έχουν δώσει εύλογη έγκαιρη προειδοποίηση. Μήπως ήρθε η ώρα να μιλήσουν τα δικαστήρια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom