Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δυο νεα ΟΤΑs μπαινουν στο παιχνιδι το επομενο διαστημα. Το πρωτο ειναι το Hotel Bonanza που υποσχεται καλυτερες τιμες λογω της χαμηλοτερης προμηθειας που θα λαμβανει για τις κρατησεις (8% σε συγκριση με το 15+% που εχουν οι περισσοτεροι ανταγωνιστες). Το δευτερο ειναι το Ryanair Rooms της γνωστης αεροπορικης εταιριας η οποια απο 1η Οκτωβριου σταματαει τη συνεργασια της με την booking.com. Υποσχεται στους επιβατες της τις καλυτερες τιμες της αγορας. Μενει να δουμε αν θα το κανει πραξη. Προς το παρον παντως αναζητα συνεργατες που παρεχουν προτασεις διαμονης κι στους 200 προορισμους της (δηλαδη αλυσιδες, δικτυα, B2B κλπ)
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
δεν ξερω αν το εχει αναφερει κανεις αλλα μεσω εφαρμογων(ipad-iphone που εχω συγκεκριμενα εγω) εχουν καλυτερες τιμες στα ξενοδοχεια αν κανεις κρατηση οπως το agoda.com που μου τα δινει φτηνοτερα απο την σελιδα τους,οπως κ το hotel.com και αλλα που πολλες φορες σου δινει 5% εως 10% αν κανεις κρατηση μεσω apps.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Το δευτερο ειναι το Ryanair Rooms της γνωστης αεροπορικης εταιριας η οποια απο 1η Οκτωβριου σταματαει τη συνεργασια της με την booking.com. Υποσχεται στους επιβατες της τις καλυτερες τιμες της αγορας. Μενει να δουμε αν θα το κανει πραξη. Προς το παρον παντως αναζητα συνεργατες που παρεχουν προτασεις διαμονης κι στους 200 προορισμους της (δηλαδη αλυσιδες, δικτυα, B2B κλπ)
Μπήκα δοκιμαστικά στο site της Ryanair για αναζήτηση ξενοδοχείου και έβγαλε μήνυμα ότι η υπηρεσία θα ξεκινήσει την Παρασκευή (7 Οκτωβρίου φαντάζομαι)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μπήκα δοκιμαστικά στο site της Ryanair για αναζήτηση ξενοδοχείου και έβγαλε μήνυμα ότι η υπηρεσία θα ξεκινήσει την Παρασκευή (7 Οκτωβρίου φαντάζομαι)
Κι αν, γιατι απο 1η το πηγαν Δευτερα 3 Οκτωβριου και τωρα Παρασκευη.
 

Spy_I

Member
Μηνύματα
67
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Σ' ευχαριστω! Μιας που το χρησιμοποιησες...να σε ρωτησω: προπληρωνεις οολο το ποσο με την κρατηση? Και αν ακυρωσεις μεσα στο διαστημα της δωρεαν ακυρωσης, σου τα επιστρεφουν πισω? Πως ακριβως λειτουργει?:)
Εχει και από τα δύο! Λειτουργεί ακριβώς όπως το booking. Εγώ πλήρωσα χωρίς επιστροφή (reduced rate) διότι αν τσιμπήσεις καμιά προσφορά σαν την δική μου πληρώνεις όλο το ποσό. Δεν το μετανιώσαμε όμως. Όταν πήγαμε και είδαμε δεν πιστεύαμε στην τύχη μας.. Αν βρεις κάτι που σου αρέσει σε ξενοδοχείο σύγκρινε και με άλλα sites και θα δείς ότι το destinia έχει την πιο χαμηλή τιμή αδιαφισβήτητα.. Αν θες με δωρέαν ακύρωση (flexible rate) νομίζω πληρώνεις ένα 20% (για 1 βράδυ) και στα επιστρέφουν σε 3 μέρες στην κάρτα σου. Αν θες μπορείς να βρεις και δωμάτιο -λιγοτερες επιλογές όμως - και να πληρώσεις στο ξενοδοχείο - γράφει δίπλα στην τιμή του ξενοδοχείου (pay to hotel). Good luck.
 
Last edited:

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Παιδιά δε ξέρω τι λέτε σεις, εγώ πάντως το τελευταίο καιρό έχω βολευτεί με το Venere.. Αν γραφτείς στο σάιτ ή στο newsletter (δε θυμάμαι ακριβώς) στέλνουν συχνά εκπτωτικούς κωδικούς 15% τους οποίους εκμεταλλεύομαι δεόντως.. Το κακό είναι βέβαια ότι για να κάνεις χρήση του κωδικού (τον οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις όσες φορές θέλεις για να κλείσεις -εντός του χρονικού ορίου που ορίζει η προσφορά βέβαια- όσα ξενοδοχεία χρειαστείς) πρέπει να προπληρώσεις το ποσό.. Αλλά σε πολλές περιπτώσεις (όπως έκανα τώρα που έκλεισα ξενοδοχεία Μόναχο και Σάλτσμπουργκ ταυτόχρονα) μπορείς να κλείσεις με δωρεάν ακύρωση και σου επιστρέφουν τα λεφτά που χρεώθηκες

Επίσης πάντα ψάχνω και για προσφορές μέσω των επίσημων ιστοσελίδων των ξενοδοχείων που με ενδιαφέρουν (αλλά δεν έχω δει σημαντικές αποκλίσεις ως τώρα σε σχέση με τα site)

Το booking.com τώρα τελευταία δε συμφέρει και δε σου εμφανίζει απευθείας όλο το ποσό που θα χρεωθείς αν πας π.χ. Αμερική που σου βάζουν καπέλο ένα σωρό φόρους... Ενώ στο Venere όταν πας να κλείσεις σου βγάζει απευθείας το συνολικό ποσό με τα εξτρα (όμως η έκπτωση 15% δεν υπολογίζεται στους φόρους αν υπάρχουν)

Αυτά από μένα
 
Last edited:

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Εχει και από τα δύο! Λειτουργεί ακριβώς όπως το booking. Εγώ πλήρωσα χωρίς επιστροφή (reduced rate) διότι αν τσιμπήσεις καμιά προσφορά σαν την δική μου πληρώνεις όλο το ποσό. Δεν το μετανιώσαμε όμως. Όταν πήγαμε και είδαμε δεν πιστεύαμε στην τύχη μας.. Αν βρεις κάτι που σου αρέσει σε ξενοδοχείο σύγκρινε και με άλλα sites και θα δείς ότι το destinia έχει την πιο χαμηλή τιμή αδιαφισβήτητα.. Αν θες με δωρέαν ακύρωση (flexible rate) νομίζω πληρώνεις ένα 20% (για 1 βράδυ) και στα επιστρέφουν σε 3 μέρες στην κάρτα σου. Αν θες μπορείς να βρεις και δωμάτιο -λιγοτερες επιλογές όμως - και να πληρώσεις στο ξενοδοχείο - γράφει δίπλα στην τιμή του ξενοδοχείου (pay to hotel). Good luck.
Σ ευχαριστω κ παλι! Εχω βρει καλες τιμες κ μαλλον θα τα κλεισω απο αυτο.
 
Last edited:

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Πάντως, εγώ πριν από 5 λεπτά έκανα σύγκριση τιμών του ξενοδοχείου που έχω ήδη κλείσει για Λισσαβόνα και οι σημερινές τιμές είναι φθηνότερα στο booking.com από το destinia κατά 30,00€ περίπου.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Κι εγω ακριβως το ιδιο εκανα το μεσημερι!Ποτε πετας Λισαβονα?
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
:clap::clap::clap::clap:15 με 18 Δεκεμβρη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom