Γερμανία Στην αίθουσα της Δίκης της Νυρεμβέργης!

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Πριν απο μερικά χρόνια, ενα κυριακάτικο πρωινό, καθως βρισκόμουν σε διακοπές στην Νυρεμβέργη ειπα να παω να επισκεφτώ ενα μέρος το οποίο εκανε γνωστό την πόλη της Νυρεμβέργης σε όλη την υφήλιο.


Συχνά μου έχει τύχει οταν λεω σε καποιον συνομιλιτή μου για την Νυρεμβέργη το σχόλιο που εισπράττω να είναι “ α, εκεί που έγινε η δίκη της Νυρεμβέργης!”


Ε, λοιπόν σκέφτηκα, ας παω να δω το μέρος οπου έγινε η πασίγνωστη δίκη της Νυρεμβέργης.
Ισως να υπάρχουν κάποιοι που να μην γνωρίζουν το αντικείμενο αυτής της δίκης.


Εδώ υπάρχουν οι σχετικές λεπτομέρειες


http://el.wikipedia.org/wiki/Δίκη_της_Νυρεμβέργης


Η επίσκεψη μου ήταν σχετικά συντομη..
Το κτίριο του Δικαστικου Μεγάρου ακρως επιβλητικό.
Σε αυτο το μέρος γράφτηκε ο μεγάλος επίλογος του 2ου παγκοσμίου πολέμου...
Μεσα στην μικρή αίθουσα 600, οι 21 κατηγορούμενοι, εκπρόσωποι και εκφραστές του χιτλερικού καθεστώτος υπέστησαν τις συνέπειες του νόμου.



Οι επισκέπτες που αποφασισαν να επισκεφτούνε το ιστορικό αυτο μερος ελάχιστοι Οι περισσότεροι μεσήλικες και υπερήλικες.
Δεν ειναι και το πιο δημοφιλές αξιοθέατο της πόλης...
Ειναι πιο πολύ η βαριά ιστορία που το βαρύνει,

παρά το εισιτήριο των 2,5Ε η το περιορισμένο ωράριο λειτουργίας του, μιας και είναι επισκέψιμο μόνο Σαββατοκύριακα απο τις 13 ως τις 16.


Πάμε λοιπον μια βόλτα!
 

Attachments

  • 107,1 KB Προβολές: 207

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
thanos!!!
ποιοτικός ,πρωτόπυπος,περιεκτικός...
δίνεις πράγματα για να δούμε,και μάλιστα αποκομένα και θαμένα !!!
μου αρέσεις !
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Από τότε που διάβασα την σύντομη αυτή ιστορία θέλω όταν με βγάλει ο δρόμος να πάω σε αυτήν την αίθουσα. Την προηγούμενη φορά που βρέθηκα κοντά δεν τα κατάφερα. Αυτή τη φορά θα βρεθώ πάλι στην Νυρεμβέργη αλλά όχι σαββατοκύριακο. Γνωρίζεις μήπως τις υπόλοιπες μέρες αν είναι ανοιχτή έστω ως δικαστήριο;;;; ή αν ξέρεις να με παραπέμψεις σε κάποια ιστοσελίδα για περισσότερες πληροφορίες;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Σε ευχαριστώ πολύ. Ήδη βρηκα οτι ειναι επισκεψιμη κ αλλες μέρες αρκεί να μην εχει δικαστήριο. Τέλεια! !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom