ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Μαιάμι καλοκαίρι (το ταξίδι ζωής που λατρέψαμε)!

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
Ναι, του εξιστορούσε η κοπέλα ότι είχε connection στο heathrow και έκανε ώρα να βρει τα terminal και κόντεψε να χάσει την πτήση. Και είναι τεράστια τα αεροδρόμια και γενικά τεράστια όλα και αν δεν έχεις κάποιον να σε περιμένει πελαγώνεις. Καλά η εξιστόρηση για τον έλεγχο αεροδρομίου στο JFK ακόμη πιο γλαφυρή... Δεν ήθελε και πολύ.....

Το κακό με τα οργανωμένα που βρίσκω (και κατά την δική μου άποψη) είναι ότι όλες οι μέρες σχεδόν είναι "ελεύθερη μέρα" τι να το κάνω να πάω οργανωμένα εάν είναι να ψάξω πάλι μόνο μου να οργανώσω τι θα κάνω σχεδόν στα 2/3 της εκδρομής. Δλδ θα πάω με το ταξιδιωτικό για να μου προσφέρει στοιχειώδη μεταφορά ή να μου κλείσει ξενοδοχείο και τα χρήματα που βγαίνουν σύνολο είναι σχεδόν όλο μου το budget.......
στο αεροδρομιο για να χαθεις πρεπει να εισαι αγραματος και να μην εχεις τελιωσει ουτε δημοτικο . μονο ετσι! καθε 5 μετρα εχει πινακιδα με τα gates , terminals . πας πχ στο heathrow για να αλαξεις αεροπλανο, μολις κατεβεις στο αεροδρομιο βλεπεις στα εισητηρια σου πια gate εισαι και ακολουθεις τις πινακιδες! Θα κοιτας ομως δεξια αριστερα και τους ψηφιακους πινακες με ολες τις πτησης και τις αλαγες τους! εκει θα βρεις την δικια σου και θα πας οπου γραφει αυτο γιατι μπορει πχ να αλαξει gate, terminal η πτηση σου και εσυ να πας αλου.
 
Last edited:
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Είναι πολύ τραγικό που μόλις μπήκε το Φθινόπωρο και εγώ ασχολούμαι με το τι θα κάνω του χρόνου τέτοια μέρα;;; Έχω πεισθεί στο 90% για να πάμε μόνοι δεν το συζητώ. Θα σηκώσει και ο σύζυγος τα χέρια ψηλά και όλα καλά....
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Είναι πολύ τραγικό που μόλις μπήκε το Φθινόπωρο και εγώ ασχολούμαι με το τι θα κάνω του χρόνου τέτοια μέρα;;; Έχω πεισθεί στο 90% για να πάμε μόνοι δεν το συζητώ. Θα σηκώσει και ο σύζυγος τα χέρια ψηλά και όλα καλά....
Ε όχι και τραγικό!!! Κι εγώ από ένα χρόνο πριν έψαχνα σαν παλαβή....:rolleyes:;)
Γιατί να μην το φχαριστηθούμε ρε παιδί μου; Δεν το πας και κάθε μήνα αυτό το ταξίδι....
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Είναι πολύ τραγικό που μόλις μπήκε το Φθινόπωρο και εγώ ασχολούμαι με το τι θα κάνω του χρόνου τέτοια μέρα;;; Έχω πεισθεί στο 90% για να πάμε μόνοι δεν το συζητώ. Θα σηκώσει και ο σύζυγος τα χέρια ψηλά και όλα καλά....
Εισαι 27 χρονων, σχεδιαζεις ταξιδι στην αλλη ακρη της γης με τον καλο σου και αναρωτιεσαι αν αυτο ειναι τραγικο.
Σου ευχομαι καλη μου, τετοια να ειναι ολα τα τραγικα που θα σου τυχουν στη ζωη σου:rolleyes:
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Miami
tzenaki καταρχήν να ζήσετε! η ιστορία σου είναι υπέροχη, οι περιγραφές σου to the point και οι φωτός απλά μας μεταφέρουν με τον καλύτερο τρόπο στα μέρη που βρεθήκατε! Μιας και έχω κ εγώ πρόσφατο το γαμήλιο μας που ήταν επίσης ΝΥ (βέβαια μόνο εκεί) φέτος τον Μάιο, με ταξίδεψες πάλι κι εμένα σε παρόμοιες αναμνήσεις και στιγμές.Αν και πολύ θα ήθελα να είχες πάει πρίν από μένα, η οργάνωσή μας δεν ήταν τόσο καλή, εννοείται όμως πως περάσαμε σουπερ :D Αυτά τα ποδήλατα στο central park να ξέραμε, σίγουρα θα βλέπαμε πολλά περισσότερα σε αυτό το υπέροχο πάρκο που δεν χορταίνεται!Συμφωνώ μαζί σου πως κάθε ταξίδι σου ανοίγει την όρεξη για καινούρια, έτσι και σε μένα. Την εμπειρία σου για το Miami έτυχε να τη διαβάσω σε χρόνο που πέτυχα και σε επανάληψη στον Alpha to ταξίδι που έκαναν στο Miami το world party, οπότε είδα και live κάποιες απτις περιγραφές σου!Και ναι, μου γεννήθηκε η επιθυμία να ξαναπεράσω τον Ατλαντικό!Δεν ξέρω κατά πόσο θα ξαναείναι εύκολο να κάνουμε ένα τόσο μακρινό και ακριβό ταξίδι, γιατί κακά τα ψέμματα δύσκολα μαζεύεις αυτά τα λεφτά, αλλά τα όνειρα γι'αυτό υπάρχουν!:)
Σας εύχομαι πολλές νέες εξορμήσεις, να είστε γεροί και να ταξιδεύτε εσάς και εμάς στη συνέχεια!
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
tzenaki καταρχήν να ζήσετε! η ιστορία σου είναι υπέροχη, οι περιγραφές σου to the point και οι φωτός απλά μας μεταφέρουν με τον καλύτερο τρόπο στα μέρη που βρεθήκατε! Μιας και έχω κ εγώ πρόσφατο το γαμήλιο μας που ήταν επίσης ΝΥ (βέβαια μόνο εκεί) φέτος τον Μάιο, με ταξίδεψες πάλι κι εμένα σε παρόμοιες αναμνήσεις και στιγμές.Αν και πολύ θα ήθελα να είχες πάει πρίν από μένα, η οργάνωσή μας δεν ήταν τόσο καλή, εννοείται όμως πως περάσαμε σουπερ :D Αυτά τα ποδήλατα στο central park να ξέραμε, σίγουρα θα βλέπαμε πολλά περισσότερα σε αυτό το υπέροχο πάρκο που δεν χορταίνεται!Συμφωνώ μαζί σου πως κάθε ταξίδι σου ανοίγει την όρεξη για καινούρια, έτσι και σε μένα. Την εμπειρία σου για το Miami έτυχε να τη διαβάσω σε χρόνο που πέτυχα και σε επανάληψη στον Alpha to ταξίδι που έκαναν στο Miami το world party, οπότε είδα και live κάποιες απτις περιγραφές σου!Και ναι, μου γεννήθηκε η επιθυμία να ξαναπεράσω τον Ατλαντικό!Δεν ξέρω κατά πόσο θα ξαναείναι εύκολο να κάνουμε ένα τόσο μακρινό και ακριβό ταξίδι, γιατί κακά τα ψέμματα δύσκολα μαζεύεις αυτά τα λεφτά, αλλά τα όνειρα γι'αυτό υπάρχουν!:)
Σας εύχομαι πολλές νέες εξορμήσεις, να είστε γεροί και να ταξιδεύτε εσάς και εμάς στη συνέχεια!
@_angie_ αρχικά σ' ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια!! Προσπάθησα να γράψω μια ιστορία με τα απαραίτητα αλλά όσο χρειάζεται περιγραφική για να καταλάβει αυτός που διαβάζει τις σημαντικές λεπτομέρειες.
Όσον αφορά το Miami θα σου πω οτι αν μαζέψεις λεφτά γι αυτό το ταξίδι σίγουρα δε θα το μετανιώσεις. Η Φλόριντα έχει το προσωνύμιο "the sunshine state", κι όχι άδικα! Συνδυάζει το εξωτικό με τον δυτικό τρόπο ζωής.
Επίσης να ξέρεις πως σε σχέση με Ν.Υ. βρήκαμε πιο φθηνό το Μαιάμι, όχι πολύ, αλλά σίγουρα φθηνότερο..!

Σου εύχομαι να το πραγματοποιήσετε το ταξίδι αυτό άμεσα ή κάποια στιγμή στο μέλλον, δεν έχει σημασία!

Υ.Γ. αυτό το επισόδειο που λες του world party ήταν που με παρακίνησε να διαλέξω το Miami κι όχι LA ή κάτι άλλο!
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Εισαι 27 χρονων, σχεδιαζεις ταξιδι στην αλλη ακρη της γης με τον καλο σου και αναρωτιεσαι αν αυτο ειναι τραγικο.
Σου ευχομαι καλη μου, τετοια να ειναι ολα τα τραγικα που θα σου τυχουν στη ζωη σου:rolleyes:
θα συμφωνήσω DinaZ!!!!
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
καναμε το ιδιο ταξιδι το νομβριο του 13,διαβαζοντας την ιστορια σου με πηγες παλι εκει πισω κανοντας με να θελω τοσο πολυ να ξαναπαω παλι μιαμι αλλα κ φυσικα νεα υορκη που εχω ηδη παει 2 φορες...καποια μερη δεν τα χορταινεις μονο με 10μερες...πολυ ωραιο το ταξιδι σου οπως και η φωτογραφιες σου...κανοντας το 2015 το ταξιδι σαν φρανσισκο-χαβαη-λας βεγκας και λος αντζελες θα σου το προτεινα να το κανετε...
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
καναμε το ιδιο ταξιδι το νομβριο του 13,διαβαζοντας την ιστορια σου με πηγες παλι εκει πισω κανοντας με να θελω τοσο πολυ να ξαναπαω παλι μιαμι αλλα κ φυσικα νεα υορκη που εχω ηδη παει 2 φορες...καποια μερη δεν τα χορταινεις μονο με 10μερες...πολυ ωραιο το ταξιδι σου οπως και η φωτογραφιες σου...κανοντας το 2015 το ταξιδι σαν φρανσισκο-χαβαη-λας βεγκας και λος αντζελες θα σου το προτεινα να το κανετε...
Σ ευχαριστώ πολύ για τα καλα σου λογια @nikolakis12 ...!!! Η αλήθεια είναι πως όποιος πάει πιστεύω θέλει πάντα να επιστρέφει σ'αυτά τα μέρη...
Εχεις γράψει Ταξιδιωτική για χαβάη κλπ? Δεν την πέτυχα πουθενά.... Θα ήθελα πολύ να τη διαβάσω..
Εγώ να δεις πως θα ήθελα να κανουμε αυτο το ταξίδι που προτείνεις...Πανάκριβο όμως να υποθέσω...:rolleyes::rolleyes:
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
Σ ευχαριστώ πολύ για τα καλα σου λογια @nikolakis12 ...!!! Η αλήθεια είναι πως όποιος πάει πιστεύω θέλει πάντα να επιστρέφει σ'αυτά τα μέρη...
Εχεις γράψει Ταξιδιωτική για χαβάη κλπ? Δεν την πέτυχα πουθενά.... Θα ήθελα πολύ να τη διαβάσω..
Εγώ να δεις πως θα ήθελα να κανουμε αυτο το ταξίδι που προτείνεις...Πανάκριβο όμως να υποθέσω...:rolleyes::rolleyes:
δεν εχω γραψει γενικως καμια απο τα ταξιδια που εχω κανει,ολο λεω αλλα λογω δουλειας ξεχνιεμαι,κανονικα θα επρεπε διοτι μεσα απο αυτες και εσυ τα θυμασαι και βοηθας πολυ κοσμο με τις εμπειριες σου(εξαλλου και εγω τα περισσοτερα μεσα απο εδω τα εχω μαθει.οχι δεν μπορω να πω οτι ηταν ακριβο,μπορεις να πας παντου φτηνα αρκει να βρεις φτηνα αεροπορικα και το κοστος τις διαμονης να ειναι σε νορμαλ πλαισια....2500ε βγηκαν ολες οι πτησεις μας(1300 skg-sfo και lax-skg με turkish,1000ε sfo-hnl και hnl-las και αλλα 150ε η εσωτερικη πτηση και περιπου 2300 για τις 19 νυχτες,ειχαμε οριο εκει κοντα στα 100 με 120.βαλε και την ενοικιαση αμαξι σε χαβαη και λος αντζελες αλλα 250 περιπου.δηλαδη παγια εξοδα 5000ε.τα υπολοιπα ειναι στο χερι του καθενος τι θελει να χαλασει,να αγορασει,να ψωνισει...χαβαη ανετα θα εμενα μονιμα,λος αντζελες μαρεσε παρα πολυ που δεν το περιμενα,σαν φρανσισκο ωραια πολη,λας βεγκας οχι κατι ιδιαιτερο αλλα για την εμπειρια μας αρεσε,οπως και αυθημερον ταξιδι για γκραντ κανυον αλλα δεν αξιζε ομως,λογω οτι για να το χαρεις θελει τουλαχιστον 2 μερες να μεινεις αλλιως ειναι ταλαιπωρια το αυθημερον απο λας βεγκας....
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Εγώ να δεις πως θα ήθελα να κανουμε αυτο το ταξίδι που προτείνεις...Πανάκριβο όμως να υποθέσω...:rolleyes::rolleyes:
Θα σου κάνω δώρο ένα κουμπαρά γουρουνάκι και θα αρχίσουμε να εκτρέφουμε φάρμες! :xalara::xalara::xalara::xalara:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom