Ηνωμένο Βασίλειο Μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο Gatwick

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Παω να τα κλεισω , με πεταει σε αλλη σελιδα ticket.thameslinkrailway.com/delivery και αντι για 10 λιρες μου χρεωνει 20λιρες το ατομο. Εσεις βριστετε με 10λιρες? τα στελνουν στο email αν τα αγορασεις; Ή τα παιρνεις απο εκει.... γιατι μου λεει : In 15 minutes, you can collect your ticket(s) from a self-service machine at Gatwick Airport or any other enabled station. You just need to bring any payment card and the collection reference number provided in your order confirmation. Ειναι ευκολη διαδικασια;
 
Last edited:

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
τα βρηκα τελικα και σε καλες τιμες! ειχατε δικιο να μην μπλεξω με λεοφωρεια! 10 λιρες πηγαινε και 8 επιστροφη! και απο αεροδρομειο κατευθειαν ξενοδοχειο!
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλησπέρα. Ταξιδεύουμε στις 26 Δεκεμβρίου με 2 παιδιά 3 ετών στο Λονδίνο μέσω gatwick. Τα δρομολογια τρένων κ λεωφορείων δεν έχουν ακόμα αναρτηθεί. Γνωρίζει κάποιος ποτέ βγαίνουν;
Επίσης γνωρίζει αν ισχύει κάτι διαφορετικό στα ΜΜΜ λόγω Boxing Day;
Τέλος με δεδομένο ότι θα έχουμε τα παιδιά προτείνετε τρένο η λεωφορείο η κάποιον άλλο τροπο;
Είμαστε 4 ενήλικες κ 2 παιδιά 26/12-31/12 gatwick
Ευχαριστω
 

Mariaal

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Καλησπέρα. Ταξιδεύουμε στις 26 Δεκεμβρίου με 2 παιδιά 3 ετών στο Λονδίνο μέσω gatwick. Τα δρομολογια τρένων κ λεωφορείων δεν έχουν ακόμα αναρτηθεί. Γνωρίζει κάποιος ποτέ βγαίνουν;
Επίσης γνωρίζει αν ισχύει κάτι διαφορετικό στα ΜΜΜ λόγω Boxing Day;
Τέλος με δεδομένο ότι θα έχουμε τα παιδιά προτείνετε τρένο η λεωφορείο η κάποιον άλλο τροπο;
Είμαστε 4 ενήλικες κ 2 παιδιά 26/12-31/12 gatwick
Ευχαριστω
Καλησπέρα. Για τις καθημερινές μετακινήσεις θα πρότεινα ανεπιφύλακτα μετρό. Είναι άψογα οργανωμένο κι οι γραμμές συντονισμένες έτσι ώστε αν χρειαστεί κάποιος να αλλάζει περισσότερες από μια να μην καθυστερεί. Τα λεωφορεία έχουν ευρύχωρες θέσεις για γονείς με καρότσια (εννοείται και το μετρό). Δε γνωρίζω τι συμβαίνει με τη συγκοινωνία από το συγκεκριμένο αεροδρόμιο, αλλά τις εμπειρίες μου μέχρι τώρα, μεταξύ τρένου και λεωφορείου θα επέλεγα σίγουρα τρένο το οποίο είναι και γρήγορο και έχει δρομολόγια ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Τέλος, για τις μετακινήσεις είτε με λεωφορείο είτε με μετρό, να φροντίσετε να βγάλετε Oyster card. Πληρώνετε ένα ποσό ανάλογα με το πόσες μέρες υπολογίζετε να μείνετε και τις ζώνες που θα κινηθείτε, και τη χρησιμοποιείτε απεριόριστα. Ισχύουν εκπτώσεις για ανήλικους.Επίσης, θα έχετε επιπλέον έκπτωση επειδή είστε 4+.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλησπέρα. Ταξιδεύουμε στις 26 Δεκεμβρίου με 2 παιδιά 3 ετών στο Λονδίνο μέσω gatwick. Τα δρομολογια τρένων κ λεωφορείων δεν έχουν ακόμα αναρτηθεί. Γνωρίζει κάποιος ποτέ βγαίνουν;
Επίσης γνωρίζει αν ισχύει κάτι διαφορετικό στα ΜΜΜ λόγω Boxing Day;
Τέλος με δεδομένο ότι θα έχουμε τα παιδιά προτείνετε τρένο η λεωφορείο η κάποιον άλλο τροπο;
Είμαστε 4 ενήλικες κ 2 παιδιά 26/12-31/12 gatwick
Ευχαριστω
Τα δρομολόγια των τρένων βγαίνουν περίπου 80-85 μέρες πριν την ημερομηνία που θέλεις να ταξιδεψεις, στη δικιά σας περίπτωση αρχες Οκτωβρίου. Τα ΜΜΜ λειτουργούν σχεδον κανονικά στις 26 με κάποια μειωμένα δρομολόγια αλλα ουσιαστικά δεν υπάρχει κάνενα πρόβλημα.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλησπερα. Έχει κλέισει κανείς εισητήρια τρένων με την trainline στην Αγγλία
https://www.thetrainline.com/
Θέλω να κλείσω από αεροδρόμιο Gatwick για Λονδίνο
Να την εμπιστευτώ?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Συνηθως κλεινω ειτε απο national rail ειτε ξεχωριστα απο site των εταιρειων π.χ στη δικη σου διαδρομη southern railway ή thameslink.
 
Μηνύματα
36
Likes
8
Καλησπερα. Έχει κλέισει κανείς εισητήρια τρένων με την trainline στην Αγγλία
https://www.thetrainline.com/
Θέλω να κλείσω από αεροδρόμιο Gatwick για Λονδίνο
Να την εμπιστευτώ?
Μόλις γύρισα από Λονδίνο .
Λοιπόν σημασία έχει πού θέλεις να πας απο gatwick.
Εγώ πήγα στο earl s court/west brompton με easy bus Είχα διαβάσει πολύ κακές κριτικές
Αν κλεισεις όμως εισιτηριο on line είναι μια χαρά, έφτασα σε 1 ώρα ακριβώς
2 πράγματα προσοχή! !!
Φτάνοντας στο gatwick γίνονται αυστηροτατοι έλεγχοι και απο την προσγείωση του αεροπλάνου μέχρι να πάω στη στάση μου πήρε 1 ωρα και 15 λεπτά
Οποτε πρέπει να έχεις κλεισει εισιτήριο στο easy bus 1h και 30 μετα για να το προλαβεις
Τώρα ανδεν έχεις κλείσει on line μάλλον την πάτησες για τα λεωφορεία αυτά παίρνουν 15-18 επιβάτες και προηγούνται αυτοί που έχουν κάνει κράτηση
Γιατί το easy bus;
Eιναι οικονομικό από 2,90£ βλέπεις και τη διαδρομή και όπως σου είπα παίρνει μόνο μέχρι 18 επιβάτες
Αρκεί φυσικά να μην βιάζεσαι.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ωστόσο πρέπει να πάρουμε τρένο γιατί έχουμε 2 παιδια 3 ετών κ πρέπει να έχουμε μαζί μας καρεκλάκι αυτοκινήτου για το λεωφορείο.
Πηγαίνουμε στο moorgate.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ωστόσο πρέπει να πάρουμε τρένο γιατί έχουμε 2 παιδια 3 ετών κ πρέπει να έχουμε μαζί μας καρεκλάκι αυτοκινήτου για το λεωφορείο.
Πηγαίνουμε στο moorgate.
Κοιτάξτε στο Nationalrail τότε προς Farringdon που είναι πολύ κοντά στο Moorgate. Αν θέλετε να κάνετε κράτηση θα σας στείλει στην εταιρία που εκτελεί το δρομολόγιο για την αγορά των εισιτηρίων.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Εδώ και μερικούς μήνες στη Southern Line που εξυπηρετεί το αεροδρόμιο Gatwick προς το κέντρο του Λονδίνου (Victoria και London Bridge) αλλά και γενικά τη νότια Αγγλία, γίνονται σχεδόν δύο φορές το μήνα τριήμερες απεργίες. Έχουν ανακοινώσει το πρόγραμμα των κινητοποιήσεων μέχρι τις 8 Δεκεμβρίου.
Βέβαια η συγκεκριμένη γραμμή φαίνεται να επηρεάζεται το λιγότερο δυνατό (αναφέρουν ότι η γραμμή θα είναι πολύ φορτωμένη και θα υπάρχουν καθυστερήσεις αλλά και συνωστισμός) ενώ σε μερικές άλλες θα υπάρχουν επιπλέον λεωφορεία.
http://www.southernrailway.com/your-journey/strike
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλησπέρα, έχω πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια των ειδικών στο Λονδίνο. Φτάνουμε στις 26/12 στις 4 το απόγευμα στο Gatwick, 4 ενήλικες και 2 παιδιά. Είχα κλείσει εισιτήρια με thameslink από gtw προς Farrigdon, μέσω του app της trainline. Μόλις όμως έλαβα email από την trainline, ότι δεν θα υπάρχουν δρομολόγια 25-26/12.
Γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να μετακινηθούμε από το gtw στο Λονδίνο? Θα μένουμε κοντά στον καθεδρικό st Paul (ανάμεσα στις στάσεις moorgate και old street). Μία λύση είναι το λεωφορείο αλλά διαβάζοντας βλέπω ότι για παιδιά κάτω των 3 ετών θα πρέπει να έχουμε καρεκλάκι αυτοκινήτου το οποίο δεν παρέχουν και εμείς δεν θα έχουμε μαζί μας. Είναι αυστηροί σε αυτό?
Για να είμαι ειλικρινής προτιμώ το τρένο γιατί δεν θέλω τα παιδιά να ταξιδεύουν χωρίς καρεκλάκι σε λεωφορείο
όπως και να έχει όμως κάθε πρόταση είναι δεκτή γιατί κάπως θα πρέπει να μετακινηθούμε με μικρά παιδιά στις 26/12
Γνωρίζει κανείς αν μεταβάλλονται και τα δρομολόγια το μετρό εκείνη την ημέρα?
Ευχαριστώ για την βοήθεια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom